Много болезнени гърди

  • 3 983
  • 8
Здравейте!

На 25 дена сме и от както са ни изписали гледаме да се кърмим. Първите две седмици, въпреки рагадите по гърдите ми, с бебчето я карахме много добре - кърмене на поискване и виждах как то наедрява. След втората седмица, обаче, започнаха едни неуписуеми болки по време на кърмене - болки в подмишниците, ченето ми, лактите и горната част на гърдите по време на кърмене. Получавам страхова невроза още щом бебето докосне зърната ми - свръхчувствителни са. Страх ме е да кърмя. Той захапва много силно и прави добър вакум. Захапва уж правилно. Но при самия допир аз изтръпвам от болка. А, когато не кърмя (през 2/3 часа) гърдите ми стават много твърди и тежки и усещам болезнено опъване на кожата и някакви вътрешни бодежи. От няколко дена съм стресирана и това се отрази и на храненето ни. Днес бебето суче по 10 мин. и почва да реве и рита - пуска гърдата и не я иска, явно кърмата рязко е намаляла. Започнах да нося сутиен за кърмачки. Да не би и това да е проблем?

Имам коносовидни гърди. Първоначално от всяка гърда можех да изцедя по около 90 мл. Сега едва 30 мл.

Как да си разреша проблемите в случая?
Виж целия пост
# 1
Здравей amy_nka и честито бебе!

Виждам, че началото на кърменето е успешно, да виждаш как наддава бебето ти е прекрасно чувство, уви си имала проблем с рагади. Този проблем отшумял ли е или все още се бориш с него?
И за капак са се появили и останалите болки и дискомфорт, много неприятно чувство  Cry  Разбираемо е да си под стрес и да главата и тялото да блокират само при мисълта, че при докосване ще последва болка. А големите паузи пък ти докарват още повече напрежение и дяволският кръг се завърта.
Стресът е лош съветник, лесно е да се каже, трудно е да се преодолее, но не е невъзможно! Какво би могло да ти помогне да се отпуснеш и да насочиш мислите си към нещо предразполагащо към релакс и спокойствие? Дали например един топло-влажен компрес на гърдите преди да сложиш бебето да суче, ще те отпусне?
Понякога гърдите стават толкова твърди и напрегнати, че и най-прилежно сучещото бебе не успява да обхване оптимално гърдата. В такива случаи от полза може да се окаже лек масаж на гърдата, като накрая се опита т.нар. обратен натиск: с върха на пръстите се оформя при основата на зърното един вид похлупаче и се натиска леко към гръдния кош.
Друг вариант е да се движат пръстите така, сякаш държиш торбичка с топчета и ги местиш от вън. Така чрез топлия компрес и масажа тъканта се отпуска, при нужда може да се изцеди мъничко, за да се отключи рефлекса на потичане на млякото и по този начин бебето пък няма да оказва толкова голям натиск при сукане, щом млякото вече тече наготово.
Би могла да опиташ различни пози на кърмене, понякога лека промяна с няколко сантиметра или градуса носи огромно облекчение. Важното е бебето да обхване идеално гърдата, да не прехапва или претрива зърното. Някои майки предпочитат да сменят гърдата многократно по време на едно хранене, така хем бебето получава постоянен приток на мляко, хем се стимулира лактацията, хем се щади, ако има разранена тъкан. Ако болката е нетърпима, понякога болкоуспокояващо хапче може да облекчи положението, има такива съвместими с кърменето!
Или накратко: топлото отпуска и дава енергия, срещу болката може да се предприемат мерки, всичко, което носи облекчение  е ОК! Смяна на позата, лек масаж преди и по време на кърменето, доколкото е възможно и най-вече спокойствие и увереност в себе си!

За по-нагледно ето тук можеш да видиш масажът с oбратен натиск
А тук на 2-ра стр.масаж на гърдата
Дали си прочела  и тази статия на сайта на ЛЛЛ?

Ако усещаш дискомфорт от допира на дрехите, между кърменията, би могла да слагаш предпазител или подплънки /стига да ги понасяш добре/.  Евентуално облекчаващ компрес, или едно просто домашно средство, което сама можеш да приготвиш- малка пластмасова цедка, чиято дръжка се маха, изглажда се повърхността, за да няма остри ръбове и се похлупва върху ареолата, отгоре сутиенът и готово! И понеже ти също се питаш, дали сутиенът има връзка с неволите ти- независимо какво носиш, важно е да не пристяга, врязва или притиска. Същото се отнася и за колан на колата, дръжка на чанта или ако носиш бебето си в слинг, така да наместваш всичко, че да не се притискат гърдите. Същото се отнася и за спането, понякога се случва неудобна поза при сън и притисната гърда и...следва запушване и неприятни болки Sad
И с риск да прозвучи банално - прогони стреса от главата и тялото. Отдай се на повече гушкане, почивка, с чиста съвест разпредели домакинските задачи и се остави да те поглезят! Защото докато всички се радват на бебето, често майката бива забравена и неоценена. А ние майките даваме толкова много от себе си...така че - вземи това, което ти е нужно, за да се чувстваш спокойна и доволна. ОК?
 Peace
Виж целия пост
# 2
Здравей, Пепеляшка!

Благодаря ти много за бързия отговор. Хванала съм се за главата!  Cry

Разгледах всичко, което си ми дала като информация и не мога да разбера от къде идва тази свръхчувствителност при мен.

Дразни ме всякакъв допир. Днес едва се изкъпах. И водата ме дразни. Пипна ли нещо студено зърната настръхват, следователно почват да ме болят. Смених сутиена с по-голям размер.

През нощта треперя, цялата се препотявам, а съм завита с три одеала. Температурата ми е 37,2. Буци нямам, гърдите са ми относително меки (храня по на често и по на кратко малкия, или цедя, за да ги поддържам) и увиснали. Мажа с ланолин след всяко кърмене, почиствам ареолите с преварена вода.

Бях на консултация с АГ и личен лекар + една акушерка и те твърдят, че не са ми възпалени гърдите, въпреки, че видяха, че имам рани и че им казах, че ме парят, боцкат и болят.

Възможно ли е да получавам алергична реакция от Инфакола, дето даваме на малкия за коликите преди да го сложа на гърдата?

Възможно ли е да имам гъбички?

Много ми е зле. Кърмата ми намалява заради страха ми от кърмене, а аз искам да си храня детето.  Cry  Cry
Виж целия пост
# 3
Здравей, amy_nka! Пепеляшка се запозна с подробностите около случая ти, но няма възможност да пише в момента, за това отговарям аз. Надявам се не е проблем.

 Ако съм разбрала добре, болката в зърното се засилва от студено, от допир и боли по време на кърмене, а също преди този проблем си имала разраняване на гърдите. Забелязала ли си, веднага след като бебето пусне гърдата, зърното да започне да променя цвета си (от бяло към розово или винено),   болка да се увеличава и може и да се разпространи навътре в гърдата? Изглежда ли зърното прищипано или отсечено, като ново червило?

 Симптомите, които описваш, много приличат на вазоспазъм - нарушено кръвообращение в зърната. Може да има много причини за това, най-често е недобро засукване на бебето. Ако детето прищипва зърното, спира кръвообращението, но след като пусне, кръвта започва да циркулира, което се случва по болезнен начин (както бодежите при изтръпване на ръка или крак).
 Казваш, че намираш засукването за добро. Ако обаче имаш проблем с оросяването на тялото, това може да се случи със зърната и при добро засукване на бебето. Силната болка, която усещаш от студено е симптом за това.

 Ако зърното излиза сплескано, това е сигнал, че се притиска в устата на бебето  и е добре да се обърне внимание какво може да се коригира. Също така, ако зърното е прищипано, някое каналче също може да е прищипано, да не се изсуква хубаво и да се получава задържане на мляко. От където и втрисането и повишената температура. Ето статия за поставяне бебето на гърда. Ако има нещо, което не можеш да приложиш или имаш нужда да коментираш, пиши: http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=403
 В останалото време можеш да слагаш затоплено до приятна температура памучно парче плат, за да топли. А също така би могла да приготвяш торбичка със затоплен орис или сол, която да поставиш на зърното веднага след като бебето пусне гърдата. Внимание! да не пари, а само да е приятно топло. И сухо ( а не влажните топли компреси, които се препоръчват преди кърмене).
 
 Ако имаш проблем с оросяването и на други места ( а и да нямаш Simple Smile ) би било добре да се консултираш с личния лекар какво може да се направи за подобряване на кръвообращението. Може да обсъдите някой хранителни добавки, които спомагат оросяването.

 Млечницата (гъбична инфекция) също е възможен проблем, но при нея болката (отново в зърната и навътре по дължина на млечните канали) е по-скоро между храненията. Предвид разраняванията на гърдите, гъбичките лесно могат да се настанят там. Други отличителни белези са лъскава кожа на зърното и ареолата, цвета може да се е променил към розов, бебето може да има бели полепи, като петна от крем в устната кухина. Също може да има и вагинална гъбична инфекция. Предпоставки за гъби са прием на антибиотик от майката или бебето, както и силна анемия или ползване на залъгалка, шише, силиконови зърна и др. които може да не се почистват добре.
 Предвид изключително интензивната болка, която описваш, достигаща чак до челюстта, навежда на мисълта, че става въпрос за травма и по нервните окончания ( може би от притискане), това не е типично за млечницата. Все пак не е излишно кожен лекар да погледне и даде мнение.
Виж целия пост
# 4
Здравей, Скреч,

Да, правилно си разбрала. Чувствам болка по време на кърмене и от самия допир с всякаква материя и водата включително. След като си измия гърдите почва едно щипане, парене на зърното... Когато набъбват и когато гърдите се пълнят също чувствам парене и бодежи (освен разтягането на кожата). Когато не кърмя чувствам бодежи навътре в гърдата и когато пипна студена вода веднага ме прорязват някакви бодежи в зърната. Аз все още имам рагади по зърната, като на едното е лека пукнатинка, а на другото е доста сериозна рана (като "цъфнала розичка"). По-наранената ми гърда малкия я захапва по-трудно - някъкси не може да улови ареолата, плюнчи зърното, целия става на мляко и се изнервя адски много, че не може да захапе. Другата я захапва веднага и там усещам малко болка в началото и после езичето му при самото кърмене. Той в началото захапва както може и в самия процес си коригира устничките, да са извити навън. Понякога не успява и дъвче с челюстта си ареолата под зърното - тогава усещам нетърпима болка, която ми засяга някакви нерви, явно, чак до лактите, подмишниците, около хранопровода и някой път даже ченето ме е боляло.

След като пусне гърдата, зърната излизат като форма на червило или сплескан от едната страна биберон, да. Не си променят цвета. Постоянно розови са. Понякога и ареолите изглеждат избледнели и розови. След като пусне гърдата, всъщност се успокоявам. Ареолата ме пари, единствено. Бодежите (боцкане) си ги имам постоянно и без да е на гърда.

Днеска вдигнах температура 38 градуса, зърната ме боцкат, гърдите ме парят не само в областта на зърната и ареолите, но и по-нагоре. При натискане гърдите ме болят все едно имам хематоми. Буци не се напипват.

Не знам точно как трябва да изглежда нормалната кожа на ареолата, но при мен май е по-скоро лъскава кожата. Предвид, че допирът на зърната с вода ме дразни още повече и че преди месец имах и налична вагинална инфекция, все повече ме навява на мисълта, че моя проблем е гъбична инфекция по млечните канали. Педиатърката обаче прегледа детето и каза, че той няма налепи, дефакто няма гъбички - не било гъбички.  Rolling Eyes Обаче днес го гледам целия обринат - има ситни пъпчици по лицето, главата и даже на едната ръчичка, която постоянно си лапа.  Confused
Залъгалка и шише използваме от време на време, но тях уж ги преваряваме. В болницата детето стоя 5 дни на антибиотик - тогава не съм го кърмила (аз съм със секцио).

Утре дано да успея да ида на кожен лекар и да се изяснят нещата и да почнем някакво лечение.  Praynig Сега пия парацетамол и може би тази вечер ще му даваме адаптирано мляко.

Все пак ще съм ви благодарна, ако ми кажете какви локални болкоуспокояващи мога да приемам, без да навредя на бебето.

До тук от кремовете изпробвах: ланолин (Нуби), гермастан и пантогел (декстапантенол). Ефект - никакъв. Единствено ланолина омекотява рагадите, но за останалите симптоми - нищо.  Tired
Виж целия пост
# 5
 Как мина прегледа при кожния лекар? Освен, че при теб и бебето има доста предпоставки за гъбична инфекция, описваш и доста от симптомите на инфекцията. Такава може да се развие в гърдите, без да се появяват симптоми при бебето ( и обратното).  Въпреки това, ако кожния лекар е установил, че имаш гъбички, е важно да се лекувате и ти и бебето ( а често лечение се назначава и на партньора). Също така лечението продължава и след като симптомите отшумят, това вече вероятно сте коментирали с лекаря.

 Когато има гъбички, кремчетата за зърне не само, че няма да облекчат болката, но и не са подходящи за използване. Зърната се третират според предписанията на лекар. Има болкоуспокояващи съвместими с кърменето, които можеш да обсъдиш с лекуващия лекар, а ние можем само да проверим и дадем информация за съвместимостта на изписани от лекаря медикаменти. Конкретно за болката, която идва от студа, работа върши торбичка със затоплен ориз веднага след като бебето пусне гърдата или просто дебело парче плат от естествена материя. Между храненията можеш да си сложиш вълнен шал, за да не пробиват хладни струи въздух до зърната.
 По отношение третирането на зърната при млечница, обикновено след кърмене се изплакват с вода, подсушават се внимателно ( или изсъхват на въздух) и се мажат с противогъбичен крем (същия се използва и за бебето). Като помощно средство може да се ползва и оцетен разтвор (вода и оцет 1/1), с който се изплакват зърната преди да се намажат с крема. Тъй като гъбите обичат тъмно и влажно, излагането гърдите колкото може по-дълго на въздух е добре. Ако обаче ти се налага да носиш сутиен и подплънки, трябва да се сменят често, за да не държат влажно. Ако има как, може да се излагат и на слънце гърдите за по няколко минутки на ден.
 Бельото е препоръчително да се пере на по-висока температура или да се глади на висока температура след това.
 Залъгалките и шишетата също изискват по-дълго време на стерилизация, а не както е обичайната процедура. Ако се случва да изцеждаш излишна кърма, не е подходящо тя да се съхранява за друг път, защото гъбите оцеляват при ниски температури.
 

 Другия проблем, е, че бебето не засуква добре гърдата. В Статията, която Пепеляшка предложи, са описани някои основни моменти за позициониране и засукване. Те са важни, за да може бебето да засуче максимално дълбоко, с широко отворена уста и без да има възможност да се изхлузва от гърдата по време на сучене. Аз ще извадя някои от тях:
  - гушкаш бебето така, че да не ти се налага да се навеждаш или изкривяваш неудобно, за да го кърмиш. Ако е нужно подпъхваш възглавница в скута си, под лактите, на гърба или където ти е нужно.
 - гушкаш бебето изцяло обърнато към теб ( а не само главичката). Коремчето и гърдите у са долепени за теб и ти дори не ги виждаш, толкова плътна е прегръдката между вас.
 - при подаване зърното на бебето, зърното сочи към нослето му. Ако си гушнала така, че зърното се пада при брадичката или дори по-надолу, можеш да изтеглиш бебето леко за крачетата, докато се настани по горния начин. Когато бебето опита да достигне зърното, то трябва да отметне леко назад глава, като отваря широко уста.
 - когато бебето е отворило широко уста, го притискаш за плещите към себе си, а главата остава свободна леко да се отметне назад. Главата НЕ СЕ притиска към гърдата. Така брадичката се опира в гърдата, а нослето остава едва да докосва гърдата, като диша свободно.

 Когато на гърдата има разраняване, понякога промяна в позата донася облекчение. Така зърното попада под друг ъгъл в устата и най-болезнените места отиват на място със слаб вакуум. Поза "футболна топка" или легнала може да се получат по-добре. А също често от помощ е и тази, при която бебето е легнало върху теб по коремче, като захлупва гърдата. Така тежи върху гърдата и трудно би я изпуснало http://lllbg.org/2013/07/biologichno-hranene/

 Забелязваш ли случайно бебето да има проблем  движението на езика. Например ако подадеш пръст да го засуче, езичето би трябвало да може да се изплези хубаво напред и да покрие долния венец. А когато плаче езичето се вдига нагоре. При по-явните типове на скъсена юздичка върха на езика остава ниско в устната кухина или се придърпва във формата на сърце. Ако въпреки усилията да помогнеш на бебето да засуче дълбоко с широко отворена уста, проблемите с прищипването не отминат, ще е полезно да се чуе лекарско мнение дали проблемите не идват от къса юздичка. Специалистите, които могат да диагностицират са УНГ, зъболекар или лицево-челюстен хирург, но такива, които имат опит с новородени бебета.

 Когато бебето суче залъгалка или се храни и с шише, това може да доведе до объркване на начина на сучене. Може да пренася специфичните движения, нужни за хранене от биберон, върху гърдата. Но тези движения нараняват гърдата и не са ефективни при опитите на бебето да изтегли бързо и лесно млякото от гърдите. За това, ако мислиш, че е вариант за теб, можем да обсъдим и алтернативни начини на дохранване, ако това се налага. Например чашка (дори новородените могат да бият от чашка, като се ползва техника, подходяща за тях) или спринцовка, лъжичка или система за дохранване на гърда или с пръст (тънка тръбичка, която се прикрепва на гърда или на пръст и бебето суче гърда, но получава лесно мляко). При нужда ще дам повече информация.

 Желая бързо възстановяване и възможно най-скоро достигане до момента, в който кърменето ще е наистина приятно изживяване!
Виж целия пост
# 6
Благодаря.   bouquet

Кожния каза, че не са гъбички. Целия проблем със свръхчувствителността е идвал от раните по зърната - бяха доста сериозни. А и малкия не беше усвоил още какво е "нормално сукане", дъвчеше си нашия като кученце.  baby_neutral

Как се развиха нещата? Купих си лансинох, по препоръка на кожния и след това ходих на контролен при ЖК. Той като ме видя ми каза, че с наранена гърда не трябва да се кърми - да давам здравата а другата да цедя и да мажа с гермастан. Доста ме наплаши, така че веднаха преустанових кърменето от ранената гърда и мазах с лансиноха, вместо с гермастана. За около седмица заздравя, но последствието беше рязко понижение на кърмата и спадане на гърдата. Не е същото да цедиш като да изсуква детето. Пък и аз май нещо прецаках жлезите от натискане за цедене и същевременно се сещате, че другата гърда се пренатовари. То хубаво, ама и бебчо си изгради едни сукателни навици през всичкото това време, а и следвало и да се регулира кърмата ми към неговите порции и така, цял един дълъг процес на нагаждане.

И сега кърмата не достига през деня, нощното ни хранене отпадна и я караме на смесено, понеже беше спрял и да наддава.  ooooh!

Сложна работа е кърменето, но кофтито е, че няма кой да те насочи какво основно трябва да спазваш още като подадеш гърдата за първи път. После изгледах сумати и клипове и останових грешките си.

Между другото, захапката му си беше правилна, просто езичето не го поставяше винаги, ами си забиваше "зъбките" и дъвчеше и от там се смачкваше зърното. А раните дойдоха от това смотано "ДАВАЙ НА ПОИСКВАНЕ", което всички тука във форума повтарят. Това абсолютно не трябва да ваши за новородените бебета, ами чак след 2-3-тия месец, като се затвърдят сукателния рефлекс и произведеното количество кърма. Не трябва да се дава гърдата повече от 20 минути за да няма рагади и по-големи проблеми.

 Peace
Виж целия пост
# 7
 Здравей, amy_nka!
 
 Благодаря, че писа как са се развили нещата при вас! Опитът на всяка майка може да бъде ценен за други. Чудесно е, че болките и раните вече са в миналото!
 Да, за голямо съжаление много родилки не получават нужната информация и подкрепа. Много са факторите, които са довели до сериозно подценяване важността на кърменето, за това и се пропускат важни аспекти от подготовката, болничните практики и подкрепата за майките. Но се надяваме положението да се променя към добро.

 Има различни причини за нараняването на гърдите, като най-честата е именно начина на сукане. Причините могат да са и комплексни. Кърменето на поискване не е причина за нараняване. Ако бебето е засукало добре и няма други причини за разраняване ( като физиологични особености или инфекция или измиване на защитния слой преди кърмене или дерматит например), то независимо колко често и колко продължително суче, гърдите не биха се наранили. Ако предположим, че лошото сучене наранява гърдите, то при всяко сучене те се травмират. Но за това стремежът е да се открие и премахне причинителя, защото поставяне на режим на хранене само променя броя на нараняванията, не премахва самото нараняване. Възможно е също избрания режим да не успява да отговори на нуждите на бурно растящия организъм, за това не е препоръчително да се следва строг режим, ако бебето показва, че има други нужди.
 Но всеки случай си е индивидуален и всяка информация следва да се адаптира спрямо случая. Понякога едни и същи действия могат да бъдат едновременно полезни за едни и вредни за други.

 Наистина тялото на майката регулира производството на мляко спрямо навиците и нуждите на бебето. Това обаче не се случва еднократно, а постоянно. Както при изцеждането сигналите към гърдата са я предизвикали да произвежда по-малко ( а другата повече), така може да се предизвика и да увеличи млякото с по-често кърмене или и изцеждане след кърмене. Може да се опитат и други варианти, които са били полезни при други жени. Ако прецениш, можем да го обсъдим този въпрос.

 Приятни разходки под пролетното слънце  Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Здравейте!

Да, Слава Богу, вече кърмя без болки, даже се кефя - малкия ми прави приказни масажи, докато суче. Mr. Green Де да имах, обаче, кърмата, която имах в началото (по 150 мл на гърда)...!   Sad (за да се кефи и той повече).

Не знам, обаче, мен ми се беше втълпило това "даване на поискване", което постоянно четях тука из форума и като се прибрахме от болницата, гледах постоянно да ми е на гърдата - всеки път като ревне (като "поиска") да му дам да суче. Ето това не е трябвало. Бих казала, че си оправих положението благодарение на една книга за детето и майката (издадена от епохата на комунизма, 1989) и там имаше много хубави таблици с часове за кърмене, много полезна информация и описание и разрешение на почти всички проблеми, с които може да се сблъска една родилка (какво трябва да се прави и какво не трябва). Та, в тая книга пише, че здравото, доносено дете изсуква необходимото количество кърма за 12-15 минути, при което максимума да стои на гърда е около 20 до 30 минути (така знаеш, че и задното мляко е поело със сигурност). Колкото повече го държиш на гърдата, толкова повече се натоварва зърното. В болницата, първите дни, малкия сучеше много хубаво, аз нямах болки. Болките дойдоха после, от раните, които пък се появиха от безразборното хранене, което във форума наричат "НА ПОИСКВАНЕ" и което и аз защитавах и прилагах в началото. 

Оказа се, че не само, че няма нищо лошо да се изгради един приблизителен режим на хранене (до 2-рия месец през 2 часа, след 2-рия месец през 3 часа), за да се щадят гърдите, ами и е полезно! В книгата пише, че всяка гърда трябва да си почива по 5-6 часа, за това сменяме гърдата всеки път. Аз бих посъветвала, новите мами, които сега почват да кърмят, просто да не си хранят бебчетата безразборно, за да нямат същите проблеми като мен - моето си беше доста сериозни болки и давах наранена гърдата само и само бебето да поема кърма. Това е другото нещо, което си бях втълпила тука от форума - на всяка цена да е кърма, да не е адаптирано мляко. Едва ли не е престъпление да се дава адаптирано мляко. Не трябва да се мисли така. Трябва да се мисли, майката да е добре физически и психически, за да може и детето да е добре. Ако АМ ще помогне майката да се наспи, ами, давай АМ и си поспи 6 часа, после пак ще кърмиш.

Цеденето - колко ми го казваха това да цедя, като останело мляко. А, аз така и не разбирах, кога и как и колко трябва да цедя. Кога гърдата е мека? Колко мляко остава в гърдата? Гърдата е мека, чак след 3-тия месец! Чак тогава разбираш, че детето е изсукало цялата гърда. Simple Smile Помпата остана в гардероба и тя. Вместо да спиш 2 часа, да се занимаваш с държане на помпа и цедене...  ooooh! Не е работа!

Пожелавам на всички нови мами, безпроблемно кърмене. Не се страхувайте от режимите на хранене и от адаптираното мляко. Ако вие сте добре и децата ви ще са добре.  Peace

Приятни разходки и от мен!  Hug



 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия