Всичко за семейните добавки за деца/детски/ - въпроси, отговори, получаване - 32

  • 56 384
  • 735
# 180
здравейте дами!


дъщеричката ми ще е в първи клас в общинско училище тази година и бих искала да се възползвам от сумата, която е стимулация за първолаци.
четох обаче, че е обвързана с доход на член от семейството 350 лв (може би не е съвсем точна сумата). Моля да ме посъветвате дали това е така или всяко първолаче може да се възползва от стимула независимо от дохода.

и още:
доколкото съм чула, имам право на отпуск 1 ден за първия учебен ден[/b]. На основание на кой член и от кой закон е това, моля? Бих искала да си пусна този ден без да вземам от редовния платен годишен отпуск.
 
благодаря много!    bouquet
Да, обвързано е с дохода - до 350 лв на член от семейството /изключение има само при дете с ТЕЛК/.
На втория въпрос - намерих това: http://balans.bg/4660-otpusk-za-roditel-na-pyrvoklasnik/ . Съжалявам! Rolling Eyes
Виж целия пост
# 181
здравейте дами!


дъщеричката ми ще е в първи клас в общинско училище тази година и бих искала да се възползвам от сумата, която е стимулация за първолаци.
четох обаче, че е обвързана с доход на член от семейството 350 лв (може би не е съвсем точна сумата). Моля да ме посъветвате дали това е така или всяко първолаче може да се възползва от стимула независимо от дохода.

и още:
доколкото съм чула, имам право на отпуск 1 ден за първия учебен ден[/b]. На основание на кой член и от кой закон е това, моля? Бих искала да си пусна този ден без да вземам от редовния платен годишен отпуск.
 
благодаря много!    bouquet

За помощта за първолак:

Право на тези помощи имат родителите на деца, които са записани в първи клас на държавно или общинско училище, средно месечният доход на член от семейството за предходните 12 месеца преди подаване на молбата да е по-нисък или равен на 350 лева. Семейните доходи обаче не важат за деца с трайни увреждания, деца с един жив родител и деца, настанени в приемни семейства и в семейство на роднини или близки.
Родителите трябва да попълнят молба-декларация за помощта, която се подава в Дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес след записване на детето в първи клас, но не по-късно от 30 септември. Към молба-декларацията се прилагат следните документи: удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молбата; удостоверение, издадено от съответното държавно или общинско училище, че детето е записано в първи клас; копие от заповед на директора на Дирекция “Социално подпомагане” и/или решение на съда, когато детето е настанено в семейство на роднини, близки или в приемно семейство, удостоверение за раждане на детето, лична карта /за справка/. Помощта се възстановява, ако детето не постъпи в училище.
А за втория въпрос мога да ти кажа че няма или поне не съм чувала да има такъв отпуск ?
Виж целия пост
# 182
Да, няма такъв отпуск. Всичко е на договорка с работодателя.
Виж целия пост
# 183
Според КТ
Платен отпуск за две и повече живи деца
Чл. 168. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Ако е уговорено в колективен трудов договор работничка или служителка с две живи деца до 18-годишна възраст, има право на два работни дни, а работничка или служителка с три или повече живи деца до 18-годишна възраст - на 4 работни дни платен отпуск за всяка календарна година. Този отпуск се ползва, когато работничката или служителката пожелае и не може да се компенсира с парично обезщетение, освен при прекратяване на трудовото правоотношение.
(2) Работничката или служителката има право да ползува отпуска по предходната алинея включително и за календарната година, в която някое или всички деца навършват 18-годишна възраст.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
(4) Ползуването на отпуска по този член може да се отлага по реда на чл. 176.

Виж целия пост
# 184
Благодаря дами!
  bouquet
Виж целия пост
# 185
Мисля да подавам документи септември. Детето ми ще е предучилищна в детска градина, на 6 г. е.
Трябва ли да представя бележка, че е записана там?
Виж целия пост
# 186
Някой може ли да ми каже,при положение,че подавам молба за детски ноември месец,а от септември сме на детска градина,кога трябва да предоставя тази бележка,че е записан???  newsm78
Моля,ако някой знае да ми каже

KokoMira Благодаря ти
Виж целия пост
# 187
Ако получаваш детски - септември носиш бележка, за да не ти спрат детските.Тогава попитай ще трябва ли бележка за ноември.
Виж целия пост
# 188
И аз исках в друга банка , но като подавах документи ми казаха, че работят единствено и само с Инвестбанк. Май в Бургас нямаме друг избор.
Разбира се, че имате избор. Закриваш картата и откриваш където си искаш и ги уведомяваш само, че искаш да ти превеждат в другата банка парите. Ако ти кажат, че работят с определена банка, ти им кажи, че ще пуснеш оплакване в централата им. Пък и няма смисъл да им се обясняваш, при писмено подадена декларация с номер в друга банка, нямат право да не ти приемат документите. Ако все пак са много отворени, кажи им, че искаш писмен отказ и основание за отказа.
Виж целия пост
# 189
нещо за интеграционните да сте чували ..
Виж целия пост
# 190

нещо за интеграционните да сте чували ..

В Пловдив сега проверих превод няма.
       
Виж целия пост
# 191
Здравейте!!! Сигурно много пъти е писано по темата, но все пак да попитам. Тази еднократна помощ от 50 лв. за дете от 1-2 г. изплаща ли се още? Моята бебка навърши 1г. края на май, но все още нищо не съм получила. Иначе си получавам детски, майчински за втората година, но еднократна помощ не съм получавала...
Виж целия пост
# 192
Здравейте!
Разведена съм от м.юни тази година, за да получавам детски нужен ли е дохода на бащата 1 година назад?
Виж целия пост
# 193
Здравейте!
Разведена съм от м.юни тази година, за да получавам детски нужен ли е дохода на бащата 1 година назад?
Мисля, че само решението за развода ви трябва и вашите доходи.
Виж целия пост
# 194
Здравейте!!! Сигурно много пъти е писано по темата, но все пак да попитам. Тази еднократна помощ от 50 лв. за дете от 1-2 г. изплаща ли се още? Моята бебка навърши 1г. края на май, но все още нищо не съм получила. Иначе си получавам детски, майчински за втората година, но еднократна помощ не съм получавала...

Тази помощ беше за деца навършили 1г за периода от 01.01.2013- 12.04.2013
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия