За лекарската етика

  • 79 628
  • 1 172
# 450
Сирена, фантазии ли мислиш, че пиша?

Казвам как е тук. Нямаме интернет достъп до изследвания. Дори не можеш да ги получиш в лабораторията. Аз също бях изумена. Но такава е практиката.

Как стои въпросът с профилактиките?
Виж целия пост
# 451
Сирена, защо си мислиш, че в Бг не можеш да си провериш резултатите онлайн?
Повечето излизат в рамките на два часа.
Виж целия пост
# 452
Нино, честно да ти кажа представа нямам. Като се роди бебето, се преглежда от педиатър и после мисля до навършване на една година се преглежда само още веднъж или да пъти от педиатър. Месечните прегледи се правят от медицински сестри.

Веднъж годишно получаваме покана да си направим изследване за рак на маточната шийка. Живея тук от близо две години и каквато и да е било информация или ЛЛ да ми каже за профилактични прегледи не съм получавала.
Виж целия пост
# 453
Разбрах.  Peace Но не разбрах дали с това се изчерпват възможностите за профилактика. Защото, признавам, не съм гледала никакви статистики за смъртност и заболеваемост, но почти съм убедена, че дори и да приемем, че Норвегия не е идеал за здравеопазване, то сигурно е с много по-добри показатели.

Под възможности за профилактика, след твоят отговор, визирам самоинициатива или инициатива на работодатели и прочие. Ако не се предвижда от ЛЛ там.

Както и да е. Знаете ли, етиката в здравеопазването има много аспекти и само един от тях е качеството на услугата. Т.е. да не се претупва. Тя, за определени заболявания е водеща. Но това, което наистина много тежи на хората у нас е отношението, чисто човешкото. Аз смятам, че то е двустранен акт, защото и лекарите са подложени на много голямо натоварване, но истината е, че пациентите са по-чувствителната страна. И не мога да си крива душата, че въпреки че с мен в 99% са се държали чудесно, а в случаите, които е имало проблем, той е бил не нелюбезно отношение, а някакви лекарски грешки, то повечето хора са подложени на унизително отношение.  Много е страшно лошото отношение, много. И трябва да е наказуемо.
Другото неетично и неморално е ограбването на здравеопазването ни, на тази сфера. Това вероятно е Норвегия го няма. Няма ги сигурно и мизерните услови и хлебарките. Няма ги и нещата, за които пише Макарон.
Виж целия пост
# 454
Разбрах.  Peace Но не разбрах дали с това се изчерпват възможностите за профилактика. Защото, признавам, не съм гледала никакви статистики за смъртност и заболеваемост, но почти съм убедена, че дори и да приемем, че Норвегия не е идеал за здравеопазване, то сигурно е с много по-добри показатели.

Не съм с интересувала от възможностите. Все още правя профилактиките си в БГ Simple Smile
Норвегия е на едно от първите места по най-ниска смъртност, вкл. детска.
Аз си признавам, че бях и все още съм шокирана. От това, което виждам. Нещата стават бавно. Проблемът тук е в липсата на специалисти. Ужасен недостиг на лекари, медицински сестри. Всеки ден има обяви, че се търсят медицински кадри.

Истина е, че сравнението тук и там, не помагат.
Ако се върнем на темата за етиката и отношението - безспорно много важни. Да, в БГ съм се сблъсквала с ужасно отношение. Тук не. В БГ оплакването може да не даде резултат. Тук ще се реагира автоматично и със сериозни мерки.

Виж целия пост
# 455
Виждаш ли. Има нещо някъде, не е само ген или подобни.

Сравненията не са лошо нещо. Така човек може да си свери часовника. Защото е нормално да искаш лекар да те излекува, но и да се държи добре. А не да се чувстваш като нищожество, да те третират като боклук и да гледаш с жалните си очи като животинче с надежда, че като те оправят, ще избягаш и никога няма да се върнеш.

Но пък да - безполезни са, ако си останат само така, а не си търсим правата.
Виж целия пост
# 456
Сирена, защо си мислиш, че в Бг не можеш да си провериш резултатите онлайн?
Повечето излизат в рамките на два часа.

Учудвам се за Норвегия, не за България. В България знам че в частните лабове си ги проверяваш онлайн. Обаче в болниците май не е така. Поне в държавните не е. В някои частни, които съм била също няма опция да провериш онлайн.

За етиката се сетих още нещо. В държавна българска болница преди 3-4 години май, чакаме 3-4 човека вече цял час да се появи лекар в кабинета му, още не се е появил. Аз с малко дете и по едно време му се припишква, на мен също. Тръгнах по коридора да търся тоалетна. Както нямаше никой, веднага изскочи някаква лекарка и започна да крещи къде сме тръгнали да се разхождаме, това да не ни било бащиния да ходим където си искаме. Отговорих че търсим къде е тоалетната, ако може да ни упъти. Тя все още викайки отговори, че тоалетната била заключена и предназначена само за болничния персонал и че пациентите само им цапали тоалетната и че нямало в цялата болница тоалетна, която да ползваме. Това беше вече след като беше гласуван някакъв закон или наредба за достъп на всички пациенти до тоалетни във всички болници. (Надявам се още е в сила и да се спазва вече.) Поспорих малко с нея, казах и за тоя закон, тя отговори че нея не я интересуват закони и ако искаме тоалетна да ходим в частна болница. За съжаление така и направихме. Детето опишка двора на болницата, защото нямаше къде,(така де, по-добре двора, отколкото тоалетните Rolling Eyes) взехме си такси и отидохме в частната, където не чакахме чак толкова дълго, но пък беше по-скъпо. А и дворът им не смърдеше на кенеф, защото си пускаха пациентите в тоалетните.
Виж целия пост
# 457
Сирена, защо си мислиш, че в Бг не можеш да си провериш резултатите онлайн?
Повечето излизат в рамките на два часа.

Учудвам се за Норвегия, не за България. В България знам че в частните лабове си ги проверяваш онлайн. Обаче в болниците май не е така. Поне в държавните не е. В някои частни, които съм била също няма опция да провериш онлайн.

В Ситиклиник, примерно, която е най-новата кардио болница у нас и доста луксозна, има лаборатория и педиатър. Понякога ползваме, защото ни е близо. В самото начало са ми давали възможност да си проверявам онлайн. Аз и документа си пазя, който съм си разпечатала. Помня добре, защото изследвахме извън стандартните профилактики.

Но наскоро сестра ми прави също изследвания там, на нейното детенце и нямаше възможност за онлай. Според мен са ги махнали в последствие.

Този пост е малко ОФФ, де.  Peace
Виж целия пост
# 458
В 25-та поликлиника можеш да си провериш изследванията онлайн. Просто трябва да знаеш за тази опция и да си искаш код като ти вземат пробата за изследване. Ако не си го поискаш изрично, не го дават кода. Аз лично разбрах за тази опция съвсем случайно, просто на ЛЛ не му се искаше да го занимавам втори път и ми каза как да си проверя изследванията.
Виж целия пост
# 459
Извинете, но за какво ми е да си гледам изследванията онлайн?
Виж целия пост
# 460
Извинете, но за какво ми е да си гледам изследванията онлайн?
Е как за какво, гледаш си ги и после ходиш да питаш във форума да ти ги разчетат и да ти назначат лечение  Laughing. Така си спестяваш някой друг лев и  ходене на лекар.
Виж целия пост
# 461
Извинете, но за какво ми е да си гледам изследванията онлайн?
Спестява евентуално второ ходене при ЛЛ , ако всичко ти е наред.  Peace
Аз оставям картончето с паролата на моя и той си ги гледа онлайн.  Hug
Виж целия пост
# 462
Извинете, но за какво ми е да си гледам изследванията онлайн?
Спестява евентуално второ ходене при ЛЛ , ако всичко ти е наред.  Peace
Аз оставям картончето с паролата на моя и той си ги гледа онлайн.  Hug


ЛЛ ми оставя ЛС онлайн или аз сама си разгадавам изследванията и си решавам да не се занимавам повече ако всичко е ОК?

Виж целия пост
# 463
В общи линии е така Simple Smile пък и всеки втори в България е спец по всичко, така че не вярвам едната медицина да му е проблем  Joy
Виж целия пост
# 464
В общи линии е така Simple Smile пък и всеки втори в България е спец по всичко, така че не вярвам едната медицина да му е проблем  Joy
smile3521
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия