Момиче влезе в пубертета на 6 г. заради консумация на пилешко с хормони

  • 30 725
  • 786
# 765
Просто мисля, че:
"балсамов - значи отлежал 8 г. в бъчви" си е пак някакъв популизъм.
Думата balsamico сама по себе си не означава това. Нито пък има закон, че един оцет е balsamico, когато е отлежал не по-малко от 8 години. 8 годищния сигурно е по-хубав, той и не случайно е по-скъп и т.н. Другите обаче могат да бъдат също балсамови оцети, а тези които не са ги скарат да слагат етикет "Балсамов сос" или "Балсамова подправка", значи че са направени по друга технология и от други суровини.
Благодаря за инфото за зехтина. На моя пише, че е студено пресован, но ниската цена навярно се определя от ниското качество на използванете за направата му маслини, от това, че не е от определен регион, където продукта е по-добър. Тези причини сигурно повлияват вкуса му, но аз като лайк в зехтинно-оцетната сфера не мога да го разбера и съответно не отделям много пари за зехтин и оцет.
Виж целия пост
# 766
Краси благодаря, че си го написала. Не се сетих как да се аргоментирам, но си знаех, че е така   bouquet
Виж целия пост
# 767
Студено пресован/върджин и първа цедка/екстра върджин ще ти го напишат , определено ще има разлика в цената.

Балсамоко , си е балсам , което е мек , нежен /аз така го разбирам/ , не значи отлежал .Това е от италианската кухня и в превод от италиански .  Вкуса е мек , както казах защото се прави от вино . Има и бял и тъмен . Тъмния подхожда на салата : рукола ,пармезан примерно . Печени зеленчуци на скара също , светлия мисля по-универсален /не съм опитвала/.
Виж целия пост
# 768
"Студено-пресован" зехтин е маркетингов трик в последните години, защото масовото производство на зехтин става не с хидравлични преси, както е били преди 100-тина г., а с центруфуга. Също така, повечето не е "студен", защото се използват химикали за извличане на мазнината.

Цяла наука си е да се пазарува зехтин. Масовият из магазините е боклук, но гледайте на етикета най-вече да има информация, откъде идва зехтина (Не къде е бутилиран, защото и това е маркетингов трик!) и кога са брани маслините, не само, докога е годен. И преди е ставало въпрос за сертификатите, знам че се подхожда със съмнение, но все повече малки производители минават през сертифициране, заюото пазарът се обръща и хората търсят нещо по-истинско, а не 2 л за 5 лева.
Виж целия пост
# 769
Ох, мнго е трудно с тоя зехтин - чета, чета...
Предпочитам испански, но по-трудно намирам.

А вярно ли е, че с Екстра Върджин не трябва да се готви, а с Помас може?

На оцета трябва да пише - направен чрез ферментация.
Виж целия пост
# 770
Ох, мнго е трудно с тоя зехтин - чета, чета...
Предпочитам испански, но по-трудно намирам.

А вярно ли е, че с Екстра Върджин не трябва да се готви, а с Помас може?

На оцета трябва да пише - направен чрез ферментация.

Аз пък знам, че въобще с растителни мазнини не е добре да се готви т.е. да се загряват силно. А с животински.
Теории много  Wink
Виж целия пост
# 771
 Laughing Laughing Laughing
У нас пък е прието да не се добавя растителна мазнина на ястия, които съдържат месо. Разчита се, че то винаги ще има известна тлъстина по себе си и това трябва да му е достатъчно. На постни меса се добавя животинска мазнина или в краен случай краве масло.
Ястия, които са само от зеленчуци и сладкиши се правят с растителна мазнина.
Това обаче си мисля, че са си вярвания в съответното домакинство.
За зехтина и аз съм чела, че екстра върджин не бива да се обработва термично. Не, че ще му стане нещо, но му се губи смисъла на това, че е бил скъп екстра върджин зехтин. Като се обработи термично, част от полезните му свойства се губят.
Виж целия пост
# 772
L'Agent, в Гърция си готвят с него в къщи , по заведенията не . Освен , че като се губят част от полезните свойства , което е нормално , а е скъп , друга пречка не виждам/не ми е известна . Но и си пържат с него и пекат и варят , аз съм видяла , че само със зехтин готвят и то някои домакинства в доста обилно количество.
Вярно , че съм пристрастна, но знам , че най-хубавата маслина , зехтин съответно е гръцката. Имам познат, който живее в Испания и той ми е казвал , че сортове , които растат в Гърция , там не могат заради специфики в климата/пък дали е вярно/ . Има и в Албания маслини . Вярно е това , че трябва да се гледа не  къде е бутилиран , а произведен/маслините от къде са.

Каква е логиката на животинските мазнини да могат да се готвят , а растителните не ???
Виж целия пост
# 773
Не са точно вярвания.Имат си обяснения.    Simple Smile
Месото си има естествена мазнина, която му е напълно достатъчна за приготвянето.
Зехтинът в сладкиши променя вкуса.От личен, горчив опит.    Laughing   Говоря за качествен зехтин, с ясно изразен аромат и вкус на маслини.....що съм го бухнала в кекс, и аз не знам.    Mr. Green
Виж целия пост
# 774
Краси на постна манджа свинска мас ли да и слагам , или на боба .? Говоря като се готви без месо . Има силен вкус зехтина и определено се различава с олиото . И баница със зехтин съм правила и кекс и каквото се сетиш , като сме имали в обилни количества и сме и пържили .Ако ми е без пари , олио няма да купувам . Променя вкуса , на мен ми харесва как го променя. Някои и на салата не го харесват, всичко е въпрос на вкус.

Бях взела един евтин , уж салатен , за нищо не ставаше и вкуса и на салатата развали  Sick същото се отнася и за някои марки олио , за това вземам само една , която харесвам.
Виж целия пост
# 775
На постни ястия капвам по малко зехтин или шарлан накрая.
Ако задушавам/запържвам в началото, предпочитам масло.Понякога зехтин...
Мас използвам за кифлички, сладки и пържени картофки.    Laughing
Слънчогледово олио използвам за домашна майонеза, с друг вид ми се променя вкуса й и аромата и не ми харесва.
Виж целия пост
# 776
Със зехтин и майонеза съм правила  Mr. Green зехтина само дето не го пия/но е полезно рано сутрин 1 суп. лъжица  Crazy/ . И  домашно-козметични приложения доста съм му намирала.

Мас никога не сме ползвали у дома/или май преди много години 1-2 пъти , ако сме имали дадена/  . Нито каквито и да било животински мазнини за готвене , вместо растителни.

А това с картофите в свнска мас , никога не съм го разбирала  Sick
Виж целия пост
# 777
Различните масла, вкл и зехтина, имат различна точка на кипене след която стават канцерогенни. Зехтинът е с една от най- ниските такива и не го препоръчват за пържене.
Виж целия пост
# 778
Растителната мазнина е ненаситена и е неподходяща за готвене. Да, точката на пушене/кипене при тях е ниска и те не са особено стабилни.

Виж целия пост
# 779
Растителната мазнина е ненаситена и е неподходяща за готвене. Да, точката на пушене/кипене при тях е ниска и те не са особено стабилни.



Вредни ли стават ?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия