Посрещаме бебчета в захлас, че месец МАРТ изисква го от нас! Тема №14

  • 34 584
  • 729
# 555
Nuance, търпение! Сигурно вече не е приятно, като темата стана за оригване, кърмене и т.н., но няма къде да отиде и твоето коремче Simple Smile

Ние с малката сме добре, като изключим някои неудобства - че според личната лекарка има гъбички по дупето и е доста зачервено. Суче честичко, но и не мога да и смогна с преобуването - има сигурно 10-15 наакани пелени на денонощие и когато и да я преобуя, стои чиста макс 15 мин Simple Smile Започва и малко по малко да поплаква вечер, надявам се да не станат колики...

Въпросите ми към другите мами са - при вас кога започват коликите и кога изведохте децата за първи път? Аз мисля в понеделник - вторник да излизаме вече...

 Hug

Виж целия пост
# 556
 Здравейте!
 Ще споделя малко опит-почти двумесечен!!!голям смях Joy-,ако съм полезна на някой-супер!
 Храня я ,когато тя се събуди-на около четири часа,въпреки че се роди мъничка,такава ми е схемата и сме качили килограм и половина-значи работи. В началото си записвах,за да следя кога е яла,сега вече-не.Когато-тогава,тя си знае! Grinning За коликите-давах чай от копър,на билка,на Хип гранулите не им вярвам особено,но тя го повръщаше,след това започнах да го пия аз и мисля,че има ефект. Не че сме без колики,но са значително по-малко и по-леки, вижда се,че не я боли толкова.Неонатоложката препоръча и Бейбинос-мехлемче за коремче,правих и беше добре,но имаме пъпна херния и слагам лепенки на пъпчето ,т.е. не мога да мажа и не правя масажи вече.
  За оригането-най-добрата и бърза поза за нас е гушкам я с лице към гърдите ми ,а аз съм полулегнала,почти веднага се орига,а не стане ли,значи просто няма да се получи и повръща малко като я сложа да легна.
Друго май не се сещам,то и няма май...Гушкам ,пея, нося из стаята и се изпълвам с щастие ,когато погледът ми срещне прекрасните любими очи на дъщеря ми!
Виж целия пост
# 557
 newsm30
Виж целия пост
# 558
Mimossa, Mimsat, bonbolina08 Честити Вързопчета! Да са живи и здрави,усмихнати и щастливи!   bouquet
Pepsipasta Честит Рожден Ден!Много здраве,любов и много усмивки!Бъди щастлива!   bouquet
Не ми остава много време да пиша и чета,но скоро и аз ще се включа.
Лека вечер момичета!  Hug
Виж целия пост
# 559
Вчера имах разговор с тукашен представител на ЛЛЛ, обясни ми че няма вредни храни по време на кърмене- било митове.
Да си хапвам всичко, което ми се яде и това, което не ми понася на мен, не би понесло и на бебето. Например ако съм човек, който не си хапва люто естествено е да не ми понесе лютото и да се продрискам- така и бебо.

Коликите почнаха при нас, за тях също няма конкретна причина ( от същият източник) т.е. никоя определена храна не ги предизвиквала. Успокоява ги топло на коремчето или tummy time ( време за бебето да лежи по корем). Особено ако е върху татко и татито има леко шкембе е перфектно.  Mr. Green

За оригването ми показа разни техники, но ми е трудно да ги обясня. Mr. Green Едната си е на рамо с масажи от кръста нагоре по гръбчето на бебето. Друга е коремчето върху дланта и леко потупване по гръбчето.

Ние за ден и половина сме наддали 150гр. т.е. това е теглото, което сме качили от изписването ( сряда) до вчера ( петък). Младежа върви добре. Само тия колики да спрат да ни мъчат, че по няколко часа на вечер иска само да се гушка, а аз от страх да не го свикна се мъча да го държа в легълцето му. Снощи се предадох разбира се, загубих битката ( но не войната) и спа при мен 4 часа. След това си мина на неговото легло. Simple Smile
Виж целия пост
# 560
Кофеин, браво на вас с Емма. Чудесно се справяте Simple Smile
teoangel, ноктите аз ги режех докато спи - така не шава толкова. А за оригването - специално кърмените бебета невинаги има нужда да се оригват, особено ако сучат добре, защото почти не поемат излишен въздух. А и често заспиват докато сучат и много майки изобщо не се и опитват да ги оригват.
simona06, няма конкретни храни, които трябва да се избягват. Всичко зависи от чувствителността на конкретното бебе - ако проявява някаква чувствителност към определена храна, добре е тя да се избягва. Чувствителността може да се прояви като по-силно подсичане, неспокойство или засилване на коликите, обрив и т.н. Конкретно за млечните може да се внимава повече, ако има фамилна обремененост за непоносимост към белтъка на кравето мляко. Ако няма, не е нужно пълно отказване от млечните. Все пак не е препоръчително да е прекалява конкретно с кравето прясно мляко, тъй като белтъкът му е един от най-силните алергени.

За коликите - не знам дали сте попадали на този клип за смяна на пелени:
Скрит текст:

Виж целия пост
# 561

Въпросите ми към другите мами са - при вас кога започват коликите и кога изведохте децата за първи път? Аз мисля в понеделник - вторник да излизаме вече...
 Hug


ЗМ, ние направихме първата разходка на 16-ия ден на Лазар и после още една на следващия ден. После лекарката ни каза да го извеждаме след като направи 3 седмици и след като му мине жълтеницата и пъпчето се оправи. Затова  оттогава не сме го извеждали, пък и времето в момента не е много подходящо според мен.

Коликите започнаха още на 7 - 8 ден. Така беше и при баткото.
Виж целия пост
# 562
Цитат
Все пак не е препоръчително да е прекалява конкретно с кравето прясно мляко, тъй като белтъкът му е един от най-силните алергени.

Такъв случай наблюдавах при една позната, която пиеше много пр. мляко. и бебето беше получило Lactose intolerance ---------> http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001321/

Виж целия пост
# 563
Здравейте !
При нас май се появиха колики, днес падна голям рев след хранене, изобщо с нищо не успях да я успокоя, симптомите са типични за колики и накрая й дадох капки Саб Симплекс 15 к след ядене, в листовката пише след всяко кърмене, а на кутийката аптекарката е написала преди хранене.  Кажете Вие как ги давате ? От вчера на едното оченце й се появиха гурелчета и започна да й залепа, прилича на конюктивит, но ми казаха само промивки с преварена вода. Ако някой има опит и с това моля да сподели, че нещо днес много ни се събра и като плаче направо ми иде и аз да ревна. Wink
Виж целия пост
# 564
vesuky Опитай да държиш бебчо по коремче или да сложиш затоплена хавлия на коремчето ( не гореща и върху дрешките не на голо). При някои бебета помага и белия шум ( прахосмукачка, сешоар, течаща вода). Всяко дете е различно и не бих могла да ти кажа, кое от изброените би помогнало. Но пробвай всичко. При каката ми помагаше топла длан на коремчето и белия шум на сешоар.
Иначе има всякакви машинки за бял шум, но според мен не могат да се сравнят със старите методи като сешоар и радио или празен канал.


Стискам силно палци на неродилите мами. Остава много малко и после ще ви е доста забавно. Simple Smile  Hug
Виж целия пост
# 565
Здравейте !
При нас май се появиха колики, днес падна голям рев след хранене, изобщо с нищо не успях да я успокоя, симптомите са типични за колики и накрая й дадох капки Саб Симплекс 15 к след ядене, в листовката пише след всяко кърмене, а на кутийката аптекарката е написала преди хранене.  Кажете Вие как ги давате ? От вчера на едното оченце й се появиха гурелчета и започна да й залепа, прилича на конюктивит, но ми казаха само промивки с преварена вода. Ако някой има опит и с това моля да сподели, че нещо днес много ни се събра и като плаче направо ми иде и аз да ревна. Wink

vesuky, на баткото съм давала Sab simplex преди хранене, сега ни предписаха Infacol също преди храна. За очичките нищо не мога да кажа - не съм имала такъв проблем. Аз профилактично промивам очичките на Лазар с физиологичен разтвор един път на ден, като слагам обилно на тампонче и минавам няколко пъти по очичките отвън навътре.
Виж целия пост
# 566
Здравейте !
При нас май се появиха колики, днес падна голям рев след хранене, изобщо с нищо не успях да я успокоя, симптомите са типични за колики и накрая й дадох капки Саб Симплекс 15 к след ядене, в листовката пише след всяко кърмене, а на кутийката аптекарката е написала преди хранене.  Кажете Вие как ги давате ? От вчера на едното оченце й се появиха гурелчета и започна да й залепа, прилича на конюктивит, но ми казаха само промивки с преварена вода. Ако някой има опит и с това моля да сподели, че нещо днес много ни се събра и като плаче направо ми иде и аз да ревна. Wink

На една приятелка акушерката й каза да капва по 1-2 капки кърма в оченцето.На нейното помогна,но знам и случаи в които не е.
Виж целия пост
# 567
Момичета мерси много за бързите и полезни отговори  Simple Smile ще се справиме !
Сега се сещам да Ви питам за погачата, кога мислите да я правите ? Аз разбрах, че на 40 ден точно детето се води в църква, при нас се пада петък, но се чудя за самият купон така да се каже може ли да го направиме на следващия ден или трябва предишната седмица. Май за момиченца се прави преди 40 ден, хич не съм запозната с тези работи  Wink
Виж целия пост
# 568
Погачата е старa народна традиция, която в различните краища на България се прави с известно разминаване в ритуала. Навсякъде обаче целта е една – да бъде представен пред света един нов член на обществото, на когото да се пожелае късмет и благополучие. Според стара българска традиция погачата за новороденото бебе се прави на 40-тия ден от раждането. Отива се в църква, след това вече всички могат да виждат бебето, а майката може да го извежда сред хората.
Времето, в което се извършва този обред, не е случайно. Счита се, че до 40-ия ден на детето „родилката е нечиста“. Тоест до този момент и майката, и бебето се намират между живота и смъртта, те са още в света на хаотичното, неподреденото. Но все пак първите, които го виждат, са само най-близките до семейството жени. Гостите трябва да дойдат по светло и да си тръгнат по светло.
Погачата за бебето играе ролята на орисване – т. е. поканените, като добри феи, трябва да пожелаят нещо хубаво на бебето. Този обичай е почитан в различни точки на света и от там идват много фолклорни приказки, базирани на този ритуал – орисването. Днешните орисници носят сладки неща, за да е сладък животът на детето, дават пари и подаръци, за да живее в изобилие.
За най-важен момент се смята разчупването на погачата. Две момичета (неомъжени, без деца и с двама живи родители) чупят питката над главата на майката и бебето, а най-близката орисница държи отдолу кърпичка, в която събира трохите. Първото парче е за бебето. То се увива в кърпичката и трябва да се качи на високо, така че детето да израсте високо и здраво.
Кърпичката се връзва на възел, но той не трябва да е много стегнат, за да не стане скъперник. Жените в къщата гледат възелът да не е и прекалено разхлабен, за да не разпръсква спечелените с труд пари и да не изнесе покъщнината.
Една от орисниците отчупва парченце от питката и го топва в мед, след което го допира до устните на бебето, за да е трудолюбиво като пчелите и животът му да е сладък и честит. След това всички се черпят с погачата, топната в мед. Задължително гостите се черпят само със сладки гозби.
Обредни символи на ритуала:
Червен конец
На прага на дома трябва да се постави червен конец още преди гостенките да са дошли. Червеният конец има предпазна сила и защитава родилката и детето от злите сили. Така лошото не може да прекрачи дома.
Пита
Обредният хляб е сладък. Обикновено той е без украса. Върху него се поставя бяла кърпа. Върху кърпата гостенките трябва да поставят пари. Счита се, че жена, която хапне от тази пита, ще бъде плодовита. Има даже краища у нас, в които се вярва, че ако на гостенката се падне крайче от питата, тя ще роди момче.
Сито В сито се поставят орехи, които се разлюляват. Това се прави с цел бебето да бъде игриво, весело и немирно.Обредите със ситото се правят, за да бъдат предопределени някои качества на мъничето. В Западна България, например, в ситото се слагат даровете, които носят гостенките. Това винаги са кромид лук, червени чушки и яйца. Те символизират устойчивост на болести.
Трапеза
На нея се слагат сладки храни, за да е сладък животът на детето. На трапезата също се слагат и сладкишите, които по традиция носят и гостенките, пише woman.bg.Конци от дрехи
Преди да си тръгнат, жените трябва да оставят до леглото на детето конци от дрехите си. Счита се, че по този начин те няма да откраднат съня на малкото. То ще бъде спокойно и няма дълго да плаче нощем.
Виж целия пост
# 569
Eleonora0723 страхотно си го казала.. Hug Не знаех ,че има толкова мнооого подробности около  40 дена на бебчето... ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия