Хобит: Неочаквано пътешествие

  • 20 779
  • 200
# 30
Доколкото знам, той първо е написал песните,
изучавал е естетиката на езика и оттам е изникнало
цялото богатство на Средната Земя.

Ако сте чели Листо от Дребносръчко, това е вид
биографичен разказ, в който един художник започва да рисува
едно листо, а оттам продължава и прави цял пейзаж.
Та и Толкин е започнал с интереса към езика, но не само
като технически параметри, а като вътрешна естетика- затова
елфически и оркски звучат точно както говорещите ги изглеждат.

Изобщо, Толкин е открил нещо, което съвременната наука
за езика тепърва се опитва да фомулира- че човешкият език
възниква не случайно, а на базата на целесъобразност, свързана
със света и начина на живот на говорещия. Толкин се е опитал да
каже, че няма смисъл да се изучават фонеми и трансформации, ако
не се свържат с живота, материален и духовен, на говорещия.

Това лято бях във Финландия и Естония. Какво да кажа, езиците
им звучаха така, както изглеждаха горите им. Трудно е за
обясняване, но е така. CS Lewis е казал за Толкин, че е
"навлязъл във вътрешността на езика". Нашите родни филолози
гледат само външната страна, правят се на умни и не
разбират хората, които са "влезли в езика".

Така де, друго си е да си помпаш самочувствието,
като обявиш Толкин за фантазьор, а ний тука сме
великата българска школа с най-древния език,
кирилица и тем подобни.
Виж целия пост
# 31
Запис от мен! Благодаря за темата - от кога я чакам!  Hug

Нямам какво умно да кажа - още не съм гледала филма, но съм удавила доста емоции в спойлерите. Wink
От Властелина насам си падам по елфи.  Crazy
Радвам се, че дори за секунди моя любимец (Лий Пейс в ролята на Трандуил) се появява и добре, че имам любими актьори сред джуджетата.  Wink
Обичам красиви фантазии на голям екран и нямам търпение да си причиня тази! Heart Eyes
Виж целия пост
# 32
 И аз да се запиша. Още не успявам да стигна до киносалон, но искам да следя темата.
 Когато гледах за първи път Властелина, бях много разочарована, че има разминаване с книгата. Следващите няколко пъти, когато го гледах, вече се бях абстрахитала от книгата и се наслаждавах изцяло на филма.
 Предполагам, че и сега ще съм леко разочарована от някои несъответствия с книгата на Толкин, но Питър Джаксън предполагам е направил отново страхотен филм и след второ и трето гледане ще ми допадне много.
Виж целия пост
# 33
Доколкото знам, той първо е написал песните,
изучавал е естетиката на езика и оттам е изникнало
цялото богатство на Средната Земя.
...
Много интересно, благодаря ти за информацията   bouquet

Ах Ванчееее, какъв подпис извади! Страхотен! И на мен любимите ми създания са елфите,няма нужда да ви обяснявам от Властелина колко се вманиачих. Песните им, езика им, визията им, съществото им, домът им, дарбите им, всичко обожавам. Simple Smile
Виж целия пост
# 34
Книгата на Толкин е митология- не е просто сбор
от случки. Според мен Питър Джаксън е уцелил правилните
неща повече, отколкото някой, който би загубил цялото заради
подробностите. Идеите на Толкин са митопоетични- Средната Земя
не е просто въпрос на битовизми и интериорен дизайн.

Виж целия пост
# 35
 Мамасита, съгласна съм, че Питър Джаксън се е справил чудесано. Но на мен книгата ми е донесла едни емоции, филмът - съвсем други. И не искам да съпоставям двете. Затова, когато гледам филма за първи път, аз без да искам го сравнявам с книгата. Едва при второ и трето гледане, забравям за книгата.
 За мен има две отделни произведения - книга и филм. И двете ми харесват, но искам да ги разгранича.
Виж целия пост
# 36
Здравейте! Почитател съм на Толкин от детските си години, това значи от мноого години Laughing . Не съм гледала все още "Хобит", но се радвам, че коментарите са положителни!
Ето това все едно аз съм го писала Hug -

на мен книгата ми е донесла едни емоции, филмът - съвсем други. И не искам да съпоставям двете. Затова, когато гледам филма за първи път, аз без да искам го сравнявам с книгата. Едва при второ и трето гледане, забравям за книгата.
 За мен има две отделни произведения - книга и филм. И двете ми харесват, но искам да ги разгранича.
Ще ми се да беше дублиран на български, не е, нали? Имам син първолак, много бих искала да го заведа да го гледаме заедно, но ще е трудно да му чета Tired ...
Виж целия пост
# 37
Vania3m, desy_net,enze, добре дошли!  Hug

Desy_net, дори и при съпоставка с книгата, не мисля, че ще си разочарована.  Peace Спазвана е почто тично, мисля, че само на 1-2 места видях разминавания, дори репликите ми се припокриваха 1:1 на някои места.  Wink

Enze, радвам се да видя още някой "зарибен" от толкова отдавна. Е, вярно, моето Толкин-фенство започна на 9-10години, а това пак си е доста време.  Laughing
Не мисля, че ще има проблем да четеш на младежа, просто седнете на някой по-заден ред.  Wink
Виж целия пост
# 38
да се включа и аз тук, влюбена съм и в Толкин , и във филмите на Питър Джаксън  Heart Eyes Хобит беше невероятно преживяване, особено след като любими я ми мъж участва  Whistling

и да ви пусна малко смях



  hahaha

ако ви е интересно мога да ви пусна линкове с много забавни интервюта с каста, както и видео дневниците на Питър от заснемането на трилогията, които са изключителни  Peace
Виж целия пост
# 39
Здравейте, някой водил ли е второкласник на "Хобит"? Чудя се дали да не отидем с детето, моля за мнение?
Виж целия пост
# 40

ако ви е интересно мога да ви пусна линкове с много забавни интервюта с каста, както и видео дневниците на Питър от заснемането на трилогията, които са изключителни  Peace
    Да, с удоволствие - ще ми е много интересно.
Виж целия пост
# 41
интервю :



и видео дневниците , тук са от 1 до 6



7 :



8 :



9 :



и последния, невероятни са всичките  Peace

Виж целия пост
# 42
Здравейте, някой водил ли е второкласник на "Хобит"? Чудя се дали да не отидем с детето, моля за мнение?
Аз не бих завела 8г. дете на филма, има страшилища гадно гнусни, твърде дълъг ми се видя самия филм - доскуча ми даже, но пък на моите синове много им хареса всичко (но те са 12 и 14 години). Имаше и по-малки деца в киното, едно седеше до мен, полягваше си милото накрая, по едно време се закачаше с друго дете до него, въобще - купон. Mr. Green

Та, така - гледах го най-накрая дългочакания Хобит! Хубав филм, добре, че имаше визуални ефекти, от които ми се завиваше свят, иначе - твърде много екшън за моя вкус и твърде малко елфи. Mr. Green
Прекрасен сър Ричард в ролята на Торин - не очаквах, че едно джудже може да го докарат да изглежда така величествено! Peace Heart Eyes

Всичко добре, ама очите ми останаха в Трандуил - това е! Като се сдобия с копие от филма, ще си го стопирам на пауза и ще си го съзерцавам като икона! hahaha И другите филми ще гледам заради няколкото секунди, които ще са му отделили - все в някой от тях ще го размаха онзи меч, с който така старателно тренираше. Wink
Виж целия пост
# 43
Радвам се, че има темичка за този прекрасен филм  Hug
Гледах го на 15ти. За мен това е един много добър филм, който бих гледала още мнооого пъти  Simple Smile Искам да кажа, че не съм гледала нито една част на Властелинът на пръстените и откакто гледах Хобит съм убедена, че съм направила голяма грешка, задето съм подминала така неохотно този филм  Simple Smile Чакам удобен момент, в който да успея да изгледам всичките му части.
Виж целия пост
# 44
Vania3m, Трандуил ще е активен герой през следващите епизоди, но според Толкин не е от най-симпатичните елфи. Алчен и скъперник, колкото и да не отива на един елф. Но нали е баща на Леголас, ще му простим  Grinning Разбира се, че Питър Джаксън може да има друго виждане, но затова ще почакаме до догодина.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия