Съгласни ли сте с метода по който нашите деца тръгват на ясли/градини?

  • 34 465
  • 948
# 930
Ашия, насочих те към другата тема, не защото мястото ти не е тук, а защото там има майки, които участват в комитети свързани с решаване на проблеми свързани с градините и яслите. Те постоянно апелират родителите да са активни , а ти спомена, че имаш намерение да пишеш писмо и да пускаш жалба и мисля, че може да сте си от полза взаимно.
Виж целия пост
# 931
ОК, ще проверя за такова форумче. Ако се сещаш за някое конкретно, прати ми го, моля те.
Виж целия пост
# 932
Eто я актуалната тема, прочети първа страница - там има някаква информация. Иначе, ако те интересува нещо конкретно може да питаш спокойно в темата.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=848024.0;topicrefid=19
Виж целия пост
# 933
Lady Stardust,
Разгледах темата за градините, на пръв поглед тя е по-скоро информативна, въпроси-отговори за реда на приемане и класиране. Влязох и в линка към работната група, там пък ме насочва към ИСОДЗ, където има протоколи на срещите на директори на градини с общинските работници. И навсякъде се обсъжда, колко бройки разкрити, къде недостигат, какви заявления и тн. Въпросът на Ашия е относно качеството на грижата, което дори и разписано в закона не се спазва. Пусни жалбата, аз бих те посъветвала и с някои медии да се свържеш, ако някой откликне.
Виж целия пост
# 934
Пуснах запитване в темата, която предложи Lady Stardust, с цел да видя доколко се приема сериозно това ограничение за броя на децата и дали не се пускани жалби или друг тип официални питания от тамошните участници. Може някой вече да е изследвал тези детайли.

Мисля, че не пречи да се комуникира въпросът и с медии, ако има подкрепа сред родителите. Но ако повечето родители са за натъпкване тихомълком на повече деца в яслата, това че тук 15-20 потребителя и моя милост ни е грижа за нивото на грижата, няма значение. Sad Важно е масата да е доволна и изборите да се печелят.  
Виж целия пост
# 935
Не е само информативна групата, напротив - просто сега периодът е такъв, кампанията за прием е отминала и може би се обсъждат други неща. Аз вече не следя темата, защото за момента реших детето да не посещава държавна градина, точно поради многото деца и недостатъчните грижи. Въпреки това мисля, че бройките трябва да се прецизират, демек намалят, но не само на теория. А за неприетите деца държавата да отпуска някакви средства, то уж нещо беше прието, ама не съм чула на практика да се прилага
Виж целия пост
# 936
Като цяло нещата се урегулираха, що се отнася до приема на деца в столицата. Най-малкото, защото ИСОДЗ съществува от февруари 2008-ма, друго, наборите драстично намаляха.
В градината, в която работя, в район с пословично въпиющ проблем с приема, се джуркат по десетина места за набори 10 и 11 и поне пет за набор 12 при кандидати 0. Преди три години, когато 09 бяха в първа градинска група това не можеше да се случи никога.

Групите във вида им, който заварвате по градините, са одобрени, не са директорски своеволия.
И на мен ми се работи с 15-18 деца (след 18-тото всяко следващо се чувства осезаемо до 25-тото, след 25-тото всяко следващо направо тежи), но няма.
Виж целия пост
# 937
Lady Stardust, май не е прието - нали сега има протести на майките и част от исканията са да се обезщетят децата, които не са приети в държавни детски заведения ...

Те прецизно са разписани изискванията за брой на децата в яслената група - в подзаконов акт, от това по-прецизно ...

Въпросът е защо не се прилагат на практика. Единствената законна причина, за която се сещам евентуално, е отлагането с 90 дни - един вид вземаме повече деца, за да не скучае персоналът през първите три месеца. А колко незаконни причини за прием на повече деца има - въпросът е реторичен.

Касита, кой орган ги одобрява?
Виж целия пост
# 938
Да, ако някой е минал вече по този път ще е полезно. Иначе си мисля за подкрепата, че общественото мнение тук е доста манипулирано в насока местата не стигат и затова и най-важното е да влезеш пък каквото такова. Оттам нататък се търсят виновници в персонала, който колкото и да си върши работата изпушва и къде ли не (включително лепи устите на децата). Истинският отговорен е общината, която би трябвало да осигурява достатъчно места, независимо как и то сега не след години, а не да си затваря очите за нарушения понеже не достигали.

 И друго от познати знам, че лятото примерно като падне броят на децата и веднага ги събират в сборни групи. Тоест долният критерий за минимален брой деца съвестно се следи от директора, а горният се подминава навсякъде. Което ме навежда на мисълта дали пък не може да се съди общината на някакво такова основание, ако не уважат жалбите, за бездействие примерно към закона.
Виж целия пост
# 939
Като цяло нещата се урегулираха, що се отнася до приема на деца в столицата. Най-малкото, защото ИСОДЗ съществува от февруари 2008-ма, друго, наборите драстично намаляха.
В градината, в която работя, в район с пословично въпиющ проблем с приема, се джуркат по десетина места за набори 10 и 11 и поне пет за набор 12 при кандидати 0. Преди три години, когато 09 бяха в първа градинска група това не можеше да се случи никога.

Групите във вида им, който заварвате по градините, са одобрени, не са директорски своеволия.
И на мен ми се работи с 15-18 деца (след 18-тото всяко следващо се чувства осезаемо до 25-тото, след 25-тото всяко следващо направо тежи), но няма.

Касита, именно че са одобрени, това говори за това че общината  не спазва собствените си наредби.
Невъзможни неща няма, има изгубени или незавършени битки Simple Smile
Виж целия пост
# 940
Това, че се одобряват от по-нагоре бройките всъщност е доста логично, предвид колко чувствителен е въпросът. Коя директорка има такива правомощия и ще си рискува мястото с нарушения.

Така още по-лесно ми се връзва картинката с желанието на "Х" да задоволи по-голяма бройка недоволни родители, на всяка цена.
Виж целия пост
# 941
Аз говоря за това http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1493153 , мисля че се прие. Това означава, че държавна субсидия ще има за всички, като тя няма да се дава на родителите, а направо на градината (останах с впечатление, че майките искат сега държавата да изплаща на тях някакви пари, ако детето им не е прието на градина).
За мен проблемът вече не е в липсата на места. Моят син го приеха и на ясла и на градина, т.е. ако си седиш достатъчно дълго на опашката накрая те огрява. Въпросът е в качеството на услугата, защото има деца, които наистина бавно се адаптират и имат нужда от повече внимание, после пък има деца, които трудно общуват, трудно се научават да се обслужват и прочие. Не помня вече в коя тема се дискутираше, че това е социална услуга и в нея качество не трябва да се търси. Не съм изобщо съгласна - по-добре да има по-малко места, повече критерии, но грижата да е нормална, защото говорим за деца, а не за кучета (с най-добри чувства към животните). В крайна сметка ето аз съм се отказала от тази социална услуга, въпреки че съм имала възможност да я ползвам, явно имам възможност да отделя средства за да плащам за нещо по-добро. Друг е въпроса, дали ако услугата беше качествена щях да се откажа, но пък тогава просто може би нямаше да приемат детето ми, защото дохода му е висок (примерно).
Виж целия пост
# 942
Не помня вече в коя тема се дискутираше, че това е социална услуга и в нея качество не трябва да се търси. Не съм изобщо съгласна - по-добре да има по-малко места, повече критерии, но грижата да е нормална

Съгласна съм. Услугата е социална, но не оправдава компромис с качеството, нито със заплатите.
Виж целия пост
# 943
Аз не мисля, че е социална услуга, защото не е подоходна. А държавното училище и то ли е социална услуга? Незнам откъде идва това мислене, че не трябва да очакваме качество щом е държавно. Напротив, нали нашите данъци го финансират, тоест ние го плащаме това, ние плащаме заплатите на общинарите за да може децата ни да ползват качествена грижа. А после ни е страх да си търсим правата - това и за родители и за учители го казвам.

Интересно как в страни като Финландия и Корея, които наскоро даваха като пример за ранното детско развитие и образование не смятат това са социална услуга. Напротив там се насърчава именно равнопоставеността на децата, грижата и общността. Там да си учител е престижно.

А за финансирането на частните не ми стана ясно, тези пари как ще се усвояват, нито дали това означава по-достъпна среда. Честно не вярвам таксите да паднат. Като цяло мисля, че трябва да се подобри нивото на държавното образование, а не да се наливат пари в частното. И ще ви кажа, каква е логиката ми: искам да живея в малко по-добър свят, а това става, през образоване на масата. Ако имаш една тълпа, която затъва във все по-лошо и нискокачествено образование и социална среда в един момент се оказваш заобиколен от все по-ширеща се нищета и разделение. А частните училища произвеждат кадри за чужбина, в повечето случаи.
Виж целия пост
# 944
Не сме социална услуга, или поне не при двете години задължителна предучилищна подготовка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия