Казус с имот, придобит преди брака - какво се случва след развод

  • 15 824
  • 35
Здравейте,

Омъжена съм от 3 години и половина. Имам дете на 3 годинки.
За жалост отношенията със съпруга ми се влошиха много и стигаме до развод (още не е факт, но той е подал иск). Не искам да обсъждам в детайли какви са причините. Само ще кажа, че още когато се почви детето, той заяви: "Аз съм млад човек и ми се живее" и от излизане на излизане започна да липсва по цели нощи, да не ми помага.. Когато тръгнах на работа и се наложи да наема детегледачка не пожела да поеме част от разходите.. и като цяло от началото на годината постоянно повтаря, че нямал пари и т.н. Да съм се оправяла..да не съм харчила много..това са репликите.

Един от големите ми проблеми е какво ще се случи с жилището - най-вече защото е възможно изхода от този казус ме срине тотално финансово.

Ситуацията е следната. Апартамента е закупен с банков кредит една година преди брака. Води се по 1/2 на мен и мъжа ми.  Кредита обаче е само на мое име и до момента всички вноски са взети от моята сметка директно.  Както при повечето банкови кредити, за 4 години сме изплащали само лихва и почти нищо от главницата. Кредита е за 30 години (вече 26). Вноската е 620 лв + 400 лв такси годишно.

При положение, че ще получавам такава издръжка, ще ми бъде много трудно да се справям с месечните разходи особено имаики предвид, че те ще растат непрестанно. Съпругът ми си прави сметките аз да изплащам жилището и да живея в него докато детето навърши 18 години, а той да си има 1/2. А за изплащане има още 198 000 лв. Което за мен ще е убийствено. Тпй може да сключи нов брак след време и аз ще съм се бъхтала цял живот за нещо, което ще трябва да деля с непознати хора.

Моля дайте съвет или споделете опит ако имате такъв как може да се излезе от такава ситуация.

Благодаря предварително.



Виж целия пост
# 1
нека и други по-запознати се включат, но според мен с исковата молба трябва да уредите и този въпрос. най-добре е да се разведете по взаимно съгласие като поискаш от съда жилището да остане за теб, като изплатиш 1/2 част от внесените вноски за тези четири години на съпруга ти. когато се разведете жилището ще си изплащаш сама, и в края на периода ще си е само твое. в споразумението трябва да е получено съгласието и от банката, понеже щом то е с ипотека, в момента реалния собственик е банката а не вие със съпруга ти. когато ви е отпуснат кредита е взето предвид материалното състояние на съпруга ти и сега ако след като погасиш кредита на месец ти остават по-малко от 310 лв. на член от семейството, т.е. по-малко от 620 лв. банката може би няма да се съгласи на този вариант. така че хубаво премисли финансовото си състояние и ако трябва говори си и с кредитния консултант, които ви е отпуснал кредита.
Аз не разбрах, как жилището е купено преди брака, а пък се СИО?
Виж целия пост
# 2
Аз правилно ли разбрах - преди да имате брак и дете, купуваш ти апартамент и ти го изплащаш, но пишеш 1/2 от него на името на друг човек?
Е то дето има една приказка, кой каквото пати, от главата си го пати.
Най-добре се разбери с него по човешки и не се развеждайте с искове и дела, а по взаимно споразумение. Кажи му така и така, аз съм плащала, ти не си, дай да се разделим справедливо. Все пак ще се гледате още 15 години поне покрай детето по празници, рождени дни, лични посещения и т.н. и е по-добре да не се намразвате, а да запазите нормални отношения. Ако въпреки това той си мисли, че ще получи апартамент без да плаща, вземи си и ти адвокат и оттам нататък той ще те съветва. Най-малкото ако апартамента ще е на името на двама ви то и кредита трябва да се изплаща от двама ви.
Успех!
Виж целия пост
# 3
Тъй като съм се сблъсквала в живото с реален такъв случай,съвета ми е да си намериш незабавно адвокат,дори само за съвет.Обстоятелствата са се променили и може би наистина банков консултант може да даде най-добър съвет.Отваряй си очите и приемай за истина само документи подписани пред нотариус.Деца се гледат трудно,а издръжката която ще получаваш е нищожна-80лв.
Виж целия пост
# 4
Наеми си добър адвокат.

Или да ти прехвърли неговата част /казали са ти за банката/, или продавай. Не се съгласявай нито да има нещо на негово име нито да е на името на детето. Ако ти ще го плащащ трябва да е само на твое име. И в никакъв случай не връзвай на приказки че ще плаща половината и да остане на името на двамата.
 

 Вярно е, една продажба е голям разход и ако можеш да я избегнеш е добре, но да плащаш цял живот  и да останеш на улицата е по- зле. По- добре излез на квартира и започни отначало, отколкото да се съсипеш финансово за нещо чуждо което утре или той или банката да ти вземат.

И искай по- висока издръжка.
Виж целия пост
# 5
Благодаря за отговорите.  Несъмнено твърде тъпа постъпка - да се съглася кредита да е само на мое име. Но аз като много хора израстнали със Пепеляшки и Спящата красавици и т.н имах недоразумението да гледам твърде романтично на човешките отношения.  Пък и нямах много избор - първоначално съпруга ми щеше да тегли кредита, но му предложиха по-високо платена позиция, която той прие. Банката разбра, че е на изпитателен срок въпреки, че процедурата беше почти към края си.. и отказа кредит.. а бяхме набутали 15 000 вече за капариране на жилището... и се наложи да се набутам аз..
Виж целия пост
# 6
Отиди на село и се моли на бог,  това мога да ти препоръчам като видях сумата 198000 това деноминации лева ли са? Подобна покупка е пълно фиаско но....
Виж целия пост
# 7
Отиди на село и се моли на бог,  това мога да ти препоръчам като видях сумата 198000 това деноминации лева ли са? Подобна покупка е пълно фиаско но....

без да искам да изземвам функциите на авторката, ще отбележа че посочената сума е главницата плюс лихвите ( поне по мои прости сметки) което ще рече че най-вероятно става дума за заем от около 60-70хил лева които за 30 години набъбват до невероятните близо 200 хил като сложиш лихвите.

За съжаление всеки един анюитетен заем за повече от 20 години изгелжда така...
Виж целия пост
# 8
Заема е 47000 евро.. които за 30 години с лихвата набъбва именно до 360 вноски по 310 евро... което в лева по днешен курс минус това което е изплатено - е толкова колкото съм написала.

Идеята като цяло беше да го изплатим предварително... Да събираме пари и да внасяме по главницата.. но минало бешело
Виж целия пост
# 9
а бяхме набутали 15 000 вече за капариране на жилището.

Е това е вече доста по-различен казус. Ако и той е дал първоначална вноска, и той има дял в жилището. А вноските, правени по време на брака, се зачитат все едно общо семейно сте ги правили, независимо от чия сметка са излезли. Това е ако сте в нормален режим на съпружеска общност, защото сега има вече и разделен от няколко години.
Така че разберете се там как ще си го делите. Все пак и мъжа ти би трябвало да се съгласи, че елементарната справедливост изисква ако ще остане на двама ви 50-50 би трябвало и той да плаща половината кредит.
Поздрави, успех!
Виж целия пост
# 10
И да не забравяме, че неговото дете ще живее в това жилище. Да не би като се разведат само майката да трябва да поеме отговорност?!?
А защо той сега не помага за кредита или за детето?

Моето мнение е: Апартаментът се прехвърля на името на детето, като майката има право да живее с него. Кредитът се плаща от двамата. Ако първоначалните разходи на направени само от единия, другият му връща половината. Също да се отчете кой е плащал за обзавеждането.
Виж целия пост
# 11
Можеш ли да го убедиш да ти прехвърли имота?
В никакъв случай на детето. Всичко става. Може ли да те побъркат после ако им притрябва апартамента? Може. Хората се променят след развод.
Тези 15000лв. /капариране/минаха ли по банка? Ако да, на чие име мина превода.
Ако не можеш ли да им измислиш произход?
Трябва да може при развода да се реши проблема с жилището. Купено е с ипотека. Вноските се плащани от авторката. Все трябва да има начин.
Заедно ли живяхте когато купихте жилището?
Абе търси адвокат, няма какво да умуваш.
Виж целия пост
# 12
MeMyselfI , защо в никакъв случай на детето? Не могат да го продадат без нейно съгласие, след като тя е настойник на детето. Ако той помага за изплащането, редно е да е на детето, все пак ще се развежда с нея. Ако й го прехвърли, няма да има ангажимент да дава за вноската.
Виж целия пост
# 13
      Този имот не може да бъде прехвърлен на детето до изплащане на ипотеката, заради забраната за обезпечения на чужди задължения с имущество на детето. Има случаи, в които съдът може да даде разрешение, но не виждам нито очевидната полза за детето, нито извънредната нужда на семейството в тази ситуация. 
Виж целия пост
# 14
      Този имот не може да бъде прехвърлен на детето до изплащане на ипотеката, заради забраната за обезпечения на чужди задължения с имущество на детето. Има случаи, в които съдът може да даде разрешение, но не виждам нито очевидната полза за детето, нито извънредната нужда на семейството в тази ситуация. 


Ясно, не знаех тази подробност. Най-добре ще каже адвокат какво да се прави.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия