Вече е НОЕМВРИ, време стана да се гушна най-накрая в мама!

  • 33 673
  • 748
# 645
Време е и аз да споделя добрата новина на 26.11 се роди бебе Антоан 3400 кг, 50 см, нормално раждане.

Раждането не беше леко бебо имаше 2 пъти увита пъпна връв, но емоциите са неописуеми.
Да са ни живи и здрави малките бебоци   txtloves
Виж целия пост
# 646
Лучие същата работа съм и аз, само дето мойта свекърва не се опитва да ме поучава, което за нея е +, защото така има шанс да вижда Ема .. квато съм навита пружинка сега само ми трябва някой да ми налива акъл .. аз акъл си имам достатъчно, липсва ми спокойствието и увереността в собствените способности .. когато си ги върна предполагам, че ще се чувствам и добре, ама ми трябва време .. ей тва е най-големия проблем, че всички очакват от мен да се справя с едно щракване на пръстите, а на мен не ми е възможно ooooh!

за небцето да питам нещо - нормалното небце какъв цвят е, защото на Ема прелива от розово до бяло, но според мен в белите области няма нищо нередно .. в смисъл такъв няма неравности или някакви други нещица, съвсем гладичко си е .. не, че съм запозната с млечицата, но си мисля, че при нас цвета не говори за гъбичката .. права ли съм или бъркам? newsm78
Виж целия пост
# 647
Привет момичета  Hug ! Ние от днес сме си вкъщи- ако знаете как ми липсвахте! Прочетох само последните 2-3 странички и съжалявам, ако споделям и питам за вече обсъждани неща.

Ние сме добре- секциото мина нормално, престоя в болницата беше добре, но днес като се прибрах ми избиха емоциите и се наревах добре ей така да изпусна парата. Друг път ще споделя подробности.

Иначе се кърмим полу успешно. В болницата ни даваха АМ на 3 часа, защото кърмата ми нещо не е достатъчно, но аз преди да дам АМ си го слагах на гърда за по 15 мин. Отделно въпреки мазането с Гармастан едното ми зърно яко се разрани. Направо искрици ми излизат като засуче и колкото и да нося на болка направо се разплаквам, затова реших докато се пооправи да давам да суче от едната гърда, а от другата да цедя, че помпата поне е по-щадяща. Сега вкъщи на спокойствие като се изцедих виждам,че почти 30мл мога да събера от двете  Praynig  
Мисля си и, че искам някакъв режим да си имаме, а и бебо за сега сякаш си спазва 3те часа. Та не знам как да подходя.  newsm78

Конкретно въпросите към вас ( а може и ЛЛЛ да коментират ако не е твърде обсъждано назад- не искам да губя времето им ) : Вие какво ползвахте за разранени зърна? И как да въведа режим?


Въпроса за ЛЛЛ е :  правилно ли е да стимулирам временно едната гърда със сученето на бебето, а другата с помпата, заради разраненото зърно?

 
 
Виж целия пост
# 648
О! Имаме си нови бебечета. Честито! Нека са живи и здрави! Бързо възстановяване, майчета. Нека много ви радват!
Виж целия пост
# 649
Въпрос към ЛЛЛ. Имам бучки и  задържана кърма в гърдата и съм с висока температура цял ден. Не мога да я източа с помпа. Как да я източа? ooooh!
Виж целия пост
# 650
imame baby vest! Malkiq Ioan na mama Cvetence e proplakal dnes v 19.10. Unaka e 3440gr 52sm. Da e jiv i zdrav, a mama burzo da se opravq
Виж целия пост
# 651

честито на новите мами,да са ви живи и здрави дечицата!

шушулче - стиснати палци  и ако има и други неродили мами.

Ние днес правихме погачата и си изкарахме много хубаво.Бебо получи страхотни подаръци,а ние сме се заринали със сладки неща и направо не знам как ще изядем всичко. LaughingБебо се представи много добре и щом си тръгнаха гостите ,започна с неговите си номера - висене по цици,драйфане и рев.   CrazyВсе още не е заспивал,а хората си тръгнаха по светло. Tired

И аз като Монс ,ви завиждам,че се налага да си будите децата за ядене.Нашият на 2 часа си яде вечер,което не би ми пречило ако беше само цокане.Той обаче се пъне,примрънква,свива и като спи върху мен,прави моето спане невъзможно.

експланет,може да му е запушен слъзният канал на малчо.На ники му е така и правим масажи,на батко му също беше така.

иванелия и на Ники му беше така преди да падне даже звънях на педи да питам,защото и на мен ми изглеждаше като гной.Но се оказа,че не е и като падна пъпчето се затвори и нямаше проблем .Почиствах със спирт и слагах пудра .
Виж целия пост
# 652
Иве, нашето пъпче падна преди 2,3 дена.И при нас го имаше това бялото и аз
се  уплаших, звъннах на педи и тя каза да не се тревожа, а да продължавам с спирта и да си взема пудричка.Слава богу, наистина не е било гной и вече пъпната раничка почти не секретира. Praynig Praynig
Честито на новите мамчета, бързо възстановяване,живи и здрави рожбички! Hug  bouquet
Тези колики са ужасни.... #Crazy Горкото ми детенце....направо ми се къса сърцето да го гледам
как се гърчи от болка, взехме си Колийф,Инфакол,чай от копър......е няма ефект...детето си се мъчи и това е....! Как пък толкова някой не измисли нещо ефективно и наистина ефикасно за тези пусти  колики!!?!?? cry  Отделно получихме и гъбички в устата (педи каза да му почиствам устичката с сода), абе драмата при нас е пълна.... Joy 
Виж целия пост
# 653
Честит Йоан на мама Цветенце  newsm67

snowflakely за АМ-то. И ние сме на АМ, даже същото и правим същия номер. Напоследък май разреди, защото ни се регулира коремчето и се напъва само 1-2 пъти да се изака и спира като свърши работата Simple Smile Ако не бъркам сте на смесено хранене нали ? Забелязала съм при моя бебешок, че когато е предимно на кърма акито става много течно и за това много трудно го изкарва - само се напъва милото като е будно. Ако му се даде малко повечко АМ и то се втвърдява и почва да си ака на всяко хранене и без много много да се напъва и повръща. Нашата педиатърка каза, че е нормално и да не го мисля, само сме си повдигнали дюшека на 30 градуса и гледам да го храня изправен. А и с времето става по-добре Simple Smile А сега като се замисля докато бяхме на Aptamil premature доста повече се напъваше. Сега минахме вече на 1чката и почти е спрял, а може и просто да го е израстнал. А може и колики да са просто Simple Smile
 


tilivanili Имахме и същия проблем със събуждането за хранене и направо се бях побъркала от притеснение, че не яде достатъчно и не иска да се буди, като ни изписаха бяхме 2600. Оказа се, че каквото и да правя не мога да го събуди и да яде като хората - то не беше, щипкане, гъделичкане, стискане на нослето,на ременцата... не ще и това е. Известно време му слагах малко повече сухо мляко отколкото е дозата и така не се налагаше да го будя. Ама по принцип ако не ти е казал лекар не бива така ... аз малко на своя глава, но имаше ефект Simple Smile


Момичета бебка има доста бели точици/пъпчици по лицето - брадичката, цялото носле и тук таме по бузките. По бузките са като пъпчици, но по брадичката и нослето са някак си подкожно. Някой знае ли третират ли се с нещо или трябва да чакам да се махнат сами?

  казаха ми да не ги пипамч

А бе да ви кажа аз сигурно съм единственната странно смахната, ама въобще не изпитвам нужда и желание да ми помага някой друг освен мъжа ми  Crazy Дразня се и това си е. Толкова време чакахме беба, че сега имам нуждата да изживявам всеки миг с нея. Не мога да си представя даже да дам на някой друг да я къпе.. За сега си я къпем 2мата с мъжа ми (той полива, аз къпя). Ходих във вторник да ми видят раната от операцията и тати си я гледа, ама да ви кажа за 2та часа дето я оставих ми беше мъчно. Иначе мъжа ми се справя чудесно с нея и не ме притеснява да я оставям да я глед, ама не знам за напред как ще е. Сигурно като поотрасне ще ми мине, но за момента се чувствам много привързана към нея.
  Не си само ти. При нас беше свеки за 5 дена и щях да откача, никак не обичам да ми се бъркат. Но и бебо е спокоен като цяло. Не знам дали щях да съм на това мнение ако бях с някое по-ревливо бебое Simple Smile

за небцето да питам нещо - нормалното небце какъв цвят е, защото на Ема прелива от розово до бяло, но според мен в белите области няма нищо нередно .. в смисъл такъв няма неравности или някакви други нещица, съвсем гладичко си е .. не, че съм запозната с млечицата, но си мисля, че при нас цвета не говори за гъбичката .. права ли съм или бъркам? newsm78
това по-бялото е където ще изникнат зъбките и е нормално да е така Simple Smile
На Маги и е бяло небцето, май има млечница.. незнам и аз как се казва, незнам дали и пречи, но майка ми ми каза да я мажа с Дактарин. В листовката пише, че е за деца над 6 месеца. Тя обаче упорито ме убеждава, че в болницата с това мажели и афти, и млечница..Някой има ли идея какво е и с какво да третирам. Ние сме изцяло на кърма, знам че от АМ може да се получи, но за кърмени бебета не съм чувала.. newsm78
Може със содичка, 1ч.л. сода във чаша вода и след хранене с една марличка обтриваш устичката.А и пробиотика само би трябвало да реши проблема Simple Smile
Виж целия пост
# 654
Добро утро
Честити бебчета на всички обебили се. Да са ви живи и здрави рожбите, а на вас бързо възстановяване
Виж целия пост
# 655
добро утро!

първо искам да кажа на Цветенцето честит ти Йоан! да сте живи и здрави и мнооого, много щастливи! Hug Hug Hug
второ да кажа Яничка благодаря за разяснението, наистина Hug Hug

Нели момичето, с което бях в една стая в болницата имаше същия проблем и неонатолозите я накараха да си слага горещи компреси на гърдите - под горещи имам предвид мнооого горещи - след което отново с помпата, ама не с ръчна, а с електрическа .. не знам каква е разликата между двете, но при нея имаше ефект, успех! Hug

мойта кифличка почна вече да се учи на номера - като изключим опитите да се върти в кошарата и ако не е добре подпряна, я намирам по гръб, а също така и опитите да си вдига главата, новият ни номер е, че ядем и после задължително трябва да направим едно 30-40 минути друсане преди да заспи и това след абсолютно всяко ядене .. почвам да се чудя дали можем да го избегнем, ако примерно я слагам да лежи при мен, а не в кошарката .. знам, че рискувам да я науча да спи при нас с мъжа ми, а не в нейното легълце, ама аз вечер едва изтрайвам будна, докато се наяде, а кво остава 40 минути да друскам Confused
Виж целия пост
# 656
Въпрос към ЛЛЛ. Имам бучки и  задържана кърма в гърдата и съм с висока температура цял ден. Не мога да я източа с помпа. Как да я източа? ooooh!

Здравейте, намерих време да пиша, но не съм чела от миналата седмица.
Честито на всички обебели се!
 Раждането мина добре – в 8 и 30 ми изтекоха водите, в 12, 42 гушках Невенка. Раждах в Майчин дом – Варна. Евала на целия екип и на всички смени. Много ми помогнаха. За второто ни детенце пак там ще раждам   Simple Smile Подробен разказ ще пиша след време.
Имам въпроси към ЛЛЛ:
Първо ще разкажа накратко как е храненето при нас. Първо бебето е на 8 дни. В болницата разбрах, че са ми прекалено плоски зърната и бебето не може да захване да суче, а междувременно аз имах много коластра (вече кърма) и се цедях с помпа и й давах от шише. Все още продължаваме така, но съм си взела и силиконови зърна и  я мъча с тях да сучи от мен. През деня я пробвам първо на гърда. Вчера имаше три последователни сукания от мен в периода от 12 часа на обяд до 5 следобед, като в 5 като се опитах да я сложа да спи в креватчето, тя се разстрои и разбрах, че е още гладна, т.е не беше сукала кой знае колко от мен. Дадох й от шише отново. Като я слагах вчера на гърда, заспиваше в мен. Жълтиничката й вече почти е минала. Опитвам се да я събуждам, но понякога доста се унася. Като й давам от шише пие по 50 – 60-….-до 90 мл. на ядене е стигала. Сменям някъде около 4-5 наакани памперса, като вече акото е жълтеникаво на цвят и е доста като количество. Когато заспи прави по около 4 – 4 и 30 часа паузи между храненията. Понякога три часа, когато е изяла само 50мл. През деня я будих предните дни на три часа, за да яде, но виждах, че е много сънлива и хапва по малко тогава и плюе доста от млякото, затова вече гледам когато се събуди тогава да й дам да яде. Когато тя се събуди гладна, я слагам първо на гърда, но явно е много гладна и започва много да плаче, от шишето яде много по-бързо и затова иска него. Въпроса е, че от него се дави, понеже тези 60- 90мл. ги яде за 15-20мин.А току що от лакомия изпи 90мл и повърна два пъти.
Въпросите са следните:
•   Нормално ли е да яде по толкова кърма? Педиатъра каза, че трябва да яде на този етап по 50мл. Колко кърма да й давам?
•   Нормално ли е да ака по толкова много? Бях чела, че трябва да е колкото монета от 1 лев, а тя доста си дриска (извинявам се за думата).
•   Когато я слагам на гърда, често се сърди – блъска ме, криви се, плаче. След което като й дам шишето започва да поглъща като невидяла. Да продължавам ли да я слагам на гърда или да се откажа и да й давам само от шише?
•   Ако се изцеждам само с помпа, ще спре ли кърмата?
•   Да я събуждам ли на три часа или да си чакам да минат четири?

Привет Neli___ и честита Невенка!
Почвам отзад напред, за да отговоря първо на по-спешния от двата въпроса. Може да се натоплят гърдите, за да потече по-лесно млякото или ако от топлото ти става по-зле, може да се опита обратното по-хладно. Понякога е нужно да се цеди поне 7-10 минути на празен ход, докато тръгне кърмата. Може да се масажира нежно самата гърда, за да се подпомогне потичането. Може да застанеш на 4 крака и внимателно да разлюлееш гърдите, за да се подпомогне чрез гравитацията самото потичане, както и да се подпомогне чрез наместването на течностите в гърдата. Друг вариант може да е да сплетеш пръстите на ръцете си, да поставиш гърдата в тях и нежно да масажираш. Топло преди кърмене/изцеждане (ако от него не ти е добре обратно хладно) и хладно след кърмене.
Може да поставиш компрес от зелев лист или компрес от извара около гърдата (или около бучката), без ареолата и зърното. Както и ако до тази сутрин все още нямаш подобрение би могло да се обмисли прием на лецитин (продава се предимно соев, не е подходящ при алергии към соя). Лецитина дава възможност на мастните клетки да се разлепят, в случай че са се слепили и млякото да започне да потича по-лесно. Ето една статия как се прилага. Обикновено при такива състояния се взимат 3-4 капсули от 1000-1200 мг, докато проблема отшуми и след това се намаляват плавно с по 1 на няколко дни.

Би могла да опиташ и изцеждането на ръка, което понякога помага, когато помпата не върши работа. Ето клип как се случва това.

Моля те опиши ми малко по-подробно как си и как се развиха нещата, за да мога да съм ти по-полезна. Ако е спешно, можеш да звъннеш на националния телефон 0888 555 385 или на моя 0878 601 604, в случай, че не сме наоколо да ти отговорим.  bouquet

Храненето на бебето от шише и от гърда много се различават и това е една от най-често срещаните причини за отказ от гърдата. Когато бебето поема биберона на шишето, то увива езичето под формата на буквата U и го стиска в твърдото си небце, което се намира зад венците. Там млякото се излива в устичката и бебето преглъща. Когато бебето суче от гърда, то изплезва езичето си и го подлага под гърдата, изтласквайки млякото от ареолата и зърното към устичката си. Зърното и ареолата навлизат добре навътре в устичката и достигат до мекото небце, което се намира доста по назад, непосредствено преди гърлото. Там зърното се масажира на меко място и не би следвало да се травмира. Когато бебето е по малко от 2-2,5 месеца то е длъжно да преглъща изливащия се поток течност в устичката, а шишето тече на силна постоянна струя, която то трябва да преглътне. Когато бебето суче от гърда, млякото идва на порции и дава възможност бебето да приеме толкова мляко, от колкото се нуждае. Бебетата обикновено спират да издърпват следващите порции мляко, когато са се заситили и така се избягва прехранването. Когато първата порция мляко от гърдата потече, тя обикновено е на по-силна струя, която постепенно намалява и спира, бебето би следвало да дръпне няколко пъти на празен ход, преди да потече следващата порция, която отново е малко по-силна в началото и постепенно намалява. Бебетата, които сучат от гърда, най-често отварят очички, когато порцията мляко потече и с нейното намаляване притварят очи и задремват за кратко, докато слезе следваща порция мляко.

Ако бебето е с жълтеница и/или са ползвани медикаменти по време на раждането е възможно бебето да не може да се събужда достатъчно често по независещи от него причини, а то трябва да се храни, за да расте и да наддава. Трябва да приема мляко, за да може да ака, а с изхожданията си да изчиства жълтеницата (98% от жълтеницата се чисти с изхожданията на детето). Когато детето няма жълтеница, не са ползвани медикаменти или пък и да са налице тези фактори си пълни добре пелените; има добър тургор на кожата; влажност в устичката; жизнено и енергично е, когато е будно; наддава добре; и педиатъра го намира за здраво и добре - бебето по-скоро може да не е необходимо да се буди за хранене. Как са тези показатели при нея? Когато все още са налице жълтеницата и/или медикаментите от раждането, или нещо в показателите ни притеснява, по-скоро може да е подходящо да се буди за хранене, докато нещата се нормализират и когато това стане да се остави да си суче на поискване. Смята се, че новороденото бебе би следвало да суче минимум 8, а по възможност 10-12 пъти за денонощие. Има изключения, но те са по-скоро рядкост, когато всичко по-горе с показателите е ок. Кърменето по-скоро е на около 2-2,5 часа спрямо началото на предното хранене. Възможно е паузите, които е имало да са били твърде големи и това да е довело до препълването на гърдите и температурата от вчера.

Причината за повръщането всъщност не е лакомия, а невъзможност на тази възраст да спре да преглъща и да изплюе, докато тече постоянна струя мляко. Когато детето се дохранва от шише, за да можеш да прецениш кога точно се е заситила и да и даваш толкова, отколкото се нуждае с идея за връщане към гърдата, може да е подходящо да бъде в по-изправена поза за дохранване, при която тя да полага усилия за издърпване на млякото от шишето, без да и тече свободно. Ако е твърде неспокойна или раздразнена в началото на храненето може да се даде по-свободно течащо мляко в началото, докато се поуспокои и след това, тя да полага усилията за приема на кърмата.

Когато я слагаш на гърда, би могла да прилагаш компресия на гърдата, така че да и подаваш поток мляко към устичката и това да я стимулира да започне да преглъща и да прави опити да засуква по-добре гърдата. Компресията би следвало да и осигурява в началото струята, с която е свикнала, докато започне сама да полага усилия по изсукването на млякото. Ето една статия за компресия на гърдата и клипче. Ако не си сигурна как да я приложиш, ще се опитам да обясня повече.

Съвсем добре си се ориентирала да предложиш първо гърдата, а след това добавката с шишето. Когато детето се събуди толкова гладно, след такава по-голяма пауза, то често е твърде прегладняло и изнервено, за да може да свиква тепърва на гърда.  За да успее да засуче гърдата, може да я подпомогнеш, като предварително си стимулирала млякото да потече и да и е по-лесно в началото. Когато не преглъща сама, можеш да и помагаш с компресията на гърдата. Когато изсуче, колкото е склонна от едната гърда, би могла да предложиш и другата и едва тогава да дохраниш с шише.

Конкретно на въпросите ти:
- Даването на определени милилитри, няколко пъти на ден е метод за дохранване на бебетата на изкуствено хранене. За да разбереш точно от колко се нуждае твоето бебе би могла да предлагаш малко по-често да се храни, като да опиташ кърмене от гърда, компресия на гърдата, втората гърда, отново компресия и след това дохранване така, че детето да издърпа млякото от шишето и да може да спре, когато се е заситило. Ако повръща повечко, най-вероятно добавката от шишето може да е дошла в повече.
- Трябва да ака ПОНЕ колкото монета от 1 лев, т.е. това е минимума, а обикновено е мнооого повече и често броя на нааканите памперси може да е колкото броя на кърменията.
- Това е много личен избор. Най-вероятната причина за блъскането и сърденето, че я няма постоянната струя, която би могло да се постигне с компресията на гърдата или детето да се позасити малко и отново да се опита на гърда.
- Смята се, че никой не може да изцежда толкова, колкото детето би изсуквало, когато започне да се храни добре от гърда. Има много жени, които дохранват само с изцедена кърма, но това е много времеемко и голяма част от тях се отказват, заради усилията, които може да им коства.
- Ако трябва да се избира между 3 и 4, по-скоро 3 спрямо началото на храненето. Иначе, ако избереш да дохранваш, самото дете би следвало да започне да ти подсказва интервалите на хранене.
Надявам се да си по-добре днес!
   bouquet
Виж целия пост
# 657
Здравейте мами  Hug

Цветенцеее, дългоочакваният момент дойде! Да е жив и здрав малкия Йоан и много да те радва! Бързо се възстановявай и идвай да разказваш  Hug

angels_zg, аз вече започвам да се отчайвам....това дете катогорично отказва да спи....поне през нощта подремва по малко....направо не знам какво да правя.....  newsm09 И по този повод ще питам ЛЛЛ :

Така...значи....както споменах малката почти не спи....храня я на поискване като нейното искане напоследък все по-често се случва....понякога дори на 30 минути......яде, аз я държа сума ти време изправена за да не повърне, иначе веднага повръща....дори след като се е оригнала.....единствено след баня вечерта има около 3 часа сън и после си почва програмата на 1 час....през деня почти не спи.....не ям шоколад, нито пия кафе! Къде е проблемът? Направо ще откача вече.....нали уж малките бебета повече спинкат  newsm78 И постоянно маха с ръчички и краченца....коремът ми сигурно е в синини вече....да се притеснявам ли? Да не е нещо хипер активна? Съжалявам за объркания пост, но го пиша като през две думи търча да и давам бибата, че я изпуска и плачка..... Sad
Виж целия пост
# 658
Честити нови бебчета!

За темата - за мен няма значение.

Sinapovaya каката ми засука от шише чак към 6-тия месец. Пробвай да смениш биберона на шишето.

Neli_ преди седмица и аз бях с температура от гърдата. Топли душове и масажи под душа, както и горещи компреси преди кърмене и цедене. След едно денонощие се оправих. Пожелавам и ти бързо да се оправиш.

Днес при нас времето е страхотно. Бяхме на консултация. За 1 месец сме наддали 1 кг и пораснали 5 см. Дадоха ни направление за ортопед. Учудих се, но сме имали право и аз не отказах.
Виж целия пост
# 659
Здравейте,аз да се отчета,докато имам време.
От днес съм сама с децата,засега се справяме отлично,дано е все така.Даже малката спи в леглото,дано започне да и се случва по-често и за по-дълго!:)
Днес реших да пропуснем разходката заради вятъра,нещо ми се видя прекалено студен и остър.Иначе съм решила,ако няма дъжд,мъгла,вятър и температурата по обяд е поне +1градуса да излизаме с децата,но да видим:)

Цвете честит ви Йоан,да е жив и здрав!

Гери добре дошли вкъщи!

За поучаването от мама и свеки.Мама не се меси изобщо  Naughty и гледа децата както аз и кажа.Свеки все бае,трябвало да махна нощното хранене,ама как не било едно ядяла постоянно нощем ей затова има колики,не давам вода,ужас как така не давам вода и т.н. аз само обяснявам защо ги правя тези неща спокойно и тя не одобрява,ама детето си е мое,добре че не живеем заедно,че сигурно щяхме да се хванем за гушите.Да си се уважаваме отдалеч и да се виждаме от време на време,това ми е максимата  Mr. Green

За коликите,ние ту имаме,ту не.Снощи беше много зле положението,така тъжно плачеше и накрая милото успя да я приспи и успокои,после през нощта беше сравнително спокойна и спахме доста макар и върху мен,пак поспах:)

Отивам да обърна внимание на баткото,докато писана глезана спи сама  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия