Фраза, която мразя

  • 1 218 224
  • 20 286
# 15 585
За Пазарджик/Велинград речник мога да издам. Simple Smile То само сладкО да беше.
Знаете ли, че мн.ч. на контакт е контаЦи? Ако не, запишете си нова дума. Joy
Нокът е нокТа, в ж.р.. Членувано е ноктата. Сапунена вода е сапунишка. Simple Smile

Елени, и аз не смея да пиша къде какво съм чула, че веднага ще ме оборят. Куп'вам съм чула само и единствено в Пловдив, но преди доста години. Съученичка в гимназията първо, после друга жена, съседка.
Га го ползват в Чирпан, Хасково и региона.
Виж целия пост
# 15 586
"Га" би трябвало да е в родопския край.
Виж целия пост
# 15 587
“Га” го чух от човек от Сандански. “Купвам” го чух от жена от Сопот родом, ама живее другаде сега и кой знае и къде е била още, та не казвам, че в Сопот така говорят. Може да е прихванала нещо някъде.

Аз съм от Североизточна България, сега живея в Банско. Има доста думи, които съм възприела - къде на майтап, къде на истина - стават си част от езика. Давам си сметка,че може би звуча смешничко на местните - мек говор с тукашен диалект едва ли звучи особено натурално. 😁
Ама това беше малко отклонение всъщност, няма директна връзка с темата. По-скоро исках да кажа, че понякога човек възприема думи и изрази и от места, където е живял или се е позадържал за известно време, и си остават в езика му и невинаги може да се каже “там говорят така”. Ето, аз сега не мога да твърдя, че в Сопот се казва “куп’вам”. 😁

Дано ме разбрахте, че още не съм се разсънила. 😄
Виж целия пост
# 15 588
Няма, бе, Дева. Simple Smile Ахкайте си къде колко различно и неправилно говорели. Нищо, че в България диалектни разлики днес почти няма - умряха, щото то нали ужасно и неправилно. Wink

Аз пък повече от десет години работя в Пазарджик и няма да издавам речник, щото няма какво да напиша там. При положение, че Пазарджик е само на 36 километра от Пловдив, няма как говорът да е особено различен. Да, наистина казват "сладкО", също "чубрика", забират си децата от детска градина (докато в Сливен ги взимат от дОма) и на апартамента понякога му викат "кооперация". И горе-долу това е. Но то и цяла Бг вика на блока "кооперация", а кооперацията е организация (някога е имало жилищностроителни, сегашните блоци ги строи един предприемач и после разпродава, няма кооперации, извинявам се за офтопика).

Та щях да казвам, че 2004-2005 работех в Ботевград, Софийска област. Жената на единствения колега (другите бяха жени) беше от Димитровград и за годините живот в Ботевград беше усвоила неусетно (или пък не) местни изрази, вкл. екане (нема, бело), но ги изговаряше с меко произношение. Нормално е всъщност, когато живееш дълго някъде.
Виж целия пост
# 15 589
...цяла Бг вика на блока "кооперация"...

не така на едро. Wink
има си блокове има си и кооперации. вторите обикновено са по-ниски и с по-малко апартаменти. строили са се на кооперативни начала - няколко семейства, купуват парцел, правят си плановете, хващат строители... кооператив.

в Козлодуй на апартамента казват "блок". предполагам по-старите хора, но съм го чувала и от колеги по-малки от мен.

"купихме на децата блок" ме изумяваше в началото. Wink
Виж целия пост
# 15 590
Знам какво е, знам и за ЖСК, горе споменах, дори съм израснала в такъв блок, строен като ЖСК от 6 семейства. Simple Smile На всеки малък блок обаче сега у нас навсякъде (мисля) му викат кооперация. Мързеше ме да уточнявам, че обикновено не се имат предвид панелките и многоетажните блокове, то е ясно. Новите "кооперации" не се строят от ЖСК, но пак така им викат.
Да, "купих си кооперация" съм чувала в Пз.
Виж целия пост
# 15 591
Аз съм родена в кооперация и май всички къщи наоколо бяха така - центъра на София, все стари сгради от преди войната. То тогава май друг начин не е имало и затова "кооперация" беше станало нарицателно за всички стари високи сгради със скатен керемиден покрив. Това в контрапункт на блоковете, които бяха нови и с плоски покриви. Някъде в сивата зона бяха тухлените сгради, строени след 1945 година. Ниските тухлени къщи на по един или два етажа също бяха отделно.
Виж целия пост
# 15 592
Абе, за мен всичко над два етажа и разделено на апартаменти е блок. Нашето е със скатен керемиден покрив, на три етажа, построено през 1960-та г.  Но имах предвид, че думата от начин на организиране на строежа се пренася изобщо върху всички подобни сгради, без оглед от кого са строени, а някъде (Пз) - и върху едно жилище в такава.
Виж целия пост
# 15 593
За Пазарджик/Велинград речник мога да издам. Simple Smile То само сладкО да беше.
Знаете ли, че мн.ч. на контакт е контаЦи? Ако не, запишете си нова дума. Joy
Нокът е нокТа, в ж.р.. Членувано е ноктата. Сапунена вода е сапунишка. Simple Smile

Елени, и аз не смея да пиша къде какво съм чула, че веднага ще ме оборят. Куп'вам съм чула само и единствено в Пловдив, но преди доста години. Съученичка в гимназията първо, после друга жена, съседка.
Га го ползват в Чирпан, Хасково и региона.

Повярвай ми трите най- омразни думи за мен са: нокта, ноктата и нокет. Grinning Като ги чуя и винаги си представям само едно- мъж с дълъг нокЕт на кутрето.
Виж целия пост
# 15 594
Аз съм родена в кооперация и май всички къщи наоколо бяха така - центъра на София, все стари сгради от преди войната. То тогава май друг начин не е имало и затова "кооперация" беше станало нарицателно за всички стари високи сгради със скатен керемиден покрив. Това в контрапункт на блоковете, които бяха нови и с плоски покриви. Някъде в сивата зона бяха тухлените сгради, строени след 1945 година. Ниските тухлени къщи на по един или два етажа също бяха отделно.

Точно! В София винаги "кооперации" са се наричали сградите в центъра, а блокове - панелките в кварталите. Това си е софийски сленг и няма да се промени, кореняците го знаят. Е, в днешно време има кооперации и в кварталите, но това са блокове от новото строителство, дето не приличат външно на панелните.
Виж целия пост
# 15 595
Как ще е софийски кореняшки сленг, бе, хора! Simple Smile Нали точно това казах горе - цяла България нарича малките тухлени блокчета (=сгради с апартаменти) кооперации! Даже в Пазарджик наричат така и жилище в такава сграда.
Не съм от София, макар че половината ми род от сто години живее там.
Не уточних, че големите блокове не ги наричат така, защото смятах, че е ясно, ударението беше на това, че изначално кооперацията не е сграда, а организация.
Виж целия пост
# 15 596
Как ще е софийски кореняшки сленг, бе, хора! Simple Smile Нали точно това казах горе - цяла България нарича малките тухлени блокчета (=сгради с апартаменти) кооперации! Не съм от София, макар че половината ми род от сто години живее там.
Не уточних, че големите блокове не ги наричат така, защото смятах, че е ясно.

ОК, не съм разбрала. Значи така си е прието навсякъде.
Виж целия пост
# 15 597
Все по-често срещам в писмен вид безумиЦА и нелепиЦА. Все още не съм чула някой да говори така, но като ги видя изписани, определено се дразня. Вместо да кажеш "Това е безумие" или "Това е нелепо", колко по-яко е "Каква е тази безумица/нелепица."🤦‍♀️Докато пиша, аутокоректът десет пъти ми го поправи. Чакам да срещна абсурдица. Trollface
Виж целия пост
# 15 598
Това ме подсети как преди време (може и в тази тема да е било) бях написала, че се дразня на измислените съществителни, завършващи на -ка. Примерно "Какви са тези криенки по ъглите?" вместо "криене" или пък "Без подсказванки!" вместо "подсказване". Тогава една дама тръгна да спори, че имало смислови разлики между двете. Grinning
Виж целия пост
# 15 599
И аз се дразня от умалителните- "чуванка", "парички"... Дразня се и когато възрастен човек говори за себе си умалително- "чорапки", "крачета" Grin
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия