Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-7

  • 105 004
  • 824
# 810
Хората в Младост не могат да купят на такива цени, тя на Докторски паметник купила. И ако наистина е така, що се хвалиш билям да дразниш народа,  Joy

Не си чел внимателно. Ха търси назад какво точно съм написала за местоположението на покупката.
А и ако не беше изгодно нямаше да купя - не ми трябва жилище. И за това съм писала smile3534
Виж целия пост
# 811
Ми кво си написала - че е на Оборище, как какво.
Виж целия пост
# 812
Ми кво си написала - че е на Оборище, как какво.

Върви и намери точния израз дума по дума. Наистина съм писала за Оборище, ама не за Докторска градина...
Виж целия пост
# 813

Миналата година. Иначе, блокът още тогава беше вече е построен, остават довършителните работи и за сега поне се работи с добро темпо и в срок. Не е баш до Докторската градина, но пак е в широкото Оборище.  И аз се надявам всичко да е наред. И всъщност е по-малко от 1000 евро, защото общата площ е над 100 квадрата, има и мазе в цената. Но с оглед на темата - като срещнеш такова нещо вземаш, а не се чудиш и маеш, защото ще изчезне. Аз го намерих случайно, изобщо не търсехме апартамент, но решихме, че не е за изпускане и за седмица го взехме.

Е, Оборище. За под 1000 евро квадрата. И това ако не е евтинджос ново строителство, какво е тогава???
Или строителят си е изпил мозъка? Или е супер качествено в най-скъпия район на София, а без пари?

Това е толкова невероятно, че най-вероятен е третият вариант - цената изобщо не е такава или имотът изобщо не е там, а може би и двете Laughing

Както ти казах, дай сканиран самият договор, с подписите и печатите, може и платежните документи Laughing Иначе не вярвам. Ако искаш да ти пратя имейл на лични да ми го пратиш на имейла Laughing
Виж целия пост
# 814
Значи го намери, а? Не става дума за Докторската градина, както виждаш. Става дума за район Оборище, което е малко по-широк ареал. А останалото е предимство на риска да купиш на зелено. Плюс късмет да попаднеш на офертата + дупе да решиш бързо - на мен ми отне седмица докато подпишем предварителен договор. Толкоз по темата, нямам какво да доказвам и обяснявам. Ако казваш, че е евтинджос, така да бъде. Все ми е едно какво казваш Grinning
Виж целия пост
# 815
Всичко, което си пишем си е чиста проба спекула и не е ясно дали ще се окажеш прав или (по-скоро) не.
От написаното (не само цитираното) се разбира, че очакваш леко повишение, като във времето тенденцията, дори и да има нов спад (което е нормална флуктуация и се случва циклично), в крайна сметка отново цените да са по-високи спрямо 2014.

Единственото нещо, с което съм напълно съгласен и съвпада с моето мнение, че много от богатите и заможни българи, притежаващи влогове, които в момента не носят никакви доходи се се насочили към пазара на имоти. Аз самия съм свидетел на няколкото такива, които и в момента активно обмислят инвестиция в имоти.

Има обаче нужда от малко обяснение - тези, по-заможни българи, не бързат супер много и инвестират в апетитни имоти, които знаят че биха се продали с печалба, ако ли не - в най-лошия случай поне на инвестиционната им цена, в случай, че имат нужда от тези средства.

Този тип покупки обаче НЕ е обвързан с икономически растеж на страната ни, нито пък е свързана с тази на Европа. Дефакто, тези продажби, които не се правят с банков заем, можем да ги пишем в графата "надуване на балона", което е ОК, тъй като спекулата, си е част от пазара и благодарание на нея се получават едни или други ефекти.
Проблемът е, че пари вкарани в имоти, освен леко стимулиране на строителния бизнес не води до нищо хубаво.

Така че закъсали купувачи, дето да не могат да си плащат кредитите, вече почти няма да има.
Хората, взимащи заеми, са същите тези, които всяка година се решават за закупуване на ново жилище, поради нужда от такова, а не с цел инвестиция. Както и преди съм писал, много малко са хората взимащи заеми, за да правят инвестиция в имот (имам предвид, с цел даване под наем или препродажба). Така, че хората вимащи неразумни заеми са си горе-долу константа, която зависи от икономиката.

В момента има един фактор, тласкащ хората към взимане на заеми - много ниските лихви. Проблемът с тези ниски лихви, са лошите прогнози и икономически резултати в Европа. Т.е. очаква се или лихвите да се видгнат, в случай, че икономиката заработи или да останат ниски, в случай на сериозна криза, безработица (не способност да се плащат заемите) в случай, че се сбъднат прогнозите. И в двата случая говорим за бомба със закъснение.

Т.е. лихвите са ниски, заради лоша икономика и всиоки, когато бизнеса работи добре и иска да се разраства (с помоща на инвестиционни заеми).

Другия фактор е систематичното презастрояване, без съответната инфраструктура - т.е. с годините нещата ще стават по-лоши и едното метро няма да промени фактите, които са лоша инфраструктура: пътища, детски градини, болници, училища, градски транспорт, проблеми с водо или електроснабдяване, лош въздух, бедност и бежанци.
Нито едно от изборението с годините няма да се подобрява, поради липса на планиране и нечовешка корупция.

Не виждам как с времето (в дългосрочен план) инвестиция в апартамент би била изгодна. Така се връщаме отново, че основния източник за покупко-продажби биха се дължали, на обикновения човек, взимащ заем от банките.

Отрицателния прираст на населението, както и сегашните прогнози за страхотен демографски срив, към 2050 (с единствено нарастване на населението от страна на ромското такова) би довело единствено до пълно обезценяване на имотите, липса на желание за строеж на нови сгради от страна на строителите и масово предлагане на коптори.

Честно, не виждам от къде идва този оптимизъм, че цените на имотите в България, с времето ще нарастват? Какви са факторите за това очакване?
Виж целия пост
# 816

Честно, не виждам от къде идва този оптимизъм, че цените на имотите в България, с времето ще нарастват? Какви са факторите за това очакване?

Факторите са живият живот и реалната действителност, която показва, че цените като цяло все нагоре вървят и който няма зор да продава, никога не е загубил от имот.

По бай Тошово време стандартен двустаен апартамент примерно струваше около 8000лв, в тийнейджърските ми години. Преди това сигурно са били още по-евтини. Имаше случаи да се разменя срещу нова лада. После към края на комунизма струваше двойно, около 14-15000лв. С идването на демокрацията изведнъж цените станаха в долари и от порядъка на 12-15000 долара, което беше немислимо висока цена, като се има предвид, че заплатите бяха с еквивалента на 100-тина долара, а при Жан Виденов паднаха дори до 10-15 долара еквивалент. Въпреки това по времето на Виденов цените си бяха от този порядък. После с преминаването към еврото вече цените станаха в евра, като се вдигнаха още и в абсолютно изражение и двустайна панелка отиде към 20000 евра. След това продължиха да се вдигат и при бума 2007-8 година стигнаха и надминаха 50000 евра. След това в периода 2009-2014 падаха, но не паднаха никога до старото ниво от 20000 евро, а паднаха примерно докъм 30-35К, което значи, че дори и тогава който е продал, ако е купил преди 2007 пак е бил на далавера.
В момента вече дори и купилите на най-балонните цени през 2008 пак не са на загуба, тъй като пазарът вече възстановява тези ценови нива, и аз вярвам и че ще ги задмине. Именно поради цикличността, за която говориш, предстоят поне няколко години на ръст и дори последващ спад няма никога вече да върне цените от 2013-2014 година.

Е, разбира се, не става дума за Каспичан или Генерал Тошево, но в големите градове картинката е тази.

Пък вложителите в банките в огромната си част не са богати и заможни българи. Те точно супер богатите отдавна са си накупили достатъчно имоти и едва ли сега инвестират на имотния пазар. Голямата част вложители са средна ръка хора, които са събрали за средна ръка имот, не за нещо луксозно, и се ориентират точно към масовия пазар, което неминуемо вдига цените.

А черните прогнози за демографски срив и прочее са от години, по тази логика досега да сме се свършили, а ниска раждаемост има във всички богати страни в Европа, а не само у нас. Аз лично на такива катастрофически прогнози как ще останат само роми и как имотите ще станат без пари, не вярвам.

Но това си е мое мнение, всеки е свободен да вярва в каквото си иска, както и да живее под наем, никой не задължава никого да си купува имот.
Виж целия пост
# 817

Проблемът е, че пари вкарани в имоти, освен леко стимулиране на строителния бизнес не води до нищо хубаво.


Тук не съм много съгласна. Строителството е може би най-комплексният отрасъл с най-много връзки към други браншове. Строителството захранва следните бизнеси:
- проектиране
- юридически и брокерски услуги
- строителни материали (тухли, цимент, желязо, мазилки, изолации....)
- електрооборудване и електрообзавеждане
- ВиК
- керамика и продукти за баня
- мебелна промишленост
- интериорен текстил
- бяла и черна техника
- енергетика (цименти, желязо и прочее са енергоемки производства)

Кой друг бизнес е толкова комплексен? И при кой друг бизнес вкараните пари се разпределят в толкова много посоки?  Така че докато строителният бизнес е здрав (купувачите са платежеспособни) това си е вятър в платната на икономиката.
Виж целия пост
# 818
Всичко е спекула и рано или късно ще се види. Това безумно купуване на зелено което се споменава тук за мен лично е безумие, историята помни , какво се случва. Действително има хора, които инвестират в покупката на имот кеш, но не мога да се съглася,че това са голяма част купувачите. Всичко ще се води в най-скоро време.
Виж целия пост
# 819
Строителството е може би най-комплексният отрасъл с най-много връзки към други браншове. Строителството захранва следните бизнеси:
- проектиране
- юридически и брокерски услуги
- строителни материали (тухли, цимент, желязо, мазилки, изолации....)
- електрооборудване и електрообзавеждане
- ВиК
- керамика и продукти за баня
- мебелна промишленост
- интериорен текстил
- бяла и черна техника
- енергетика (цименти, желязо и прочее са енергоемки производства)

Кой друг бизнес е толкова комплексен? И при кой друг бизнес вкараните пари се разпределят в толкова много посоки?  Така че докато строителният бизнес е здрав (купувачите са платежеспособни) това си е вятър в платната на икономиката.

Точно така, изцяло съм на мнението на Черна станция. ЧС, макар и да ти е все едно какво казвам  Heart Eyes аз много харесвам твоите мнения, чета ги като правило с голямо удоволствие и в 99,99 процента от случаите напълно ги споделям.
Виж целия пост
# 820
Бих помолила за съвет: В деня на получаване на нотариалния акт на  новозакупен имот, прехвърлих партидите във ВИК и ЧЕЗ,но отивайки в топлофикация, разбрах , че старите собственици имат натрупано задължение, който факт ме накара да се откажа и стопирах нещата. Тъй като сградата е топлофицирана, но въпросното помещение не ползва парно , те не са плащали нищо през годините. Знам, че задълженията си вървят с ЕГН- то на собственика, но аз какво трябва да направя?! Имам ли срок?
Виж целия пост
# 821
Преди датата на покупката нямаш задължения, те са си на стария собственик, но не става много ясно какво си стопирала, хем имаш нотариален акт, хем си стопирала покупката ли?

На питането - споко, няма опасност да те накарат да плащаш чужди задължения, както и задължения за имот, който не е бил твоя собственост. Кво трябва да направиш ли - ми да представиш в Топлофикация копие от нотариалния акт, от който се вижда датата, на която си купила имота - за предходен период не могат да ти искат нищо.
Виж целия пост
# 822
Тук не съм много съгласна. Строителството е може би най-комплексният отрасъл с най-много връзки към други браншове.
Под малък, имам предвид, че въпросните продажби като обем са сравнително малки, следователно и малко пари ще влезне в отрасъла. Нека незабравяме, че най-тежко от кризата 2007-2008 пострада именно строителния бизнес - много фалирали предприемачи, много безработни строителни работници, много непостроени блокове (пустеещи в момента) и съответно много изгорели на "зелено". Не вярвам, че в следващите 5 години строителния бизнес ще се върне на нивата от 2007ма - и като обем построени обекти и като вкарани капитали. За по-малките градове и курорти да не говорим - там е като след война - сгради построени наполовина.

По отношение на историята и бай Тошо - там нито цените, нито "икономиката", нито живота беше истински. Изобщо не може и да говорим за история на пазара, при условие, че си бил в условия на комунизъм, а след това държата ти е фалирала два пъти, преживял си хиперинфлация. Нищо в нашия пазар не е истинско, нямаме и нормална икономика. Външните, крупни инвеститори и до днес отказват да правят бизнес в България, заради корпуцията и липсата на трансперантност и конкуренция на пазара. С две думи: няма сигурност, която инвеститорите търсят.

За пазар (включително и на имотите) е трудно изобщо да се говори в България, за това и гледам да не съм категоричен, но да се разчита, че поведението на българския пазар ще копира това на нормалните европейски дръжави е прекално оптимистично. Дори в САЩ до 2007ма вярваха, че в тяхата държава, най-сигурния пазар е този на имотите и че нищо не може да се случи. Всички се смяха, а накрая хората платиха сметката. На САЩ им трябваха около 6 години за си възстановят имотния пазар.

По отношение на населението - това не е някакъв слух или страшни приказки за непослушни деца! Има статистика, която всяка година отразява демографското състояние. Всеки може да разгледа числата и да види сам какви са прогнозните данни, ако продължи линията на графиката във времето. Все пак можем да боравим само със статистика и прогнозни данни, които обаче няма да се променят към добро с магическа пръчка.

Пенсионните реформи, течащи от години винаги са непопулярни сред избирателите и никой политик не би искал да ги прави, защото е като да си режеш клона. Това и показва колко е сериозен проблема, след като все пак се вдига пенсионната възраст - и на малките деца е ясно, че демографския срив е голям, реален проблем. На прима-виста сегашната реформа таргетира 2029 т.е. сега се правят промени с цел потушаване на проблемите които биха били катастрофални в близките години.

Т.е демографските проблеми са разпознати и от държавата още преди 5-10 години, и въпреки това реални мерки няма. Съответно гледаме статистиката и на база на това правим прогнози и за имотния пазар. Всичко друго е затваряне на очите и чакане на чудеса.
Виж целия пост
# 823
Моля пуснете нова тема.
Виж целия пост
# 824
НОВА ТЕМА: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=916253.new#new
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия