Здравейте, много често чувам за тази маслен баня за лице или за коса и за това би ми било интересно да споделите  впечаления Simple Smile А ето нещо и от нета :
За кого е подходяща маслената баня?

Маслената баня е подходяща за всички видове кожа - суха, смесена, нормална, проблемна, мазна. Начинът на изпълнение остава непроменен, но видът на маслото се избира в зависимост от специфичните нужди на кожата. Особено подходяща е за възвръщане на баланса на мазна/смесена кожа, която е била третирана със силни почистващи и изсушаващи средства, в следствие на което се е получило компенсаторна продукция на себум.

На какъв принцип работи маслената баня?

В химията съществува принцип : подобни разтварят подобни. Съществуват 2 вида химически връзки - йонни ( чрез привличане на два различно заредени йона) и полярни и неполярни ковалентни ( чрез неравномерно или равномерно споделена двойка електрони) връзки. За да се осъществи разтваряне на една субстанция в друга, те трябва да имат сходни химически връзки - в случая на маслата и кожния себум - (неполярни или слабо полярни) ковалентни. Спирам дотук със скучната техническа част , накратко казано - маслената баня използва този химически постулат, за да разтвори себума по най-добрия начин - посредством субстанция със сходни химически връзки.

Какво е необходимо за изпълнение на процедурата?


 *Масло по избор, в зависимост от нуждите на кожата
*Мека кърпа от естествена материя (за предпочитане без власинки, които може да дразнят при чувствителна кожа, но е въпрос на предпочитания)
 *Гореща вода ( да излиза пара)
 *15ина свободни минути

Как се изпълнява маслената баня?

Тук е необходимо да направя едно кратко уточнение - повечето хора, прилагащи този метод на почистване като основен, го използват за отстраняване на грим. Аз имам чувствителна кожа и не съм правила подобен експеримент. По думите на всички - работи. Аз намирам за по-подходящо да разгримирам лицето си с дегримъор преди процедурата. Не е добра идея да се измие лицето преди това със стандартните водноактивиращи се почистващи средства (пяна, гел, ексфолиант), защото може да се стигне до пресушаване на кожата.

Стъпка 1: напарване на кожата

 Може да бъде извършено или по традиционния начин (с глава над купа гореща вода/запарка, покрита с кърпа) или след баня (ефектът е същият, освен ако не взимате студени душове, откакто спряха тук - таме парното )

Стъпка 2 : нанасяне на маслото върху кожата

 Извършва се с плавни, масажни движения, с акцент върху местата, където обичайно има проблеми (нос, брадичка, между веждите). Ето едно клипче с много приятна и релаксираща техника за масаж : http://www.videojug.com/film/how-to-...facial-massage . Масажът продължава непрестанно няколко минути - изслушайте например любимата си песен

Стъпка 3: потапяне на кърпата в гореща вода

 Кърпата се потапя и изтисква, за да няма твърде много вода, която да изгори кожата. Опарването на ръцете може да се избегне, като се използва достатъчно голяма кърпа, намокря се само половината от нея и се изтисква, хващайки я през другата, суха половина. Горещата кърпа се поставя на лицето за около минута - докато изстине, след което процедурата се повтаря. При необходимост може да се направи и трети път, но трябва да се внимава да не се пресуши кожата от горещата вода.

Стъпка 4: освежаване

 След като лицето е било покрито няколко пъти с горещата кърпа, ако има някакви остатъци от маслото , внимателно се избърсват с кърпата. След това, по желание, може да наплискате лицето си няколко пъти със студена вода - свива порите и действа много освежаващо

 Кърпата трябва да бъде старателно изпирана след всяко използване! По желание може да се пере с омекотител, за по приятно усещане върху кожата.

След маслената баня усещането е различно в сравнение с почистването с водноактивиращите се продукти, с които сме свикнали. Няма усещането за "скърцане" и "опъване" на кожата. По желание може да се нанесе обичайния овлажняващ крем. Хубаво е обаче да се изчака около половин час след процедурата, преди да се прецени дали кожата наистина има нужда от него

Очаквани ефекти:

Маслената баня е добро средство за почистване на пори/замърсявания/черни точки, като ефектът е видим дори след първите няколко процедури. Кожата е приятно хидратирана и по-мека от преди. Необходимо е да се подчертае, че благодарение на масажа, на повърхността на кожата може да се появи нещо, което дълго преди това се е спотайвало в по-долните слоеве на кожата. Вярвам, че това е сред положителните ефекти, защото кожата има нужда от прочистване и в дълбочина Освен това, особено при мазна кожа, са необходими няколко процедури, преди кожата да се пренастрои от предишния начин на почистване към този, който действа на съвсем различен принцип. В този период е нужно е човек с по-мазна кожа психически да се пренастрои, че кожата не е необходимо да "скърца" от чистота, а да бъде възстановен балансът й. Чувството, че кожата им е "сякаш по-мазна от преди" именно в този период на адаптация, в комбинация с някоя и друга избила пъпчица, в следствие на масажа, е отказала преждевременно много хора от този метод. Истината е обаче, че нищо не може да осигури мигновени резултати и че кожата ни има нужда от "технологическо време" за пренастройка на функциите си, предвид различния начин, по който я третираме

Масла, които можем да използваме:

Маслото, с което изпълняваме маслената баня, е изцяло наш избор, въз основа потребностите на нашата кожа.

За мазна/пролемна кожа се препоръчва смес от хидратиращо масло (например зехтин) и рициново масло. Това е класическата смес за процедурата и правилото е : при нужда от повече хидратация,се увеличава процента на зехтина (или друго хидратиращо масло), при нужда от повече почистване се увеличава процента на рициновото масло.

Маслото от гроздови семки също се прилага за регулиране на мастната секреция и е подходящо за мазна/смесена/проблемна кожа.

За суха кожа аз лично съм много доволна от маслото от ший/карите. Особеност при него е, че е твърдо на стайна температура и трябва да бъде разтопено между дланите преди нанасяне( или както прави една приятелка - с топлата струя от сешоара ). Подходящо е също и маслото от жожоба, от пшеничен зародиш, сафлорово масло.

За зряла кожа се препоръчват прасковено и кайсиево масло, масло от авокадо, от пшеничен зародиш.

За нормална кожа (без особени проблеми) е подходящо кокосовото масло.

Виж целия пост