Хайде на театър 3

  • 185 280
  • 753
# 90
Хм, интересни констатации.
В последните 2 години всички постановки , които съм посетила, а те никак не са малко са се играли пред пълна зала.
Да, и поради тази причина непрекъснатото реване за пари е доста неуместно Rolling Eyes

Кой реве? Актьорите ли?
Виж целия пост
# 91
Хм, интересни констатации.
В последните 2 години всички постановки , които съм посетила, а те никак не са малко са се играли пред пълна зала.
Да, и поради тази причина непрекъснатото реване за пари е доста неуместно Rolling Eyes

Кой реве? Актьорите ли?

Всички реват. Обаче продуктите, които предлагат, не са достатъчно качествени. Просто трябва да разберат, че хората вече започнаха да имат малко по-високи изисквания за добро прекарване на свободното си време. И театрите трябва да се постараят да предложат по-качествени постановки, защото иначе ще си играят елитарните творби пред празни салони. Пак казвам, като отида на театър, искам да се потопя в атмосферата на постановката. А за това е необходимо да има добра сценография. Актьорската игра не ми е достатъчна. Вече не. Naughty
Виж целия пост
# 92
Постановките, които сме посетили през последните 6-7 години винаги са били в пълни зали. Ходя само на такива ,които съм проучила ,изчела коментари и критика. И ако преценя ,че отговаря на моите очаквания взимам билети. При мен проблема е с намирането на билети. За "Жана" водих 6 месечна борба за билети. Този сезон си мисля, че "Лив Щайн " ще ми е от силните постановки.
Виж целия пост
# 93
.... а защо " Жана " се играе на малка сцена, при толкова голям интерес?
Виж целия пост
# 94
Снощи бях на "Бащата" в Народния. Имаше страшно малко хора.
Не бих казала, че ми хареса особено, но съм гледала и по-лоши неща. Рецитирането на Каварджикова ми дойде в повече, въпреки че я харесвам.

Ами в скоро време бг театрите съвсем ще се изпразнят. Като нямаха пари (по време на прехода) някак си им минаваше номерът с минималистичната сценография. Обаче вече стига толкова - хората пълнеха залите, държавата помагаше, тряваше да вложат пари в сценография на постановките. Аз например, нямам намерение да ходя на театър и да се чувствам като на репетиция - тъмна сцена, никакви декори, костюми - също. Дано някой от театралите да чете тук и да си вземе бележка - ще откажат хората да ходят на театър!
"Бащата" не е слаба постановка и според мен не заслужава да бъде включвана в дискусия с такава насоченост. Оставам с впечатлението, че не сте я гледали, Популе, а може би се лъжа? Най-малко към сценографията й човек би могъл да има забележки, защото тя отговаря напълно на епохата, в която се развива действието. Нещо, което не може да се каже за последната постановка на "Народен враг", например - споменавам нея, защото също е от скандинавски драматург от 19-ти век, но без да влагам нищо отрицателно в това, защото носи съвсем друго послание, което изисква модерни декори.
Накратко, постановката на "Бащата" в Народния театър за мен е добра постановка, която се придържа много близо до оригиналния текст и историческата си епоха. Ценно е да има и такива в днешно време. :) На такава постановка се ходи, за да разбереш нещо за възгледите на Стриндберг за хората и живота.

Що се отнася до декорите и тяхното значение, сещате ли се какви бяха те в една от най-впечатляващите постановки, които лично аз съм гледала изобщо някога, "Нощна пеперуда"? Един бял подиум.

Към тези неща не подхождам с идеята какво на мен ми харесва и бих искала да видя, а какво функционира най-добре за дадената постановка. Разбира се, знам, че това е изцяло субективно. :)

Например, спектаклите на Морфов са грандиозни и немалка роля е отредена на сценографията, за да въздействат на зрителя, но те никога не ме разчувстват (каквато е основната им задача, струва ми се), а винаги ме оставят в лошо настроение от усещането за скъпоструващ пропилян потенциал. А точно тези спектакли са сред онези, които се играят пред пълни зали.
Виж целия пост
# 95
Например, спектаклите на Морфов са грандиозни и немалка роля е отредена на сценографията, за да въздействат на зрителя, но те никога не ме разчувстват (каквато е основната им задача, струва ми се), а винаги ме оставят в лошо настроение от усещането за скъпоструващ пропилян потенциал. А точно тези спектакли са сред онези, които се играят пред пълни зали.

При цялото ми уважение към ценителите на елитарното изкуство, разбирай 10-те човека дошли на представлението, които наистина са разчувствани, театърът е масово изкуство. И колкото и да им е неприятно на театралите, те са там, за да забавляват публиката (под забавление включвам и драматичното такова - всеки с вкусовете си все пак). Когато човек отделя една вечер за театър от забързаното си ежедневие, вечер, в която да прекара добре по собствените си критерии (за парите за билети дори няма да споменавам), то той трябва да бъде уважен за това. И след като по-голямата част от публиката предпочита даден тип постановки пред други, то значи това иска самата публика и желанието й трябва да се удовлетвори. Защото ако ли не, то тогава театралите ще трябва да продължат да разчитат на 10-те си разчувствани зрители и останалите празни кресла. Липсата на публика Е критерий за неуспешност, да. И не е виновна публиката, че не разбира елитарните творби и минималистичните декори. Виновни са тези, които се мислят за нещо повече от публиката си и я обвиняват, че нищо не разбира от изкуство. Ами добре, предполагам, че те винаги могат да намерят утеха в тихия възторг на дървените столове в празната си зала...
Виж целия пост
# 96
.... а защо " Жана " се играе на малка сцена, при толкова голям интерес?


 Няма да е същото на голямата сцена.
Виж целия пост
# 97
Например, спектаклите на Морфов са грандиозни и немалка роля е отредена на сценографията, за да въздействат на зрителя, но те никога не ме разчувстват (каквато е основната им задача, струва ми се), а винаги ме оставят в лошо настроение от усещането за скъпоструващ пропилян потенциал. А точно тези спектакли са сред онези, които се играят пред пълни зали.

При цялото ми уважение към ценителите на елитарното изкуство, разбирай 10-те човека дошли на представлението, които наистина са разчувствани, театърът е масово изкуство. И колкото и да им е неприятно на театралите, те са там, за да забавляват публиката (под забавление включвам и драматичното такова - всеки с вкусовете си все пак). Когато човек отделя една вечер за театър от забързаното си ежедневие, вечер, в която да прекара добре по собствените си критерии (за парите за билети дори няма да споменавам), то той трябва да бъде уважен за това. И след като по-голямата част от публиката предпочита даден тип постановки пред други, то значи това иска самата публика и желанието й трябва да се удовлетвори. Защото ако ли не, то тогава театралите ще трябва да продължат да разчитат на 10-те си разчувствани зрители и останалите празни кресла. Липсата на публика Е критерий за неуспешност, да. И не е виновна публиката, че не разбира елитарните творби и минималистичните декори. Виновни са тези, които се мислят за нещо повече от публиката си и я обвиняват, че нищо не разбира от изкуство. Ами добре, предполагам, че те винаги могат да намерят утеха в тихия възторг на дървените столове в празната си зала...
Не виждам смисъл в спора, защото аргументите Ви не се основават на факти. Специално в София има по нещо за всички на театралната сцена и не съм забелязала желанията на която и да е категория зрители да са останали неудовлетворени. Аз ходя редовно на театър, дори в Сатиричния  Laughing, и полупразни и съвсем празни зали на постановки, които може би бихте сметнали за елитарни, не съм видяла.

"Бащата" започна да се играе в началото на 2012-та година, ако не греша, и фактът, че още е на сцена, е показателен за интереса към нея. А и не е "елитарна" в никакъв случай. Между Морфов и "Сфумато", например, има цял океан от многообразие на теми и интерпретации, така че е опростенческо противопоставянето между високо и ниско изкуство, а и ме връща в Класицизма някак...
Не допускам, че съществува пропаст между зрител, който ще бъде разчувстван от "На ръба", и такъв, който ще се трогне от "Нощна пеперуда". Напротив, те може да са едно и също лице в дадени случаи.

Другото е въпрос на личен вкус, аз не си падам по възрожденския патос и фойерверките на Морфов, но щом това забавлява зрителите и ги кара да се чувстват уважени - а аз съм пряк свидетел, че е точно така - в това няма нищо лошо. Не всички зрители, обаче.

Малко на едро пишете, досега не сте дали пример за претенциозна постановка, която заслужава празна зала. Нито разбрах дали сте гледали "Бащата".
Виж целия пост
# 98
Popule , учудвам се , че продължавате да говорите за липса на публика. Това не е вярно. Дори за постановки пускани на продажба с ваучери залите са пълни. Разходете се по Раковска в 18,50 и ще се убедите.
От поста ви оставам с впечатлението, че очаквате повече постановки тип Вражалец, за да забавляват театралите публиката и защото  по-голямата част от публиката предпочита даден тип постановки пред други./ цитати/  Нищо против въпросната постановка. Личните ми наблюдения са, че има разнороден репертоар, подходящ за всякакви вкусове. Забавление, не е точната дума, когато се говори за театър. Виж, удовлетворение остава и от сериозни постановки. Най- вече, бих казала.
Оскъден декор обикновено има на камерна сцена и това е нормално. В цитираната "Нощна пеперуда" например/ която мен лично не ме спечели/ според мен умишлено няма такъв. Търсеният ефект е друг.
 
Аз не съм елитарен зрител. Нямам претенции да разбирам в дълбочина това изкуство. Не съм чела повечето произведения, по които се поставят постановките. Но това не ми пречи да обичам театъра и винаги да си намирам нещо подходящо за моя вкус за гледане. За мен избор има предостатъчно, по- скоро време и организация ми пречат да гледам толкова често, колкото бих искала.

Виж целия пост
# 99
Аз също не мога да се съглася, че публика на театралните постановки липсва. Като изключа последната постановка, на която бях и при която липсата на публика преписвам на началото на сезона (надявам се да съм права  Praynig) - всички други, посетени през миналия театрален сезон, се изнесоха пред пълни зали. С риск да се повторя - липсата на декори не може да ме спре да гледам дадена постановка, все още разчитам актьорите да завладеят всичките ми сетива. Може би, защото съм почитателка на моноспектаклите и на пиесите изнасяни от двама-трима актьори...  newsm78
Виж целия пост
# 100
Отзиви за тази постановка http://www.intheatre.bg/predstavlenia/golemanov ?
Виж целия пост
# 101

Не сте ли гледали Комиците? Няма смисъл, поне според мен, от тези представления, които включват известните лица от известни предавания и сериали - играят едно и също. Според мен хората ходят да ги гледат в театъра, за да ги видят на живо и не рядко остават разочаровани. Не ходя на такива представления, които включват супер известни актьори, тъпо и неинтересно е. Да не говорим, че е изключително комерсиално, по-добре цирк!
Виж целия пост
# 102
Снощи гледах "Идеалният мъж" по Оскар Уайлд в Народния. Препоръчвам. Страхотно беше  Heart Eyes
Виж целия пост
# 103
Гледах "Улицата" на Теди Москов в НДК. Бих препоръчала, но не зная дали ще се играе пак.
Преживяването бе неповторимо!
Виж целия пост
# 104
Гледах "Улицата" на Теди Москов в НДК. Бих препоръчала, но не зная дали ще се играе пак.
Преживяването бе неповторимо!
Скоро попаднах на една публикация - тъй като със закъснение разбрах за спектакъла на Теди Москов в НДК и се разрових по темата, уви нямаше билети, но попаднах на това: "Режисьорът намекна, че е твърде възможно това да "замълчи за дълго" и това да е последният му театрален проект."
Теди Москов пожелава "приятно неразбиране" с "Улицата"

В неделя ще гледам Театър, любов моя! във връзка с това попаднах на интересно видео от сутрешния блок на bTV: Момичетата на Кокo
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия