Има ли бъдеще християнското семейство в България

  • 25 666
  • 583
# 420



Споделям мнението на Зимна роза, че историята се пише от силните на деня. Не е проблем да се скрият исторически извори или да се преиначат. Чак срам ме хваща, колко малко знаем за миналото си

нещо, като славнобългарская и славянобългарская... съвсем мъничка разлика.
Виж целия пост
# 421
Според тези изчисления, базирани на Библията, е роден между 16 и 29 септември.

Виж целия пост
# 422
abadonka Много ми е интересно да те попитам ти протестантка ли си? newsm78православна или друг клон в християнството?
Виж целия пост
# 423
Питала ли си се защо, след като Исус е роден през лятото (някой беше изчислил точната дата по разположението на звездите, но не си я спомням), християните честват рождението му на Коледа?
Всички големи християнски празници съвпадат с езическите такива. Предполагам, това е било направено с цел по-лесно да се преглътне християнското хапче.

Коледа се празнува приблизително по времето на зимното слънцестоене. По това време се е празнувал езическият празник на Богът-слънце. Тъй като това е била най-дългата нощ в годината, хората са я използвали, за да почетат Бога-слънце, защото са смятали, че ако не го направят той няма да се върне и на земята завинаги ще се възцари мрак. Начинът, по който понастоящем празнуваме Коледа, напълно съвпада с езическите ритуали, включително и с фигурата на
дядо ви Коледа. В нордическата митология в тази най-дълга нощ в годината белият бог Хеимдал е яздел по небето теглена от елени шейна, слушал е и е гледал какво правят хората и е възнаграждавал добрите. Били са украсявани клонки от вечнозелени растения като символ на живота и вечнозавръщащото се слънце, като по тях са били окачани фигурки то тесто като жертвоприношение за боговете. Пак в нордическата митология на върха на тези клонки се е слагал връх на копие, който е символизирал копието на Один - Гунгнир. Ние сега слагаме стъклено връхче, ангел или звезда (която кореспондира на Витлеемската звезда).

Виж целия пост
# 424
Има ли честност, морал, родолюбие? Има ли начин да възпитаме децата си както са възпитали нас, в свят без престъпност, порнография и извратености. Защо ми се струва, че българските майки не отричат, не се борят срещу всичко пошло а някак си го приемат, примиряват се и дори се опитват да го оправдаят? Има ли все още християнки в България? Ако ви има, пишете!

И с'а к'во - значи ли това, че нехристиянките си учат дечицата на "престъпност, порнография и извратености"? Мдаммм, порното у нас дъни 24/7, чадото скита по улиците надрусано и въоръжено до зъби, а аз печеля в хоризонтално положение. Пошлото направо извира от ушите ни, шъ знайш Mr. Green

Тъпо е да се смята, че моралът е християнски монопол, честно.


Коледа се празнува приблизително по времето на зимното слънцестоене. По това време се е празнувал езическият празник на Богът-слънце. Тъй като това е била най-дългата нощ в годината, хората са я използвали, за да почетат Бога-слънце, защото са смятали, че ако не го направят той няма да се върне и на земята завинаги ще се възцари мрак.
Да. Другата версия е, че тогава Богинята ражда сина си. Колко познато Wink
Виж целия пост
# 425
Всички големи християнски празници съвпадат с езическите такива. Предполагам, това е било направено с цел по-лесно да се преглътне християнското хапче.

Хич не предполагай, бъди сигурна (ти си, де, но си възпитана).  Laughing Много благодаря за книжката.  bouquet

Стана интересна темата, ура.
Виж целия пост
# 426

Коледа се празнува приблизително по времето на зимното слънцестоене. По това време се е празнувал езическият празник на Богът-слънце. Тъй като това е била най-дългата нощ в годината, хората са я използвали, за да почетат Бога-слънце, защото са смятали, че ако не го направят той няма да се върне и на земята завинаги ще се възцари мрак.
Да. Другата версия е, че тогава Богинята ражда сина си. Колко познато Wink

Да, да, аз просто не се впуснах в подробности. Това е нощта, в която Богинята-майка дава живот на Бога-слънце. Той е наричан и "Богът на вечното завръщане".
От тъмната утроба се ражда богът, така, както след най-дългата (съответно най-тъмната като продължителност) нощ в годината отново изгрява слънцето.
Виж целия пост
# 427
Има ли честност, морал, родолюбие? Има ли начин да възпитаме децата си както са възпитали нас, в свят без престъпност, порнография и извратености. Защо ми се струва, че българските майки не отричат, не се борят срещу всичко пошло а някак си го приемат, примиряват се и дори се опитват да го оправдаят? Има ли все още християнки в България? Ако ви има, пишете!

Какво разбираш под извратености? Да не би разкрепостения секс (о ужас) на светната лампа? Или френската любов?
И защо порнографията да е абсолютно зло? Това са филми за възрастни и мнозина възрастни имат нужда от такава стимулация.
Виж целия пост
# 428
..... Това са филми за възрастни и мнозина възрастни имат нужда от такава стимулация.

А, и без нужда си е готино!  Mr. Green

А това изчерпва темата:

...
Тъпо е да се смята, че моралът е християнски монопол, честно.
...
Виж целия пост
# 429
И аз там съм гледала такива предавания. В едно представяха версията, че Мария вероятно е била изнасилена от римски войник, а в друго, че Исус изобщо не е твърдял, че е божи син, той е искал да си освободи народа от римляните, а по-късно апостолите, писали евангелията, са доукрасили.
Защо правят такива псевдоисторически предавания, нямам отговор.


      А филма в който ролята на Орфей  я играе негър . Не че имам нещо против негъра - дори беше хубав  Grinning
Виж целия пост
# 430
С Орфей е друго, това е игрален филм, който целенасочено избягва typecasting. Имаше си цяло движение, но сега не се сещам за подробности. И "Хамлет" има такава версия.
Виж целия пост
# 431

В кои други митологии я има тази история?

Буда не е бог, но според някои вярвания и той се е появил чрез непорочно зачатие.
Виж целия пост
# 432
Abadonka, няма да обсъждам личните си вярвания във форума, но не мога да се съглася, че правилната реакция към подигравките в реалния живот е смирение. Намирам я за точно толкова погрешна, колкото и озлобяването и безогледното тръгване "с рогата напред". Едно, заради самата "жертва", друго, заради чувството за безнаказаност, което оставя у "нападателя".
Форумната динамика е друга бира. 



Олеле, да се караме само за да е по- интересно?! Ама защо се учудвам. Не само се карат и по улиците и в къщите си и пред децата си в родината ни, а и се пребиват, и убиват.
...

Логика  ooooh!

Само в Б-я сме се били пребивали и убивали...  Темата става все по-безумна.

Четете новините. Други новини рядко чета. Най често са за убийства и побоища между съпрузи или двойки. За България говоря, защото тя ме интересува. Другите държави нямат нищо общо с нас, дори и да живеем в тях. Имат си техен народ, техни политици и техни майки, и техни религии.
Та въпросът ми беше за нашата. Ако не забелязвате огромната престъпност, домашното насилие, битовите скандали, то или не живеете там, или сте слепи и глухи.
Виж целия пост
# 433
Абадонка, защо смяташ, че в човешките отношения има само две алтернативи - или да си траеш докато те тъпчат, или да скочиш на зъби и нокти и да се изпокараш?
Разумните възпитани хора с нормално самочувствие се разбират с нормални думи.
Разумните не се и опитват да се тъпчат един друг. Да си смирен не значи да си ням. А човек с нормално самочувствие не иска да доминира на всяка цена. Такива са само комплексарите, но за тях само ми е жал.
Виж целия пост
# 434
Айде стига се лигави и ти. Напомниха ти вече, че не си на Марс. В Италия си. Която е ей тук, на час и половина път и представи си бая българи са ходили и живяли там и/или имат познати, роднини и приятели. Хич пък няма там престъпност, скандали, просяци, мошеници, проститутки, дрога и к'во ли не.
Да си в някоя скандинавска държава или Германия (макар че и там вече се пооклепаха нещата), че да правиш някакви сравнения, но с Италия ...??!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия