Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 151
  • 295
# 15
Заради китайците. Откакто всичко се прави в Китай цената и качеството му пада. Чупи и след година купи пак. Лошото е, че се отнася не само за телевизори и хладилници, но и за скъпа медицинска апаратура, примерно.
Получава се парадокс - хладилниците ни пак са соц!  Grinning
Виж целия пост
# 16
Колкото са били комунисти, толкова сега са капиталисти.

 Peace

Аз съм комунист по убеждения, но също така смятам, че комунистическата идея е една утопия и цивилизацията не е дорасла, а и може би никога няма да се развие достатъчно, за да я приложи реално. (Не гласувам за БСП обаче  Laughing )

Нашия Мраз се развали миналата година  Mr. Green .
Виж целия пост
# 17
Всяко следващо поколение уреди  е по-минималистично и по-зелено.

По този начин увеличаването на капитала идва от нови технологии, а разпределението му е по-справедливо;-)
Виж целия пост
# 18
Роис, много готин аватар.
По темата- има един интересен факт, потребителските кошници знаете, се измерват в количество стоки, които човек може да си купи с определена сума. Та СССР в годините си на планова икономика се оказва, че мери потребителската си кошница с чайници, каквито никой отдавна не купува, и естествено, бележи невероятен и стабилен ръст. Все едно сега да си купуваме от големите дискети или пищеши машини.
Та така, отговорът на това защо стоките трябва да се развалят е научно-техническият прогрес. Отговорът на това защо някои стоки не се развалят е несъобразяването с икономическата реалност.
Естествено, балансът между живота, характеристиките и цената на продукта е фин, не може да бъде точно отрязан, и различните хора имат различни склонности към ексцесии.
Виж целия пост
# 19
Честно казано, не бих искал да се възползвам от новостите с 20 годишно закъснение.

Виж целия пост
# 20
Честно казано, не бих искал да се възползвам от новостите с 20 годишно закъснение.


Честно казано 20-годишните ми пералня Сименс и хладилник Електролукс ми вършат чудесна работа. Като си помисля с какво трябва да ги сменя един ден и ми се изправя косата.  Grinning

Виж за телевизори и компютри нещата не стоят така.
Виж целия пост
# 21
контролирано остаряване се казва това - за да се купува повече .
Виж целия пост
# 22
Стига бе, и сега има уреди, които работят ултра дълго време- например небезизвестните уреди Miele
Но защо не са монополист на пазара- едва ли е само заради цената им. Просто явно не за всеки водещото е само и единствено пералнята да работи 20+ години
Виж целия пост
# 23
Miele, както и Siemens доколкото ми е известно прилагат т.н. sixth sigma, която не допуска дефекти в 99.99966% от произведеното. Т.е. не целят дългосрочност, а гаранция за липса на дефекти, която логично се изразява в по високо качество и дълъг живот. И по висока цена:)
Виж целия пост
# 24
Заради китайците. Откакто всичко се прави в Китай цената и качеството му пада.

Получава се парадокс - хладилниците ни пак са соц!  Grinning

Да, тъкмо щях да попитам какво се жалвате, че соц-а е изчезнал, като всъщност продуктите му са заляли пазара и качеството им е известно на всички.
Наслаждавайте му се Simple Smile

Ако пък много искате пералнята и хладилника да ви надживеят, има достатъчно несоц Miele, AEG ...и прочие.
Виж целия пост
# 25
И аз имам работещ Мраз, в къщата на баба, обаче това не пречи да е грозен на вид, неудобен за ползване, поради ниския си ръст, а и нямам такива физически сили да му затварям вратата, защото първо трябва да се повдигне, после да се натисне силно.
Виж целия пост
# 26
Защото слагахме социалистически кренвирши, ех, какви кренвирши бяха, а сега слагате всякакви боклуци.

Да, в тях имаше соя. Била здравословна.
Виж целия пост
# 27
Miele, както и Siemens доколкото ми е известно прилагат т.н. sixth sigma, която не допуска дефекти в 99.99966% от произведеното. Т.е. не целят дългосрочност, а гаранция за липса на дефекти, която логично се изразява в по високо качество и дълъг живот. И по висока цена:)

В по-високата цена на по-качествените изделия се крие ключът.
Качеството е егати скъпото удоволствие. Отгоре на това е експоненциално,
а не линейно. Всяка милиминка на повишаване на качеството е планина в
повишаване на стойността. А скъпото не се продава така, както евтиното.
Иначе нямаше да има магазини за един лев.
Виж целия пост
# 28
Заради китайците. Откакто всичко се прави в Китай цената и качеството му пада. Чупи и след година купи пак. Лошото е, че се отнася не само за телевизори и хладилници, но и за скъпа медицинска апаратура, примерно.
Получава се парадокс - хладилниците ни пак са соц!  Grinning

А защо пък да не може да се ремонтира тази апаратура? Телевизорите се ремонтират успешно. Е, ако няма части за нея, няма да стане разбира се. Но всичко е относително. По принцип всякакви ремонти са възможни.
Виж целия пост
# 29
Защото слагахме социалистически кренвирши, ех, какви кренвирши бяха, а сега слагате всякакви боклуци.

Да, в тях имаше соя. Била здравословна.

Защото произхода и беше ясен и не беше ГМ.

Имам 2 хладилника Мраз, единия амонячен и работят, и се ползват. Имам и прахосмукачка - Ракета, печка - Мечта, бойлер от 1971 на ЕВ. Изобщо на село е като музей на социализма, но всичко работи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия