Важен ли е правописът?

  • 58 694
  • 927
# 585
ох аз съм завършила биология и съм имала вземане даване с бактерии, затова си позволявам да се изкажа -
няма такова нещо, като бактериЙ.  Имало е, но е поправено. Дядо ми, който беше стар лекар казваше бактерияТ на еди какво си. Но реално отдавна беше отпаднал този мъжки род на 'бактерия' и се нарича бактерия на еди какво си.
бактерия, бактарии. И толкоз:)

( туберколозната бактерия  преди са я наричали туберкулозен бактерий .)

Това е малко като окис и оксид. Все още има хора, които наричат оксидите окиси, но са такива, които не са опреснявали знанията си с .. десетилетия.
Виж целия пост
# 586
10 c`s, това вече го обсъдихме. Mr. Green
Виж целия пост
# 587
"Уъ" вместо "Л" и така нареченото "френско Р" са си чисто личен и логопедичен проблем, за съжаление - твърде често неглижирани от родителите. Имаше огромна тема в "Нашите деца", колко "чаровно" било това "френско Р", и как не смятат да си водят децата на логопед, защото е "сладко"  Stop
Правоговорът също се учи, не пада от небето. Като не могат да се справят родителите - има логопеди. Аз съм ходила като дете заради проблем с изговора на шипящите съгласни, и оттогава не съм спирала да правя упражнения и да работя върху изговора си.
Виж целия пост
# 588
А, не знаех.


Диди 168, върху проблемите с изговарянето на един или друг звук се работи, ако се приема за проблем. Това мързеливо УЪ няма нищо общо с Р-то, като проблем - то произхожда от мързел и неглижиране, а най-вече от средата. Р-то е друго нещо.

Достатъчно е да се обръща внимание и да се тренира и се променя 'л'-то
Аз току що промених волево едно "Л" в италианския, което не е характерно за моята зона, а за по-северните зони, но ми харесва повече и реших да си го закача на колана. Така че всичко може, когато човек реши че иска.  а уЪ-то е най-лесно да се промени. Просто трябва да се мисли и обръща внимание и това е.

Бърдс флу е писала преди мен.
Виж целия пост
# 589
ох аз съм завършила биология и съм имала вземане даване с бактерии, затова си позволявам да се изкажа -
няма такова нещо, като бактериЙ.  Имало е, но е поправено. Дядо ми, който беше стар лекар казваше бактерияТ на еди какво си. Но реално отдавна беше отпаднал този мъжки род на 'бактерия' и се нарича бактерия на еди какво си.
бактерия, бактарии. И толкоз:)

( туберколозната бактерия  преди са я наричали туберкулозен бактерий .)


Благодаря, 10c`s. Значи "бактерий" все пак някога го е имало като термин (по силата или при липсата на каквито и да е правила), преди да се наложи женският, приет за правилен, род на думата. Не е същото като никога да го е нямало. Интересно ми е, нямам близък лекар наблизо да попитам  Simple Smile

Цеца, не само съм проста и любопитна, ами и ме мързи да чета назад.  Simple Smile Видях, че нещо е имало препирни и отказах да се натоварвам с филтрирането им в търсене на ценната за мен информация.

Черна станция, благодаря за обяснението.  Peace Няма логика, казваш.  Simple Smile

Значи е нещо винтидж, но и калпазанско. Харесва ми!  Crazy
Виж целия пост
# 590
Обич Синеока, че кой твърди, че си проста и т.н.?

То от мен тръгна този бактерий, че ми стана любопитно. Защото и аз си знам, че е бактерия, ама на чух, че доктор му вика бактериЙ, та си помислих, че може да има някаква нова терминология.
Ама не, няма. Явно си е докторкси жаргон, знам ли и аз.
Виж целия пост
# 591
Едно време са се налагали малко едно към гьоторе с превод и произношение.
Например Chicco в България се произнася Чико. Само че това не е правилно -  Кикко е марката.
Не са знаели хората и са наложили погрешното произнасяне.  Lamborghini например се среща много и като ЛамбордЖини, което е напълно погрешно -  името на тези коли е Ламборгини. От друга страна, няма никакви спорове за Delonghi. Simple Smile Никой не казва Делонджи, но Делонги за влязли у нас в друга епоха и се произнася правилно.
Виж целия пост
# 592
Хората, които не могат да произнасят л, просто имат говорен дефект, не ги "мързи".
Освен ако не са от Перник, разбира се. Там си е местна особеност.
Виж целия пост
# 593
Хайде сега, вероятно има хора които казват уиуипути защото имат говорен дефект , но масовия случай не е този. Масовият случай неглижира "л" - то и го мързи да каже "л". Не казва "ела" , а казва "еуа" защото е по-лесно. И вече не само в Перник и София, а навред.
Виж целия пост
# 594
Леко е все едно да кажеш, че някой не може да произнася р, защото го мързи. Той просто не може да си контролира езика.

Аз пък такава масовост изобщо не съм забелязала.
Виж целия пост
# 595
Много ясно, че не е от мързел !!!
Аз питах, но никой не ми отговори - как произнасяте думата лале?
Виж целия пост
# 596
А, не исках да прозвучи така, Сеса.  Peace
Ясно ми е как изглежда отстрани тук интересът ми по темата, сигурно съм оставила впечатление на скарана с родния си език. Нямам имидж за пазене, ама компенсирам с изумителна памет за детайли и този мъжки род на думата изскочи от дълбини, до които се стига само с Наутилус по принцип. Здраве да е, научих нещо интересно.  Peace

Плюя си в пазвата да не ме среща този бактерий и тотално съм се отказала да споря за произнасяне на наименования. Нали съм поразена от парфюмната страст, произнасянето на марки и имена е ... фюжън, дет' се вика.  Simple Smile
Виж целия пост
# 597
Аз например чувам разликата между "л" и "уъ", разбирам я, но не мога да произнасям "л" на български, освен в сричките "ле" и "ли". Не говоря чак като перничанка, не е чак толкова силно изразено при мен, но не мога да произнасям "л" - факт. Възможно е упражнения с логопед да успеят да ми изчистят проблема, но сама не мога. Пробвала съм. Simple Smile
Виж целия пост
# 598
"Уъ" вместо "Л" и така нареченото "френско Р" са си чисто личен и логопедичен проблем, за съжаление - твърде често неглижирани от родителите. Имаше огромна тема в "Нашите деца", колко "чаровно" било това "френско Р", и как не смятат да си водят децата на логопед, защото е "сладко"  Stop
Правоговорът също се учи, не пада от небето. Като не могат да се справят родителите - има логопеди. Аз съм ходила като дете заради проблем с изговора на шипящите съгласни, и оттогава не съм спирала да правя упражнения и да работя върху изговора си.


Така, така...  Peace
Ама знаеш ли колко съфорумки се засегнаха веднъж, след като си признах, че истински ме дразни и намирам за грозно това така чаровно- сладко "Р".  ooooh! За фъфленето пък да не говорим  Stop
Виж целия пост
# 599
Много ясно, че не е от мързел !!!
Аз питах, но никой не ми отговори - как произнасяте думата лале?
Проблемно е първото л, когато е в сричка с ла, лъ, лу.
Ле, ли нямат проблем да произнесат такива хора.


Barbabeau, е писала.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия