Има ли понятие "нехранителна кърма"?

  • 1 002
  • 17
# 15
Понякога си мисля, че това прословуто понятие нехранителна кърма, го е измилил някой за да тормози и без това шашнатите до лудост млади майки. Всички ти написаха че няма такова нещо, така, че успокой приятелката си и себе си, ако някога ти се случи да се тревожиш за това. Съвсем скоро Бу беше пуснала една тема за митовете в кърменето, която аз слава богу бях чела точно когато трябваше, там се споменават и други причини за ненаддаване на детето, като например неправилно поставяне на гърдата. Възможно е проблемът да е и такъв.
Виж целия пост
# 16
НЯМА НЕХРАНИТЕЛНА КЪРМА !!!!!!!!
Кърмата на различните жени е толкова различна колкото и на различните крави !
ВСЯКА кърма съдържа това :

Състав на кърмата

Жените раждат бебета и ги кърмят. За съжаление, ние до такава степен сме свикнали с кърмата, че я приемаме като даденост, която при това не е кой знае колко ценна - все пак, ако не се справим с кърменето, има адаптирани млека, нали? Млякото си е мляко. По този начин и майката е по-независима и свободна, по-еманципирана и като че ли - по-модерна...

Нещата обаче не стоят точна така. Всеки вид бозайници (каквито са и хората) произвежда мляко, което е най-подходящо за неговите малки. Между кравето мляко, от което се приготвят адаптираните млека и което е предназначено за теленцата (а не за бебенцата), и майчината кърма има съществени разлики. По-долу можете да направите сравнение между кърмата и адаптираните млека, респективно кравето мляко. По-общо и схематично сравнение можете да видите тук.

И кърмата, и кравето мляко съдържат основни съставки, като мазнини, протеини, лактоза, витамини, минерали, съставки, които са разтворени във вода, но съотношението между тях е различно и това е важното. Затова се налага, кравето мляко да се подлага на обработка, за да се адаптира към нуждите на бебето и да не натоварва прекалено организмът му .

Макар на хартия адаптираните млека да се доближават до кърмата, практически е невъзможно да бъде създадено или адптирано мляко, което да се доближава дори минимално до кърмата . Кърмата съдържа жизнени бели кръвни телца, субстанции, засилващи имунитета, и е динамична, променяща се с времето, понякога дори с часове, храна .

В същото време, адаптираните млека са просто сбор от мъртви хранителни вещества . Те не съдържат живи бели кръвни телца, храносмилателни ензими или имунни фактори. И макар че адаптираните млека трябва да съдържат всичко, което е небоходимо за развитието на бебето, ние все още не знаем, какаво точно му е необходимо. А учените всяка година правят нови открития за състава на кърмата.

Ще кажете - нима изкуствено хранените бебета не растат? Но растежът е нещо повече от увеличаване на размерите . Той включва развитие на физическите, емоционални и интелектуални способности на детето до пълния му потенциал. А ние все още не знаем, какъв е дългосрочният ефект от играта с природата, макар да знаем, че кърмените деца са много по-здрави от изкуствено хранените.

А ето и по-подробна информация за някои от основните съставки на кърмата:

КОЛАСТРА

ВОДА

ПРОТЕИНИ

МАЗНИНИ

ВЪГЛЕХИДРАТИ

ВИТАМИНИ, МИНЕРАЛИ (И ЖЕЛЯЗО)

ХОРМОНИ И ЕНЗИМИ



 

КОЛАСТРА

В началото, след раждането, организмът на майката произвежда коластра. Тя е по-жълтеникава от кърмата и е по-богата на витамини, минерали и хранителни вещества . Съставът й е по-различен при недоносените бебета, както и кърмата е различна при преждевременно раждане. Коластрата е богата на имуноглобулин А, който покрива стените на незрелите бебешки черва и пречи на бактериите да преминават през тях. Секреторният имуноглобулин А също така предотвратява хранителните алергии, като не позволява на молекулите на храните да проникнат в кръвообращението и да предизвикат алергична реакция. Коластрата е особено богата на имуноглобулин А и новороденото я получава точно тогава, когато за първи път е изложено на влиянията на околния свят и се нуждае от защита от бактериите и чуждите за него субстанции, които тялото му приема. Коластрата съдържа повече бели кръвни телца и субстанции, борещи се с инфекциите, отколкото т.нар. зряла кърма, която се появява след нея.

Мислете за коластрата като за най-важната първа имунизация на вашето бебе!

 

ВОДА

Всички съставки на кърмата са разтворени във вода. В началото на всяко кърмене кърмата е по-рядка и утолява жаждата на бебето, а към края на храненето става по-гъста и засища глада. Повече за това, дали Вашето изключително кърмено бебе се нуждае допълнително от вода, можете да прочетете тук.

 

ПРОТЕИНИ

Протеините са основния пример за това, че кърмата е уникална храна за бебетата . Съдържанието на протеини в кърмата е ниско, сравнено със съдържанието на протеини в млякото на други бозайници, особено с кравето мляко. Това обаче не е недостатък на кърмата - напротив. При по-високо съдържание на протеини бебетата щяха да растат прекалено бързо. За тях много важно е и развитието на мозъка, както и на социалните умения. Докато кравето мляко има високо съдържание на протеини заради необходимостта, теленцата да растат бързо, да имат сили да обикалят сами полянката и да търсят най-добрата трева Simple Smile.

Съотношението на белтъците казеин и лакталбумин в кравето мляко е 3:1, докато в кърмата то е 0,7:1. Тоест, кравето мляко (и съответно - адаптираните млека) съдържа много повече казеин от кърмата. В стомахчето на бебето този белтък се пресича и образува трудно смилаеми бучки, което е причина за хранене на по-големи интервали при изкуствено хранените деца. Освен това, голямото количество казеин благоприятства запека.

За сметка на това, в кърмата преобладава лесно смилаемият лакталбумин , което е и причината за лесното й усвояване. То е причина и за лекия разхлабващ ефект на кърмата. На бебетата не е необходима толкова много енергия да усвоят кърмата, колкото е нужна за адаптираните млека, приготвени от краве мляко.

Честото кърмене допринася и за това, кърмените бебета да получават повече внимание от майките си, което е важно за развитието на социалните умения.

Има и други разлики между протеините в кравето мляко и кърмата. Те са изградени от различни аминокиселини. В кърмата в големи количества се съдържа една определена аминокиселина - таурин. Тауринът играе важна роля в развитието на мозъка и очите. Организмът не може да превръща другите аминокиселини в таурин, затова наличието му в кърмата е особено важно - толкова важно, че някои производители на адаптирани млека започнаха да го добавят в млеката.

 

МАЗНИНИ

Половината от калориите на кърмата се съдържат в мазнините. Затова те са най-важният енергиен доставчик. Мазнините подпомагат изграждането на нервните клетки. Видът мазнини в кърмата е особено важен за развитието на мозъка. Докато бебетата растат, невроните се покриват с вещество, наречено миелин, което им помага да предават съобщения до други неврони чрез мозъка и тялото. За развитието на висококачествен миелин, тялото се нуждае от определен вид мастни киселини (linoleic and linolenic fatty acids - линоленова и линолова мастни киселини), които се съдържат в кърмата.

Кърмата съдържа предимно ненаситени мастни киселини. Кравето мляко съдържа животински мазнини, които не се усвояват - по-голямата част от тях се изхвърлят с изпражненията.

Има още една причина, бебетата да усвояват кърмата толкова бързо: кърмата съдържа ензима липаза, който разгражда мазнините на по-малки части, за да могат полезните вещества, съдържащи се в тях, да бъдат по-добре абсорбирани в кръвоносната система . Мазнините са ценен източник на енергия за бебетата, затова наличието на липаза прави мазнините в кърмата по-усвоими. Това е и причината, кърмата да е оптималната храна за недоносените бебета , които имат нужда от много енергия, но храносмилателната им система още е незряла.

Съдържанието на мазнини в кърмата се променя непрекъснато. Обикновено кърмата в началото на храненето е бедна на мазнини, като към края съдържанието им се повишава. Бебетата сучат жадно началното мляко, бедно на мазнини, което утолява жаждата им, после забавят темпото за богатия на мазнини десерт. Бебета, които сучат скоро след предишното хранене, получават кърма, по-наситена с мазнини; затова бебетата в период на растеж, които сучат по-често, получават повече калории. По-големите интервали между храненията намаляват съдържанието на мазнини в кърмата, затова храненето на интервали от 3 1/2 - 4 часа е неправилно от биологична гледна точка! Повече за честото кърмене “при поискване” можете да прочетете тук.

 

ВЪГЛЕХИДРАТИ

Съдържанието на млечна захар (лактоза) в кравето мляко е ниско, затова към адаптираните млека се добавя захар, която обаче натоварва незрелите бъбреци на бебето.

Кърмата съдържа и незаменимият бифидус въглехидрат, който се бори с болестотворните щамове - колибактерии, стрептококи и др. Адаптираните млека за бебета до 6-месечна възраст не съдържат бифидус въглехидрат. Затова особено важно е кърменето да продължи най-малко 6 месеца.

 

ВИТАМИНИ, МИНЕРАЛИ (И ЖЕЛЯЗО)

Витамините и минералите, изброени на опаковката на адаптираните млека, нямат нищо общо с тези в кърмата, дори да си съответстват до милиграм. Когато производителите на адаптирани млека искат да знаят, от какво количество определен витамин или минерал бебето се нуждае на ден, те взимат предвид, колко от този витамин съдържа кърмата и колко мляко получава бебето за един ден. Но това не е достатъчно. Не е важно само количеството от определено вещество, съдържащо се в кърмата, но по-важно е количеството, което бебето може да усвои - принцип на храненето, наречен биовиталност. Биовиталността на определено вещество се влияе от много фактори, включително химичната форма и наличието на други вещества.

Кравето мляко съдържа много повече сол, калций и други минерали, но това далеч не е предимство! Макар тяхното количество в адаптираните млека да е намалено, то е прекалено високо и натоварва бъбреците на бебето . Ако съдържанието на минерали бъде намалено още, бебето няма да може да си набави необходимото му количество от тях, тъй като успява да усвои не повече от 50% (т.е., минералите в адаптираните млека имат ниска биовиталност). Повече сол и минерали означават необходимост от поемане на повече вода. Затова при изкуствено хранените бебета по-често се срещат обезводняването или поемането на твърде много вода. Това води до последици дори в зряла възраст, като предразполага към високо кръвно налягане.

Съдържанието на минерали в кърмата е по-ниско, но видът им има по-висока биовиталност. От желязото в кърмата (0,3 мг/л) например, организмът на бебето усвоява от 50 до 75%. По-важно обаче е наличието на съставката лактоферин, която подпомага усвояването на желязото . Тя има още едно предназначение - желязото в кърмата е "затворенo" в лактоферина, което го прави недостъпно за бактериите.

Кравето мляко не съдържа почти никакво желязо , затова адаптираните млека се обогатяват с него. Това допълнително желязо през първите месеци след раждането благоприятства развитието на колибактерии . От желязото в адаптираните млека понякога се усвояват само 4% (до 12%, според различните източници).

Здравото новородено има достатъчно запаси от желязо за първите 6 до 9 месеца от живота си. През този период желязото, което то получава от кърмата, му е напълно достатъчно. След този период е нeобходимо да започне захранването, за да може бебето да си набавя необходимото му желязо от храната. Витамините С и Е подпомагат усвояването на желязото от храните.

Кърмата съдържа 2 до 10 пъти повече от витамините А, С и Е (последните два, както вече споменахме, подпомагат усвояването на желязото). По време на бременността организмът на майката съхранява витамин А и Е в достатъчни количества, за да покрие нуждите на бебето от тях. Допълнително е небоходимо само даването на витамин Д.

Кърмачки, които не консумират месо, яйца и млечни продукти и не взимат редовно таблетки витамин В12, застрашават здравето на бебето си - това може да доведе до смущения в обмяната на белтъчините.

За да подобри биовиталността на съставките си, кърмата съдържа вещества, подпомагащи усвояването им . Усвояването на цинка се подпомага от съставки, съдържащи се в кърмата. Ето един интересен ескперимент: учени добавили еднакви количества желязо и цинк към кърма, адаптирано мляко и краве мляко, след което пробите били изпити от доброволци (възрастни, не деца). Най-много от съставките били усвоени от поелите кърма доброволци.

Кърмата съдържа и витамин К , който е важен за кръвосъсирването.

За да компенсират ниската биовиталност на изкуствено добавените витамини, производителите увеличават концентрацията им. Звучи разумно, нали? Ако организмът на бебето усвоява само половината, то нека да удвоим количеството. Това обаче може да струва много на метаболизма на бебето. От все още незрялата храносмилателна система на бебето се очаква да се справи с излишъците, а отделителната система да ги изхвърли. Това натоварва много стомашно-чревния тракт и бъбреците на бебето. Междувременно, излишъците от витамини и минерали (особено желязото) могат да раздразнят червата, да попречат на размножаването на полезните бактерии и да подпомогнат разпространението на вредните . Това е още една от причините за това, изкуствено хранените бебета да имат по-твърди и по-неприятно миришещи изпражнения.

Основното е, че кърмата носи хранителните вещества там, където им е мястото - в кръвоносната система на бебето, не в червата му.

 

ХОРМОНИ И ЕНЗИМИ

Всяка година медицинските списания оповестяват нови и нови вещества, открити в състава на кърмата. Учените едва започват да пишат историята на важните фактори, съдържащи се в кърмата, за които още не знаем, но които са от огромно значение за растежа и развитието на бебето. Например, кърмата съдържа много други ензими , освен липазата, подпомагащи храносмилането. Епидермални растежни фактори, съдържащи се в кърмата, подпомагат развитието на тъканите на храносмилателния тракт и на други части от организма. Други хормони влияят на метаболизма, растежа и физиологията на бебето. Техният ефект може да е едва забележим, но последствията могат да бъдат значителни.

Кърменето има предимства, чието влияние продължава до зряла възраст. Науката едва започва да изучава тези предимства.

 

По данни на La Leche League
и от www.AskDrSears.com

 
Извинете за дългия пост  Peace
Виж целия пост
# 17
Във всеки един момент кърмата е точно такава, каквато е нужна на бебето, не по- лоша... или по-някава! Grinning Природата го е измислила прекрасно и го е доказала през вековете!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия