Автоимунен тиреоидит на Хашимото (33)

  • 76 657
  • 747
# 495
smile_86,
Скрит текст:
при мен в началото на заболяването се съмняваха за АТ при Хашимото протичащо с хиперфунцкия, в хода на лечението се разбра, че се касае за ББ. Лечението е до 2 години с медикаменти и ако не изпадна в ремисия се преминава към операция. Лекарствата са токсични. Аз вече имам един рецидив след година лечение, а сега след още две години съм на път за втори (хормоните го показват). С хапчета не става, в момента в който ги спра и заболяването се връща, а не мога да ги пия постоянно и не водят до нищо добро.
На запад лекуват с радиоактивен йод, независимо дали после се планира бременност или не (изчакват се 6-12 месеца преди бременеене), но понякога с едно лечение жлезата не спира хиперактивността си. Операцията е крайна мярка. Тук операцията е следваща мярка след лечение с тиреостатици, а лечение с радиоактивен йод прилагат на жени след 40 години, ако не планират да забременяват.

Пепеляшка, мисля че k@li се лекуваше при Тодорова и имам актуална информация, но май скоро не е писала в темата. Може да я питаш на ЛС.
Виж целия пост
# 496
Здравейте момичета, не съм писала цяла вечност тук, но от както се роди момченцето ми исках да забравя малко  за щитовидна жлеза, изследвания и мисли  в тази посока, само се следях веднъж годино да видя накъде са хормоните. Засега  съм в норми, но от около месец усещам затруднено преглъщане и сякаш нещо е заседнало в гърлото ми, а като опипвам жлезата сякаш има леко подуване и мисля да отида при д-р Тодорова да ме погледне. В тази връзка дочух от една съфорумка, че имало вероятност тя да преглежда вече и в Монтана и исках да ви попитам някой има ли информация за подобно нещо и актуален мейл на докторката, за да я попитам Simple Smile Благодаря Ви! Прегръдки от мен за всички!


Здравей, имам мобилен на Тодорово, но много рядко го вдига. Пробвай все пак - 0888/408203
Виж целия пост
# 497
Много благодаря за отговорите  Hug Да, за мобилния телефон и аз трудно се свързвам, защото е доста ангажирана и затова търсех вариант за мейл, защото не ми е спешно питането в момента. Ще пиша докъде съм стигнала  Simple Smile Мисля вече по-редовно да навестявам форума, явно  от хашимотото няма лесно отърване  Simple Smile
Виж целия пост
# 498
За съжаление д-р  Тодорова рядко отговаря и на мейл Sad
Виж целия пост
# 499
Здравейте момичета, да Ви питам вие постоянно ли пиете селен или правите серия от 2-3 месеца и спирате. Тази седмица бях при д.р Темелкова и тя каза, че след като веднъж е направена серия от 3 месеца после не се налага.
Виж целия пост
# 500
момичета искам да ви питам нещо за фреш от грейпфурт...

Сутрин си пия Еутирокса изчаквам 30-40 до 50 мин. след него пия фреш от грейпфурт... обаче някъде прочетох, че грейпфурта не бил добре да се консумира с някои лекарства, защото не само че спирал действието им, но и ставал доста вреден...

Въпроса ми е може ли след Еутирокса да се пие фреш от грейпфурт?
Виж целия пост
# 501
Здравейте момичета, да Ви питам вие постоянно ли пиете селен или правите серия от 2-3 месеца и спирате. Тази седмица бях при д.р Темелкова и тя каза, че след като веднъж е направена серия от 3 месеца после не се налага.



Селена се пие веднъж годишно. Обикновено пролетно време се приема 3 месеца и се спира. На следващата година се повтаря същата процедура...
Виж целия пост
# 502
момичета искам да ви питам нещо за фреш от грейпфурт...

Сутрин си пия Еутирокса изчаквам 30-40 до 50 мин. след него пия фреш от грейпфурт... обаче някъде прочетох, че грейпфурта не бил добре да се консумира с някои лекарства, защото не само че спирал действието им, но и ставал доста вреден...

Въпроса ми е може ли след Еутирокса да се пие фреш от грейпфурт?
Аз знаех само за тия за кръвно и сърце, понеже баща ми пие много такива и на всички пише, да не се приема сок от грейпфрут.
Ето тук са изредени доста лекарства:
http://www.filibe.com/zdrave43.html

Преди години пиех огромни количества фреш от грейпфрут, но тогава не пиех никакви лекарства, а сега вече избягвам сока. Пила съм доста време и цитросепт.
Виж целия пост
# 503
Ехооо,здравейте,тук съм...чета ви отвреме навреме Mr. Green
За Тодорова не мога много да помогна,загубила съм и мейла(преди години отговаряше)
Но можете да звъннете на Пенчо Славейков-18,тел:029523600 и да попитате,как може да я откриете,последния път ми беше дала телефон в Плевен на който мога да я открия,но и него не намирам Embarassed.То и аз трябва да отида,че не съм ходила скоро,да ми види възелчето.На въпроса за Монтана,лично аз се съмнявам Rolling Eyesтя е толкова натоварена от година и ми се струва нереално да ходи в още един град Rolling Eyes
Мереленда,каквото и да стане ти пожелавам много късмет  Hug
Виж целия пост
# 504
Здравейте момичета, да Ви питам вие постоянно ли пиете селен или правите серия от 2-3 месеца и спирате. Тази седмица бях при д.р Темелкова и тя каза, че след като веднъж е направена серия от 3 месеца после не се налага.



Селена се пие веднъж годишно. Обикновено пролетно време се приема 3 месеца и се спира. На следващата година се повтаря същата процедура...


Благодаря ти за отговора и дали е късно сега да ги почна?
Виж целия пост
# 505
 Момичета, помагайте.   bouquet
поради скорошен миссед в ранна седмица и често чувство за отпадналост и сърцебиене, мисля да си пусна едни изследвания на житовидната. Но преди това да се допитам до вас, че да не сбъркам нещо. Правилно ли съм разбрала, че трябва да се пуснат следните: FT3+FT4+TSH и  ТАТ+МАТ, без значение в кой ден от МЦ. Трябва ли да се спазват някакви препоръки преди тези изследвания? Личната може ли да ми пусне направление за FT4+TSH?
Виж целия пост
# 506
Това са хормоните и антителата. Без значение е МЦ, но най-добре ги направи в чист ден, за всеки случай. Сутрин рано се изследвай - гладна и жадна, без цигари и кафе. Ако не можеш без вода - може да пиеш.
Личната може да ти даде направление за ТСХ. Може и за ФТ4, но тук е спорно. На едни дават, на други не. Това е отговор от НЗОК, кои хормонални изследвания минават по каса. В скоби са кодовете за здравна каса.

Цитат
В извънболничната медицинска помощ НЗОК заплаща изследванията на хормоните: FT4 (10.08), TSH (10.09), LH (10.22), FSH (10.23), Prolaktin (10.24), Estradiol (10.25), Testosteron (10.26), Progesteron (10.21) и „Антитела срещу Тиреоидната пероксидаза – Anti-TPO“ (10.27), т.н. МАТ, като за извършването им лекарят специалист следва да издаде „Направление за медико-диагностична дейност” (бл. МЗ-НЗОК №4).
Медицинското направление за медико-диагностични дейности (бл. МЗ-НЗОК №4) е валидно до 30 календарни дни от издаването му.
Хормоните TSH и FT4 могат да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.  Какъв да бъде броят на хормоните и кои да бъдат те, зависи от заболяването, което имате. Това решава лекарят специалист – във Вашия случай – ендокринологът.
Пациенти, страдащи от заболяването „Тиреотоксикоза” (хипертиреоидизъм) се наблюдават диспансерно от лекар - специалист по ендокринология и болести на обмяната - десет години. Консултативните прегледи се провеждат три пъти годишно - със снемане на общ клиничен статус с насоченост към сърдечно-съдовата система, нервна система, храносмилателна система и очен статус, ЕКГ. Един път в годината се изследват хормоните fT4 и TSH, и кръвната захар. Един път на две години имате право на консултация с кардиолог и със специалист по очни болести.
Подробна информация за прегледите, изследванията и консултациите с лекар, които НЗОК заплаща за диспансеризираните здравноосигурени лица, е публикувана на електронната страница на НЗОК – www.nhif.bg , в меню „Национален рамков договор – 2012 – за медицински дейности” – подменю „Приложения към НРД – Приложение № 9 (диспансеризация при личния лекар - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от ОПЛ“) и Приложение № 14 (диспансеризация при лекар специалист - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от лекар специалист“).

Повечето тук успяват да вземат само направление за ТСХ веднъж годишно.
Виж целия пост
# 507
Това са хормоните и антителата. Без значение е МЦ, но най-добре ги направи в чист ден, за всеки случай. Сутрин рано се изследвай - гладна и жадна, без цигари и кафе. Ако не можеш без вода - може да пиеш.
Личната може да ти даде направление за ТСХ. Може и за ФТ4, но тук е спорно. На едни дават, на други не.

Понеже не съм наясно, имах в предвид това ли са всички изследвания, които са достатъчни да се направи извод дали имам проблем? За останалите отговори благодаря. Ще видя, може и въобще да не се занимавам с личната за направление.
Виж целия пост
# 508
mimoni ♥ и ехо на ЩЖ , но по-добре се консултирай с ендокринолог колко време след аборта е добре да се направят изследванията, защото има значение.
Виж целия пост
# 509
mimoni ♥ , да, това са. Хормоните ФТ3, ФТ4, ТСХ и антителата ТАТ и МАТ.
Това и писах в предния пост.  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия