Испания

  • 70 155
  • 803
# 465
Ние сме в Паис Баско. На мен веднага ми издадоха зелената карта - попълних декларацията, представих исканите документи, дадоха ми бланка да платя в банката и като се върнах - получих картата.
Но все пак - въпреки разпоредбите, всяка комунидад различна тълкува и прилага правилата. Имам приятелка, която се премести от Мадрид в Малага. Беше си приготвила всички необходими документи, но нищо не са й поискали. Направо са й дали картата. Тя разказваше, че мъж, нареден пред нея, само си представил паспорта и получил НИЕ. И това - след промените в наредбата от 2012.
Виж целия пост
# 466
Ние сме в Паис Баско. На мен веднага ми издадоха зелената карта - попълних декларацията, представих исканите документи, дадоха ми бланка да платя в банката и като се върнах - получих картата.
Но все пак - въпреки разпоредбите, всяка комунидад различна тълкува и прилага правилата. Имам приятелка, която се премести от Мадрид в Малага. Беше си приготвила всички необходими документи, но нищо не са й поискали. Направо са й дали картата. Тя разказваше, че мъж, нареден пред нея, само си представил паспорта и получил НИЕ. И това - след промените в наредбата от 2012.


А пари в банката искаха ли ти за доказателство?
Виж целия пост
# 467
Не, но бяхме приготвили всички документи, които ни искаха от полицията. Попитахме какво е нужно и накарахме служителката да го напише. Договорът на мъжа ми, номините, актът ни за брак - преведен и легализиран - това го подчерта служителката. Когато се върнахме с бумагите, се опитаха да поискат и още нещо, но показахме техния списък и въпросът се приключи.
Пак казвам - всяка комунидад различно тълкува и прилага разпоредбите. Не е зле да уточните предварително какво ще ви искат и да си го набавите. Иначе са в състояние да ви размотават.
Зет ми - за регистрация като аутономо, ползва агенция, която му подготвяше документите и той само ги внасяше. Според спецификата на дейността са различни и формулярите.
Виж целия пост
# 468
Зеления лист го дават, веднага след като се внесе първата осигуровка, това за фирмите, но явно има разминавания по различните места.

Има начини и за взимане на постоянно ние направо, но трябва да се плати здравна застраховка за 1 год, пак се прави фирма и  икономически е неизгодно.
Все пак зависи и каква е целта на занятието.
Сега поне е евтино да се прави фирма, има големи облекчения в първите месеци.


Виж целия пост
# 469
YanaDG, а зет ти коя фирма използва? Аз се бях спряла на advoco.es, но се оказа че не поемат повече клиенти.

А междудругото,  има ли условие, че за да се рег. като аутономо трябва да си бил рег. като резидент в Испания поне от 1 год. ?
Виж целия пост
# 470
Зет ми използва тук фирма (в града), която е с широк спектър на действие. Той дойде от България, свърза се с тази фирма и в рамките на месец-два всичко му беше уредено. В момента даже и счетоводството му водят и следят за всички срокове.
Виж целия пост
# 471
YanaDG, а зет ти коя фирма използва? Аз се бях спряла на advoco.es, но се оказа че не поемат повече клиенти.

А междудругото,  има ли условие, че за да се рег. като аутономо трябва да си бил рег. като резидент в Испания поне от 1 год. ?
Няма такова изискване, миналата година, изкарахме първото 3 месечно НИЕ на един човек, след няколко дни имаше фирма, след първото плащане на осигуровки си взе постоянното НИЕ.

Виж целия пост
# 472
Puhanka, кое ви накара да решите да дойдете в Испания? Доста хора, пребивавали с години в Испания, потърсиха късмета си в Англия, Германия, пък може и в Белгия да има.
Виж целия пост
# 473
Puhanka, кое ви накара да решите да дойдете в Испания? Доста хора, пребивавали с години в Испания, потърсиха късмета си в Англия, Германия, пък може и в Белгия да има.

Основно климатът и изобилието от пресни плодове и зеленчуци (основна част от нашата храна) ни наклониха решението за Испания, въпреки проблемите и това, че тепърва излиза от кризата. Знам, че е трудно, но си казахме, че си струва. И двамата с мъжът ми работим в сферата на уеб разработките, и като гледам сякаш са започнали да търсят повече кадри. А и ако се регистрира като аутономо може би ще си увеличи шансовете.
Ние от 4 години сме в Белгия и не ни харесва изобщо. Климатът е просто ужасен - с месеци не се вижда небето (поради ниските плътни и безкрайни облаци), а за слънце да не говорим, и аз страдам от сериозен дефицит на вит Д - едва наскоро го вдигнах да е в нормата, и ми е трудно да го поддържам. И намирането на вкусна храна е трудно (основно, това което карат от Испания, защото местната продукция е като пластмаса). Обмисляхме опцията за Германия, но езикът ни спря. А пък за Англия - особено сега, май много не ми се рискува, а и там е като в Белгия (климат и храна, и цените са доста високи). От по-северните държави, Дания много ми допада, но и там ще ни е трудно с храната и климатът (въпреки, че ми се струва че там е по-слънчево от Белгия).
Виж целия пост
# 474
въпреки проблемите и това, че тепърва излиза от кризата


Няма такова нещо.  Peace
Виж целия пост
# 475
въпреки проблемите и това, че тепърва излиза от кризата


Няма такова нещо.  Peace
За излизане, може да излиза според статистиките, но докато излезе до някакво приемливо  средно европейско ниво, ще минат поне още 10 години.
Виж целия пост
# 476
Има испанска продукция на плодове и стоки, които са само за износ и не могат да се видят в страната.  За излизане от кризата... силно казано при положение, че е за сметка на обикновените хора.
Виж целия пост
# 477
Искрено се надявам да не останете разочаровани. Испания изглежда по един начин, когато човек е на почивка и по съвсем друг когато се установи да живее за постоянно.
Виж целия пост
# 478
Искрено се надявам да не останете разочаровани. Испания изглежда по един начин, когато човек е на почивка и по съвсем друг когато се установи да живее за постоянно.
Много е вярно! bouquet

Макар, че за всички страни се отнася същото малко или много.
Виж целия пост
# 479
Alexslav много си прав, но Испания определено много лъже. Тя грабва със страхотния си живот, слънце, топли хора, шумни фиести. Някак си е завладяваща и обсебваща. Но няма какво да се лъжем, това не е достатъчно, когато се установиш за постоянно.

Трябваха ми 4г, за да свикна да живея в Холандия. Никога не сме били любов от пръв поглед, но се научихме взаимно да се уважаваме. Тук живота е в пъти по лесен и много по уреден. Невероятно удобно е да живееш в добре уредена държава, където администрацията действа безотказно.

Но, винаги има едно но... Испания си ми е на сърце и като се прибирам (това е в Испания не в България) още от летището започвам да дишам свободно и да си се чувствам у дома си, но и още на самото това летище бързичко се сещам защо се преместих.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия