Аз и словото

  • 5 329
  • 27
# 15
* какво четем - световна класика и автори като Виктор Юго, Емил Зола, Марк Твен, Ъруин Шоу, Ремарк, Бокачо, Стайнбек и др., и български автори - Христо Ботев, Иван Вазов, Елин Пелин и Йордан Йовков, Пейо Яворов, Алеко Константинов и др.
* какво ще четем отново и отново - Библията, защото в нея намирам извор на мъдрост и добрина. 
* четем ли въобще - да, чета, напоследък все по често примерни игри и занимания за деца.
* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза - харесвам както поезията, така и проза. И в двете намирам истина и дух.
* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни - предполагам аз самата, защото пиша поезия и мечтата ми е някой ден да издам книга.
 
Виж целия пост
# 16
Не харесвам теми тип лексикон.
Аз и словото, което чета, сме различни. Чета така, както някои обичат да гледат филми. Чета заради историята в книгата, а това означава почти всичко, което е написано от добър разказвач. В този смисъл мога на един и същ автор да чета много различни книги, а на друг - никои. Не обичам автори, които са многословни, объркващи, изтъкващи и прекаляващи с думите. Съответно харесвам онези, които знаят как да разкажат историята си така, че да ме грабнат.
Обичам да съм информирана и чета за себе си много неща.

Между другото забелязвам, че някои четат книги, само за да кажат, че са ги чели. Още забелязвам други, които толкова силно критикуват, че имам чувството, че си избират само книги, след които да имат какво да напишат като критика.

Доверявам се много на потребители със сходни на моите вкусове и следя за техните оценки на книги, така също и с други, с които се разминавам, понякога все едно ми казват - щом аз не съм харесал тази книга, значи е точно за теб.

Аз също смятам, че тази тема е за литературния, където да се говори за книги. Тук ако остане, ще е ехоо, клюкарки, вижте ни, колко много четем.
Виж целия пост
# 17
Аз също смятам, че тази тема е за литературния, където да се говори за книги. Тук ако остане, ще е ехоо, клюкарки, вижте ни, колко много четем.
Не. Темата е за тук, където могат да се включат и хора, които не четат или четат малко, и също да изкажат своята позиция.
Виж целия пост
# 18
Оптимизмът ти, че ще се включат и хора, които не четат, е неоправдан. Те дори няма да отворят темата. Но пък знае ли се, дали моят песимизъм може да се окаже подвеждащ. Допускам, че е възможно да има хора, които да имат желание да се похвалят, че не четат. Срещала съм такива тук там.
Виж целия пост
# 19
* какво четем - ВСИЧКО, без фентъзи и психологическо-окултни
* какво ще четем отново и отново - ЧУДОМИР!!! Дж.К.Джером и Удхаус ... почти всеки ден! обаче много препрочитам и съдебни трилъри (чета ги на килограм ... и след време ги забравям, та са ми като нови Laughing)
* четем ли въобще - четем, много
* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза - предимно проза, но понякога и поезия. Вчера например на глас прочетох Опълченците на Шипка, и разплаках внук ми Laughing
* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни - много са, но като че ли българските и световните класици. Обаче и да ме бият, не мога да препрочета някои от тях Mr. Green
Виж целия пост
# 20
По случай Международния ден на писателя, да споделим:
* какво четем - Чета почти всякакви жанрове и доста професионална литература, не чета self help. Не всичко харесвам, но докато не съм прочела, няма как да знам.
* какво ще четем отново и отново - Обичам да препрочитам книги и всеки път намирам нещо ново и гледам на тях с други очи. Отдавам го на възрастта или на различното ми настроение. Наскоро препрочетох Майстора и Маргарита, Лолита, Идиот, Пипи дългото чорапче, а сега Властелинът на пръстена.
* четем ли въобще - Чета, но не винаги имам време да се заровя истински.
* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза - Проза, но напоследък покрай Джо и няколко други, цитиращи стихове си припомних поезията.
* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни - не мога да определя естетиката си. Авторите ми влияят различно, в зависимост от куп неща. Може би някои от философските  и политическите ми възгледи са повлияни от четене, но не от конкретен автор.
Виж целия пост
# 21
Джой от Зелените покриви, ето, че се оказа права и ще се включа и аз, в качеството си на почти нечетяща книги.

* какво четем -научна литература, новини, следя трендове в определени области, мнооого рядко худ. литература

* какво ще четем отново и отново - разни учебници / справочници / таблици със стойности, както и технически описания, чертежи, норми. От худ. литература - Малкият принц, Мълчанието на агнетата, Дан Браун - всичките му книги, Тайната на жълтата стая. Със сигурност и други има, но тези се сещам на прима виста.

* четем ли въобще - браншови новини (не само от моя бранш) чета доста, научна и научно-популярна литература - също, худ. литература - почти не

* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза - проза

* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни - не мисля, че е писател, по-точно не мисля, че вкусът ми и разбиранията ми за живота са се формирали от книги / литература
Виж целия пост
# 22
* какво четем - През годините какво ли не. Напоследък повече специализирана литература и малко художествена.
* какво ще четем отново и отново - Препрочитам Невидими изчадия на Паланюк, Стивън Кинг - купища имам от него, но много любим разказ Ягодова пролет, Маркес - разкази, Капоти - разкази, Уди Алън - разкази, Докинс - разни неща
* четем ли въобще - да
* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза проза
* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни Не мога да посоча само един. От всеки съм приела по нещо

Виж целия пост
# 23

* какво четем - художествена литература, биографии

* какво ще четем отново и отново - "Отнесени от вихъра" Laughing

* четем ли въобще - да

* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза - и двете

* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни - Ф.С. Фицджералд, Д. Дж. Селинджър


Виж целия пост
# 24
какво четем - напоследък съвременна литература най-вече
какво ще четем отново и отново - обичам да препрочитам любими неща: Малкият принц, Джером Джером, Шекспир, Маркес, Джойс, Хенри Джеймс, Греъм Грийн, Йовков, Чехов, Майстора и Маргарита, Трима мъже в снега. И любими поети, разбира се. Обичам да отворя някъде, да почета малко, понякога повече. Друг път друга книга. Но Малкият принц и Трима на бумел са на нощното ми шкафче, винаги мога да посегна към тях преди заспиване. Зависи в какво настроение съм.
четем ли въобще - Четем. Аз - откакто съм се научила да чета не съм спирала. Децата ми също четат, приятелите ми четат. Книгите обикалят целия кръг.
мерена реч или проза - и мерена реч, и проза. Зависи от настроението. Обичам поезията. Ако тръгна да изброявам любими поети, ще се получи доста дълъг списък.
писателят, формирал вкуса и естетиката ни - Не мога да определя един. Вероятно в резултат на всичко прочетено.
Виж целия пост
# 25
от години научна литература всеки ден; поради липса на възможност за повече време с книга в ръка в личните си минути повече чета поезия; през ваканции и дълги ненатоворени периоди- исторически романи основно

Все едно мъжът ми го е писал  Simple Smile
При него от поне единайсет години се наблюдава тенденцията към научна и историческа литература. Понякога за плажно четиво избира Стивън Кинг и Агата Кристи, но като цяло не чете художествена литература. На един празник преди време му подарих "Любовни писма от известни личности" и първият въпрос беше дали са истински. Като разбра, че не е измислица, погълна съдържанието за вечер.

Аз отскоро също минах на историческа по простата причина, че свеки ми остави на разположение библиотеката си, а в нея преобладават исторически събития и личности. Харесвам класическа литература. Израснала съм с нея и предполагам, че тя е сформирала вкуса ми. Обаче достигнах една възраст, в която минах на Буковски, Керуак, Гингсбърг, а сега явно подхващам историята. Сигурна съм, че някой ден ще се добера и до най-горния рафт, където са книжки от рода на "Отровни хапчета", "Представата за времето и космоса", "Биохимия на човешкото същество" ... Но няма да е скоро  Simple Smile

Стихотворенията ми бяха слабост в ученическите години, особено около първите любовни трепети. Много харесвах Яворов и Елисавета Багряна; имах любимо стихотворение, което завършваше с нещо като "не те измести никой в тази къща, в която никога не влезе и ти". После поутихнаха като жанр. В момента следя само R.M. Drake, който стартира кариерата си в Интернет, а в момента е бестселър. Не е известен, но за мен е нещо изключително.
Виж целия пост
# 26
* какво четем: специализирана литература, фентъзи, фантастика
* какво ще четем отново и отново: специализирана литература, фентъзи, фантастика  Laughing
* четем ли въобще: не толкова колкото ми се иска
* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза: проза
* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни: всички
Виж целия пост
# 27
* какво четем
Всичко без любовни бозички и фантастики.
* какво ще четем отново и отново
Удхаус, Удхаус и отново Удхаус.
* четем ли въобще
Много чета. Яд ме е, че един ден ще умра, а няма да съм прочела всичко запланувано.
* мерена реч или проза; или пък мерена реч и проза
Проза. Поезията не е за мен, въпреки че съм се пробвала като тийн.
* кой е писателят, който е формирал вкуса и естетиката ни
Трудно е да се каже.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия