Има ли радикален ислям в България?

  • 26 608
  • 672
# 345

Когато ходят на синагога, жените са отделени от мъжете с преграда (или са на различни етажи)и не могат да ходят всеки ден, ходят само кога правят Бармитцва Wink 

Т.е. ако еврейка няма син, няма да стъпи никогаш в синагога? Интрестинг.

В този форум нерядко могат да се прочетат неприятни, меко казано, изказвания по отношение на всякакви небългарски етноси.
Най -реално радикалното нещо в България е радикалното невежество и радикалната глупост, характерна за отделни граждани и цели трудови колективи.

Може и да може ако има Батмитцва или пък погребение ... Mr. Green но пак нямат традицията като християнките да ходят когато си поискат Wink
Това не е вярно Naughty
Май хората не съзнават, че и в юдаизма има течения и теченийца и не може да се говори за него ан блок.
Виж целия пост
# 346
... Виждала съм как гонеха от магазина един възрастен турчин понеже не говореше български и не му разбираха , а човека просто искаше да си купи един хляб....

Ако този възрастен турчин е живял в Б-я достатъчно време, за да научи български, но не го е направил, и аз не бих му ръкопляскала. Това е неуважение от негова страна.
И представи си че си на 80 години и цял живот си живял в едно забутано родопско село от където не си си показвал носа и където всички са турскоговорящи???
...

Ако аз живея 80 години в забутано танзанийско село, ще науча суахили. Стига да искам, разбира се.
Виж целия пост
# 347
Именно за крайностите говоря , Делфина. Не съм по крайностите. Не казах никъде нищо за така наречения '' хиджаб'' - това е традиционно облекло. Навсякъде споменавах само фередже и бурка, съгласи се. За това се учудих на реакцията ти.
Виж целия пост
# 348
не знам защо се дават примери с емигранти и с хора, които живеят от поколения в България, едното няма нищо общо с другото
Виж целия пост
# 349
Ако аз живея 80 години в забутано танзанийско село, ще науча суахили. Стига да искам, разбира се.

И ако (случааайно) не го научиш какво? Да те гонят от магазина или направо от селото ли?
Виж целия пост
# 350
Аз съм в потрес какви радикални българи има, честно, ислямските радикали ми изглеждат мирни 'ора.
Как може някой да оправдава и дори да си обяснява, че някой няма да е обслужен в магазина, защото ен говори езика на продавача..

Редовно 1во поколение емигранти не знаят грам език - китайци, араби, българи...
децата им им превеждат. Това съм го виждала с очите си по самолети, в училища, в болница - професията м/укултурен посредник я лицензираха вече. И худ литература да почетеш малко за малката Италия, Русия , Китай и тн в големите ам. градове в началото на 20в -  хора с десетки години не вдяват нищо от езика.
Децата им понеже влизат в училище научават.
И никой не им е отказал нито вода, нито хляб, нито лекар.
Питайте абадонка. ако не вярвате.
Виж целия пост
# 351
Ако аз живея 80 години в забутано танзанийско село, ще науча суахили. Стига да искам, разбира се.

И ако (случааайно) не го научиш какво? Да те гонят от магазина или направо от селото ли?

 Отделен е въпроса, дали това е нормално...  Thinking В смисъл, живееш някъде цял живот, а пък дори езика не знаеш... Показател за едно тясно капсуловане и нежелание нищо да прониква в затвореният ти малък свят. Само не ми казвайте, че е показател за нещо хубаво и добро  Naughty
Виж целия пост
# 352
Ако аз живея 80 години в забутано танзанийско село, ще науча суахили. Стига да искам, разбира се.

И ако (случааайно) не го научиш какво? Да те гонят от магазина или направо от селото ли?

 Отделен е въпроса, дали това е нормално...  Thinking В смисъл, живееш някъде цял живот, а пък дори езика не знаеш... Показател за едно тясно капсуловане и нежелание нищо да прониква в затвореният ти малък свят. Само не ми казвайте, че е показател за нещо хубаво и добро  Naughty

Това се казва културна резистентност и съвсем не е еднопосочно обусловен процес. 
Виж целия пост
# 353
Редовно 1во поколение емигранти не знаят грам език - китайци, араби, българи...
децата им им превеждат. Това съм го виждала с очите си по самолети, в училища, в болница - професията м/укултурен посредник я лицензираха вече. И худ литература да почетеш малко за малката Италия, Русия , Китай и тн в големите ам. градове в началото на 20в -  хора с десетки години не вдяват нищо от езика.
А в другият форум(родители в чужбина) е най-лошото да отидеш в страна, без да й знаеш езика. Laughing
Виж целия пост
# 354
Именно за крайностите говоря , Делфина. Не съм по крайностите. Не казах никъде нищо за така наречения '' хиджаб'' - това е традиционно облекло. Навсякъде споменавах само фередже и бурка, съгласи се. За това се учудих на реакцията ти.
ОК, признавам си, че подпалих Embarassed Peace

И аз не съм по крайностите.
Ама сутринта щях да счупя телевизора, когато Любен Дилов-син пусна анкета "Трябва ли да се забрани носенето на религиозни символи с изключение на християнските?" Каква мисъл, какъв брилянтен мозъчен гърч Mr. Green
Пък после се чудим, що някой иска да ни избие ooooh!
Виж целия пост
# 355
Ако аз живея 80 години в забутано танзанийско село, ще науча суахили. Стига да искам, разбира се.

И ако (случааайно) не го научиш какво? Да те гонят от магазина или направо от селото ли?

О, аз съм на принципа "каквото повикало, такова се обадило". Ако на някой не му харесва отговора ми, да се сърди на "въпроса" си.
Еднопосочна толерантност при мен няма - ако дядото не е толерантен към българския, да не се сърди, че няма да съм толерантна към турския.
Но не, не бих реагирала с гонене.
Виж целия пост
# 356
Редовно 1во поколение емигранти не знаят грам език - китайци, араби, българи...
децата им им превеждат. Това съм го виждала с очите си по самолети, в училища, в болница - професията м/укултурен посредник я лицензираха вече. И худ литература да почетеш малко за малката Италия, Русия , Китай и тн в големите ам. градове в началото на 20в -  хора с десетки години не вдяват нищо от езика.
А в другият форум(родители в чужбина) е най-лошото да отиде в страна, без да й знаеш езика. Laughing

Ами лошо е разбира се.
Виж целия пост
# 357

Трой, разбрах, че имаш проблем с българите в чужбина, ама като те чета... сякаш българската общност там те е овъргаляла в пух и катран ( е, не в тази последователност  Mr. Green ) и те е подгонила по Таймс Скуеър ... Crazy Много нападателна, много хахъсана... Има много добри и свестни българи, повярвай!  Peace Почвам мноооого да се дразня  Mr. Green

Имам непоносимост към Байганьовщината а не към българина Wink познавам свестни българи, но и те отдавна се изолираха от българската ''общност" именно поради същите причини.
 

Виж целия пост
# 358
[
Това се казва културна резистентност и съвсем не е еднопосочно обусловен процес
Така е, но не прави ситуацията по приемлива и добра. Така човек се ограничава да съществува само и единствено в тясната си общност и това е зле както за него, така и за другите около него. Лишава го от възможности, от достъп до образование, работа, по-добри доходи. А до колко точно държавата е отговорна е тема , но на друг разговор.
Виж целия пост
# 359
Еднопосочна толерантност при мен няма - ако дядото не е толерантен към българския, да не се сърди, че няма да съм толерантна към турския.
Но не, не бих реагирала с гонене.

А с какво би реагирала? Не ми се ще да те правокирам, но във връзка с горното изречение ми е интересно. Аз изобщо не разбирам какво значи "да си толерантен към турския". Ако японец или финландец влезе в магазина продавачката ще знае ли от колко години живеят в България, че да прецени дали да е "толерантна" или не?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия