Неуверено дете

  • 1 662
  • 1
Здравейте, дъщеря ми е на 6 години и на есен предстои да бъде в първи клас. Не зная как точно да формулирам поведението и , затова ще разкажа накратко три случки!
   Хващат се децата на влакче в градината, при което моята дъщеря се хваща най-накрая, питам я защо, а тя ми отговаря че ако се хване по-отпред някое дете ще я изпъди или ощипе!
    На рожден ден сме на дете от групата, при което както играят едно от децата без причина я избутва и изгонва да не играе, при което друго приглася и повтаря действията на първото при което тя се разплаква ! По-късно децата започват да играят игра в която е необходимо да се разделят на отбори и нея никой не я иска !
   На кафе съм с майка и дете от групата, при което то я завежда в тоалетната на кафето, затваря вратата и казва тя да чака и отива да играе ! При което аз я намирам след 20 минути да стои като наказана в тоалетната (без да я заключена ) !
   След всички тези ситуации съм говорила с нея при което тя винаги започва с "ако " : "ако тя каже че няма да ми е приятелка ? , "ако тя ме изпъди " , "ако тя каже това ...." и така до безкрайност!
   Като цяло е общително и неагресивно дете, семейната ни среда също е много спокойна ! Но имам чувството ,че е "нарочената  жертва " от групата в градината, при агресия от друго дете не се защитава ! Предстои и нова среда в училище и ви моля да ми дадете съвет как да я направя по-уверена и да развие умение за защита при агресия към нея !
Виж целия пост
# 1
Здравейте,
По описаното си мисля, че вашата дъщеря има нужда от малко повече самочувствие и стратегии за себе отстояване. Това, детски психолог би могъл да го изработи ефективно и успешно под формата на игра с детето за не много продължително време. Въпросът е обаче, какво може вие да направите, още повече че изглежда, че познавате добре детето си и общувате често с него.
1. Хубаво е дъщеря ви да разбере, че всички хора имат добри и лоши дни, че имат черти които останалите харесват и такива, които не харесват. Важното е да си ги познаваш и да знаеш, че не може на всички да се харесаш. Подчертавайте и силно и шумно одобрявайте всички нейни постъпки,  в които се е справила сама и добре.
2. Нужно е да изработи различни стратегии за справяне в конфликтни ситуации. Повечето хора не  обичат конфронтациите, обаче те възникват, почти ежедневно. Бягството и подчинението са само част от стратегиите. Понякога е нужно да преговаряш, понякога да станеш агресивен – да повишиш тон, да се скараш, да ощипеш или удариш, а понякога да обясниш как се чувстваш и т.н. Тоест, в подобни ситуации, които сте наблюдавали е хубаво да кажете „ Аз на твое място бих постъпила по-различно, а именно...“ .
И за двата пункта е ясно, че човек трябва да постъпва различно в различните ситуации и това, че е проявил една или друга черта от себе си го прави интересен и многообразен, а не че е лош или слаб. Понякога постъпките са неефективни и неуспешни, не че самото дете само по себе си е такова.
Желая ви успех
Даниела Тахирова /психотерапевт/
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия