ПрЪвУписТен едноГРинолог Узадачи оТРопед с ОТГАНИЗКЮМА и Ореолите на гърдите- 86

  • 28 668
  • 737
# 135
Цитат
Искрено се забавлявам с простотията и Видимата незадоволеност на някои дами тук,но хайде да е весело. ........ ,по-голям експерт по гаднярство от теб няма-ти си корифей. Наглостта ти да се присмиваш на човек и да го наричаш свинчи,а в същото време ти самият да си далеч от категория фиданка,освен гаднярство е и колосална простотия. Фидосова не е манекен,но не прочетох подобни мили думи за нея. Що се отнася до народната любов-да право на всеки е да я изразява. Но културният човек го прави по един начин,лумпенът крещи озмверял,надува вувузели,бута заграждения-въобще ползва доста неща от арсенала на типичния простак.

Такаааааа... горната мозъчна диария е потресаващ пример за това какви учителки произвежда образУвателната ни стистема. То не беше пръвупист, то не беше пунктуация  ooooh!
Виж целия пост
# 136
Това правило го срещнах в много официални източници за граматически правила в българския език.

Не е задължително да се да се пише запетая след ,,моля,,, когато е употребено в ролята на служебна дума за израз на учтива молба или покана, в съчетание със следваща повелителна глаголна форма:
Моля приемете нашето дълбоко съчувствие!
Моля престанете да говорите!
Моля затворете вратата!

 
Само тук 2-3 се правят на свръхграмотни   Laughing
Виж целия пост
# 137
Моето мнение за правилното изписване на заглавието на книгата е следното:

- ако заглавието е например: "Моля те да се погрижиш за...", то тогава няма запетая,

- ако заглавието е обаче така, както е - "Моля те, погрижи се за..." - смятам, че трябва да има запетая, и няма сила, която да ме убеди в противното, независимо в колко речници, писани от знайни и незнайни филолози и прочие, е позволено.



Филолог ли си?

Ммммда, наясно сме с тънките разлики, Ели, пък и не възнамеряваме да пестим от коректори, нещо повече - относно това заглавие коректорът се консултира с експерти от Института за български език на БАН. Навярно знаете, че през 2011 г. издадоха справочникс модификации на някои пунктуационни правила, а след това излезе и Официален правописен речник. Дискусионни теми има в изобилие, разбира се, както винаги. А книгата е великолепна, не се съмнявайте;-)))

Това е следващият отговор от издателството, въз основа на моята забележка да не пестят от коректори, независимо от икономическата криза  Crazy Joy
И аз ги разконспирирах, че копи-пействат директно от "тутманик" и си им го казах, де  Mr. Green

Може да са го видели направо в речника: http://knigabg.com/index.php?page=book&id=4636 Наистина уводът в тутманик (и съответно обяснението за 'моля') е взет от него.  Simple Smile

П.П. Искам да се самокоригирам. Според мен трябва да се прави разлика между 'моля', когато е употребено самостоятелно /моля(,) затваряйте вратата/, и 'моля', употребено с местоимение след това, както е в случая /моля те(,) затвори вратата/. Във втория случай мисля, че не може да се говори за служебна дума, след като има местоимение, което ясно показва, че 'моля' е глагол, тоест в случая, заради 'те' трябва да има задължително запетая. Simple Smile
Виж целия пост
# 138
Цитат
тур шийка
Laughing
Виж целия пост
# 139
Цитат
фастъци
Виж целия пост
# 140
Цитат
Искрено се забавлявам с простотията и Видимата незадоволеност на някои дами тук,но хайде да е весело. ........ ,по-голям експерт по гаднярство от теб няма-ти си корифей. Наглостта ти да се присмиваш на човек и да го наричаш свинчи,а в същото време ти самият да си далеч от категория фиданка,освен гаднярство е и колосална простотия. Фидосова не е манекен,но не прочетох подобни мили думи за нея. Що се отнася до народната любов-да право на всеки е да я изразява. Но културният човек го прави по един начин,лумпенът крещи озмверял,надува вувузели,бута заграждения-въобще ползва доста неща от арсенала на типичния простак.

Такаааааа... горната мозъчна диария е потресаващ пример за това какви учителки произвежда образУвателната ни стистема. То не беше пръвупист, то не беше пунктуация  ooooh!





Раделката за правопис и пунктуация трябваше да спомене поне от елементарна коректност,че " мозъчната диярия"-Боже,какъв изтънчен изказ,е насочена към нея.Образователната система в Бг е проявила завидна далновидност,че се е лишила от подобен безценен кадър.
Виж целия пост
# 141
ева17, ти сега тук ли се премести да развяваш червени знамена?
Виж целия пост
# 142
Цитат
Раделката за правопис и пунктуация трябваше да спомене поне от елементарна коректност,че " мозъчната диярия"...
Mr. Green
Виж целия пост
# 143
Това правило го срещнах в много официални източници за граматически правила в българския език.

Не е задължително да се да се пише запетая след ,,моля,,, когато е употребено в ролята на служебна дума за израз на учтива молба или покана, в съчетание със следваща повелителна глаголна форма:
Моля приемете нашето дълбоко съчувствие!
Моля престанете да говорите!
Моля затворете вратата!

 
Само тук 2-3 се правят на свръхграмотни   Laughing

Да, но тук моля не е служебна дума.
Смятам, ще се съгласиш, че не може да напишеш "Иване затвори вратата". Моля те, Иване, затвори вратата  е същото като в заглавието на книгата- Моля те (теб), направи еди какво си  Simple Smile
Виж целия пост
# 144
В правилото пише, че Не е задължително използването на запетая. Значи избора остава на списващия, дали да постави или не.
 Позволих си да попитам на едно място, ако ми бъде отговорено ще пиша.

Да, мога да напиша:  Елиас, затвори вратата! - заповедна форма
                                  Елиас, затвори врата, моля!- молба
Виж целия пост
# 145
Чудя се, защо продължаваме този безмислен спор. Явно е, че трябва да има запетая, щом липсата й прави толкова силно впечатление  Peace А е лично решение на автора/ преводача/ коректора да бъде грамотен или не  Peace
Виж целия пост
# 146
Цитат
Раделката за правопис и пунктуация трябваше да спомене поне от елементарна коректност,че " мозъчната диярия"...
Mr. Green
rotfImbo
На такива няма нужда да им подаваш лопата - те и сами се закопават доста успешно Mr. Green

Сори, оспамихме темата Embarassed
Виж целия пост
# 147
Това правило го срещнах в много официални източници за граматически правила в българския език.

Не е задължително да се да се пише запетая след ,,моля,,, когато е употребено в ролята на служебна дума за израз на учтива молба или покана, в съчетание със следваща повелителна глаголна форма:
Моля приемете нашето дълбоко съчувствие!
Моля престанете да говорите!
Моля затворете вратата!

 
Само тук 2-3 се правят на свръхграмотни   Laughing

Кои са тези източници?
Според мен точно тези примери са много некоректно дадени.
Едно е:
Моля, приемете нашето дълбоко съчувствие!
Моля, престанете да говорите!
Моля, затворете вратата!
Друго е:
Моля да приемете нашето дълбоко съчувствие!
Моля да престанете да говорите!
Моля да затворите вратата!

Да не би да някой да бърка двата щата? Струва ми се, че "употребено в ролята на служебна дума за израз на учтива молба или покана, в съчетание със следваща повелителна глаголна форма" се отнася за втория случай. Thinking
Виж целия пост
# 148
Чудя се, защо продължаваме този безмислен спор. Явно е, че трябва да има запетая, щом липсата й прави толкова силно впечатление  Peace А е лично решение на автора/ преводача/ коректора да бъде грамотен или не   Peace
Laughing
Мадам Дьо Помпадур, ще ти бъда благодарна да споделиш после становището на инстанцията, където си попитала, защото и на мен, като на Как`Сийка, ми се струва, че бъркат компоти и компютри, т.е. понятието "служебни думи"  Wink
Виж целия пост
# 149
Докато се разиграва весела прЪвУписТна и пунктОационна война, както и " мозъчната диярия", да спомена едно скромно:
Цитат
се саможъляваха
Sad
и 
Цитат
едни ширанийки
Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия