Раждане в Окръжна Болница "Св.Анна" град София

  • 277 081
  • 2 198
# 1 830
Момичета,ще  споделя и аз моето преживяване в Окръжна,което е от Март тази година.Много бях притеснена да отида заради отношението,защото нямах намерение да плащам,а бях се наслушала на какви ли бе гадости.Та така една сутрин рано в 5 отидох с контракции на пет минути и ме прегледа една акушерка на средна  възраст,беше изнврвена от тежка нощна смяна,но аз я развеселих и тя се държа много мило.После дойде доктор Димитров,прегледа ме-2 см разкритие.А аз цяла нощ се мъчих вкъщи  #Crazy,но това е друга тема.Реши ,че ще ме приема и докато ми попълнят документите.....застъпи другата смяна.Настаниха ме в стая,взеха ми кръв и урина и както следва-клизма(едно русичко младо момиче ми я прави,страхотен човек,много мила и много усмихната).Благодарна съм и понеже бях изплашена ,а тя бе много добра с мен.После я предродилна зала,пое ме акушерката Диляна-едн крехка млада дама.Това момиче беше моят ангел,казвам ви всеки двн се сещам за нея и как тя направи моето раждане невероятно ,без лоши спомени.Бешв при мен през цялото време,казваше ми как да дишам и ужасно много ме подкрепяше.Тя ми даваше сили,до края на живота ми ще съм и благодарна.Тя мо сложи сиатема с окситоцин и контракциите ми сттанаха направо ужасни.Но за половин час вечв  имах 5 см разкритие.Тук се появи и прочутата Жекова.На мен ми се стори отвратителна и груба.Тя е единствената от която останах разочарована.Не успорвам качествата и възможностите и на специалист,но като човек е  ужасна.Т я ми спука мехура като през цялото време ми крещеше и ми се караше.Просто в онзи момент я мразех.Само търсех Диляна с очи,защото нейното присъствие ме успокояваше.Когато най-после со тръгна,Диляна се върна при мен и не усетих кога дойде време да напъвам.Доктор Манев пое раждането.Също беше много мил и добър.Аз само ги слушах какво ми казваха да правя и го правех.След десет минути напъни бебока излезе.Направиха ми епизиоотомия,но съм благодарна ,защото бебчо ме поизмъчи и нямах сили за още напъване.Д октое Дачева ме ши след това.Също е мила жена,просто срещата ни бешв кратка.Доктор Манев  ме разцелува след раждането,мнофо мило,не очаквах,а акушерката Диди стоя с мен два часа в родилна зала и си говорихме,докато ми изтече системата.Още докато бях на магарето и тъкмо ме бяха зашили,пуснаха при мен мъжът ми,брат ми и още пет човекА,а после ги заведоха при бебето.Дадоха ми бебето две минутй след като го родих и го гушках, докато ме шиеха.Никой не ми е натискал корема или каквото и да било подобно.Искам да похваля и една мила санитарка,която постоянно ходешв след мен да чисти и присъстваше на раждането.Много беше добричка и тя,много ме успокояваше.Аз само работа и създавах,понеже предпочитах да съм права и да обикалям по време на контракциите,а тя само чистеше след мен.После се погрижи за багажа ми.Много съм и благодарна също.Бебебто ми го дадоха на следващата сутрин,защото просто краката и ръцете ми много треперехА и не беше безопасно да е при мен.Но ми покаьаха как да я кърмя и сменям,когато имах въпроси се отзоваваха ,а аз имах доста  Laughing В отеделението бяха много мили с мен по време на престоя.Само когато Жекова беше там се ошашкваха всички,но иначе нямам забележки.Пак там бих родила.
Виж целия пост
# 1 831
Здравейте,
Дали има някоя майка отказала ваксините в Окръжна?
Чудя се каква е процедурата там. В някои болници искат да занесеш декларация, подписана при ноториус, някъде е достатъчно да заявиш желанието си на място. Та се чудя как е там.
Виж целия пост
# 1 832
Дами, ако някоя иска прясно инфо от общ характер, свирнете. Аз вече родих там преди точно седмица с избор на екип при доктор Дачева.
Виж целия пост
# 1 833
Привет, настоящи и бъдещи мамчета!

Откакто разбрах, че съм бременна следя темите за условията при раждане в различните болници и за сега оставам с позитивни задочни впечатления за "МБАЛ Св.Анна". Все още не съм ходила на отворени врати и имам няколко питанки:
1. Много се надявам да родя естествено, разбира се, ако не се получат усложнения. В тази връзка имате ли впечатления лекарите толерират ли естественото раждане (изчетох много коментари за прехвалени частни болници, където уговарят родилката за секцио без медицински причини, а ако искаш естествено раждане за удобство на лекаря ти се предлага да си избереш дата за индукция  #Crazy ).
При мен има голяма вероятност да пренося (поради ред причини) и се интересувам дали лекарите в отделението, в частност д-р Дачева, са толерантни към желанието на родилката да изчака раждането да тръгне само - в разумния срок и при стриктно мониториране тоновете на плода, а не на третия ден след термин да се индуцира раждане при липса на всякакви признаци за започване на раждане и нормални тонове на плода?
2. Има ли възможност в предродилна зала да си изчакаш разкритието в удобни за теб пози (разхождане, клякане и т.н.), или всички са по леглата без възможност за движение?
3. Таткото може ли да присъства на раждането, в случай на избран екип и заплатена сума от 700лв (в тази връзка колко предродилни и родилни зали има и по колко легла са в зала)?
4. Епизиотомията рутинна процедура ли е? Има ли лекар, който ще има търпението да не прибърза със срязването (освен ако не е напълно наложително)?
5. Как стои въпросът със срязването на пъпната връв - можем ли да помолим да я клампират след преустановяване на пулсациите на плацентата (около 15-тина минути след самото раждане)?
6. Бебенцето дава ли се на гърда веднага след раждането и бебешкото легълце в стаята на майката ли е?
7. Има ли отзивчиви акушерки, които да съдействат при проблем с кърменето, при тоалета на бебчето и при грижите за пъпчето?

Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile
Виж целия пост
# 1 834
Раждането е естествено, освен в крайни случаи. Епизиотомия правят рутинно някои лекари ( Дачева прави, Жекова рядко), таткото ще влезе ако няма друга раждаща в този момент. Разкритието го изчакваш в предродилна, в каквато искаш поза. Само за пъпната връв не мога да ти кажа..чувала съм как я питат Жекова и тя не се е съгласявала. Зависи дали имаш едно изискване или пет. Ако помолиш за пъпната връв - ще се съгласят, но ако изброиш всичко - ще те пратят в частна болница..
Виж целия пост
# 1 835
Привет, настоящи и бъдещи мамчета!

Откакто разбрах, че съм бременна следя темите за условията при раждане в различните болници и за сега оставам с позитивни задочни впечатления за "МБАЛ Св.Анна". Все още не съм ходила на отворени врати и имам няколко питанки:
1. Много се надявам да родя естествено, разбира се, ако не се получат усложнения. В тази връзка имате ли впечатления лекарите толерират ли естественото раждане (изчетох много коментари за прехвалени частни болници, където уговарят родилката за секцио без медицински причини, а ако искаш естествено раждане за удобство на лекаря ти се предлага да си избереш дата за индукция  #Crazy ).
При мен има голяма вероятност да пренося (поради ред причини) и се интересувам дали лекарите в отделението, в частност д-р Дачева, са толерантни към желанието на родилката да изчака раждането да тръгне само - в разумния срок и при стриктно мониториране тоновете на плода, а не на третия ден след термин да се индуцира раждане при липса на всякакви признаци за започване на раждане и нормални тонове на плода? Това е питане само за лекар. Като цяло толерират естествено раждане, но разумни срокове след термин и индуциране са строго медицински решения. Бях свидетел на жена, която въпреки индуцирането не можеше да почне да ражда и нямаше признаци за проблеми, само дето като я срязаха на секцио се оказа, че бебето е с увита пъпна връв.
2. Има ли възможност в предродилна зала да си изчакаш разкритието в удобни за теб пози (разхождане, клякане и т.н.), или всички са по леглата без възможност за движение? Доколкото забелязах няма проблем да се движиш и да правиш каквото искаш в преродилна стига да не пречиш на персонала да си върши работата по друго раждане.
3. Таткото може ли да присъства на раждането, в случай на избран екип и заплатена сума от 700лв (в тази връзка колко предродилни и родилни зали има и по колко легла са в зала)? За таткото не знам. Иначе 2 легла в преродилна, две в родилна и отделно зала за секцио. Сумата от 700 лв е за екип с анестезиолог и една от най-ниските в София. Не знам дали това е критерий за по-специално отношение.
4. Епизиотомията рутинна процедура ли е? Има ли лекар, който ще има търпението да не прибърза със срязването (освен ако не е напълно наложително)? Не знам
5. Как стои въпросът със срязването на пъпната връв - можем ли да помолим да я клампират след преустановяване на пулсациите на плацентата (около 15-тина минути след самото раждане)? Не знам
6. Бебенцето дава ли се на гърда веднага след раждането и бебешкото легълце в стаята на майката ли е? В общите стаи бебетата се носят за кърмене в определените часове (както в повечето болници) само в самостоятелните стаи май може да са при теб през повечето време.
7. Има ли отзивчиви акушерки, които да съдействат при проблем с кърменето, при тоалета на бебчето и при грижите за пъпчето? Акушерките са много любезни и отзивчиви за много неща, стига да няма много родилки и по-тежки или проблемни случаи. Изобщо персоналът в Окръжна е далеч по-любезен от този на Майчин дом например. Но всичко опира да правилно отношение от двете страни.

Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

Досега следях темата без да се включвам, но сега ще пиша. Предстои ми планово секцио след седмица, но пък лежах 2 седмици за задържане там през април и ще започна с това: все пак и други жени раждат там и може да улучиш доста натоварен ден, в който просто да няма как да ти се обърне това внимание, което искаш. И за да не стават недоразумения по-добре иди и си поговори на място. Иначе на въпросите, на които мога да ти отговоря съм писала директно в поста ти.
Виж целия пост
# 1 836
Във всички стаи бебетата са при майките непрекъснато, освен ако изрично не си поискал друго.
Виж целия пост
# 1 837
Потвърждавам за бебетата, при майките са и в общите стаи, и през нощта, освен ако не се почувствате зле и не ги помолите да ги вземат в неонатологията.
За епизиотомията - на мен втория път ми направиха, защото започнах да се цепя по старата такава.
На мен веднага след като го измиха и повиха (5-6 мин) ми го дадоха да го гушна и да го сложа на гърда. Стояхме заедно около един час. После го взеха в неонатологията (родих в 5:30, взеха го към 6:30 може би, не помня точно) и ми го донесоха около обяд, след като ме питаха дали съм добре, бях ставала и се бях разхождала.
Таткото може да присъства ако си с екип и няма друга раждаща в момента. Не съм се възползвала, обадих му се веднага след като родих, доведоха го и седя с мен до привеждането ми в стая. После по препоръка на докторката ми донесе по-питателна закуска.

Все се каня да пиша и да похваля д-р Дачева и акушерката Деси Кръстева. За втори път се доверявам на д-р Дачева за раждане и отново останах доволна. Родих без упойка (така ни беше уговорката), с минимална намеса (система само накрая), доста съсредоточено напъвах и малчо излезе на третата контракция. Тъй като се бях разраждала на рождения си ден, ме оставиха напълно естествено да стискам кълки да мине полунощ, не ми сложиха веднага след приемането система и в общи линии си поспах в предродилна, защото почти не ме болеше. Деси Кръстева е невероятно мила и със страхотно професионално отношение акушерка. Обясняваше всичко и беше много, много отзивчива.

И понеже ще кажете, че с екип е друго. Още преди да се уговоря с д-р Дачева, ми се наложи да полежа 7 дни за задържане в осми месец. Отношението беше чудесно, всички бяха много отзивчиви, дори санитарките. От акушерките съм запомнила и Диляна (съжалявам, че не знам фамилията) - също много мила и добър професионалист. Тогава за една седмица се извъртяха сигурно всички лекари на визитация, но най-подробни и изчерпателни бяха визитациите на д-р Дачева и д-р Жекова. Спираха при всяка жена, разпитваха и обясняваха. Единствено Братоева претупваше нещата, от нея впечатленията ми не са кой знае колко добри.
Виж целия пост
# 1 838
Благодаря ви, момичета, за споделената информация. В края на месеца ще отида на отворени врати и вероятно ще си уговоря час за д-р Дачева. Simple Smile
Виж целия пост
# 1 839
Братоева е груба,да.Станах свидетел на крясъците й.
Виж целия пост
# 1 840
Привет, настоящи и бъдещи мамчета!

Откакто разбрах, че съм бременна следя темите за условията при раждане в различните болници и за сега оставам с позитивни задочни впечатления за "МБАЛ Св.Анна". Все още не съм ходила на отворени врати и имам няколко питанки:
1. Много се надявам да родя естествено, разбира се, ако не се получат усложнения. В тази връзка имате ли впечатления лекарите толерират ли естественото раждане (изчетох много коментари за прехвалени частни болници, където уговарят родилката за секцио без медицински причини, а ако искаш естествено раждане за удобство на лекаря ти се предлага да си избереш дата за индукция  #Crazy ).

Толерира се естествено раждане, повечето жени там раждат естествено. Разбира се, няма да се намери лекар, който да толерира естествено раждане на всяка цена.
При мен има голяма вероятност да пренося (поради ред причини) и се интересувам дали лекарите в отделението, в частност д-р Дачева, са толерантни към желанието на родилката да изчака раждането да тръгне само - в разумния срок и при стриктно мониториране тоновете на плода, а не на третия ден след термин да се индуцира раждане при липса на всякакви признаци за започване на раждане и нормални тонове на плода?
Когато бях там имаше момиче с преносване. В деня след термина я приеха в болница като само я наблюдаваха без да й правят някакви специални терапии. Още на следващия ден сутринта обаче водите й изтекоха и започна раждането, така че не мога да кажа какъв срок чакат, тъй като при нея не се наложи. Само да знаеш, че поне нея в деня след термина я взеха в болница да я наблюдават, не съм чула да има някаква друга причина, поради която да се е наложило да я вземат.
2. Има ли възможност в предродилна зала да си изчакаш разкритието в удобни за теб пози (разхождане, клякане и т.н.), или всички са по леглата без възможност за движение? Има възможност. Аз през цялото време обикалях по коридора, други момичета също правиха каквото преценят за добре- основно ходеха или клякаха
3. Таткото може ли да присъства на раждането, в случай на избран екип и заплатена сума от 700лв (в тази връзка колко предродилни и родилни зали има и по колко легла са в зала)? Залата мисля, че е само една. Ако има други жени, 100% няма да го пуснат, иначе вероятно може при съгласие на лекаря. Моят мъж влезе в залата веднага след раждането, не виждам защо да не влезе и преди това.
4. Епизиотомията рутинна процедура ли е? Има ли лекар, който ще има търпението да не прибърза със срязването (освен ако не е напълно наложително)? Аз докато бях специално питаха всяка родилка дали да я направят.
5. Как стои въпросът със срязването на пъпната връв - можем ли да помолим да я клампират след преустановяване на пулсациите на плацентата (около 15-тина минути след самото раждане)? Не мисля, че това е възможно, но попитай. Общо взето бебето ми го дадоха след като се роди, взеха го за процедура и после пак ми го дадоха.
6. Бебенцето дава ли се на гърда веднага след раждането и бебешкото легълце в стаята на майката ли е? Да и за двете
7. Има ли отзивчиви акушерки, които да съдействат при проблем с кърменето, при тоалета на бебчето и при грижите за пъпчето? Като цяло да, но при мен специално помагаха само, когато ги молех и задавах въпроси, иначе някаква самоинициатива от тяхна страна по-скоро не.

Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

Мога да потвърдя, че на моменти тази Братоева наистина е доста сприхава жена, но не е нещо нетърпимо. Като цяло съм доста доволна от персонала (преди 1 година родих), не съм имала проблеми с никого, но аз не съм проявявала и някакви излишни претенции за нещо. Беше чисто навсякъде, бебето беше при мен, мъжът ми идваше на посещения и още в болницата успя да си изгради връзка с бебчо, което за нас като млади родители с първо дете беше наистина много важно. Майка ми също веднъж дойде да ме види, не е имало проблеми да пуснат и нея вътре в отделението, на изписването бяха девет роднини. Важното за мен също беше, че винаги имаше на кого да задам въпросите си и също, че тук нямаше от митичните крясъци в родилна зала, за които постоянно се говори в родилните отделения (имаше момичета без екип в предродилна, на тях също никой не им е крещял или обиждал). Като минуси мога да кажа:
- храната е отвратителна, въпрос на вкус е, но аз не съм близнала нищо за престой повече от седмица. Разбира се, не е имало проблем да ми се носи външна храна, вода, сок и т.н.;
- като цяло през деня е доста шумно и трудно се спи, дори при затворена стая, но то пак зависи колко дълбоко спи човек, аз май по-лесно се будя;
- визитациите обикновено закъсняват и са чак след 9, което за мен не е било особен проблем, но незнайно защо ме будеха още в 6 да чакам за визитация, която идваше след три часа. Все пак да се изкъпеш и да си измиеш зъбите, ти трябват 30-40 минути макс, дори и след раждане.  Събудиха ме и в първата сутрин веднага след раждането въпреки че аз родих късно следобед и наистина имах нужда от сън. Аз лично чаках доста и за контролния преглед няколко дни след изписването, не знам дали е практика по принцип.

Раждала съм с избор на екип (700 лева) и бях в самостоятелна стая, за която не съм плащала допълнителна такса. В нея няма телевизия, докато в двойните стаи имаше телевизори с монети. Никой не ми е искал допълнителни такси, подкупи или каквото и да е било. Единствено при изписването мъжът ми беше донесъл по свое желание дребна почерпка (бонбони и сок) за персонала на двете отделения. Най-мили с мен бяха две акушерки на средна възраст, едната русата се казваше Диди, прекрасна жена, другата беше с тъмна леко къдрава коса, но не й помня името.
Виж целия пост
# 1 841
Благодаря,  deny! 
До тук оставам с положителни впечатления за толерантността към естественото раждане,  ненасилственото поставяне на окситоцин, питането преди епизиотомията и близостта на бебчето до майката. Иначе е ясно, че в реална обстановка нещата са динамични и всичко може да претърпи промяна - от поставяне на окситоцин до спешно секцио, но за мен е важно каква е предварителната нагласа на лекарите, а от това, което чета, оставам с добри впечатления Simple Smile
Виж целия пост
# 1 842
Благодаря,  deny!  
До тук оставам с положителни впечатления за толерантността към естественото раждане,  ненасилственото поставяне на окситоцин, питането преди епизиотомията и близостта на бебчето до майката. Иначе е ясно, че в реална обстановка нещата са динамични и всичко може да претърпи промяна - от поставяне на окситоцин до спешно секцио, но за мен е важно каква е предварителната нагласа на лекарите, а от това, което чета, оставам с добри впечатления Simple Smile

Ами аз мога да говоря конкретно за доктор Жекова, защото раждах при нея. Тя специално толерира естествено раждане, не е била груба, макар че има такива мнения за нея, но аз мисля, че е много отговорна жена, много работи и е добър специалист. Аз я помолих още като ме приемаха да ми казва какво трябва да се прави и да обсъждаме, бях страхлива, но предпочитах да знам. Не е било проблем, попита ме по едно време дали искам упойка, аз й рекох какво е препоръката ви, тя ми каза "моята препоръка е да сложиш упойка". Аз обаче отказах, хвана ме страх, не е имало проблем. Впоследствие размислих де, и си сложих упойка, но искам да кажа, че не ми се е мръщила, че поисках друго въпреки нейната препоръка. Не ми е правила без да ме пита някакви процедури, говорихме за всичко, но аз наистина и не съм се лигавила и стриктно изпълнявах каквото се иска от мен, дори ме похвали накрая. Чувствах се свободна да правя каквото преценя за добре в предродилна зала- лежах, разхождах се, кляках, ставах, говорих по телефона с мъжа ми, с акушерката си говорих, по едно време на по-силните болки чак започнах да викам и пъшкам, никой не ми е правил забележка или да ме кара само да стоя на леглото. Мисля че за тези пари качеството на обслужване е много добро и освен това като голяма болница там може да се реагира, ако има проблемна ситуация, което за мен е от огромно значение също. Пак казвам, освен лошата храна, което не е кой знае какъв проблем, за мен единственият по-сериозен недостатък е това ранно будене за визитации и шума през деня, заради които аз лично не успях достатъчно добре да се наспа и да си отпочина след раждането, реално това се случа чак у дома. Разбира се, за всеки е различно, аз може би съм имала нужда от малко повече сън, будя се по-лесно може би от други хора и така нататък.   
Виж целия пост
# 1 843
А каква е упойката, която се поставя: спинална/епидурална?
Виж целия пост
# 1 844
А каква е упойката, която се поставя: спинална/епидурална?
Двете упойки са еднакви, техниката за поставяне е различна. За естествено раждане се слага епидурална, тъй като това позволява да се използва катетър и да се долива. Спиналната е еднократна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия