Най-популярните имена за 2015 година?

  • 45 004
  • 513
# 360
Ох...трети път обяснявам, не твърдя, че Станислав е видоизменен Стефан, просто има много Саниславовци и Станимировци, кръстени на дядо си Стефан.
Не твърдя също, че имената на "мир" и "слав" са от вчера, а че през соца се е считало, че са по-модерни от другите, традиционни имена като Никола, Стефан, Васил и т.н.
А и не правя сравнение, кое е по-хубаво или по-лошо. Станислав и Стефан са хубави сами по себе си, както и Никола и Николай. Глупава е ситуацията, в която дядото се казва Стефан, пък ти решаваш да го кръстиш на него- но Станислав, защото ти звучи по-така...

Виж целия пост
# 361
Не мога да разбера какво й е толкова глупаво на ситуацията. А, ако кръстят внучето Стефан на дядо му Стойко, добре ли е?
Виж целия пост
# 362
Явно не приема  кръщаване на някого, като се взима само първа буква... аз в общи линии също, ако ще е на някой - да е на него, ако не -  без претенции, че е кръстено на някого.
Виж целия пост
# 363
Е има имена, на които е немислимо да кръстиш дете в наши дни. Какъв е проблема да се нарече на някой, все пак всеки се радва, че е бил уважен по този начин.
Виж целия пост
# 364
Е има имена, на които е немислимо да кръстиш дете в наши дни. Какъв е проблема да се нарече на някой, все пак всеки се радва, че е бил уважен по този начин.
А какъв е проблемът да не се нарече на някой - това неуважение ли е? Въпросът е реторичен.
Виж целия пост
# 365
Е има имена, на които е немислимо да кръстиш дете в наши дни. Какъв е проблема да се нарече на някой, все пак всеки се радва, че е бил уважен по този начин.
А какъв е проблемът да не се нарече на някой - това неуважение ли е? Въпросът е реторичен.
Коментирах защо някои хора си кръщават децата на дядовци и баби, като вземат от името само първата буква. Тези, които не кръщават на никой не ги обсъждам. Включвай се адекватно, ако обичаш.
Виж целия пост
# 366
Абе най-вероятно не ги кръщават на никого, но някой нещо си измисля в последствие и ти го казва.
Ако ми харесва името Силвия, не означава, че съм го кръстила на баба му Светла, въпреки че тя така разказва на всички.

Даже бабата да се казва Светла, а аз съм кръстила бебето Лола, мога да я убедя, че ла-то в името е вдъхнолено от СветЛа.
Може и някоя Клер или Клара да мине за кръстена на Светла. И така нататък... Ти не се връзвай.
Виж целия пост
# 367
Явно не приема  кръщаване на някого, като се взима само първа буква... аз в общи линии също, ако ще е на някой - да е на него, ако не -  без претенции, че е кръстено на някого.


Неее..просто споделям наблюденията си от модата в кръщаването в онези времена. Глупавото е, не че са изменили името, а че се считаше, че лепнеш ли "мир" и "слав",детето ти е с модерно име, а то са си имена съществували от векове в славянските държави.
Виж целия пост
# 368
Хората си интерпретират имената както си искат. Много, много примери има, в които детето се кръщава Силвия (примерно), като любимо име на родителите, тоест на никого, но роднините решават, че е на чичо му Стефан (първи братовчед на бащата, млад, хубав, кадърен, защо не на него!!!) и тръгва една мълва, че е Силвия на чичо си Стефан.
Е, сега.... изниква въпросът. Защо е изкелиферчено иначе хубавото българско име Стефка?? Защо поне не е Стефания, ами Силвия???

Ами защото е Силвия, а не е Стефания. И защото някой си се е досетил за първия братовчед и е решил да го надари с име. Давам ви съвсем леко изменен пример от моето семейство за тази година. Съвпадение на буква и хоп!!! - на братовчедите е кръстено! И виждам, че на бабата и дядото им стана някак приятно от факта, че детето не е съвсем "на никого". Дано да не дразнят с тази си идея другите, на които не е кръстено.
Буквите са 20-ина, като махнем Ъ, Щ, Ш, У, ь.... Все на някого може да съвпадне буквата...

Имам племенница, чието име съвпада с това на много известна актриса. Когато беше бебе и ме питаха на кого е кръстена, явно съм се пошегувала, че е на актрисата. Години по-късно, вече забравила и за шегата, моя приятелка го изтърси това пред публика, като твърдеше, че ние наистина сме кръстили детето на актрисата и аз така съм била казвала много пъти, на всички, съвсем сериозно... Е..... щом така съм казвала на всички, вече нямаме избор...
Ето така един Ангел може да се окаже кръстен на Анджелина Джоли, вместо на дядо си Андон, защото на някого така му е пО забавно и пО му се връзва името.
Виж целия пост
# 369
Все си мисля, че родителите определят дали Силвия ще е кръстена на баба си Стефка или не. Мнението на останалите от какво значение е?
Виж целия пост
# 370
Все си мисля, че родителите определят дали Силвия ще е кръстена на баба си Стефка или не. Мнението на останалите от какво значение е?
От никакво, освен ако не е мнението на човека, на когото е кръстено детето.

Което не пречи разни хора да разбираме и приемаме по различен начин нещата - нали така Wink
Виж целия пост
# 371
Просто Силвия не е равно на Стефка, т.е. означава де факто, че не е кръстена с това име, т.е. на тази баба. Вече как ще се самоубеждават родители и баби е отделен въпрос, ако смятат, че е кръстена на бабата - така да бъде, за да има мир във фамилията, нищо лошо. Но това не променя чистия факт, че Силвия не е кръстена на Стефка, тъй като двете имена нямат много общо, виж ако беше Стефана, Стефания, Стефани - да очевидно имат общо имената, т.е. може да се каже, че е кръстена внучката на баба Стефка. И има много други такива примери с други имена.
Виж целия пост
# 372
Все си мисля, че родителите определят дали Силвия ще е кръстена на баба си Стефка или не. Мнението на останалите от какво значение е?

От абсолютно никакво. Затова не трябва да се измислят версии, защото така, както няма никакво значение, така някой започва да се дразни по гореспоменатия пример: "Аз не мога да разбера, защо хубавото българско име Стефан е преправено на тази вносна глупост Симона (Сияна, Силвия, София)... Дрън!"
И това стига до ушите на нищо неподозиращите родители и ето как вече всяко Дрън има значение. И сърдити.
Виж целия пост
# 373
      Аз така питах един познат дали се казва Олег на Олег Кошевой/ защото зная, че много жени, родени през 50-те години се казват Уляна на Уляна Громова. Не че е лоша идеята/ Но той ми отговори подобаващо, че е кръстен на баба си Олга.

Наистина, няма никакво значение интерпретацията на околните.
Виж целия пост
# 374
По-добре Симона на дядо Стефан, отколкото Габриела, Изабела, Никол и прочие моди. Брата на баба ми се казва Симон, та името за мен не е необичайно или ново.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия