Празник ли е за вас 2 юни?

  • 10 426
  • 180
# 105
Не се сърди човече, така, но си забравила моя коментар, че липсва "или".
Не пише "чества или празнува" нито пълно,  нито с "/".
В случая честване и празнуване са синоними.

Като "багри, боядисва", а не като "с тапети или с боя". Извинявай за елементарния пример, но без него явно не се разбираме съвсем.

Как можеш панахида да намираш за празник хич няма и да коментирам. Никой не празнува годишнината от смърта на баба си. Нито на Левски. Не е празник.

А за честването - 100 години от учредяване на дружество, основаване на школо, откриване на сграда и т.н... Чества се и памет, но не като празник.

http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D0%BC


Виж целия пост
# 106
Никола Обретенов е очевидец, който дава показания, които започват с: " Най-сетне, когато станан здрач..."
Ей, тоя здрач много ме мъчи!
Как се улучва човек от разстояние, с оръжие от ония времена, по здрач.
И единствения човек - Перо, който е бил с тях/Ботев и Обретенов/, е улучен право в сърцето.
И остава само Обретенов.
Ох, става прекалено ясно така.
Това е стара история, между другото.

Качествено оръжие, което да позволи да се убие човек от разстояние е имало и преди 150 години, а тоя пусти “здрач” нека не те мъчи тъй като първо това е доста разтегливо понятие и второ, ако приемем за здрач 21:20-30 тази вечер, мога да ти кажа, че ако бях точен стрелец, нямаше да имам никакъв проблем да улуча мишена на разстояние поне 100-тина метра от мен, тъй като нямах никакъв проблем да видя съвсем ясно обектите на такава дистанция (и това със сигурност не се отнася само за мен), а както вече писах, макар и да не е имало снайпери по това време, е имало качествено оръжие, с което такъв изстрел не би било проблем да се произведе.
Виж целия пост
# 107
Днес бях с по-малкото дете навън.Сирените почнаха в 12.00.Почти всички хора около нас спряха и наведоха глави.Спряхме и ние.Около нас мина само един циганин и един възрастен човек с чадър под ръка му кресна- "СПРИ бе говедо,спри!Днес е денят на героите,ти не знаеш ли?И после тъжно добави-От де да знаеш ти,вие сте избирателните говеда,само пари да вземате знаете! "
Натъжих се,защото човека беше прав.
Жалко,че такива хора са останали.Овчи души и предизборни говеда.Малко са стойностните хора,мнозинство са от овчите и предизборните.
Виж целия пост
# 108
Не спорете толкова за думата "празник" - понятието е обраснало със значения; и неделята е била "празник", за разлика от делника, и денят за отдих, за честване и пр. Но очевидно е, че тук имаме предвид почит, възпоменание, а не щастливо събитие.
Виж целия пост
# 109
Той, спорът е абсолютно безсмислен, защото никъде, официално, не се говори за Празника на Ботев, а за Деня на Ботев.
Виж целия пост
# 110
Днес бях с по-малкото дете навън.Сирените почнаха в 12.00.Почти всички хора около нас спряха и наведоха глави.Спряхме и ние.Около нас мина само един циганин и един възрастен човек с чадър под ръка му кресна- "СПРИ бе говедо,спри!Днес е денят на героите,ти не знаеш ли?И после тъжно добави-От де да знаеш ти,вие сте избирателните говеда,само пари да вземате знаете! "
Натъжих се,защото човека беше прав.
Жалко,че такива хора са останали.Овчи души и предизборни говеда.Малко са стойностните хора,мнозинство са от овчите и предизборните.

Между другото, не знам дали знаете, че едни от първите убити хора по време на Априлското въстание - убити от българските въстаници - са тъкмо циганите; онези, които мернали или се изпречвали на пътя им.
Виж целия пост
# 111
....
Ако Възкресението не е "нищо позитивно", то какво е?
Например една измислица, създадена от и за простолюдието. Докато Ботев и останалите, които са се борили за свободата ни не са измислени.
Виж целия пост
# 112
....
Ако Възкресението не е "нищо позитивно", то какво е?
Например една измислица, създадена от и за простолюдието. Докато Ботев и останалите, които са се борили за свободата ни не са измислени.

Ааа, ще ме прощаваш, но възкресението е хитър политически ход! Заблудата на и за масите е дошла в последствие.
Виж целия пост
# 113
Простена си , Кас Wink
Виж целия пост
# 114
Той, спорът е абсолютно безсмислен, защото никъде, официално, не се говори за Празника на Ботев, а за Деня на Ботев.

Точно така. Затова и въпросът/заглавието/ на темата е абсурден
Виж целия пост
# 115
Гледам доста сте се изместили от тематиката... Но, както и да е...
Лично за мен, днес празнувах деня на Смелите и Идеалистите Българи, възпоменах нашите национални герои и отдадох почит на тяхната вечна памет. Естествено, че спрях с количката, както и всички около мен - само автомобилите продължаваха по платната, като че да ни напомнят, че времето върви, но героите ни и техните дела никога не трябва да се забравят... Царство им Небесно на всички (знаини и незнаини) отдали живота си за да се наричаме днес БЪЛГАРИ !!! Благодарим! Вечна им памет!   bouquet
Виж целия пост
# 116
Не пише "чества или празнува" нито пълно,  нито с "/".
В случая честване и празнуване са синоними...

Не съм съгласна. Ако беше така, нямаше да ги слагат и двете. Няма смисъл Simple Smile

...никъде, официално, не се говори за Празника на Ботев, а за Деня на Ботев.

Да, да. Даже в Решението на МС  Laughing бгмаммите са по-компетентни по тези въпроси.




Виж целия пост
# 117
Добре, де, разбрахме как е дефиниран, но нали се пита и как се възприема?
Някои не го възприемаме като празник.
Виж целия пост
# 118
Изключителни неща научавам в този форум - изключителни .
Записвам си " Възкресението е хитър политически ход "
и в добавка - маси , простолюдие
какви велики прозрения
Виж целия пост
# 119
Добре, де, разбрахме как е дефиниран, но нали се пита и как се възприема?
Някои не го възприемаме като празник.

Едно е да кажеш - аз не го възприемам като такъв, и съвсем различно да се слагат  ooooh! само защото съм написала въпроса по начин, възприет от години и употребяван официално.
Явно хората наистина си търсят за какво да се заядат.
Щом им харесва да го правят на днешния ден в подобна тема, ок.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия