Фраза, която мразя

  • 1 218 271
  • 20 286
# 17 235
Във форума често срещам хора, които пишат: “усмихна ме”, “замисли ме” и т.н. вместо “накара ме да се усмихна”, “накара ме да се замисля”. Мен това много ме дразни. Може би вече е коментирано в темата, но някой може ли да ми каже дали вече е правилно да се говори така или не?
Виж целия пост
# 17 236
Не е правилно и доста хора в тази тема се дразним от тези изрази.

Мен ме дразни микровеле. Това на какъв език е?
Също и пухенка. По тази логика на ватирано яке трябва да се казва ватенка. То имаше навремето такива работни дрехи за зимата, ватенки. Grinning
Виж целия пост
# 17 237
Микровеле идва най-вероятно от немския Simple Smile А за пухенката... в немския език също е даунeняке, което означава пухено яке, използва се дори, когято якето не е със 100% пух, а има и изкуствен.
Виж целия пост
# 17 238
Мен ме дразни микровеле. Това на какъв език е?
Също и пухенка. По тази логика на ватирано яке трябва да се казва ватенка. То имаше навремето такива работни дрехи за зимата, ватенки. Grinning

"Микровеле" е на немски и би трябвало е толкова законно, колкото и "телевизия" да кажем.
"Пухенка" е удобна дума, доста по-къса от "яке с пълнеж от пух" и затова се е наложила. Не виждам какво толкова. Наистина има и дума "ватенка" точно, защото става дума за пълнене на дреха с вата. Днес не се използва, защото болшинството якета са пълни с вата за изолация, а пухът е изключение и затова само за пухените якета се е наложила отделна дума.
Виж целия пост
# 17 239
Под пухенка разбирам от типа дълго яке - около или под коленете. Може да е със силиконов пух, но определено не е истински за 60-ина лв., каквото нося в момента.
Или май е общо название за олекотените якета, т.е. леки, но топли.
Виж целия пост
# 17 240
Не знам, за мен "пухенка" е точно и конкретно яке с пълнеж от пух. Но може други да разбират друго, знам ли.
Виж целия пост
# 17 241
Аз, като малка, виках пухенка на онези първите олекотени одеяла. Сега не ги наричам така, естествено.
Виж целия пост
# 17 242
Аз, като малка, виках пухенка на онези първите олекотени одеяла. Сега не ги наричам така, естествено.

https://basecamp-shop.com/products/oblekla/yaketa-puhenki

https://stenata.com/jolisearch?s=%D0%BF%D1%83%D1%85%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%B0

Ето това са пухенки.  Но понеже дали са пълни с пух или с вата, изглеждат почти еднакво, нищо чудно терминът да се е размил върху всички зимни якета с пълнеж за изолация.
Виж целия пост
# 17 243
Не знам, за мен "пухенка" е точно и конкретно яке с пълнеж от пух. Но може други да разбират друго, знам ли.

И аз така мислех.
Затова казах, че както на ватирано яке никой в днешно време не казва ватенка, правилно, според мен, е пухено яке.
Виж целия пост
# 17 244
Съгласна. Ама пухенка е много по-кратко и лесно. Както маратонки е по-кратко и лесно от спортни обувки, обувки за бягане и прочее. Футболистите казват на своите обувки "бутонки", самбистите "самбовки", за другите спортове не знам дали имат кратки форми. 
Виж целия пост
# 17 245
Като стана дума за маратонки, се сетих - много ми е омразна думата “сникърси” за маратонки. 🤐
Виж целия пост
# 17 246
Е те не са маратонки, друг вид обувка е.
Виж целия пост
# 17 247
Така е, ЧС.
Но никой не казва коженка, за по-кратко, на кожено яке. Grinning
Виж целия пост
# 17 248
"Пухенка" на мен ми звучи измислено, нещо като име на тестена закуска. Не употребявам тази дума, за мен само "пухено яке" е валидно название. Всъщност, не, сега ще се издам на колко години съм - употребявам и шушляк/шушляково яке Grinning
А пък ватенката е онова специфично нещо, което носят в Русия/Съветския съюз, та "не, благодаря" на всякакви приравнявания към нормално яке.
Виж целия пост
# 17 249
Така е, ЧС.
Но никой не казва коженка, за по-кратко, на кожено яке. Grinning

Не, но от поколението на дъщеря ми съм чувала "кожовка". По мое време не се е използвало.

Шушляковите якета са много видове, но определено терминът не подсказва за пух.

А ватенката не е само от Русия. Това е топла и удобна дреха за работа навън в строителството, селското стопанство и прочее. Вижда се кой е учил по-късно и се е разминал с Пеньо Пенев Wink

Не мечтая
безсмъртие
и пътища леки, а ватенка топла
за зимния ден.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия