Деца с ТЕЛК 2

  • 126 457
  • 741
# 210
Това какво точно означава - че е трябвало да си подам молбата ли (независимо от дохода)
т.е. въпроса ми е - всяка година ли се подава молба и за дете  с телк, и същата ли е като молба декларацията за детски


Да, всичко е както останалите при подаването на документите, но когато сте с ТЕЛК, не се изисква доход.
Виж целия пост
# 211
Казали са ти го. Аз в петък бях в социални и ми казаха, че от тук нататък всяка година да си подавам за детските молба / при мен е март месец/ и че не ми се изисква вече доход или бележка за ваксини.

А да ви питам превод кога мога да очаквам ? Април ли ?
Виж целия пост
# 212
Благодаря за отговора!
Виж целия пост
# 213
Здравейте,
Днес взехме решението от ТЕЛК 50% за бронхиална астма, след 2 седмици заверка.

чета ваши мнения и по закон, че се изплаща от дата на инвалидизация.

6) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 7 от 2011 г., в сила от 21.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2012 г., в сила от 04.12.2012 г.) Месечната добавка за дете с трайно увреждане се отпуска от 1-во число на месеца, през който е определена датата на инвалидността в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК, но не повече от 3 години назад, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на решението. Когато молба-декларацията е подадена след този срок, месечната добавка се отпуска от началото на месеца, през който е подадена.

При нас дата на инвалидизация е през 2007г.  за 3 години. После през 2010 решението е за 3 години, но 40% и нямахме право на помощи. Днешното решение с дата 06.03.2015г. е за 1 година 50%.

Според вас, откога трябва да ни бъде изплащано назад?

Разбрах , че имам право на винетка..
На нещо друго имаме ли право, детето ми е на 11г.
Щом на ТЕЛК пише ДИ от 6.03. 2015 г. от тогава ви тече изплащането на помощите за една година.Няма как да получите помощи за изминало време щом ТЕЛК е с 40 %.Двойни детски, помощта от 240 лв., интеграционни добавки, удостоверение за пътуване с БДЖ  безплатно два пъти в годината, винетка, талон за паркиране на обособените за инвалиди места. Ако нещо съм пропуснала нека друг да добави, тъй като за София май има и още нещо, но аз съм от малък град и при нас е това.
Виж целия пост
# 214
Здравейте! Искам да попитам майките от Пловдив много време ли са чакали писмата от ТЕЛК? ние миналата седмица подадохме документите и ни казаха да чакаме писмо, казаха че работели бързо, но не ми казаха кога горе-долу ще получа писмото. Много се притеснявам, защото входът ни се заключва и писмата се оставят отвън, което понякога  води до загуба и неполучаване на писма...
 до колкото разбрах на места комисиите се държат много зле и си правят общо взето каквото им хрумне, за това се чудя в Пловдив как са? има ли нужда да се подготвя с информация за заболяванията на синът ми и на какво има право по закон или "специалистите" ще си свършат както трябва работата?
Виж целия пост
# 215



SeNesra  закона го разбирам така ,че след като вашата форма на заболяването не е упомената,то тогава се освидетелства на база най-близкото заболяване,в случая тази сол губеща форма явно.В сайта има пълен списък на % за различните заболявания...." 3.3. при деца до 16 години - всички форми на вродена надбъбречна  хиперплазия със солева загуба: 70 - 100 % "...Значи ,ако сравняват с нея би трябвало да дадат поне 70%,ако правилно разбирам.Освен това и жената в РЗИ ти е казала,че имаш право на освидетелстване.След като има противоречия просто пусни жалба,нищо не губиш освен още малко тичане.Но  на обжалването комисията може да даде и по висок %.



много искам да прочета този списък, дали ще ти е удобно да постнеш линк?
Виж целия пост
# 216
Polia Благодаря за отговора и аз стигнах до заключение, че няма смисъл да се занимавам с датите назад.
Въпреки че:
Минахме 2 пъти на ТЕЛК, защото на 20.01.2015....нямаха пулмолог, който да прегледа документите на детето. За това и ни дадоха да 06.03.2015г. Преди това знаете, че чакаме всички писма и след това чакане до дата...общо 4-5 месеца ми отне на мен.

Други мисли ми възникнаха, тъй като тогава изчетох закона и наредбите за приложение на закона.
Когато ми издадоха първата епикриза, писаха дата на инвалидизация първата епикриза от болница със заключение , че детето е с астма. Ако се загледадете обаче в телк решенията, там пише състояние до момента..на мен ми пише здрав, тъй като това беше 1-ви телк.
В сегашния ТЕЛК 3-ти поред пише състояние до комисията... 40%, а това решение е изтекло преди година и половина. По тази логика, аз го разбирам, че щом не съм потърсила ТЕЛК в тоя период, трябва да пише здрав след като телка е изтекъл и няма давност при този вид заболяване.
Отделно отзад е написано становище в което тя описва, че детето е с влошена астма от края на 2013, видно от епикризите , които им дадох.
Тъй като това заболяване не е вродено и има вероятност децата все пак да се излекуват, смятам , че очевидно оценката за състоянието трябва да се преценява по внимателно.
Накрая изведнъж, обаче пишат, че дават 50% за една година с оглед на динамичното проследяване...все едно, може да се оправиме за 1 година, при положение, че от 10 години детето е с астма.

Видно е, че гледат да не ти датат процента, дали си добре или зле е друг въпрос.

Закона обаче не работи в полза на децата с проблеми.
За мен има пропуски в целия закон....
Виж целия пост
# 217



SeNesra  закона го разбирам така ,че след като вашата форма на заболяването не е упомената,то тогава се освидетелства на база най-близкото заболяване,в случая тази сол губеща форма явно.В сайта има пълен списък на % за различните заболявания...." 3.3. при деца до 16 години - всички форми на вродена надбъбречна  хиперплазия със солева загуба: 70 - 100 % "...Значи ,ако сравняват с нея би трябвало да дадат поне 70%,ако правилно разбирам.Освен това и жената в РЗИ ти е казала,че имаш право на освидетелстване.След като има противоречия просто пусни жалба,нищо не губиш освен още малко тичане.Но  на обжалването комисията може да даде и по висок %.



много искам да прочета този списък, дали ще ти е удобно да постнеш линк?

http://www.homeopathybg.org/members/DeJure/naredbi/TELK.html
Виж целия пост
# 218
Фрикуенти, при нас отне 2-3 седмици някъде. За децата наистина бързо пращат писма
Виж целия пост
# 219
Важно уточнение за винетките:

Закон за пътищата - http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134914560

Чл. 10в. (1) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане се освобождава от заплащане на винетна такса за един лек автомобил-негова собственост или съпружеска имуществена общност, с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 117,64 kW (160 к.с.) по ред, определен с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на труда и социалната политика.
Виж целия пост
# 220
Здравейте ,майчета.Искам да попитам има ли някоя от вас с детенце с порок на сърцето ,на моя приятелка детенцето е с такъв проблем и иска да знае дали има право на телк и ако има за какъв процент става въпрос ?
Виж целия пост
# 221
Здравейте,имам издадено решение на ТЕЛК за детето ми с 50%.Въпросат ми е следния:05.03.13 г.му дадоха 30%за 1г,27.07.2014г. подадох нова молба за преосвидетелстване(казаха че е в срок),на 16.03.2015г.му дадоха 50% на основание епикриза от болница от 06.2014г.Датата на инвалидизация на новото решение е 05.03.2013г.От коя дата трябва да ни изплатят парите със задна дата.
Виж целия пост
# 222
Здравейте  Simple Smile Искам да попитам след колко време получавате писмо от ТЕЛК с дата за явяване?Аз подадох документи за преосвидетелстване на 09,02.2015г за Стара Загора става въпрос.Благодаря предварително
Виж целия пост
# 223
Здравейте,имам издадено решение на ТЕЛК за детето ми с 50%.Въпросат ми е следния:05.03.13 г.му дадоха 30%за 1г,27.07.2014г. подадох нова молба за преосвидетелстване(казаха че е в срок),на 16.03.2015г.му дадоха 50% на основание епикриза от болница от 06.2014г.Датата на инвалидизация на новото решение е 05.03.2013г.От коя дата трябва да ни изплатят парите със задна дата.
Първото ви решение на ТЕЛК е 30%, а сега новото вече е 50 %. Ако е така, то помощи ще получите от този месец, когато ви е датата на инвалидизация. Няма основание със задна дата да ви изплатят някакви пари.
Виж целия пост
# 224
Здравейте  Simple Smile Искам да попитам след колко време получавате писмо от ТЕЛК с дата за явяване?Аз подадох документи за преосвидетелстване на 09,02.2015г за Стара Загора става въпрос.Благодаря предварително
При всеки различно, въпреки че при децата бързо стават нещата. Аз получих писмо две седмици след подаване на документите. Но при условие, че е минал вече месец ви съветвам да отидете на място  да проверите как стоят нещата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия