ИСТАНБУЛ 24

  • 55 961
  • 723
# 675
В Истанбул адреналинът идва в повече и човек изобщо не изпитва умора. Може да звучи абсурдно, но в този град, колкото повече ходех, толкова по-бодър се чувствах. Зареждах се с допълнителна енергия. Същото важеше и за семейството ми. Но след като се прибрахме в България ни налегна такава умора, че не можехме да се отцепим от леглата...

Абсолютно съгласна.+1 Hug

И аз се чувствам така в Истанбул - никога не усещам умора, а правя умопомрачителни маратони, когато съм там, никога не ми стига обаче. Peace Laughing
Виж целия пост
# 676
Паркът Йълдъз - любителско видео (за по-добро качество в Settings изберете 720p HD):



Малко снимки и кратко описание
Виж целия пост
# 677
Чак ми е необичайно да видя парка такъв безлюден.  Laughing  Дори и в проливния дъжд, в който използвахме Чадър кьошк като чадър  Mr. Green  имаше повече хора. Всъщност името дали означава същото като при нас или е съвпадение?  newsm78

bialk, като видях опакованата джамия и се сетих за джамията в Юскюдар. Още ли е в ремонт или вече се влиза?

Mimeto_87, честит рожден ден! Бъди здрава, щастлива и много обичана!   bouquet
Виж целия пост
# 678
Чадър на турски означава шатра, а българският чадър е шемсийе.  Simple Smile

На горното видео паркът е меланхоличен, бих искала да го видя такъв (въобще не съм стигала до него  Cry).
Виж целия пост
# 679
Всъщност името дали означава същото като при нас или е съвпадение?  newsm78

Не точно чадър, но нещо подобно - означава шатра. На турски чадър е şemsiye (от арабски "шемс" -слънце). Демек по-важното е да се предпазим от слънцето, отколкото от дъжда с него...

Този кьошк е бил построен от султан Абдулазиз под името Sedir Köşkü. Архитект е кой друг, освен представител на арменската фамилия Балян - Sarkis Balyan. Негови творения са и другите кьошкове в парка, както и дворците Бейлербей и Чираан. След детронирането на Абдулазиз, наследникът му Абдулхамид II отчита опасността от нападение по море и решава да премести управлението на империята от Долмабахче в двореца Йълдъз. Междувременно в мазето на Чадър кьошк в продължение на 66 дни се укрива великият везир Митхат паша, обвинен в убийството на Абдул Азис. След откриването му кьошкът бива запечатан и остава неизползваем до 1940 година, когато Общината решава да го реставрира като част от проекта Йълдъз парк и му поставят името Чадър...

За съжаление в Юскюдар не успях да отида. Ще прегледам видеото от кораба за островите за да видя дали джамията на Михримах султан е все още опакована, ако съм успял да я заснема.
Виж целия пост
# 680
Мимето, честит рожден ден! Да си много обичана, здрава и да постигаш всичките си цели с лекота! Весело изкарване!
Виж целия пост
# 681
     Честит рожден ден на Мимето и имен ден на всички, носещи прекрасните имена, празнуващи днес. Честит празник и на софиянци. Бъдете здрави и обградени от любими и разбиращи ви хора.   bouquet  bouquet  bouquet

     Умората в Истанбул е понятие, което повечето от нас не познават, но въпреки това подкрепям Хелънчето... и аз предположих нещо подобно преди време. Но всеки си знае. Аз лично смятам следващия път наистина да сме много лежерни и да не си съставяме почти никакви планове. Инфото да си е в нас, но на място да решаваме какво, кога и дали да посетим. Надявам се да отидем за повече дни, но така или иначе следващото ходене ще ни бъде шесто и вече можем, и искаме, да бъде така.

    bialk, комплименти за снимките (не успях да разгледам всички, но видяното е красиво). Остана ли материал за снимане следващия път? Wink
Виж целия пост
# 682
    Аз лично смятам следващия път наистина да сме много лежерни и да не си съставяме почти никакви планове. Инфото да си е в нас, но на място да решаваме какво, кога и дали да посетим. Надявам се да отидем за повече дни, но така или иначе следващото ходене ще ни бъде шесто и вече можем, и искаме, да бъде така.

Точно това направихме и ние последния път. То и друг път действаме лежерно, но все пак имаме някакви планове като са само 2 дни. Последния път знаехме, че искаме да видим лалетата.  Laughing  И имахме на разположение 4 дни.  Laughing  Чудесно е! Ставаш сутринта, поглеждаш как е времето и накъде духа вятърът и решаваш в коя посока да потеглиш.  Wink

Честит имен ден на всички празнуващи!   bouquet
Виж целия пост
# 683
Биалк, това вашето не е било удоволствие от екскурзията и разглеждането на града. И какво ще стане ако не видиш всички тези места?

"Удоволствие" е много относително понятие, зависещо от субективните нагласи на съответния индивид. Изпълнението на тези нагласи (планове, цели) носи удовлетворение ("Yes, I did it!"). И обратното  -нереализирането им води до разочарование. И от тук идва и отговорът на въпроса ти: Ако не бях видял всичките тези места, щях да изпитам неприятното чувство на неудовлетвореност - "Бях там - минах на метри от тях, а не успях (разбирай - не пожелах) да ги видя..."          
Виж целия пост
# 684
Благодаря на всички за хубавите пожелания  Hug Hug Hug

bialk Мерси за клипчето с парка Йълдъз от него добих представа как изглежда всичко отвътре, защото така и не съм имала време да го разгледам, но следващия път задължително ще го посетя, защото ми хареса, макар че не може да се сравнява с парка Емирган, за мен той е на първо място.
Виж целия пост
# 685

"Удоволствие" е много относително понятие, зависещо от субективните нагласи на съответния индивид. Изпълнението на тези нагласи (планове, цели) носи удовлетворение ("Yes, I did it!"). И обратното  -нереализирането им води до разочарование. И от тук идва и отговорът на въпроса ти: Ако не бях видял всичките тези места, щях да изпитам неприятното чувство на неудовлетвореност - "Бях там - минах на метри от тях, а не успях (разбирай - не пожелах) да ги видя..."          
newsm10
Виж целия пост
# 686
Хубав ден, котачки !  Hug

Виж целия пост
# 687
И обратното  -нереализирането им води до разочарование. И от тук идва и отговорът на въпроса ти: Ако не бях видял всичките тези места, щях да изпитам неприятното чувство на неудовлетвореност - "Бях там - минах на метри от тях, а не успях (разбирай - не пожелах) да ги видя..."          

Така е, но можеш да кажеш и "Пропуснал съм го, но ще имам повод да отида още веднъж".  Wink Точно това си помислихме когато благодарение на теб разбрахме, че в Йълдъз има не само шале, но и дворец. Напролет ще го видим заедно със следващите лалета. Само да сме живи и здрави.  Wink И Карие/Хора все отлагаме. Бях планувала за април да отидем с приятелите ни, но след провалената ни екскурзия с Бтур, те не можаха да дойдат. Решихме, че от солидарност ще оставим посещението за друг път, когато сме заедно.
Виж целия пост
# 688
Биалк, това вашето не е било удоволствие от екскурзията и разглеждането на града. И какво ще стане ако не видиш всички тези места?

"Удоволствие" е много относително понятие, зависещо от субективните нагласи на съответния индивид. Изпълнението на тези нагласи (планове, цели) носи удовлетворение ("Yes, I did it!"). И обратното  -нереализирането им води до разочарование. И от тук идва и отговорът на въпроса ти: Ако не бях видял всичките тези места, щях да изпитам неприятното чувство на неудовлетвореност - "Бях там - минах на метри от тях, а не успях (разбирай - не пожелах) да ги видя..."          
Биалк, в такъв случай не следва да изпитваш каквото и да е разочарование от факта, че не си видял места, които не си искал да видиш! Гоненето на кораби и рейсове за да стигна до някъде да направя снимка и после да се хваля, че съм била на това място не е моето разбиране за екскурзия.
Виж целия пост
# 689
... не е моето разбиране за екскурзия.

Именно. Затова казвам, че удоволствието (в частност - от екскурзиите) е субективно понятие. Всеки го изживява по свой начин. И не бих казал, че споделянето на впечатления е хвалене. Лично аз го правя с единственото намерение да бъда полезен на останалите. Бих се хвалил ако съм посетил Луната, но за места, на които 90% от пишещите тук са били, е меко казано несериозно...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия