Американски колеж - шеста тема

  • 126 922
  • 749
# 480
Моето дете се яви на втория модул НВО и участва в първото класиране, въпреки че решението за записване в АК беше окончателно взето.
От една страна всяка възможност за проверка на знанията е от полза, от друга имате вариант Б, в случай че колежът не се окаже вашето място и търсите преместване на по-късен етап.
Виж целия пост
# 481
Ооо, аз изобщо нямах намерение да го информирам Embarassed
Виж целия пост
# 482

много интересно как ако АК не се окаже правилното място може да има преместване в ДУ,където детето е класирано. Ако не се запише ,мястото се заема от следващият кандидат.Само мога да предполагам:)
Виж целия пост
# 483

много интересно как ако АК не се окаже правилното място може да има преместване в ДУ,където детето е класирано. Ако не се запише ,мястото се заема от следващият кандидат.Само мога да предполагам:)

има ли такава възможност? newsm78
Виж целия пост
# 484
Има Правилник за прилагане на Закона за народната просвета, където е регламентиран този процес.
В конкретната хипотеза става дума за надпланов прием. Той може да бъде осъществен във всяко ДУ, не само в това, в което си приет в 7. клас. В детайл не съм запозната, тъй като не ни засяга конкретно.
Факт е, че възпитаници на колежа отиват както в ЧГ, така и в АГ и МГ.

Виж целия пост
# 485
Имаше подобен трик, но съм забравила детайлите. Идеята беше, че детето трябва да се яви на НВО, а после да си подаде документи за кандидатстване (въпреки, че е прието в АК и мисли да учи там) и го приемат в СМГ да кажем. Това, че е прието не го задължава с нищо, но един ден ако реши да напусне АК на база на това, че някога е било прието в СМГ, ще го запишат без проблем. Затова на доста СМГ-ейци са им подсказвали да си изминат целия път на кандидатстване въпреки, че ще учат в АК - една опция никога не вреди.
Виж целия пост
# 486
Обръщам се с молба към тези, които биха искали да отговорят на следният въпрос:

Защо да изберем обучение в Американски колеж, какви са предимствата пред Немската, Математическата и т.н. гимназии"?

Благодаря предварително на всички за отделеното време.
Виж целия пост
# 487
Аз първо заведох детето на опознавателна среща (АК прави поне 4-5 такива през годината) и го  оставих то само да поиска. Иначе за мен като родител, след разговори с родители на деца, завършили АК, както и разговори с такива деца, са:

1. Най-доброто преподаване в страната (което аз лично оценявам на база резултати: първо място на НВО години наред, прием на децата в реномирани университети по света).
2. Дисциплината. За сериозно нарушение се гони от училището незабавно, независимо колко висшестоящ в държавата е родителят. Аз имам особено негъвкаво (до степен чешит) отношение към неспазването на закони и правилници, и подобен принципен подход много ме впечатлява.
3. Научаването децата сами да си разпределят времето.
4. Научаването на децата на системно постоянно  учене.



Виж целия пост
# 488
Обръщам се с молба към тези, които биха искали да отговорят на следният въпрос:

Защо да изберем обучение в Американски колеж, какви са предимствата пред Немската, Математическата и т.н. гимназии"?

Благодаря предварително на всички за отделеното време.
invizible, аз не бих отговорила на този въпрос, тъй като това е строго индивидуално. Това, което е предимство за някой, е недостатък за друг.
Водещо е желанието и нагласите/целите на детето. Какво значение, ако напр. НЕГ е събере най-много плюсове, но детето не желае да учи немски? Или ако АК се окаже "черешката на тортата", но не пасва на характера на детето?
Освен това не вярвам, че някой във форума има пряк, личен опит от поне три от "най-добрите" гимназии. Моят е от две, но никога не бих направила такова сравнение, поради изброеното по-горе.
П.П. Вие нали се отказахте от АК, за какво ти е такъв анализ? С какво ще е полезен на теб или някой друг?
Виж целия пост
# 489
1. Най-доброто преподаване в страната (което аз лично оценявам на база резултати: първо място на НВО години наред, прием на децата в реномирани университети по света).
2. Дисциплината. За сериозно нарушение се гони от училището незабавно, независимо колко висшестоящ в държавата е родителят. Аз имам особено негъвкаво (до степен чешит) отношение към неспазването на закони и правилници, и подобен принципен подход много ме впечатлява.
3. Научаването децата сами да си разпределят времето.
4. Научаването на децата на системно постоянно  учене.

1. На пръв поглед вярно, ама не съвсем. Разликата пред  91 НЕГ (ако има, защото понякога са равни) е в няколко стотни, на практика липсва разлика. Обаче от НЕГ не гонят деца с по-слаби резултати, а от АК ги гонят. А и в АК випускът е по-малък. Ако става дума пък за прием в университети тази година смятам, че по брой покани в топ университети децата от СМГ ще бият АК, въпреки факта, че топуниверситетите са само в САЩ и УК, а много от децата в СМГ изобщо не кандидатстват там.

2. Вярно. Понякога даже прекалено строго, но децата се научават да си правят тинейджърските глупости скрито и извън училището. Но за дисциплината се следи.

3. Вярно, натоварването е много високо и им се налага да се научат.

4. Пак вярно, налага им се. Но няма начин да успееш да заместиш ученето с талант. В СМГ например ако си добър може да ти остава много свободно време. В АК не е така - проектите си искат време.

Та според мен си е до дете - за някои ще е полезно, за други ще е мъка.
Виж целия пост
# 490
Я, как позна, че тази година от СМГ ще имат повече покани за топ университети? Кандидатстването в американски университети е толкова специфично, т.е. академичните постижения имат все по-малка тежест. А и за този випуск на СМГ не съм останала с впечатление да има повече олимпийци от обикновено. Напротив, май само 1 дете има участие в МОМ до момента?

Плюсове за мен - съвременен начин на преподаване, американски учебници, изграждане на презентационни умения; Преподаване по голям брой предмети на достатъчно високо ниво, т.е. детето не се специализира още от 8-ми клас в тясно учене в една насока, а му се предоставя широка обща база; Улеснена процедура по кандидатстване навън - няма нужда от ровене и търсене на инфо от нулата, системата работи за да подготви децата да изглеждат най-добре за университетите на континента, към който са се насочили; Прекрасни лаборатории, двор, игрища и изобщо материална база;

Минуси - липса на свободно време и прекалено много правила; Не ми харесва и ежегодната смяна на класовете, честата смяна на чуждите учители, незадължително високото ниво отново на чуждите учители; Цената му;

Потенциални минуси - при съотношение кандидатствали:приети = 2:1, за какъв по-специален подбор говорим.
Виж целия пост
# 491

Я, как позна, че тази година от СМГ ще имат повече покани за топ университети? Кандидатстването в американски университети е толкова специфично, т.е. академичните постижения имат все по-малка тежест. А и за този випуск на СМГ не съм останала с впечатление да има повече олимпийци от обикновено. Напротив, май само 1 дете има участие в МОМ до момента?


Без да познавам настоящия випуск добре, поне двама са участвали в МОМ, поне двама в международни олимпиади по информатика, мисля, че има участник в межународни олимпиди по физика. Ако не се лъжа, и по химия.
Имаше някъде инфрмация за 11 ученици приети в Оксфорд /респ. СМГ им била световен лидер по брой приети ученици/ и май 2-ма в Кеймбридж. Не съм попадала на информация за американските универитети, напоследък сякаш предпочитанията са за Англия,  част от учениците от /особено от немската паралелка/ отиват в Германия.

Виж целия пост
# 492
Започна се! Tired
Виж целия пост
# 493
Черна станция, аз си написах моето мнение без да имам претенции за истина от последна инстанция Laughing Laughing Laughing.

Както написахте, предимствата за едни са недостатъци за други. Мен лично прекалено многото потенциално свободно време в СМГ ме притеснява, за други родители е голямо облекчение. Минусите за Тинкърбел за плюсове за мен...а за мен има още един, немалък плюс: това е най-близкото училище до нас, т.е. всякакви трафик проблеми отпадат.

Моето трето дете вероятно ще следва в американски университет (било то в САЩ, или като кака и батко - в Благоевград), от тази гледна точка НЕГ отпадат. СМГ отпада и по причина, че младежът ми (засега) не е супер математик, а съм останала с убеждението, че МГтата по принцип са за деца с изключителни математически дарби. Програмира с удоволствие, но разбирам, че в АК имат извънкласни занимания всяка сряда, така че няма да е ощетен, а има и СофтУни и Телерик наблизо, така че има къде да се занимава. 
Виж целия пост
# 494

Ако ти е проблем това, че съм отговорила на въпрос, зададен в темата, мога да си изтрия поста.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия