Проблеми с изплащането на болнични листове от НОИ-5

  • 128 862
  • 766
# 660
Въобще знае ли някой, защо се бавят изплащанията, от нои не вдигат телефон писах им 6/шест/ пъти имейл, безобразие в тази пропаднала дъйржава

Някой ако знаеше щеше ли да се пише в таза тема, просто имат софтуерни проблеми и то големи. Аз ходих да оправям един болничен на самоосигуряващо се лице и служителката като оправя влезе чак 2003 година. Е казвам тази година какво касателство има с болничните, ами софтуера отчита грешка. Като казвам оправям просто сядам срещу служителката и казвам, че нещо не е наред и тя почва да гледа за грешки и си оправя сама, моя е инциативата за ЕГН
Виж целия пост
# 661
Здравейте, поредния гаф със хората в болничен, до утре един месец от както съм подала първият си болничен, няма и помен да се обработва, а имам вече подаден втори. Писаха ми от нои, след като им изпратих шест E-mail, че на 10.04 е постъпили и двата ЕДНОВРЕМИННО, но днес 12.04. все още няма никаква работа по тях. А ми предстои операция , просто не знам какво да правя! а иначе да 10 дни изплащане - пълна абсурдна работа както всичка в тази държава, вече не сме държава ами територия!
Къде гледате за представени болнични от работодателя? Тук ли - http://appreports.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/ ?
Виж целия пост
# 662
Здравейте, поредния гаф със хората в болничен, до утре един месец от както съм подала първият си болничен, няма и помен да се обработва, а имам вече подаден втори. Писаха ми от нои, след като им изпратих шест E-mail, че на 10.04 е постъпили и двата ЕДНОВРЕМИННО, но днес 12.04. все още няма никаква работа по тях. А ми предстои операция , просто не знам какво да правя! а иначе да 10 дни изплащане - пълна абсурдна работа както всичка в тази държава, вече не сме държава ами територия!
Къде гледате за представени болнични от работодателя? Тук ли - http://appreports.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/ ?
да точно тука с ПИК код и ЕГН
Виж целия пост
# 663

Къде гледате за представени болнични от работодателя? Тук ли - http://appreports.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/ ?
[/quote] да точно тука с ПИК код и ЕГН
[/quote]

Фигурират ли въобще в системата? Ако не - то не са подадени.
Виж целия пост
# 664
Не ги виждам да фигурират,но писах до НОИ и от там ми отговориха , че на 10.05. са постъпили и двата болнични, но все още не виждам нищо  ................ ПИСАХА МИ ОЩЕ, ЧЕ ОБРАБОТКАТА Е 15 ДНИ ТАКА ЧЕ ДА ЧАКАМ И АЗ ЧАКАМ ............
Виж целия пост
# 665


На сайта му трябват няколко дни, за да обнови информацията. Аз имам два болнични, представени на 09.05, а едва вчера ми излезе информация в сайта за тях. Обработката е до 15 работни дни от датата на входиране.
Виж целия пост
# 666


На сайта му трябват няколко дни, за да обнови информацията. Аз имам два болнични, представени на 09.05, а едва вчера ми излезе информация в сайта за тях. Обработката е до 15 работни дни от датата на входиране.
Радостина, а като вече е излязла информация пише ли поне след колко време се изплащат?Благодаря!
Виж целия пост
# 667

[/quote] Радостина, а като вече е излязла информация пише ли поне след колко време се изплащат?Благодаря!
[/quote]

При входиран и отразен болничен в сайта на НОИ, ще се появи първо че се обработва, после сума и евентуално изплащане до 15 работни дни. Всичко зависи колко бързо го обработят. при мен се е случвало и след 7 дни след входиране да имам превод.
Виж целия пост
# 668
Радостина, а като вече е излязла информация пише ли поне след колко време се изплащат?Благодаря!
[/quote]

При входиран и отразен болничен в сайта на НОИ, ще се появи първо че се обработва, после сума и евентуално изплащане до 15 работни дни. Всичко зависи колко бързо го обработят. при мен се е случвало и след 7 дни след входиране да имам превод.
[/quote] Благодаря  Simple Smile
Виж целия пост
# 669
Здравейте! Предния проблем, за който споделих тук се реши, но ми се струва, че открих още една нередност.......дайте мнение за това:
'Дневното парично обезщетение при раждане на дете се изчислява в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане' Това дневното парично обезщетение е същото, от което са изплащали предходните 80% за болнични по време на бременност и майчинство нали?! Поне така го разбирам аз.....т.е ако това дневно парично обезщетение са го изчислили примерно 30 лв, то за болничния ще се изчисли сумата 80% от 30лв, а при раждане на дете 90% от 30 лв.....
Струва ми се невъзможно сумите, които са ми изчислили да са само с разлика от 1лев и няколко стотинки, при все, че това са 10% разлика....
От къде според вас се получава такава разлика, от това че аз не разбирам правилно закона или че те не са сметнали правилно обезщетението?
Виж целия пост
# 670
Здравейте! Предния проблем, за който споделих тук се реши, но ми се струва, че открих още една нередност.......дайте мнение за това:
'Дневното парично обезщетение при раждане на дете се изчислява в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане' Това дневното парично обезщетение е същото, от което са изплащали предходните 80% за болнични по време на бременност и майчинство нали?! Поне така го разбирам аз.....т.е ако това дневно парично обезщетение са го изчислили примерно 30 лв, то за болничния ще се изчисли сумата 80% от 30лв, а при раждане на дете 90% от 30 лв.....
Струва ми се невъзможно сумите, които са ми изчислили да са само с разлика от 1лев и няколко стотинки, при все, че това са 10% разлика....
От къде според вас се получава такава разлика, от това че аз не разбирам правилно закона или че те не са сметнали правилно обезщетението?

Дневният размер на обезщетението преди 45 дневния болничен трябва да е различен, защото се изчислява на базата на 80% от осигурителния доход. От 45 дневния нататък дневният размер би следвало да е по-голям в зависимост на каква сума ви осигуряват. В сайта на НОИ чрез ПИК код можете да видите какво ви е изчислено.
Виж целия пост
# 671
Имайте предвид, че периодите - база за болничен за общо заболяване и болничен за брем. и раждане са съответно 18 и 24 месеца. Също 80% от брутния осиг. доход / или 90% от осиг. доход се сравняват с нетния и се взема по-малкото число.
Виж целия пост
# 672
Имайте предвид, че периодите - база за болничен за общо заболяване и болничен за брем. и раждане са съответно 18 и 24 месеца. Също 80% от брутния осиг. доход / или 90% от осиг. доход се сравняват с нетния и се взема по-малкото число.
да точно така е, не знам защо смесвате едните болнични с другите, едно процентът е различен, друго периода е различен и трето сравнява се нетното възнаграждение с осигурителният доход и винаги се взема по-малкото число
Виж целия пост
# 673
Благодаря за разясненията! За мен лично чл 41 и чл.49 са ми объркващи....
Причините са няколко да задавам въпроси:
Не ми е работа да разбирам и познавам до такава степен законите, с които дори счетоводителите работят трудно;( факт, че до сега два пъти ми преизчисляваха от нова година насам обезщетението и двата пъти се оказа, че имат да ми изплащат още пари)
Защото тук винаги има някой, който може да даде по-ясно обяснение, което да е лесно достъпно и смилаемо;
Защото вече веднъж(два пъти) ощетили ме и  не изплащали ми цялата сума, започвам да се съмнявам във всичко.
Не мисля, че трябва да ме е срам, че съм сбъркала нещо и съм задала въпрос, а държавната институция да не се чувства гузна, за това, че 5 месеца не могат да сметнат колко точно ми е обезщетението.
Виж целия пост
# 674
Благодаря за разясненията! За мен лично чл 41 и чл.49 са ми объркващи....
Причините са няколко да задавам въпроси:
Не ми е работа да разбирам и познавам до такава степен законите, с които дори счетоводителите работят трудно;( факт, че до сега два пъти ми преизчисляваха от нова година насам обезщетението и двата пъти се оказа, че имат да ми изплащат още пари)
Защото тук винаги има някой, който може да даде по-ясно обяснение, което да е лесно достъпно и смилаемо;
Защото вече веднъж(два пъти) ощетили ме и  не изплащали ми цялата сума, започвам да се съмнявам във всичко.
Не мисля, че трябва да ме е срам, че съм сбъркала нещо и съм задала въпрос, а държавната институция да не се чувства гузна, за това, че 5 месеца не могат да сметнат колко точно ми е обезщетението.

в края на юни, юли следващата година се преизчисляват всички болнични, ще ви обясня защо. Защото може да е коригирана сумата в декларация 1, която се подава всеки месец. Също за самоосигуряващите се лица, ако са правили годишно изравняване задължително им превеждат още суми по болнични.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия