КАК ДА СТАНА ДОНОР ?/ КАК ДА НАМЕРЯ ДОНОРСКА ЯЙЦЕКЛЕТКА ?

  • 84 970
  • 762
# 270
Ако има начин да си иницира промяна в закона по т.2 аз съм за. Тъкмо министърката е от нашата сфера  Mr. Green
Виж целия пост
# 271
Джас, ще бъдеш анатемосана  Mr. Green
Имаме право само да си водим записки, какво пише в закона, а не да даваме невежи твърдения.
Аз не приемам някой да си позволява да прави такива кфалификации във форума  Naughty и не знам защо модераторите позволят това нещо. Някои потребители тук, да не би да са с по-големи превилегии от другите, за да си позволяват да държат такъв назидателен тон   Naughty
Виж целия пост
# 272
Jam, съгласна съм, че не е хубаво да се приписват собствени интерпретации на мненията на другите  Peace
По този повод да уточня:
1) Не се дразня, че някой знае повече от мен  Wink, дразня се, когато някой смята, че само той/тя знае, а другите са още в занималнята, образно казано  Grinning
2) Знам какво значи донорство, за директивата не само съм чувала, но и чисто служебно съм я попрочела, не във връзка с генетичния материал  Grinning
3) Директивата очевидно не пречи на Дания, член на ЕС, да "обезщетява" донорите на сперма, а на Чехия, също член на ЕС - да прави същото за фиксирана в закон сума за дарените яйцеклетки  Laughing Или смяташ, че тези държави нарушават директивата и търгуват с генетичен материал  newsm78
В този смисъл моята теза е, че може, не е задължително, естествено, да се фиксира в нормативен акт размера на това "обезщетение" за причинени неудобства на донорката, пътни, хотелски и дневни не трябва да влизат в него.
А пък, както и да го погледнем, разходите на клиниките за изследване на донорките не могат да възлязат на чак такава сума, че "цената" на донорската процедура да се удвои (съгласна съм с Мечето, че по правило това се случва). Като вземеш предвид и че при реципиентката няма пункция, няма втори път разходи за оплождане, отглеждане на ембрионите и т.н. За реципиентката протоколът е силно редуциран откъм процедури - правила съм донорски процедури и на естествен цикъл, и с блокаж, оттам знам  Wink

Права си напълно, че пациентските организации трябва много да работят за популяризирането на идеята за донорство както на яйцеклетки, така и на сперматозоиди, защото ширещото се в страната невежество по този въпрос е направо потресаващо  #Crazy по мои лични наблюдения от този форум  Cry
Но пък аз като пациент смятам, че тези сдружения, на едно от които ти си зам.-председател, имат и по още въпроси да работят. Въпреки че не е пряко свързано с темата, си позволявам да ти дам една-две идеи  Grinning
1) Според мен, това, че твоето сдружение в публичните си прояви набляга на проблемите на "двойките" с репродуктивни проблеми незаслужено пренебрегва възможността, разрешена от Наредбата, на ИНСЕ и инвитро да се подложат и жени без партньор  Sad Както и същите тези жени да кандидатстват по Фонда за финансиране по общите критерии. Не мислиш ли, че можете да включите и тази таргет група в кампаниите си  newsm78
Защото може броят на жените без партньор е по-голям от този на двойките с репродуктивни проблеми   Embarassed А много от тези жени искат дете, но смятат, че инвитрото, примерно, е само за двойки с проблеми  Sad
2) Естествено е право на сдружението, когато организира томболи за безплатни процедури, вкл. за процедури с донорски Я., да определя критерии за участие. Но аз досега не съм видяла томбола, която да включва жени без партньор  Embarassed , което, пак по мое мнение, не е коректно спрямо тях - а те също са пациентки, които имат право на АРТ процедури.
Виж целия пост
# 273
genovevam, благодаря ти за съдържателния постинг!

относно конкретния начин за обезщетяване на донори в Дания - той не ми е познат и не мога да го коментирам. както знаете, и у нас се обезщетява. сумите у нас не са големи, не защото някой ги е лимитирал (помислете, по-добре ли ще е ако забият твърда сума в наредбата, сега на практика няма никакво ограничение!!!), а просто защото клиниките не са склонни да плащат твърде много - не могат да си избият парите после. ето, вие като реципиенти не искате да плащате двойно, нали? е как тогава клиниката да плати много на донорите? съдовете са скачени.
в Чехия не знам дали наистина има фиксирани в закон суми, склонна съм да не вярвам, но дори и да имат такова нехармонизирано законодателство, това не означава, че България ще наруши общото законодателство на ЕС. това просто не е аргумент. между другото, в Чехия плащат повечко, защото има много чужденци, които също плащат повечко. мои познати шведи ходят в Латвия за донорски Я и ги скубят по 8000 евро на процедура, а те са щастливи, че все пак има нещо...

относно възможността за финансиране на самотни жени от ЦФАР  - няма забрана за това. ЦФАР финансира инвитро с донорска сперма. сдружение Зачатие също не е поставяло изисквания за наличие на партньор, когато подпомага финансово и имаме случаи на подпомогнати самотни жени. говорим за "двойки", защото това е по-масовият случай.

колкото до това какво има още да работи "моето" сдружение, искам да уточня нещо - това сдружение е създадено от и за пациенти с репродуктивни проблеми. то не е мое или на някой друг. то е създадено от хора в нужда, за да работят те за своята нужда по един организиран и обществено възможен начин.
никак не ми е приятна позицията "ние тук - вие там", нито едва прикриваната неприязън към Зачатие, която често струи между редовете тук и за която нямам никакво разумно обяснение.

аз лично съм си решила репродуктивния проблем, все още работя доброволно (както и всички останали, които работят там) за сдружението, но е редно и активните пациенти да дадат своя принос, който да не се изчерпва само с размахване на пръст и даване на идеи към второ лице мн.ч.
елате, включете се, дайте да работим заедно - не ни говорете на "Вие", защото вие сте пациентите, а ние не сме назначени да го работим това от 8 до 5 и не сме длъжни никому. Simple Smile

и съвсем в скоба да подметна нещо тихичко - че човек се демотивира силно да отделя от личното си време и ресурси, за да прави нещо, от което няма никаква лична облага, а затова получава ругатни от хората, които реално имат полза от неговите действия. някак си се чувстваш като идиот. не визирам теб в момента, така че не се обиждай! просто използвам случая да споделя нещо съвсем лично и откровено....
Виж целия пост
# 274
само още едно нещо коментирам и приключвам, защото е безсмислено:
Джам, спри, наистина, моля те  Hug

Случайно попаднах на темата днес, и държа да кажа мнението си. Всеки е свободен да пише където/както/каквото прецени, поне във форума е така. Разбираш ли, тонът ти наранява, отделно дето обижда интелигентни жени с горчив, за съжаление, опит в това отношение. И Шарки, и Гена, и Джас, и Мечето и многото други, писали тук, имат репродуктивните проблеми, които ти, както казваш, вече си решила. Имай уважение към тези хора и не ги иронизирай или нападай по един или друг начин. Колкото и да си права в твърденията си, колкото и дорбе подплатени да са позициите ти с факти и т.н., словесните битки, които водиш, са далеч от целите на благородната доброволческа дейност, която упражняваш. Дълбок поклон за отделеното време, за работата ти в благотворителен аспект. bouquet Дай Боже повече благородни майки като теб! Но, моля те, опитай се да виждаш пред себе си и резултатите в душите на тези, които те "слушат". Ако тези резултати се отклоняват от замислените благородни цели, значи може би нещо не е добре в комуникацията и не е както трябва ... А кой има полза от това ...
Виж целия пост
# 275
  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet Hug Hug Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 276
Jam,
Все пак сме 21 век, не е нужно да ходим на крака в Зачатие, за да си кажем мнението  Laughing
Мисля, че това, което се каза тук в тази, а и в други теми, можеш спокойно да го предадеш на останалите активни членове на сдружението - все пак зад всеки ник и мнение стои конкретен човек  Laughing и мненията няма да станат по-меродавни (представителни), ако ги кажем на живо....

Ето ти и линкове към клиниката, в която аз съм ходила
Цените
http://www.reprofit.cz/reprofit_en/images/pricelist-assisted-reproduction_en.pdf
за лекарства средно около 800 евро, според зависи от случая

Кои са донорките и какви изследвания им се правят
http://www.reprofit.cz/en/ivf-lecba-darovanymi-oocyty/kdo-jsou-n … ka-maji-vysetreni

Преди имам спомен (а аз имам изключително добра памет  Grinning), че пишеше, че компенсацията за донорките е 250 евро по закон.

Както виждаш, цените в Чехия не са по-високи от тези в България  Grinning, така че ти сама си прави изводите. И нито в ШВеция, нито в Чехия, нито в България могат да "цакат" с по-високи цени пациенти от други страни от ЕС, както сама знаеш  Wink
Между другото, в тази клиника съм правила 2 процедури - една стимулация и едно донорско инвитро, и двата бяха неуспешни. И имам претенции към първата процедура, така че не правя реклама на клиниката  Peace

А за останалото - както и другите момичета вече са написали, никой не отрича това, което Зачатие е направило по въпросите на инвитрото в България   bouquet
Но позицията ти "аз вече съм си решила проблемите" и "ние работим за вас без пари, а вие сте неблагодарни и ни критикувате" не е особено продуктивна, според мен - нито за пациентките, нито за Зачатие  Cry

Накрая, това, че според теб двойките, а не жените без партньор са масовият случай, вероятно се базира на информация, с която ти разполагаш, а аз не!!! Но все пак, една единствена фраза - и жени без партньор, която да добавяте към двойки с репродуктивни проблеми в публичните си изяви, мисля, че няма да ви коства нищо  Peace Peace Peace Защото може да се приеме, най-малкото, че като сдружение защищавате правата на всички пациенти, които имат право на АРТ процедури, а не само на по-масовата част от тях  Peace
Виж целия пост
# 277
genovevam, в повечето случаи пишем "хората с репродуктивни проблеми". то малко зависи кой точно е писал конкретния текст. нямаме пари за професионален текстописец. никога не ми е хрумнало, че някой може да съзре деление на такава основа и досега не е имало възражения. но ще предам твоята забележка. за другата ми покана - да дойдете - мисля, че не ме разбра точно какво имах предвид. имах предвид покана да се присъедините към сдружението и да участвате в дейността му.

qui sa, ще се спра, да. напълно. малко останахме, скоро ще спрем съвсем.



Виж целия пост
# 278

аз лично съм си решила репродуктивния проблем, все още работя доброволно (както и всички останали, които работят там) за сдружението, но е редно и активните пациенти да дадат своя принос, който да не се изчерпва само с размахване на пръст и даване на идеи към второ лице мн.ч.
елате, включете се, дайте да работим заедно - не ни говорете на "Вие", защото вие сте пациентите, а ние не сме назначени да го работим това от 8 до 5 и не сме длъжни никому. Simple Smile
 
Имам въпрос: И аз съм си решила "проблемите", но съм дълбоко съпричастна с "проблемите" на много от пишещите тук момичета.......Та за себе си бях решила, че трябва да пробвам да помогна с нещо. Подпитах няколко доктори в нашия дълбоко провинциален град, дали можем да направим някаква кампания за набиране на донорки и естествено ме отряза, че нямало точно критерии за донорите................И как аз мога да дойда и да се включа да работим.....................?
Виж целия пост
# 279
Много трудно се променя мисленето на обществото. Аз лично в момента се сблъсках с родното ни здравеопазване и един лекар, а колко много усилия се изискват за да се убедят няколко лекари застанали на една маса. Още ясно си спомням как момичетата от Зачатие отишли да защищтават поредната кауза бяха обиждани, че ще им се направят бебета ин виво. Колко момичета успели с донорски яйцеклетки биха застанали открито пред камера с лицата си да кажат, че детето им е така заченато. 2-3-5 най-много, аз лично не съм готова още.
Който иска да помогне на Зачатие намира начин без да се афишира това деяние, че е извършено от дадената личност.
Нищо, че съм си решила репродуктивният проблем, никога няма да забравя ог къде съм тръгнала и през какво съм минала, това си го носиш, защото трайно ти е променен мирогледа.
Виж целия пост
# 280
Нова съм тук, но като прочетох последните 2 страници и ми стана много тъжно, жалко наистина, просто е много демотивиращо ... Дано скоро тук се появят повече позитивни постове Simple Smile
Виж целия пост
# 281
Имам въпрос: И аз съм си решила "проблемите", но съм дълбоко съпричастна с "проблемите" на много от пишещите тук момичета.......Та за себе си бях решила, че трябва да пробвам да помогна с нещо. Подпитах няколко доктори в нашия дълбоко провинциален град, дали можем да направим някаква кампания за набиране на донорки и естествено ме отряза, че нямало точно критерии за донорите................И как аз мога да дойда и да се включа да работим.....................?

преди няколко години, потребителки от форума на Зачатие генерираха инициатива да създаме и разпространим брошура, която популярно да разяснява нещата около донорството на репродуктивни клетки. беше страхотен пример за екипна работа на хората, които искат да си помогнат сами. един (кандидат-реципиент) даде идеята, съвместно група потребители написахме текста, мед-консултанта ни го редактира, трети осигури предпечатното оформление, четвърти (който пише и в този форум и не е забравен! Simple Smile) осигури за своя сметка отпечатването на голям брой брошури, активисти на сдружението се заеха да ги разпространяват.

разказвам тази история, за да дам пример за това как можем да си помагаме взаимно, но също така и за да дам някаква идея в отговор на въпроса ти.

ние тогава стигнахме до идеята, че е добре да облъчваме местните педиатри и гинеколози за каузата. да говорим с тях, да им разясним за кампанията (това, което и ти си опитала да направиш, но все пак, хора разни, може просто да не си извадила късмет с отзивчив лекар), да ги помолим за разрешение да оставим брошури в техните кабинети и да ги показват на свои пациенти, млади жени с деца, които биха проявили интерес. просто да могат потенциалните донорки да имат достъп до тая информация.
на лекари се спряхме, защото хората им имат доверие. на педиатри се спряхме, защото при тях ходят млади жени с деца, които са потенциални донорки.

та това е идеята ми. от тия брошури мисля, че имаме още, а и самата брошура е качена на сайта на Зачатие (аз дадох линк към нея в предните страници на тази тема). може да се изтегли, да се разпечата и да се остави в кабинета на местното джипи, педиатър, гинеколог, след разговор с тях, леко агитиране и искане на разрешение.



Виж целия пост
# 282
Намерих и разпечатах брошурата, но ми излезе на 2 листа. Моля, jam, ако някой може да я направи да се разпечатва на 1 лист ще е по-добре. Ще разпечатам на цветен принтер няколко и ще пробвам пак да мина по кабинетите.....
Виж целия пост
# 283
kokor4eto, намерих PDF вариант на брошурата, готов за отпечатване и сгъване.
ако искаш, дай ми имейл на ЛС - ще ти го изпратя.
Виж целия пост
# 284
Здравейте. Защо казвате, че донор е до 34?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия