Университети в Германия и други държави с немски език 6

  • 55 529
  • 743
# 480
Моята информация за LMU e около 10 евро на час.
Виж целия пост
# 481
Момичета каква дискусия се разрази само, може и да съм сгрешила в точната сума, но беше някъде там. Не сме изпращали пари за издръжка след първи курс, така че детето се справяше само и не съм я разпитвала за разбивка на доходите до стотинка.
Спокойна нощ!
Виж целия пост
# 482
Здравейте,
не пиша в темата, защото рибките ми са още в морето  Simple Smile, но Ви чета с огромен интерес, за да съм подготвена. Благодаря ви за полезната информация, която споделяте.  bouquet

Искам да ви попитам какви са цените на малки гарсониери в не толкова престиижни квартали на Берлин, например. А и не само в Берлин. Преди 2/3 години си спомням, че и там имаше срив в цените на имотите. Няма ли да излезе по-изгодно да се плаща кредит на някоя БГ банка вместо наем на квартира. Някой мислил ли е за този вариант?
Виж целия пост
# 483
Моята дъщеря работи в момента като тутор.
Първо не е тооолкова трудно, защото туторите получават от професора решени задачите за упражнение и тяхната задача е да ги обяснят и да проверяват домашни. Така часовете се получават повече от колкото реалните упражнения.
Заплащането е фиксирано. За бакалаври 10 и нещо/час, за тези които още не са бакалаври 9 и нещо и това не зависи от конкретната работа в университета - дали ще си тутор или ще работиш в копирен център или нещо друго Peace
Виж целия пост
# 484
Присъединявам се към многото мами, написали часовите ставки - аз с бакалавър преди около 4-5 години взимах към 9 на час.
В нашия университет (Карлсруе) всички, водещи упражнения, бяха докторанти, колкото и прости да бяха упражненията, включително разни практически часове, консултации и т.н. Тогава може и 38 на час им е била ставката Simple Smile

Unna, от много неща зависят - и кредитите, и цените на имотите. Цените в Берлин, за това ниво, което описваш (не особено готин квартал, вероятно визираш старо строителство), са сходни със софийските. Това е мноого общо казано, знам, че в София има южни квартали, има и Орландовци, но най-най-общо е това. Един пример - около 50кв. м. апартамент в готин квартал (не топ 2-3) на Берлин, преди 2-3 години можеше да се намери за 50к евро. Такива биха били цените в Сф в Лозенец, примерно. Става дума за старо строителство.
Виж целия пост
# 485
Искам да ви попитам какви са цените на малки гарсониери в не толкова престижни квартали на Берлин, например. А и не само в Берлин. Преди 2/3 години си спомням, че и там имаше срив в цените на имотите. Няма ли да излезе по-изгодно да се плаща кредит на някоя БГ банка вместо наем на квартира. Някой мислил ли е за този вариант?

Аз съм гледала. В по-отдалечените квартали има боксониери, чиято цена предполага горе-долу половината да се изплати от спестените наеми. Щерката обаче казва, че са толкова отдалечени от Центъра и Унито, че не си струва да се гледат. Принципно ми е интересен въпросът, тъй като дъщеря ми има колежка от Норвегия, чиито родители са й купили жилище за следването.

Хриси, би ли споделила кои квартали визираш като "готин квартал, не в топ 2-3". Шарлотенбург разбрах, дъщеря ми харесва предимно турския Нойкьолн (заради магазинчетата, пълни с чудесии и отворени по всяко време), въпреки че е отдалечен, други?

Колкото до работата, която обсъждате, впечатлението ми е, че повечето неща за студенти са около 9-10 евро на час. Доста добре, според мен. Въпросът е каква е работата (да не е прекалено уморителна) и къде се намира, за да не се губи много време за път.
Виж целия пост
# 486
Шарлотенбург в нескъпата му част, също Фрийдрихсхайн. Преди големия бум имаше апартаменти на тези цени и в Кройцберг, сега предполагам, че вече няма.
Току-що погледнах за имоти в Берлин - все още има за по 50-55к евро апартаменти от около 30-35 кв. м., старо строителство, не обърнах внимание на кварталите. Попринцип тук е мястото да спомена, че малките по квадратура имоти се продават за по-висока средна цена на кв.м. от средните и големите, доколкото знам и в София е така.

А чисто нова къща, 125 кв.м. във Фрийдрихсхайн, парцел от 400-500 кв.м. се продава за 125к евро  #Crazy В Мюнхен за тези пари ще си купиш 1/4 от терена, а терен с къща ще струва ориентировъчно към 10х повече. А разликите в заплатите не са 10х, определено.

Имотите в Берлин са доста евтини. Разбирате ме, де, не за българи евтини, а на фона на други градове в Германия и средните доходи на даденото място.
Виж целия пост
# 487
Искам да ви попитам какви са цените на малки гарсониери в не толкова престижни квартали на Берлин, например. А и не само в Берлин. Преди 2/3 години си спомням, че и там имаше срив в цените на имотите. Няма ли да излезе по-изгодно да се плаща кредит на някоя БГ банка вместо наем на квартира. Някой мислил ли е за този вариант?

Аз съм гледала. В по-отдалечените квартали има боксониери, чиято цена предполага горе-долу половината да се изплати от спестените наеми. Щерката обаче казва, че са толкова отдалечени от Центъра и Унито, че не си струва да се гледат. Принципно ми е интересен въпросът, тъй като дъщеря ми има колежка от Норвегия, чиито родители са й купили жилище за следването.

Хриси, би ли споделила кои квартали визираш като "готин квартал, не в топ 2-3". Шарлотенбург разбрах, дъщеря ми харесва предимно турския Нойкьолн (заради магазинчетата, пълни с чудесии и отворени по всяко време), въпреки че е отдалечен, други?

Колкото до работата, която обсъждате, впечатлението ми е, че повечето неща за студенти са около 9-10 евро на час. Доста добре, според мен. Въпросът е каква е работата (да не е прекалено уморителна) и къде се намира, за да не се губи много време за път.
А какви са данъците на една гарсониера ?Трябва да се има предвид разходите по въпросната гарсониера , преди човек да реши да се зароби с кредит в германия ?Да не се действа рибързано по български , но в Германия .Там масово хората не се застояват в едно жилище , къде за да са мобилни при търсенето на работа , къде поради други причини.После и да се дава под наем , пак не е сигурно колко става изгодно и след колко години и дали изобщо ще има някаква възвращаемост.
Виж целия пост
# 488
...
А какви са данъците на една гарсониера ?

Не са високи, това не бива да е фактор при избора.  bouquet
Не считам, че хората са толкова мобилни, има къщи, в които живеят по няколко поколения, а като се купи нещо, много хора си живеят там цял живот. Но си мисля, че това излиза от рамките на темата вече. Относно възвращаемостта, има множество официални проучвания и статистики, зависи и от ползването на имота, и от много други неща. Няма да задълбавам.

Между другото, Бланка, съм Криси, не Хриси.  Wink
Виж целия пост
# 489
...
А какви са данъците на една гарсониера ?

Не са високи, това не бива да е фактор при избора.  bouquet
Не считам, че хората са толкова мобилни, има къщи, в които живеят по няколко поколения, а като се купи нещо, много хора си живеят там цял живот. Но си мисля, че това излиза от рамките на темата вече. Относно възвращаемостта, има множество официални проучвания и статистики, зависи и от ползването на имота, и от много други неща. Няма да задълбавам.

Между другото, Бланка, съм Криси, не Хриси.  Wink
Зависи .Не  навсякъде е така .И как високите данъци да не са фактор ?Говоря за случаите когато се купува жилище с цел студентката да не живее под наем .Без да е ясна переспективата дали ще остане да живее в Германия или не.Защото после ако трябва да остава за едната гарсониера , това ми се струва прибързано решение на временен "проблем ".
Виж целия пост
# 490
Според мен двете не са обвързани - ще купи, ще поживее, ще продаде - както казваш, защо да се задържаш на едно място, ако нямаш желание? Защо задължително да трябва да останеш заради жилището? Вече ако имаш желание да оставаш, разбира се.
Виж целия пост
# 491
Според мен двете не са обвързани - ще купи, ще поживее, ще продаде - както казваш, защо да се задържаш на едно място, ако нямаш желание? Защо задължително да трябва да останеш заради жилището? Вече ако имаш желание да оставаш, разбира се.
Ейй много лесно ти се струват тези работи ?В чужда страна ей тъй ще купуваш , продаваш ..
Виж целия пост
# 492
Според мен двете не са обвързани - ще купи, ще поживее, ще продаде - както казваш, защо да се задържаш на едно място, ако нямаш желание? Защо задължително да трябва да останеш заради жилището? Вече ако имаш желание да оставаш, разбира се.
Ейй много лесно ти се струват тези работи ?В чужда страна ей тъй ще купуваш , продаваш ..

Peace

Въпроса не е само в данъците, а и поддръжката на имота.
Имам близки, точно в Берлин, които предпочитат да живеят под наем точно по тази причина.
Виж целия пост
# 493
Според мен двете не са обвързани - ще купи, ще поживее, ще продаде - както казваш, защо да се задържаш на едно място, ако нямаш желание? Защо задължително да трябва да останеш заради жилището? Вече ако имаш желание да оставаш, разбира се.
Ейй много лесно ти се струват тези работи ?В чужда страна ей тъй ще купуваш , продаваш ..

Peace

Въпроса не е само в данъците, а и поддръжката на имота.
Имам близки, точно в Берлин, които предпочитат да живеят под наем точно по тази причина.
Именно данъци и подръжката която е задължителна не като в Бг да оставиш общите части /пък и вътре в собственото ти жилище/ да баталяса щото нямаш пари.
Виж целия пост
# 494
Криси, грешно съм чукнала  Embarassed

Добре де, само обсъждаме един детайл от живота в Германия. Вярно, че подобна стъпка не е за всеки, но не бих казала, че липсва резон. Да са успешни студентите ни, и в случай че са, ще прекарат поне 6 години там, аз слагам 7. Ето моята от старта си направи бакалавъра от 3 на 4 години, една година стаж и 2 магистратура в идеалния случай. И ако поработи малко за опит... като нищо да станат 10. Ето, Криси е завършила, а къде е сега? Пак казвам, съвсем фантастичен вариант е, но не е съвсем лишен от здрав смисъл. А в Берлин се продават имоти за инвестиция и знаем за жилищната криза. Сега, ако питате бих ли теглила кредит, отговорът е не, защото най-първо студентите трябва да се докажат ще ги бъде ли там и после да решат дали Германия е само място за следване или биха обвързали живота си дългосрочно. Неизвестните са много, начинанието - рисковано.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия