За нуждата от нова образователна парадигма

  • 19 941
  • 500
# 345

С фанатици не дебатирам. Изказвам мнение, за да има и друга гледна точка. Това не е тема за самодъхване на последователи на Людмил, нали, или е?

разбирам опита ти да ме дискредитираш, но няма как да ме засегнеш. Тук не давам консултации, нито дебатирам с колеги, за да има защо да се аргументирам точно пред Джуди, Дидева, Алана, Людмил, Луиза или теб.
Хубаво е да има различни гледни точки. От всяка може да се извлече нещо ценно. Като изключим Людмил, никой друг от изброените не ми е направил впечатление на фанатик, а по-скоро на хора, търсещи алтернативи на негативите на сегашната образователна система. Дори в тази тема Людмил не е чак толкова краен както в други свои писания. Иначе, добре е, когато човек изказва дадена теза да я аргументира. По принцип, не пред някого конкретно. Иначе тезата олеква и се превръща в празни думи, хвърлени в пространството.
Виж целия пост
# 346
Изобщо не ми дреме, че тезата ми олеквала пред теб! Както беше писала една потребителка преди години - проблемът не е в това как аз съм го написала, а как го е възприел другият. С две думи, дали олеква или не олеква, си е твой проблем, защото е до твоето възприятие! Оправяйсе с възприятието си!

Не зная колко по.добро търсят, но чета, че си оплюват брадите от оплюване на системата. като ги гледам, не са си махнали децата от нея. Само си приказват, те дори не си вярват.

Аргументирала съм се многократно и в много теми. Чети, ако ти е интересно! После ела да кажеш нещо по въпроса с аргументите!
Виж целия пост
# 347
Тук не давам консултации, нито дебатирам с колеги, за да има защо да се аргументирам точно пред Джуди, Дидева, Алана, Людмил, Луиза или теб.
Не разбрах в каква точно връзка ме споменаваш в случая?
Иначе си права. Нито даваш консултации, нито дебатираш с колеги, нито се аргументираш, нито дори четеш внимателно написаното от останалите. Просто размахваш пръст и обвиняваш в лъжа, всеки който не е на твоето мнение.
Виж целия пост
# 348
Реално погледнато няма алтернатива, където човек, нехаресващ системата да може да изпрати детето си. Но това не означава да започне да я харесва. Ти самата казваш, че не харесваш много неща в системата, но гледаш да извлечеш ползи от нея. Явно системата не е цвете за мирисане. Но законови алтернативи няма, следователно и избор няма. Самата аз имам същото като теб отношение към образователната система, но мисля, че е далеч по-добре да има и други законово установени алтернативи, защото монополизмът в която и да е област не е довел до нищо добро. Междувпрочем, "дреме ми" не се явява нито аргумент, нито част от добрите обноски.
Виж целия пост
# 349
Аз? Да размахвам пръст? Никога! Който лъже си знае. Човек, освен ако не е психопат, винаги знае кога лъже, ако ще да си рационализира сто години!

И по какъв критерий ще се узаконят тези алтернативи? Алтернативи има, но без диплома. Образованието е като медицината - къде си видяла да се узаконяват алтернативи, особено когато са в очеваден разрез с правилата и идеите на конвенционалната медицина? Все едно да искаш да бъдат узаконени врачките, екстрасенсите и всякакви подобни, като бъдат приравнени професионално и образователно с лекарите, защото всички твърдят, че диагностицират и лекуват. Как я мислиш тази работа!
Ок, ще ти го кажа с добри обноски - благодарни сме за всяко мнение, което изразите!
Виж целия пост
# 350
Реално погледнато няма алтернатива, където човек, нехаресващ системата да може да изпрати детето си. Но това не означава да започне да я харесва. Ти самата казваш, че не харесваш много неща в системата, но гледаш да извлечеш ползи от нея. Явно системата не е цвете за мирисане. Но законови алтернативи няма, следователно и избор няма. Самата аз имам същото като теб отношение към образователната система, но мисля, че е далеч по-добре да има и други законово установени алтернативи, защото монополизмът в която и да е област не е довел до нищо добро. Междувпрочем, "дреме ми" не се явява нито аргумент, нито част от добрите обноски.
Образованието не е пазар, за да има различни варианти за различни потребители. Не познавам образован човек, който не е положил нужните труд и грижа за образованието си.

Системата не е цвете за мирисане, но допълнена с алтернативи, ще стане още по-объркана и трудна за проучване. Избор ще се прави на база махленски клюки. Сегашните елитни училища са добър пример за това. Който е доволен, хвали и привлича още последователи, които сами виждат, че за да се съизмерват децата им с другите, не могат да оставят нещата да се случват по естествен и природен начин, т.е. трябва си учене. Следва или здрава самоподготовка вкъщи, или занималня. Без школите по езикова подготовка също не може. Едва ли алтернативното образование залага на учене чрез релакс. Ако е така, не виждам нищо градивно.

Често носителите на идеите за алтернативно образование дават за пример Съмърхил. Там децата строяха един кораб в продължение на една година, за да не могат да се качат в него. Просто видяха, че той се държи над водата. Единственото послание на филма, което ми допадна беше, че победиха в борбата със системата, но не го направиха сами, а с цял куп поддръжници /бивши възпитаници на пансиона/. Съединението  прави силата, но съединението не образова. Мога да продължа да анализирам посланията на филма, но това няма да повлияе на фанатично настроените, чиято задача е да дискредитират старото, защото от сърце и душа вярват, че само върху праха му ще могат да издигнат новото.

Андариел е много права. Алтернативи има, но на никой не му стиска да си прави опити с бъдещето на децата си. Порумбачанов пробва, но не споделя дали е удовлетворен от избора си. Е, колко години минаха.
Виж целия пост
# 351
Алтернативи има, но на никой не му стиска да си прави опити с бъдещето на децата си. Порумбачанов пробва, но не споделя дали е удовлетворен от избора си. Е, колко години минаха.
Законово уредени алтернативи в България няма. Затова е нормално на човек да не му стиска да изкарва децата си в нелегалност на практика. Освен, ако не е като онази кукувица от Смолян. В други страни алтернативите са законово уредени- не само домашното образование, на което поне аз не съм фен, но и Монтесори училищата, католическите училища и т.н. При нас има една единствена система на монополиста в лицето на МОН.
Виж целия пост
# 352
Ти вярваш ли, че ако има алтернативи, ще настъпи истински мир и сговор. Аз не. На първо място родителите ще се терзаят дали са направили правилния избор за детето си. Не говоря за родители, които търсят лукс и спокойствие и са готови да си платят за това. За тях ще се намерят училища.
Виж целия пост
# 353
Ти вярваш ли, че ако има алтернативи, ще настъпи истински мир и сговор.
Не, в никакъв случай не вярвам в подобно нещо. Но, ако една система е подходяща за едно дете, тя може да е неподходяща за друго. И затова е добре да има алтернативи. А ние родителите винаги ще се терзаем дали това, което правим за децата си е подходящо.
Виж целия пост
# 354
Алтернативи има, но на никой не му стиска да си прави опити с бъдещето на децата си. Порумбачанов пробва, но не споделя дали е удовлетворен от избора си. Е, колко години минаха.
Законово уредени алтернативи в България няма. Затова е нормално на човек да не му стиска да изкарва децата си в нелегалност на практика. Освен, ако не е като онази кукувица от Смолян. В други страни алтернативите са законово уредени- не само домашното образование, на което поне аз не съм фен, но и Монтесори училищата, католическите училища и т.н. При нас има една единствена система на монополиста в лицето на МОН.

И те, какво, карат си по тяхна методика и не им дреме за държавата ли? Или държавата ги оставя да си правят каквито програми им скефне, и накрая им дава същите дипломи? Май не разбираш, че никога държавата не пуска нещата, а дори когато дава право на обучение, пак има определени изисквания. А под разни домашни обучения и алтернативни се крият най-често религиозни или парарелигиозни общности.

Пуснете още някоя картинка на успели алтернативци или направо зарязали училището! Много обичам такива примери!А не се съмнявам в революционния партизански плам на любителите на алтернативите, какво е за тях да минат в нелегалност, важното е да стане на тяхното! Wink
Виж целия пост
# 355
Не, в никакъв случай не вярвам в подобно нещо. Но, ако една система е подходяща за едно дете, тя може да е неподходяща за друго. И затова е добре да има алтернативи. А ние родителите винаги ще се терзаем дали това, което правим за децата си е подходящо.

В момента нямаш възможност да изпадаш в ненужни депресии. Алгоритъмът е ясен - учене. Не правят нещо по-различно от това, което си правила и ти. С тази разлика, че отношенията ученик-учител-родител претърпяха известни трансформации.
Тестовете в 7 клас дават възможности за класиране и подбор според интересите, желанията и възможностите.
Виж целия пост
# 356
Какво означава една система да е подходяща или неподходяща? Системата покрива масата. Или ти си мислиш, че точно твоето дете е от онези два процента гениални, на които системата им е къса и затова им режат главите? За децата с проблеми в развитието има измислени терапии, по чужбините правят специални класове и т.н.
Виж целия пост
# 357
Едва ли алтернативното образование залага на учене чрез релакс. Ако е така, не виждам нищо градивно.
Не залага на това. Залага просто на ученето. Никъде няма постигане на нещо без полагане на труд. Алтернативна система не значи да очакваш знанието директно да се влее в главата на детето чрез някакъв вид медитация.
Аз в контекста на темата наричам алтернативен всеки метод, който е различен от този на МОН, но много харесвам най-обикновените държавни системи в други европейски държави. Практиките, които те използват, тук се явяват алтернативни, понеже при нас не се ползват.
Виж целия пост
# 358
Алтернативно ли е група ученици сами да търсят информация и да я представят на класа? На кой етап от развитието им по даден предмет може да стане това?

А какви всъщност са методите на МОН?
Виж целия пост
# 359
Какво означава една система да е подходяща или неподходяща? Системата покрива масата. Или ти си мислиш, че точно твоето дете е от онези два процента гениални, на които системата им е къса и затова им режат главите? За децата с проблеми в развитието има измислени терапии, по чужбините правят специални класове и т.н.
Означава, че ако за едно дете методиката на Хелен Дорон, например е добра за научаване на английски език, при друго тя не работи. Ако едно дете показва добри резултати от Монтесори обучение, друго няма да има такива резултати. Не е проблем тези алтернативи да са под шапката на държавата, стига те да покриват определени държавни стандарти, за да бъдат валидни дипломите, издавани от тях. Иначе, системата не ми образува проблеми с децата. Синът ми завърши 1 АЕГ и не е стъпвал на школи и курсове, но е ползвал помощ при подготовката от мен и майка ми, която е учител по математика. Дъщеря ми също учи в добро училище, без системата да я е увредила засега. За децата с проблеми в развитието системата ни в момента (или по-скоро липсата на такава) е кошмарна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия