Какви поразии и странни неща заварихте след последните наематели?

  • 38 076
  • 312
# 285
А защо не сте ходили, цели 6 месеца все пак е доста време...

Не мисля да притеснявам хората. Вземаме наема, следя сметките през интернет и това е. На мен няма да ми е приятно някой да ми идва на проверка. Дано доверието ми не остане неоценено..... Whistling
Виж целия пост
# 286
А, добре. Peace
Пак в тази тема ще се видим. Wink
Виж целия пост
# 287
А защо не сте ходили, цели 6 месеца все пак е доста време...

Не мисля да притеснявам хората. Вземаме наема, следя сметките през интернет и това е. На мен няма да ми е приятно някой да ми идва на проверка. Дано доверието ми не остане неоценено..... Whistling
Във всеки стандартен договор има клауза, която гласи: Наемодателя има право да посещава имота ... път/и месечно(според уговорката, обикновенно 1), в присъствието на наемателя".
Повече от нормално е да ходиш и в никакъв случай досаждане. Даже ти е право. А проверката, абсолютно задължителна
Виж целия пост
# 288
И анониимната ще си научи урока като се опари 2 -3 пъти.
Писала съм в темата - винаги имам ключ, но не влизам.
Девойчето в единия апартамент поиска да се направи ремонт - труда от гаджето и, цената на материалите от мене.
Съгласих се без проблеми. Тя изрично попита какъв цвят да боядисва. Оставих ги да изберат, но да не е нещо крещящо на звездички или слънчогледи.
После ме поканиха да видя как е - апартаментчето ми се беше разхубавило и светнало. Боядисаното - в меки, пастелни цветове.
Виж целия пост
# 289
So Lucky*, никога не знаеш Wink
Ние не сме ходили да "проверяваме", защото мразехме нас като ни проверяваха. Имали сме лоши изненади, но трябва да призная, имали сме и добри изненади. Това не променя нищо обаче, не сме ходили освен ако не ни извикат Peace
Виж целия пост
# 290
И аз не ходя на проверки, защото нямам възможност, иначе съм на принципа " проверката е висша форма на доверие". Laughing
Вяра- никому!
Виж целия пост
# 291
" проверката е висша форма на доверие". Laughing
Вяра- никому!
Мотото си е хубаво, и работа върши Peace
Но за отдаването под наем нямам нерви. В момента в който започна прекалено много да го мисля, време е да дръпнем мястото от пазара Wink
Виж целия пост
# 292
Благодаря за съчувствието  Hug, но едва ли има начин да бъдем компенсирани  Wink
Наясно съм с юридическите способи - съд, изпълнителен лист и т.н., но става дума за социално слаба наемателка, живееща от помощите за двете си деца  Whistling, минала през повечето благотворителни организации (поне) в София, за да изкрънка едно-друго... Знаем й постоянния адрес, той е на адреса на общежитието за социално слаби в края на Люлин, явно там си е вадила личната карта, но все тая... и да я осъдим, няма какво да й вземем...

И тази "социално слаба" е успяла да сътвори всичките тези поразии? Да отвори електроуредите, които казваш- печка, пералня и пр., да извади карантията на пералнята и да изпокъса кебелаците на другите уреди, и да ги затвори след това...

И аз като другия пишещ по горе казвам:

Сложи и трите имена и ЕГН на тая тук, с големи и удебелени букви!
Виж целия пост
# 293
Aisha е абсолютно права. В моя последен договор за предизвестие за неплатени сметки беше 5 дни.
Според закона и устното предизвестие се счита за такова, стига да имаш свидетел, че си го дал.
На 6тия ден имам пълното право да го изхвърля, с все багажа за неспазване на предизвеститео. И полиция да извика ще съм подготвена със въпросния свидетел, че им е дадено.
Тези дето предлагат съвет с/у заплащане, в рприемно време, до сега едно такова дело не са спечелили.
Дори изхвърления да заведе дело от своя страна, пак нищо няма да докаже защото трябва да представи платени въпросните сметки или наем и те да са с дата преди изхвърлянето.
По-добре неизправния да е изхвърлен и той да заведе дело, защото тогава той трябва да докаже, че е бил изправен, отколкото наемодателя да доказва същото.
Аз ще го изхвърля пък нека ме съди. да видим колко ще спечели.
Наемодателя и да заведе и спечели подобно дело, пак губи

Абсолютно, напълно и 100% ЗА написаното от теб!

Имаме си отлична пословица (или беше поговорка, така и никога не успях да науча разликата): на зла круша зъл прът!

За съжаление, дори да имаш подписан изряден договор, подготвен и проверен от компетентни адвокати, ако на среща си имаш отрепки, много често този договор и още около 1 лев са ти достатъчни, за да пиеш една студена вода от най-близкия магазин с хладилна витрина.

Хората, които си позволяват да не плащат задълженията си и да наглеят на всичкото това от горе, знаят много добре, че "приключението" да ги осъдиш ще е такова само за теб. Имам предвид, че ако наистина документите са изрядни, след 2-3 години разтъкаване по инстанции, най-накрая ще спечелиш делото. Защото макар и тежкари и нагли пред теб, в крайна сметка такива индивиди са просто тъпи копелета. Но отлично осъзнават колко по-неприятно ще бъде за теб, от колкото за тях целия процес. И защото и ти като наемодател осъзнаваш абсолютно, кристално ясно същото... извода, и подхода който предлагаш е !ПРАВИЛЕН!, макар и укорим от морална и до някъде от правна гледна точка (не съм юрист). Но пък е единствения, който върши работа.

Но трябва да се направи правилно. Ако трябва- консултация с юрист кое действие до къде е ОК, и къде е "ръба на закона", за да не бъдеш изненадан в последствие ти, и да се наложи да плащаш на някое подобно келешче (може да е и от женски род).

И още нещо с връзка по темата:

Сестра ми от 15 години живее в САЩ. Преди 3 години се омъжи, и въпреки, че съпругът и има доста хубаво жилище в Бостън, щат Масачузетс, работата и на двамата е в Остин, Тексас, и съответно бостънското жилище е отдадено под наем, а те от своя страна живеят също под наем в кажи-речи другия край на страната. Миналата година и двамата бяха тук за 4 месеца, и въпреки, че у нас има достатъчно място, те сами решиха, че няма да ни притесняват и ще наемат нещо за времето на престоя им в България. Бяха много учудени от начина на отдаване/наемане на недвижими имоти у нас. Какво ми разказаха:

В щатите, при подписване на договора за наем се отбелязва точно в кой ден наемателя влиза да живее в жилището. Наемодателя има грижата (и е в негов интерес) да регистрира договора в нещо като "служба по вписванията", които от своя страна уведомяват доставчиците на комунални услуги (ток, вода, газ, кабелна и каквото друго има), и от този ден "Д" вече наемателите са законово отговорни за заплащането на всичките, както и за наема. И за двете страни е задължително плащането на наемните суми да става срещу разписка. Когато дойде време да напуснат жилището- сега наемателите имат интерес да уведомят същата "агенция по вписванията", че вече не обитават този имот от ден Х, и след проверка от него ден им се снема отговорността за сметки и разходи по този имот.

Няма такъв цирк, наемателя да просрочи плащане! Освен, че съответното подаване на ток, газ, телевизия ще бъде прекратено от фирмата-доставчик, това просрочие се отбелязва в досието на наемателя- има специални фирми, на които това им е работата, да водят такива регистри/досиета. И ако този хубавец утре кандидатства за кредит пред банка, тя задължително прави проверка и в тези регистри. Ако лъснат подобни факти, лихвата по заема на тариката става космическа. Кола да иде да си купи, нещо на изплащане да вземе, застраховка- все се минава през проверка на рейтинга му, и ако е лош- или ще му бъде отказано, или ще му струва много по-скъпо. Ето как почти от самосебе си се регулират нещата- веднъж тарикат, после 10 години сърбаш попарата. Самите наемодатели също могат да поискат справка преди да подпишат договор с кандидат-наемател. А там освен историята му като наемател е и цялата му финансова история. Лоша или липсваща история (ако е току що навършил пълнолетие и започва от нула, или е пресен имигрант от някъде си)- всичко му е по-скъпо (може и в пъти), или може да му бъде отказано, защото не е надежден финансово.

Наемодателя пък има своите задължения. Наемателите почти нищо не са длъжни, а в повечето случаи им е забранено да правят по имота. Включително смяна на ел.крушки. Ако наетия имот е с обзавеждането, всичко, което не е явна умишлена вреда по обзавеждането, нанесена от наемателите, хазяина и длъжен да я оправи за своя сметка. Там имота има застраховка- не разбрах задължителна ли е за всички, или само за отдаваните под наем е задължителна. И това е така отново по финансови съображения. Случвало се е наемател да пострада от пропаднали, изгнили стълби например- съответно съд за хазяина, и ако няма включена клауза, нещо като "гражданска отговорност" ама за имоти- ще има да плаща медицински, съдебни и др. разноски и обезщетения цял живот. Ако обаче наемателя пострада от нещо, което не му е работа да прави (например пада докато боядисва стени или оправя покрив, или дори ако го тресне тока, докато подменя контакт/крушка), тогава не само, че няма да види и цент, ами може да бъде изгонен без много церемонии.

Извеждането на некоректни наематели също е относително просто- ето го договора, изтекъл, тоя не иска да излезе, следва жалба в полицията, и до седмица съответния наглец чинно седи до тротоара, докато хамали му изнасят парцалите и имуществото, под зоркия поглед на кварталния полицейски патрул. Ако много скача и недоволства- ще нощува няколко вечери в ареста, пък после може да се жалва в съда.

А у нас... Въпреки, че бяха готови да предплатят за целия 4 месечен наем, не намериха не имот, а наемодател. До голяма степен вината беше на агенцията през която минахме, но е факт, че имотите, които се отдават за краткосрочно наемане са в по-голямата си част трагедия. Изключая луксозните имоти в баровските квартали или новите затворени комплекси. В крайна сметка сестра ми и съпругът и наеха студио (май така се казва типа помещение, нещо като гарсониера) в един хотел, и приключиха сагата. Излезе им почти същите пари, като в хотела всеки ден се почиства, на седмица или по-често се сменя спалните комплекти, в наема беше включено също пералня+гладене и химическо чистене.

Айде стига, че стана цял роман...
Виж целия пост
# 294
Само,че в щатите договора се сключва за една година и наемателя плаща първи и последен наем плюс депозит.Ако след една година решиш да се изнасяш даваш едномесечно предизвестие,ако не го дадеш-глоба.
Виж целия пост
# 295
Цитат
Наемодателя пък има своите задължения. Наемателите почти нищо не са длъжни, а в повечето случаи им е забранено да правят по имота. Включително смяна на ел.крушки. Ако наетия имот е с обзавеждането, всичко, което не е явна умишлена вреда по обзавеждането, нанесена от наемателите, хазяина и длъжен да я оправи за своя сметка. Там имота има застраховка- не разбрах задължителна ли е за всички, или само за отдаваните под наем е задължителна. И това е така отново по финансови съображения. Случвало се е наемател да пострада от пропаднали, изгнили стълби например- съответно съд за хазяина, и ако няма включена клауза, нещо като "гражданска отговорност" ама за имоти- ще има да плаща медицински, съдебни и др. разноски и обезщетения цял живот. Ако обаче наемателя пострада от нещо, което не му е работа да прави (например пада докато боядисва стени или оправя покрив, или дори ако го тресне тока, докато подменя контакт/крушка), тогава не само, че няма да види и цент, ами може да бъде изгонен без много церемонии.

Дано повече наемодатели прочетат това, защото съм забелязала че след първата година като се успокоят, че си плащаш сметките и наема навреме, поддържаш жилището изрядно и почват те самите да наглеят и да се правят на луди-ама аз това не съм длъжен, ама вие това ще си оправяте сама. Нека се замислят тези, които все не случват на наематели. От 25-годишна живея под наем и смея да твърдя, че това е редовна практика.Пазете си свестните наематели хора!
Виж целия пост
# 296
Пазете си свестните наематели хора!
Те свестните и наематели и наемодатели сме само по форумите  Joy
Това със застраховките и на самия имот под наем и на щети които този имот би могъл да причини на трети лица го има и у нас. Аз ползвам такава застраховка. Препоръчвам го  и на наемодатели даващи по-хубави имоти на чужденци.
Виж целия пост
# 297
Колко горе долу струва такава застраховка а апартамент за година, примерно ново строителство 2 стаен?
Виж целия пост
# 298
Сумата се определя според това за каква сума ще застраховаш. Застрахования сам  посочва сумите за които застрахова и рисковете които иска да му бъдат покрити ,а  от това се определя сумата която трябва да внесе. Като си избереш застраховател( съветвам те да е наистина голяма компания) и решиш на каква стойност ще застраховаш и какви събития да ти покрива ти се изчислява колко трябва да внесеш. Предполагам става и по телефона да ти отговорят.
Виж целия пост
# 299
Мерси. Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия