НВ-ВМХ, част 82

  • 33 963
  • 752
# 540
Момичета имам един може би малко странен въпрос , но може ли системното ограничаване на въглехидратите да повлиява на паметта ..питам понеже бях чела някъде , че предпочитаното гориво за мозъка са въглехидратите...та Thinking newsm78...или това пак е мит..??
Виж целия пост
# 541
Семора, краткият отговор е "не", т.е. нямаш повод за притеснение. Дългият отговор е, че мозъкът може да използва 2 източника на енергия - глюкоза (въглехидрати) или кетони (които се произвеждат от мазнини). (Всъщност може да използва и млечна киселина при определени ситуации.) Твърдението, че на мозъка му е необходима определена доза глюкоза (която обикновено се посочва като 120-130 грама на ден), идва от това, че повечето хора, заради високовъглехидратното си хранене, на практика не могат да използват мазнини като източник на енергия, оттам не могат да произвеждат кетони, а това значи, че мозъкът им е принуден да се задоволи с глюкозата - няма друг избор. Когато обаче храненето е НВ-ВМХ, мозъкът има достъп до предпочитаното от него гориво - кетоните. И тогава обикновено работи дори по-добре, отколкото ако се задоволява с глюкоза. Wink Наистина има клетки в мозъка (и не само), които трябва да ползват глюкоза, защото не могат да ползват нищо друго. Но за техните нужди в организма има достатъчно глюкоза - или от храната, или в краен случай синтезирана чрез глюконеогенеза. И това задължително количество глюкоза не е толкова голямо, защото голяма част от мозъчните клетки тогава ползват кетони.

И също може би това погрешно твърдение за мозъка идва от наблюденията върху хора, преминаващи към нисковъглехидратно хранене: отначало е нормално да преминат през "нисковъглехидратен грип", който идва от липсата на въглехидрати, но в същото време организмът не е развил добре способността да оползотворява мазнините и да произвежда кетони. Затова в тези първи дни или 2-3 седмици може да има трудности с концентрацията и паметта. Но това преминава, когато настъпи адаптацията към НВ-ВМХ.
Виж целия пост
# 542
Един интересен ТЕД на един кардиолог относно бягането. Той застъпва тезата, че за да се извлекат здравословните ползи от бягането трябва да се бяга с умерено темпо 2-3 пъти седмично на не прекалено дълго разстояние. Оказва се, че прекаляването с бягането се отразява негативно на сърцето. Ако на някой му е интересно да го чуе
Виж целия пост
# 543
Ули, благодаря!  bouquet  Струва ми се, че и другаде съм срещала това твърдение, може би у Марк Сисън, който е известен с отрицателното си отношение към т.н. "хронично кардио".

За мозъка и кетоните искам да уточня, че не е задължително да сме постоянно в кетоза, за да може мозъкът да има достъп до кетони. Не, дори при по-свободно НВ-ВМХ, както е например режимът на Марк Сисън The Primal Blueprint, се постига кетоадаптация (способност на организма да разчита на мазнините като основно гориво) и всъщност тя е условието организмът да може да синтезира толкова кетони, колкото са необходими за нуждите му.

Скрит текст:
Така, ни в клин, ни в ръкав, искам да се похваля, че най-после излезе книгата, по която съм работила най-дълго време и с превода на която се гордея най-много.  Simple Smile
Виж целия пост
# 544
По склонна съм да вярвам, че е от много ниския прием на въглехидрати.
Днес си хапнах сини сливи, не се бях сещала за тях, не бяха много сладки. Те с какъв ГИ са? Мога ли да си ги позовлявам?
С нисък са,39,а до 40 се смята за нисък.Не намерих никъде за пъпеша обаче,а ми стана интересно.
Виж целия пост
# 545
Шоки да ти е честита новата книга. Позната ми е тази радост, майка ми е преводач, беше по-точно.
Вив не ти е много храната душко в сравнение с мен  Mr. Green Обаче не се чувствам виновна някакси, че ям много  Joy Особено като гледам половинката какви количества поглъща ( 8 яйца, 6 наденички, 4 парчета бекон, 3 филии и 2 домата само на закуска Shocked Ако си вари макарони са по половин кг сухи.
 На мен ми се събира по 1кг месо/суб-продукти или риба на ден или по половин кг ако има 5-6 яйца. Но например вчера имах тренировка за гръб и рамене следобеда, а сутринта изтичах 16км. И днес съм с 1кг по-малко, което е вода разбира се. Но явно имам нужда от толкова протеин, дали го превръщам в глюкоза или си го ползвам, не знам newsm78
 А за храната в САЩ, ако се разчита само на супермаркети е много трудно да се намери нещо качествено. И е много евтино, което стимулира купуването на по-големи количества. Наблюденията ми са от 2005-2007, Индиана и Кентъки. Аз качих 10кг за първите 4-5 мес, след което започнах да ям само плодове и зеленчуци от фермерски маркети и амишите, месо и сирене само от фермата в която бях (бях на вет. стаж в козеферма). Хляб също ядях, но домашен, една румънка го месеше  Mr. Green За 3 мес отслабнах с 15 кг и бях по-слаба отколкото като отидох. Без ограничения на количествата, просто нищо не купувах от супермаркетите. Обаче бях и млада  Whistling Laughing
Виж целия пост
# 546
Здравейте, момичета!  Simple Smile

Първо, поздравления за чудесната тема!

Следя ви от около година, опитвам се да се храня според режима, но не винаги успявам да съм стриктна. Стремя се да държа въглехидратите под 100 гр. на ден. Вече двама души днес ми казаха, че съм отслабнала, но кг ми са същите. Забравих да спомена, че от близо 4,5  год. съм или бременна, или кърмя, но едва ли това има отношение към успеваемостта на режима.

Днес си взех кръвните изследвания и ще се радвам, ако някоя от вас ми помогне в разчитането им.

Глюкоза - 3.78; Триглицериди - 0.56  ; HDL - 2.22; LDL - 2.9

Cioccolata, поздравления за книгата !!
   
Виж целия пост
# 547
Шоки, поздравления за книгата!   bouquet
Virginia2401 , изследванията ти са чудесни! Нямаш нужда от по-голяма стриктност.
Ули, благодаря за клипчето! Аз обаче не разбрах защо образуването на плака по крьвоносните сьдове се свьрзва с начина на спортуване и бягане. То е ясно, че сьс спортна дейност не се повлиява този процес. 
Виж целия пост
# 548
Шоки, поздравления за книгата! И ние се гордеем с теб!   bouquet

Аз си написах един идеален ден, ако мога така да се изразя, но далеч  не всеки ден ми е такъв  Wink
Например вчера следобед бях примряла за шоколад и вместо въпросния плод изядох един, цял Хейди. Така че и аз доста си хапвам.

Вчера квасих домашно овче мляко, направих 4 буркана и днес съм в рая  Crazy
Смятам само това да ям, докато не свърши  Embarassed

Момичета, ГИ не е чак толкова важен, гледайте В, ако много се притеснявате за някой плод.
Пъпеш е с много ниско съдържание на В, Жижи, хапвай си го спокойно  Hug
Виж целия пост
# 549
..Не намерих никъде за пъпеша обаче...

В една немска таблица ми го дава среден - но стойност не виждам...
Виж целия пост
# 550
Cioccolata,поздравления-за теб винаги заслужени   bouquet Hug
Виж целия пост
# 551
Здравейте и от мен   bouquet След заслужена почивка съм отново на линия. С храната тези дни бях много стриктна - основно яйца, месо и от млечните 100 гр. сирене и 200 гр. извара. Гордея се със себе си чак  Embarassed
svidni4ka, след като спортуваш е съвсем нормално и храната ти да е повече. Аз тези дни всяка сутрин тичах навън, после плуване, каране на колело и т.н. и си бях доста гладна, като не съм се ограничавала в храната. Например на вечеря си изяждах по 250 гр. пържола, отделно салатите и плод.

Момичета, не мога да повярвам как може да има хора, които не обръщат и грам внимание на здравето си, при положение, че имат предупреждение от лекар.  Как може при показатели на захарта, които са в пъти завишени от нормата да продължаваш по стария начин с храната  ooooh! Аз просто се отказах да говоря. Насила можеш само да вземеш, но не и да дадеш.

Cioccolata поздравления за книгата.

Виж целия пост
# 552
Шоколата..честито  bouquet!! И благодаря за подробния отговор.

Питам , понеже забелязвам как краткосрочната ми памет хич..ама хич я няма ooooh! съвсем сериозно ви говоря. Чета нещо и след 20 сек съм забравила повечето, трябва поне няколко пъти да го прочета. Не знам защо така се получава след като кетоните даже са и предпочитано гориво за мозъка. Преди не бях така. А аз си спазвам режима от април 2012г. Имала съм прегрешения разбира се, но това си ми е станал начин на живот, тоест тялото ми трябва да се е адаптирало за цялото това време Rolling Eyes

Къде другаде да търся решение на проблема. !!???
Виж целия пост
# 553
Благодаря, дами! Hug

Virginia2401, супер резултати! Simple Smile

Семора, да не би да си много стресирана напоследък? Или не се наспиваш? Или да си обезводнена/да не приемаш достатъчно сол?
Виж целия пост
# 554
*Semora* , нарушенията в паметта могат да се дьлжат на най-различни причини, които не е задьлжително да са свьрзани с храненето.
От гледна точка на храненето обаче, продьлжителното гладуване/ недохранване е една от основните причини за нарушения в паметта и особено краткосрочната памет.
Понеже имам някакьв спомен, че си по-скоро с ниско тегло, да допьлня, че за хората, които нямат складирани резерви от мастна тькан, е още по-важно да приемат достатьчно храна, защото тялото им много по-лесно може да изпадне в режим на гладуване.
Сьщо така дефицити на омега-3 мастни киселини, вит.В12 , някои минерали и др. могат да имат значение.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия