За или против частните детски градини

  • 7 081
  • 139
# 90

ЧДГ-то за което ви разказвам е с лиценз! Не разбирам защо смяташ, че е без, балони?
не случайно имат и предучилищна група, освен яслена и ДГ.



Виж целия пост
# 91
Просто се чудех, Цеца. Местната е 6400 лева, платими предварително за цялата година и не знаех доколко е нормална цената. Явно е от ниските.
Аз съм на мнение, че толкова много пари (800-900 на месец) не е нужно да се дават за толкова малки деца. Вече, ако родителя е на зор, то ще ги даде, но ако може да си ги спести е по-добре.

Аз горе-долу съм доволна от държавната ДГ, най-вече съдя по детето. С подскоци и песни отива до там сутрин. За периодите, в които детето е болно или градината не работи, съм намерила една жена, която с кеф го гледа. Всеки месец отделям пари за образованието на детето като попорасне. Сега в градината учат светофар, дните от седмицата, кога е ден, нощ, да броят до 5, оцветяват и т.н. Т.е. нищо, което да си заслужава 800 кинта на месец. Другарките са що-годе читави, от старото поколение са, а ако нещо не ни харесва, то си им казваме. Водят се 30 по списък, но никога не са толкова по присъствие. Имат допълнителни предмети, които се заплащат. Градината не ми излиза повече от 100-120 лева, включва и допълнителните предмети.

Мамсито, лично познавам едно момиче, което отиде да учи педагогика по собствено желание. Каза, че й харесва да работи с деца и за това избира тази професия. Как точно си пращаш децата при тази "утайка", не знам. Crazy
Виж целия пост
# 92
Чудя се Вие как си поверявате децата на хора, които според Вас са "дъното що се отнася до интелект и постижения" (цитирам)? ooooh!

Всеки решава сам нужно ли е или не да си дава парите за образование и на каква възраст да започне да ги дава. Някои пък дават пари за други неща, които за околните са ненужни. Въпрос на приоритети, разбиране и т.н.

Скрит текст:
Затова обикновено се въздържам да участвам в такива теми, защото резултат няма. Хората са много различни и обобщенията са безмислени.
Виж целия пост
# 93
Нямам нищо против да се дават по 1000 лева на месец за градина на 3-4-5 годишно дете.
Както се казва - "имал си бол пари - дал си".
Моето дете също "гълта" сума, равна на една месечна такса в лицензирана ЧДГ, но поне тази сума не отива в едно направление.
Виж целия пост
# 94
"The Siren of Titan ,Касита ти отговори прекалено толерантно за ТЪПОТО ти писание! Интересно ти с какво се занимаваш. И щом считаш, че всички ние, които се опитваме да образоваме и възпитаме децата сме "утайка", без интелект и отношение....ами що не си хванеш багажа и да отидеш на остров Тимбокту, където по-интелигентни учители, които са на ....твоето ниво....ще образоват децата ти! Грозно и обидно!"

Ти си педагог, така ли да разбирам?

QED...

И не си пращам "децата". Пратих едното, защото имаше необходимост. Може и да не повторя. За мен дилемата не е частна/държавна а много хубава частна/домашно обучение.
Виж целия пост
# 95
Кое дете колко "гълта" на месец си е проблем на родителя. Честно казано изобщо не смятам за необходимо да се коментира в темата и затова не го правя на въпрос. Всеки си преценява какво, как, защо може и иска да си позволи.

***

Относно учителите: Моето мнение е, че въпросните специалности са непривлекателни от гледна точка на възможности за реализация и финансова обезпеченост. Това не означава, че хората, които ги завършват, са дъното.

Скрит текст:
И по други поводи (в други теми) съм споделяла, че учителите и лекарите винаги са били интелигенцията на обществото (приказката за даскала, кмета и попа). За съжаление в последните години ги натикаха там, където не им е мястото.

Виж целия пост
# 96
И не си пращам "децата". Пратих едното, защото имаше необходимост. Може и да не повторя. За мен дилемата не е частна/държавна а много хубава частна/домашно обучение.
Можеш и първото да го обучаваш у дома. Sunglasses Тъкмо няма да се занимаваш с разни ....
Виж целия пост
# 97
Да, аз съм от онези ниско интелигентни, от дъното на обществото хора, които са мечтали за тази професия, учили са в "някакъв си университет" .Продължавам да уча и съм щастлива, защото мога да се похваля, че съм добър учител. Обичам си дечицата /не системата/ и въпреки....заплати, неуредици и такива като теб, не бих сменила професията си! А твоята професия каква е? Сигурно е по-"значима" от моята, щом считаш, че домашното обучение може да замени това в класната стая. Считам, че всеки родител трябва ,все пак да има възможност за избор. Завиждам ти, аз не бих се намесвала в сфера, в която съм лаик. И ще бъде добре, ако не обиждаш. Peace
Виж целия пост
# 98
Аз съм една от тези, които счита, че родителят, колкото и да е отдаден да детето си, колкото и да се занимава с него, не може да замени педагодическия подход на един свестен (подчертавам) учител. Даже и да съм педагог по образование, пак би ми било трудно, защото самото дете не ме възприема като такъв.


Но се радвам, че ще дадат право на избор на родителите, които искат да си обучават децата вкъщи.
Виж целия пост
# 99
Факт е, че спадам към "грамотните" професии и дори само с домашната си библиотека мога да дам повече на детето си, отколкото целия български курс на образованието. Няма да са домашни ученици, но със сигурност ще има сериозна доза доучване и разграждане на това, което е научено в училище. Не бих казала, че съм пълен лаик що се отнася до учене, способности на съзнанието, информацията и подобни теми. Да, не съм институцонализирана, но и не значи, че учителките държат тайната на обучението. Особено в дните на интернет- днес дори лекарите не са финални авторитети, а какво остава за възпитателки в детската градина. Имам доста добри доводи, че с доста похвати може да се замени образованието в сегашния му вид и да има още по-добри резултати.

В крайна сметка когато човек порасне и направи някаква грешка, го питат- а тебе майка ти не те ли научи...никой не пита "а в детската градина твоят педагог не те ли научи...".

ЗА частното образование съм, именно с идеята, че учителките ще са по-платени и ще привлече в сферата по-нахъсени и способни хора. И да се позвлява повече свобода и експерименти.

А дечицата не са на учителката, те са на родителите, а след време принадлежат на себе си. Не го забравяйте. Вие ги учите на неща, обаче да си образован значи да разградиш това, на което са те учили. Иначе си оставаш полуобразован.
Виж целия пост
# 100
Мамасито, чакаме да видим плодовете на домашното ти образование. Mr. Green
Виж целия пост
# 101
Мамасито, чакаме да видим плодовете на домашното ти образование. Mr. Green
Аз вече треперя от страх!
По темата - зависи от детската градина, от управлението ѝ, от персонала, а не толкова от това дали е частна или държавна.
Виж целия пост
# 102
The Siren of Titan, без да искам да навлизам в темата "за" и "против" домашното обучение, бих искала да отбелжа, че детската градина не е само място за обучение. То е и социум. Там децата се учат да общуват със себеподобните си, изпадат в различни ситуации,в които трябва да се справят, правят групови занятия.
А иначе лично за мен-детската градина е по-ценна именно като едно мини общество,не толкова като място, където ще получат безценни знания от книжки.
Виж целия пост
# 103
Като се замисля, из цялата рода само синът ми е посещавал детска градина толкова дълго време. Всички останали- максимум година. Някои въобще не са посещавали. Резултатите са си съвсем нормални до отлични. Не виждам някакви пропуски и загуби в характера от не-посещаването на градина.

Синът ми със сигурност е научил повече неща от мен и от възрастните около себе си, отколкото от градината. Преди няколко дни използва правилно в контекст думата "радиоактивен". Със сигурност не я е научил от градината. И правилата на шаха не ги е научил оттам. Не от мен, но отнякъде ги е попил, не от "системата".

Така че както вече казах, за момиченцето доста по-вероятно е да минем без градина.

Градината е общество, да, но е ненормално общество. Навсякъде се събират хора на различни възрасти- не е нормално да има хомогенна група от деца на една възраст. Това не е социализация, това е колективизация. Или искаш да кажеш, че когато децата не са на градина, не общуват със себеподобни? А с какво, с извънземни? Напротив, общуват повече и с хора от различни възрасти и различни знания. И в ситуации изпадат.
Виж целия пост
# 104
The Siren of Titan, без да искам да навлизам в темата "за" и "против" домашното обучение, бих искала да отбелжа, че детската градина не е само място за обучение. То е и социум. Там децата се учат да общуват със себеподобните си, изпадат в различни ситуации,в които трябва да се справят, правят групови занятия.
А иначе лично за мен-детската градина е по-ценна именно като едно мини общество,не толкова като място, където ще получат безценни знания от книжки.
Така е, ама Мамасита си е пратила голямото дете в грешния социум и чат-пат примрънква за това. То не бяха РД-та с аниматори в градината, не бяха пищни програми пред родителите, майки хилярдерки, май и за някакви подаръци беше изревала...
Хем иска хай-вай за детето, хем се дразни от това.

Ние по-простите не страдаме от подобни драми. Сега родителите обсъждаме какви пъзели и конструктури да вземем за градината, както и кога да водим децата в Музейко. Най-големият ни спор е дали да вземем и какъв да е фототапета за стаята в градината.

Мамсито, понякога си като Полина. Зор да излезеш права.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия