Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 153
  • 295
# 105
Уф, бе, vl ...
Между другото, само като предположение, искам да кажа, че точно в Круп най-вероятно са се блъскали над проблема колко години да изтрае металът БЕЗ да се счупи, а не как да се счупи след 2-3-5 години (в зависимост от гаранционния срок). А това са две противоположни парадигми.

именно /или примерът с найлоновите чорапи/. Струва ми се, че пишещите нещо не го разбират това. Възможно ли е?

/пп Кинескопите на София81 доколкото помня, бяха стари кинескопи ( стари като поколение,  не втора употреба) на Филипс. Нашите тв на вилата са  софия 81 и май все още работят ( но са сменяни кинескопите им през годините) Това е така, защото мисля, че повечето са трансизтори,  почти никаква/или никаква електроника. същото важи и  за колите. Фордчето на баща ми няма нищо електронно вътре, всичко е механично и съответно докато трае материала и се поддържа, ще върви, Жигулата я продадохме през 2001 и е карана от 1974 до 2001 , накрая от мен/  
Виж целия пост
# 106
И аз си мисля, че това е част от отговора. Повече електроника, за сметка на по-малко механика.
Виж целия пост
# 107
Уф, бе, vl ...
Между другото, само като предположение, искам да кажа, че точно в Круп най-вероятно са се блъскали над проблема колко години да изтрае металът БЕЗ да се счупи, а не как да се счупи след 2-3-5 години (в зависимост от гаранционния срок). А това са две противоположни парадигми.

именно /или примерът с найлоновите чорапи/. Струва ми се, че пишещите нещо не го разбират това. Възможно ли е?

/пп Кинескопите на София81 доколкото помня, бяха стари кинескопи ( стари като поколение,  не втора употреба) на Филипс. Нашите тв на вилата са  софия 81 и май все още работят ( но са сменяни кинескопите им през годините) Това е така, защото мисля, че повечето са трансизтори,  почти никаква/или никаква електроника. същото важи и  за колите. Фордчето на баща ми няма нищо електронно вътре, всичко е механично и съответно докато трае материала и се поддържа, ще върви, Жигулата я продадохме през 2001 и е карана от 1974 до 2001 , накрая от мен/  


Не бяха стари като поколение. Съвсем с времето си бяха. Появиха се през 1981г. Имаме такъв, който е с оригинален кинескоп и още действа прилично. В него има и доста ИС, а не само транзистори. Може и с лампи да бъде електрониката и пак е електроника, а не нещо друго. Напимер телевизорите "Опера" и "Пирин" бяха само с лампи. Докато тежичките съветски, които изброих по-нагоре бяха хибридни-с няколко лампи и 40+ транзистора. А някои от тях освен лампите и транзисторите имаха и ИС.
Автомобилът може да бъде без електроника, но телевизорът, радиото и видеото не могат. Електронните с-ми при автомобилите не могат да заместят механичните, а само ги подпомагат. Е, ако чукчето се смята за механичен елемент, то се замества от е-ка. Но спирачки, бутала, клапани, зъбни колела, ауспух, чистачки....
Виж целия пост
# 108
За съжаление вече всички автомобили са с електроника.
И за съжаление /и по мои наблюдения/ тя най-много се разваля.
Виж целия пост
# 109
За съжаление вече всички автомобили са с електроника.
И за съжаление /и по мои наблюдения/ тя най-много се разваля.

Все и от нея има някаква полза. Аз като се учех да карам, нямах и странични огледала. Акакво сега няма нужда, колата ми казва какво да правя.
Виж целия пост
# 110
За съжаление вече всички автомобили са с електроника.
И за съжаление /и по мои наблюдения/ тя най-много се разваля.

Все и от нея има някаква полза. Аз като се учех да карам, нямах и странични огледала. Акакво сега няма нужда, колата ми казва какво да правя.

Че има полза е ясно. Въпросът е каква е вредата. С нейна помощ двигателите стават все по-икономични, спирачките по-ефективни. Но вероятността да не може нищо да се направи, ако закъсаме на пътя е много голяма. Даже в някои случаи е необходим специализиран сервиз, а не какъв да е. А как брулят те сме чували. Дори и те не винаги могат бързо и ефективно да се справят с положението.
Даже може да се каже, че фирмите съвсем съзнателно усложняват положението така, че само техните специализирани сервизи да бъдат способни да отстраняват дефектите.
Виж целия пост
# 111
 Не мисля, че проблемът е само в електрониката.
 Да, за мен, няма смисъл да се прави дълговечна пералня, която само пере, при положение, че след три години ще измислят нови модели, които не само че перат, а и прането сортират, а сигурно ще могат и мъжка риза да изгладят. И вместо да си вземеа нова, ще трябва да ползвам старата и да гладя на ръка.
Виж целия пост
# 112
Ама какви лъжи дрънкаш само за Електрона ooooh!
Сериозно говоря - познавам 3 подобни случая

Виж, за японския си прав - нашето Сони е на 23 години и досега има само едно изгоряло бушонче като дефект.
Моят и  досега стои в жилището - все забравям да го изхвърля когато паркират контейнера за небитови отпадъци. Имам Сонито от края 1986 или началото на 1987 година  Жестока експлоатация - изгоря му само копчето на включване защото няколко години беше само на стендбай позиция. И сега работи нормално, но имаме вече други а той е много обемен (стерео със странични вградени колони) . Прекрасен телевизор!!!

Естествено, че планират. То домати ,като садиш, пак планираш.  
Предполагам че е така, защото всички в сервизите говорят за този 10г срок като неписан стандарт.  Има и логика като се има предвид че техниката много поевтиня.
Виж целия пост
# 113
Нашия Тринитрон не го изхвърлям за нищо на света!
На какво ще гледам телевизия докато другите високотехнологични боклуци са в сервиза? Mr. Green
А за този ТВ с 5те г гаранция случаят е такъв, че това бяха вече последните модели LCD /сега всички минаха на LED и т.н./ и май гледаха да ги изчистят.
Виж целия пост
# 114
Не знам дали си спомняте, но навремето имаше телевизори "Електрон" ако не се лъжа, които се произвеждаха с ъс съветски или японски екрани . Съветските едва изкарваха и една година, избледняваха и на 2-3 година свършваха, докато японските надживяваха телевизора.

Ама какви лъжи дрънкаш само за Електрона ooooh!
Виж, за японския си прав - нашето Сони е на 23 години и досега има само едно изгоряло бушонче като дефект.

п.п. Казва се кинескоп, не екран.

Не можа да се пише така наизуст и безогледно. Виж моя пост по-надолу. Доста такива, като описаните са минали през ръцете ми.
Виж целия пост
# 115
За съжаление вече всички автомобили са с електроника.
И за съжаление /и по мои наблюдения/ тя най-много се разваля.

Все и от нея има някаква полза. Аз като се учех да карам, нямах и странични огледала. Акакво сега няма нужда, колата ми казва какво да правя.

Че има полза е ясно. Въпросът е каква е вредата. С нейна помощ двигателите стават все по-икономични, спирачките по-ефективни. Но вероятността да не може нищо да се направи, ако закъсаме на пътя е много голяма. Даже в някои случаи е необходим специализиран сервиз, а не какъв да е. А как брулят те сме чували. Дори и те не винаги могат бързо и ефективно да се справят с положението.
Даже може да се каже, че фирмите съвсем съзнателно усложняват положението така, че само техните специализирани сервизи да бъдат способни да отстраняват дефектите.

Е, не може вече всичко да поправиш с телче. То си е част от програмата. В някои страни си е забранено да си поправяш сам колата. И има резон.
Виж целия пост
# 116
За съжаление вече всички автомобили са с електроника.
И за съжаление /и по мои наблюдения/ тя най-много се разваля.

Все и от нея има някаква полза. Аз като се учех да карам, нямах и странични огледала. Акакво сега няма нужда, колата ми казва какво да правя.

Че има полза е ясно. Въпросът е каква е вредата. С нейна помощ двигателите стават все по-икономични, спирачките по-ефективни. Но вероятността да не може нищо да се направи, ако закъсаме на пътя е много голяма. Даже в някои случаи е необходим специализиран сервиз, а не какъв да е. А как брулят те сме чували. Дори и те не винаги могат бързо и ефективно да се справят с положението.
Даже може да се каже, че фирмите съвсем съзнателно усложняват положението така, че само техните специализирани сервизи да бъдат способни да отстраняват дефектите.

Е, не може вече всичко да поправиш с телче. То си е част от програмата. В някои страни си е забранено да си поправяш сам колата. И има резон.

Кой пък казва с телче? Багажникът ми е пълен с всякакви резервни части и инструменти. Не виждам кой може да ми забрани да си оправям колата сам. Кои са тези държави? И ако я оправяме сами на тяхна територия, какво? Ще ни глобят ли, в затвора ли ще ни вкарат?
Аз правя всичко когато му е времето според заводските инструкции и никога не сме закъсвали. Обиколили сме цяла Европа с нея.
Виж целия пост
# 117
Не си достатъчно компетентен и може да бъдеш опасен на пътя.
Виж целия пост
# 118
Ох, много е кофти това с колите.
В България има достатъчно компетентни механици, които могат да оправят кола на 10тина години да поработи поне още 5.
Обаче на производителите явно не им се иска да им се ползват толкова дълго колите, особено в тази криза.
И напоследък все по-често се случва така, че механично колата е в ред, или може да се поправи, обаче електронно - нъцки! Не върви и това е. И трябва да се купи нова.
Виж целия пост
# 119
Не си достатъчно компетентен и може да бъдеш опасен на пътя.

Бре, какво заключение! Направо ме срази.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия