Университети в Германия и други държави с немски език 6

  • 55 530
  • 743
# 450
Тоест минималната сума за живот е 560 евро на човек, така ли да разбирам? Честно казано не ми се вярва, много е малка тази сума дори за евтин Берлин, какво остава за градове като Мюнхен.  newsm78
Виж целия пост
# 451
Струва ми се, че има разлика между екзистенц-минимум и необлагаем минимум. От сметките на chrissy излиза, че необлагаемият е под екзистенц-минимума.
Виж целия пост
# 452
Да, разбира се, че принципно екзистенц минимум не е същото като необлагаем доход, правя разлика. Но понеже по отношение на данъчна политика и социални плащания, в Германия те се препокриват (Die Diskussionen um den Regelsatz für Hartz IV lenkt den Blick auf das Existenzminimum. Grundsätzlich wird zwischen verschiedenen Formen des Existenzminimums unterschieden. Aus steuerlicher Sicht entfällt auf diesen Grundfreibetrag keine Einkommensteuer.), затова така го написах.

Иначе нечий екзистенц минимум може и да е 5000 евро чисти, аз не уточних, наистина, че говоря за това, което държавата приема като такъв.


Der Begriff des Existenzminimums kann aus verschiedenen Blickwinkeln definiert werden. Grundsätzlich bezeichnet der Begriff den Grundbedarf eines Menschen für das Überleben. Dazu zählen z.B. Nahrung, Kleidung oder eine Wohnung. Wie hoch der Wert dieses Minimums angesetzt wird, ist je nach Gesellschaft unterschiedlich. Über das reine physische Existenzminimum besteht heutzutage jedoch die Ansicht, dass jedem Menschen die Möglichkeit der Teilhabe am gesellschaftlichen und wirtschaftlichen Leben gegeben werden sollte.

Der Mindestbetrag, der pfändungsfrei ist, wird als schuldrechtliches Existenzminimum bezeichnet.

Източник: http://www.cecu.de/existenzminimum.html

Отделно пише из сайта, че имаш право на някои допълнителни помощи, ако доходът ти падне много под тези 706 евро. Знам за някои такива, с които мога да дам пример.
Виж целия пост
# 453
Но предполагам , че много малка част от хората в Германия са на такъв доход. Peace

Виж целия пост
# 454
Е, така е.

Но има много на Харц 4 и понеже те получават и допълнителни помощи, хич не им е зле и не се и опитват да си намерят работа. Оказа се, че обща позната, завършила ИТ в един от най-добрите университети тук, била получавала Харц 4. И отказвала всякаква работа, така й е добре...

Като си безработен не дължиш ни пенсионни, ни здравни, ни останалите там. Тогава тези 700 евро или колко бяха + допълнителните помощи + парите, ако имаш дете, са ти за чисто харчене... И работата е друга...
Виж целия пост
# 455
Е, така е.

Но има много на Харц 4 и понеже те получават и допълнителни помощи, хич не им е зле и не се и опитват да си намерят работа. Оказа се, че обща позната, завършила ИТ в един от най-добрите университети тук, била получавала Харц 4. И отказвала всякаква работа, така й е добре...

Като си безработен не дължиш ни пенсионни, ни здравни, ни останалите там. Тогава тези 700 евро или колко бяха + допълнителните помощи + парите, ако имаш дете, са ти за чисто харчене... И работата е друга...
Е , тези помощи хартц 4 сигурно са за определен срок ?И колко пъти може да отказваш работата която ти предлагат ?Едва ли си на тази помощ до безкрай и сигурно си има условия за да я получаваш .Наема кой го поема когато получаваш харц 4 ?Защото наема си е голямо перо , а и никой не дава пари без нищо от страна на този който получава тази помощ.Харца какво включва като помощ ?Това е важно да се уточни ..
Виж целия пост
# 456
Ми то като в БГ.. минималната заплата за 2016 е 420 лв.  
И изобщо не е екзистенц-минимум, щото като пенсия ако се гледа тази сума - това си е царска пенсия...

Друг е въпросът, че колкото ще преживееш в БГ с 420 лв, толкова в Германия с 500 евро на месец и още по-друг колко от тези които живеят тук с 420 наистина взимат само това и колко от немците с 500 (май са само арабели обаче...) успяват да докарат отгоре поне двойно на ръка, като повечето наши на минимална...

Така че, същото, ама не съвсем....
И е права Криси, че си зависи, за студент, ако е уредено и платено отделно общежитието с включени режийни, с 500 евро ще живее нормално месечно... Дори и в Мюнхен.
Виж целия пост
# 457
...
Е , тези помощи хартц 4 сигурно са за определен срок ? За голямо съжаление, не са, макар според мен отдавна да е трябвало да се направи. Може цял живот да си живееш така.

И колко пъти може да отказваш работата която ти предлагат ? Неограничен брой пъти. Винаги имаш право да кажеш, че тя не отговаря на твоите очаквания / интереси / стремежи. В това време трябва да докажеш обаче, че ти сам си търсиш активно работа. За активно търсене се приема и когато си подал документи за позиции, нямащи нищо общо с твоята квалификация или мот. писма, написани надве-натри. Важно е да докажеш, че са изпратени до фирмите - най-често показваш изпратени имейли. Това го видях в едно предаване първо и си казах: "Абе тия много си съчиняват." После потърсих и се оказа, че наистина е така. Спомням си, че тогава четох части от разпоредбата на Харц 4. Няма да поствам линкове тук, беше отдавна и трябва да търся наново. Който иска да вярва, не ми е цел в живота всички да ми повярват.

Едва ли си на тази помощ до безкрай и сигурно си има условия за да я получаваш . Да, има условия, след като прекъсне помощта за безработица (мисля, че е 9 месеца тук), подаваш някакви молби и започваш да получаваш социална помощ - Харц 4. Това е като нашите цигани, и на тях им дават социални помощи. Може и директно да завършиш и "да не си намериш работа" - пак може. Има и условие за мин 1 или 2 години стаж в Германия. С 1 година получаваш няколко години, с 2 взимаш неограничено после. Това е съвсем грубо обяснено, де...

Наема кой го поема когато получаваш харц 4 ? Защото наема си е голямо перо , а и никой не дава пари без нищо от страна на този който получава тази помощ. Обикновено го плащаш сам, но подаваш молба да ти се помага с някаква сума. Също така биваш настанен в т .нар. "социално жилище", чиито наеми са доста по-ниски.

Харца какво включва като помощ ? Стандартно включва около 750 евро месечно, които са за твое харчене (и още за деца). Има и допълнителни неща, които можеш да поискаш.

Това е важно да се уточни ..

Абе, казвам ви, много им се бях ядосала на Харц 4 получателите, та дълго време четох, както виждате   Laughing Laughing Laughing. Защото тези пари излизат пряко от моя джоб, щото на някой не му се работи... Но това е друга тема.
И затова казвам, че на много хора им е изгодно да живеят така...
Виж целия пост
# 458
По повод уточненото от chrissy - много полезна и любопитна за мен информация, която ми дава отговор на някои въпроси... Представям си какво ще последва оттук нататък с пришълците, ако въпросният Харц - 4 не претърпи промени. Което пък ще скапе имиджа на Германия като социална държава. Изобщо автоголът е за Германия и работещото народоноселение. Само че това съвсем ще лъсне в следващите 10 - на години.
Виж целия пост
# 459
Да, вярно е това за бъдещето на бежанците тук.

С малкото уточнение, че техните помощи не са Харц 4, а са такива за бежанци, т.е. друго име носят, но са на същото ниво (нали е екзистенц минимум това) и доколкото знам, за тях също няма времево ограничение (не съм на 100% сигурна обаче).
Виж целия пост
# 460
Те затова толкова се натискат за Германия Close
Ще поработи,поработи така системата и ще се срине някой ден,ако не се промени.Другите държави - Дания,Швеция,Норвегия,Финландия например почнаха да се усещат.
За бежанците Tired - забелязвам засилено полицейско присъствие и на няколко пъти са ни проверявали и има странни субекти по малките улички в центъра.
Аз не се прибирам сама по тъмно или ако ми се наложи - гледам да е на място с възможно най-много хора.
Виж целия пост
# 461
Здравейте мами на "германчета"  bouquet
Рядко пиша, но чета всеки ден Peace Искам да Ви питам как стои въпросът с работата по време на следването и по-точно на колко часа месечно труд имат право студентите? И как става заплащането - седмично, месечно или е различно?
Виж целия пост
# 462
марулета а на лична консултация ще ходите ли?
Виж целия пост
# 463
Здравейте мами на "германчета"  bouquet
Рядко пиша, но чета всеки ден Peace Искам да Ви питам как стои въпросът с работата по време на следването и по-точно на колко часа месечно труд имат право студентите? И как става заплащането - седмично, месечно или е различно?

20 часа на седмица. Все пак понякога се споразумяват в някоя седмица да поработват повече за сметка на седмица, в която са заети с изпити.
Виж целия пост
# 464
Относно работата на студентите, нека и другите майка да кажат, но това поне в първите 1-2 семестъра е невъзможно поради липса на време. Следването е натоварено, има много четене, задания и проекти и децата рядко намират време да работят, поне докато се ориентират и минат поне една сесия.
Ние отначало си мислехме, че ще си доработва и изкарва пари за издръжката, но се оказа че не е толкова лесна работа. Пак повтарям, нека и други се изкажат, но моите наблюдения са такива.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия