Епилепсия - ТЕМА 21

  • 108 501
  • 717
# 645
Beo, съгласна съм с тебе. То си пише в литературата, че достоверността на кратките будни ЕЕГ-та е много по-малка от тези по време на физиологичен сън. Е, при нас лекарите не виждат епи активност, а и клинична картина кой знае каква няма уж и тукашните лекари смятат, че няма засега нещо патологично. И  видео ЕЕГ-то е със заключение, че няма епилептични прояви, но съмнението си остава в мен.
Искам да те питам - къде ви е правено 24-часово ЕЕГ, кой го разчита?
Желая здраве Simple Smile
И аз мисля ,че кратките ЕЕГ та нищо не показват и не са толкова добри.Примерно дъщеря ми е на две годинки едно кратко еег и е около 10 минути защото не може да стои повече време кротка Simple Smile .
Къде е това 24 часово EEГ ? Ходи със шапка цял ден ли?  Rolling Eyes какъв е принципа и къде се прави ?
Виж целия пост
# 646
Мисля, че Романол прави 24 часово на дъщеричката си, ако не се лъжа - беше писала за хоспитализация по този повод в Иван Рилски, в София, миналата година. Не е лесна задача при децата.
Виж целия пост
# 647
Beo, съгласна съм с тебе. То си пише в литературата, че достоверността на кратките будни ЕЕГ-та е много по-малка от тези по време на физиологичен сън. Е, при нас лекарите не виждат епи активност, а и клинична картина кой знае каква няма уж и тукашните лекари смятат, че няма засега нещо патологично. И  видео ЕЕГ-то е със заключение, че няма епилептични прояви, но съмнението си остава в мен.
Искам да те питам - къде ви е правено 24-часово ЕЕГ, кой го разчита?
Желая здраве Simple Smile
И аз мисля ,че кратките ЕЕГ та нищо не показват и не са толкова добри.Примерно дъщеря ми е на две годинки едно кратко еег и е около 10 минути защото не може да стои повече време кротка Simple Smile .
Къде е това 24 часово EEГ ? Ходи със шапка цял ден ли?  Rolling Eyes какъв е принципа и къде се прави ?

Ние сме правили видео ЕЕГ в Иван Рилски. Води се 24-часа, но нашето беше около 18 часа - хвана два физиологични съня - следобеден и нощен. На главата на детето слагат електроди и се свързва към монитор, едновременно с това има камера, която снима поведението на детето. Ако искате да се разходите или да влезе в банята детенце - откачвате се от системата. Сестрите там обясняват всичко. Ако искаш, мога да ти пратя снимка на каската /шапката Simple Smile / на лични.
Ние отидохме по собствена инициатива, платено. Никой не намери за нужно да ни насочи и да даде направление. Но лекуващия невролог остана много доволен от самоинициативата и каза, че за него това ЕЕГ дава над 80 % сигурност. В него момент ние пиехме конвулекс заради 2 предполагаеми фебрилни гърча. Варненските ЕЕГ -та не показваха пароксизми и огнище, но той смяташе да пием конвулекса 1 година за всеки случай. Като видя подробния разчет от Иван Рилски много спокойно реши и спря конвулекса на шестия месец от лечението. Сега ходим на контролни ЕЕГ пак във Варна.
За съжаление всяко ЕЕГ е нещо валидно към момента, а и електродите на каска, които слагат на малките деца, не са толкова чувствителни, а и се местят леко. Освен това, ако епи-активността е на дълбоко, може изобщо да не се отчете от електродите. Така мисля, може и да греша.
Бео, моля, сподели кой разчита дългите ви ЕЕГ-та. Нашите ги разчита доц. Димова от Иван Рилски. Преобладаващото мнение е, че е отличен специалист, но според някои пък подценява нещата. Другото, което ми направи впечатление е, че са затрупани с работа и незнам доколко внимателно оглеждат записите.
Хубав ден и успешна седмица!
Виж целия пост
# 648
Голяма мъка си е продължителното ЕЕГ при малко дете.  Rolling Eyes
Малката задържаше между 8 до 10 часа преди да откачи кабелите. Нощен сън така и не можахме да хванем и този зор 3 дни в Иван рилски и на финала нищо налице. Направи сигурно десетина малки пристъпа за съжаление нито един на шапката.
Отдавна се отказах да се надявам да хванем откъде идва на ЕЕГ, всичко е въпрос на време, може и с години да не успеят да го регистрират за съжаление.
Имаше едно моменце в нашата стая сега като лежахме в св.наум, на което чак сега на 6.5 години му хванаха изменения, а прави пристъпи от бебе.  Peace
Виж целия пост
# 649
Нашите "отклонения" бяха съвсем леки на ЕЕГ, около първите припадъци. Хванаха ги на редовното ЕЕГ - без огнища, почти в норма, но имаше "нещо". ЕЕГ-то, което го показа, беше правено и разчетено в Св. Наум, от доц. Димова. По онова време тя работеше в ЕЕГ кабинета там, после разбрах, че се е преместила в Иван Рилски.
Диспансерният ни невролог го дава доста часта-праста с ЕЕГ, затова ги правим (платено, защото той отказва да даде направление  #Cussing out , защото си го можел), в Св. Наум, ходим на консултация при Божинова и му носим резултатите за справка и издаване на амбулаторен лист.
Виж целия пост
# 650
*Мириам* И при нас така имаше нещо само на първото ЕЕГ, в педиатрията.
Странното е обаче че според диспансерната ни на 24 часовото ЕЕГ има огнище, а според Димова няма.
Честно казано вече дори не ми пука кво има и кво няма въпроса е да не прави пристъпи.  Peace
Виж целия пост
# 651
И Божинова така ми казва - гледаме клиничната картина.
И според нашия диспансерен, чието мнение по много причини вече прескачам, трябвало или не трябвало някои неща да се тълкуват по неговия начин; но ти сама знаеш колко е важно да събираш информация и да отсяваш, да преценяваш на кого да се довериш.
Виж целия пост
# 652
*Мириам*   newsm10
Виж целия пост
# 653
Нашето ЕЕГ е правено в Белгия, когато детето беше на 3 години беше кошмарно, кабелите са дълги около 4 метра, апаратурата в една раница на гърба или по - точно в моите ръце и така той мърда аз с раницата и кабелите след него, сега на 6 години играе на таблета, гледа детски, но това пак не попречи да блокираме 2 пъти системата. Не е с шапка, а го лепят с лепило, та и това трябва да следя да не се отлепи нещо. Тежко, но много важно изследване.  
Виж целия пост
# 654
Виждам, че пишете се дългите ЕЕГ-та. Затова ще ви разкажа нашата история. Тук правихме 3 кратки еег , при Станчева 2 и 1 при Христова. Нито едно от тях не беше направено добре. Детето не просто не спеше, а сучеше, баща му друскаше , за спре да плаче. Христова не можа да постави диагноза по еег-то. А Станчева даже си преглаждаше други хора през това време. На базата да това ЕЕГ Станчева ни постави диагноза синдром на Уест и направо ни отписа детето. В темата за уеста се запознах с една майка, която си води детето в Турция. Та заведохме и ние нашето дете там. Оказа се, че не просто няма хипсаритмия, а има съвсем леки отклонения. Сменихме сабрила с депакин +хидрокортизон и още след  15 дни лечение еегето стана с норма. Сега вече спираме хидрокортизона. Според лекарката детето си е умно , а двигателното изоставане се дължи на съпътстващите диагнози - тортикулус и разширен вентрикул, но това трябва да се навакса скоро с рехабилитация. Би трябвало до 6 месеца да проходи, сега сме на 9. Няма да ви рекламирам докторката, защото все още не сме наваксали напълно изоставането си и не искам да подвеждам някого. Апелирам да си настоявате за качествено и дълго еег, за да сте сигурни в диагнозите си и най-важното да не вредите излишно на децата си.
Виж целия пост
# 655
Sivotopile
Според лекарката детето си е умно , а двигателното изоставане се дължи на съпътстващите диагнози - тортикулус и разширен вентрикул, но това трябва да се навакса скоро с рехабилитация. Би трябвало до 6 месеца да проходи, сега сме на 9.

Да не би да имаш предвид- ТОРТИКОЛИС???
Заинтригува ме.
И Вики беше с тортиколис и епилепсията в последствие.
Виж целия пост
# 656
Да, тортиколис имам предвид. При нас стана така: тортиколис по рождение, рехабилатция от 2 месец, след усилена рехабилитация в 3, пристъп. Сумарно имаме 4 пристъпа в последователни дни. От тогава нямаме външни прояви, но до май месец имахме отклонения в еег-то+ мислехме, че не вижда и има корова слепота. Но се оказа, че е от епито. След като го овладяхме си вижда, следи и ни познава.
Виж целия пост
# 657
Вече съм убедена лично за себе си че има връзка между пароксизмалния тортиколис и епилепсията.
Ние от 2 месечна възраст бяхме с пароксизмален тортиколис до към година и нещо, епито го установихме чак на 2, но в последстивие случайно попаднахме на кличета от 1 годишна възраст с пристъпи, та кой знае откога ги е правила преди да ги хванем.  Rolling Eyes
Нашата лична е имала още едно детенце така, почнало с тортиколис като бебе, после на 2 години гранд мал статус и епи.
Виж целия пост
# 658
Вече съм убедена лично за себе си че има връзка между пароксизмалния тортиколис и епилепсията.
Ние от 2 месечна възраст бяхме с пароксизмален тортиколис до към година и нещо, епито го установихме чак на 2, но в последстивие случайно попаднахме на кличета от 1 годишна възраст с пристъпи, та кой знае откога ги е правила преди да ги хванем.  Rolling Eyes
Нашата лична е имала още едно детенце така, почнало с тортиколис като бебе, после на 2 години гранд мал статус и епи.
Аз се зачетох по чуждите сайтове и там си пише, че има подобна връзка. За да третират и двете дават keppra . Странното е, че Христова ни предписа именно това, ако не подейства депакикна.
Виж целия пост
# 659
 newsm10

И ние с това се лекуваме Конвулекс и Репитенд, който е същото като Кепрата.
Пусни някакъв линк към тези сайтове да ги погледна като имаш време.  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия