Фраза, която мразя

  • 1 218 188
  • 20 286
# 15 780
Регионална и стара не се изключват взаимно.
Виж целия пост
# 15 781
Съгласна съм. Може думата да е останала по-разпространена в един регион. Основното доказателство, че думата е остаряла, в случая е речникът. Едва ли е регистрирал само говора в Пазарджишко през 1955 г. Ако някой има речника от 1983 г., може ли да погледне дали я има там?

Допълвам си поста. За моя изненада, оказва се, че "сменявам" я има даже в онлайн речника на БАН:

https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BC/
Виж целия пост
# 15 782
Ееее, вие пък с това "сменявам"...
В нашето село не се черпят, а се ЧЕРПАВАТ!  Joy
Виж целия пост
# 15 783
Този речник не е правописен. В него има даже „пазаря“ в смисъл на „пазарувам“. Simple Smile
В Правописния речник от 2012 няма дума „сменявам“.
Виж целия пост
# 15 784
Да, имах приятели от гр. Септември, които искаха да излизаме да се черпаваме.
Споделяла съм го в темата и преди.
Виж целия пост
# 15 785
Този речник не е правописен. В него има даже „пазаря“ в смисъл на „пазарувам“. Simple Smile
В Правописния речник от 2012 няма дума „сменявам“.
Не съм казала, че е правописен, тълковен е. Wink Да, знаем, че я няма в актуалния речник, иначе нямаше да я дискутираме толкова. Но пък я има в предишния, от 2002 г., не знам как съм пропуснала да проверя:

Скрит текст:
Виж целия пост
# 15 786
Изпреварихте ме с черпявам. Simple Smile Пак от Пз колежки я научих. Възрастта не е фактор.
Виж целия пост
# 15 787
И аз от колеги от Пазарджик съм го чувала това черпавам.
Виж целия пост
# 15 788
И черпявка, вместо почерпка.
Виж целия пост
# 15 789
А чували си сте "дай да се наскубем" в смисъл на "дай да се напием" Grinning бях го позабравила...
Виж целия пост
# 15 790
Аз не съм, но много ми хареса и ме развесели ☺
Виж целия пост
# 15 791
Не. "Да се намяткаме" съм чувала.
Виж целия пост
# 15 792
А аз "да се нашораме".
Виж целия пост
# 15 793
А пък аз харесвам :
"Леле, снощи как се нацъфтях!" Joy
Виж целия пост
# 15 794

В Хасковско "нашорах се" значи напиках се. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия