Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Може ли съпругът ми да получи болничен, когато няма здравни осигуровки?
Как мога да изчисля колко трябва да платя за здравни осигуровки за последните 3 години?
Какви са необходимите стъпки за възстановяване на здравноосигурителните права след неплащане на вноски?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Може ли съпругът ми да получи болничен, когато няма здравни осигуровки?
Да, съпругът ви може да получи болничен, независимо от липсата на здравни осигуровки. В случай на хоспитализация той трябва да плаща в болницата като частно лице вместо чрез здравна каса. За да възстанови непрекъснатите си здравни права, той трябва да плати своите здравни вноски и лихвите за последните 3 години до октомври месец.
-
Как мога да изчисля колко трябва да платя за здравни осигуровки за последните 3 години?
-
Какви са необходимите стъпки за възстановяване на здравноосигурителните права след неплащане на вноски?
-
Какъв е срокът за плащане на неплатени здравни вноски, за да се възстановят здравните права?
-
Какво е значението на кода на причината за временна нетрудоспособност, посочен в болничния лист?
За всичко си има определени срокове, след които би трябвало да се реагира при неплащане
Очевидно грешката започва от болницата, но и НОИ са с калпав софтуеър, да ме прощават. При положение, че кодът в болничния е грешен или липсва, защо програмата им позволява да го въведат, а не го отхвърля?! А и 5 месеца от НОИ да не изпратят писмо и да не върнат грешен болничен?! Пак ми е съмнително. Както и да е. Като оправя януарския, счетоводителката ще го входира в НОИ около 13-14.07. Това означава, че в края на другия месец, живот и здраве, ще започне плащането от началото на годината. Ке умра от смях. Надявам се до 18-та година на детето да ми изплатят каквото трябва