Нашите орхидеи - страсти, радости и грижи. Тема 18

  • 82 552
  • 766
# 75
Момичета, препоръчайте ми каква почва да си взема за орхидеи, ако може марка и място където да я намеря Simple Smile

ами много сложен въпроса.
повечето пакети субстрат за орхидеи  са непрозрачни  а вътре е набутана пръст и влакна.
търси да е с повече борови кори.
Аз съм доволна от компо ( Соmpo Sana) има го в хипермаркетите.

Благодаря ти Wink
Виж целия пост
# 76
Аз затова се заглеждам по аскоценди...би трябвало да са по-миниатюрни Simple Smile

Може ли да кажеш каква е разликата с вандите, че за първи път чувам  този вид.

А, ето какво намерих за орхидеите с тънки коренчета
---------
Епифитните орхидеи с по-тънки корени (Онцидийни хибриди например) не се продават в прозрачни саксии.
В условията на оранжериите слънчевата светлина е изобилна, влажността на въздуха висока и в прозрачни саксии корените бързо се покриват със слой микроскопични водорасли, при което по-трудно усвояват хранителните вещества и стават уязвими на гъбни и бактериални болести.
Нашето виждане е да отглеждаме растенията си при по-стандартни условия, с умерено подхранване – така живеят по-дълго.
........
Както и предполагах срънчевата светлина няма да им е добре на камбриите, обаче пък последното изречение как да го тълкувам, че както я свикнеш ли  newsm78


Зари веднага ще ти поясня. С три думи. В последно време орхидеите биват торени регулярно и абсолютно неправилно. За торенето и естествения ход на развитие на орхитата са изписани тонове информация. От оранжериите цветята вече идват преторени. От там повечето хора искат орхидеите да се развиват бързо и да цъфтят богато и нонстоп. Единствения начин е с обилно и постоянно концентрирано торене. За съжаление обаче това изтощава и с годините ги изражда.  Така че е въпрос на личен избор. Водих разговор с един господин в една тема в ФБ и осъзнах че има хора с мнение различно от моето. Разбирам го. Явно всеки има различни стремежи. Аз съм за по естественото. Може да са три цвята защото такава е естествената обилност на цъфтеж на цветето. В другия случай са 33 цвята- красиво но временно защото форсирането не му е никак полезно.

Така че в тази област мненията се делят на две групи  ....

Благодаря за пояснението.
Като каза за израждането, тия дни само да намеря време ще пусна снимки на синята орхидея, която имах, втория път цъфтя бяла, а сега третия път бяла розово, имам и предишни снимки за сравнение, очаквах пак бяла да цъфти и много ме изненада
Виж целия пост
# 77
Хибридите често правят такива метаморфози...
Виж целия пост
# 78
За кори аз съм с две ръце за борови кори от гората. Аз си събрах една торба сложих ги да се варят 20мин цялата къща миришеше на бор се едно бях в гората после ги суших във фурната и вече са в две от саксиите.  Heart Eyes

започнахме да отваряме пъпки  newsm68
Скрит текст:









тази ми е новичка
Виж целия пост
# 79
Ами не всякакво кори от гората стават. Има тънки остри млади не вършат никаква работа. Въобще ние нямаме борове сякаш с такива кори. Тази година лятото бяхме в хърватска, какви кори си събрах,!!!! Мъжа ми ме скъса от подигравка. Абе на земята в гората се въргалят все едно от луксозна саксия с орхидея  извадени- то дебелина то размер, като по поръчка.
Виж целия пост
# 80
Ето материала за беаларата

АЛИЦЕАРА ( БЕАЛЛАРА) http://www.orchidee.ws/ 
Превод ReniaGe
 
Снимка : Aliceara Peggy Ruth Carpenter Jem



ОБЩИ СВЕДЕНИЯ:
Aliceara – e хибрид на следните видове орхидеи: Brassia, Miltonia и Oncidium. Симпоидална орхидея, съставена от псевдобулби, растящи като стълбичка със леко издигане нагоре. Пведобулбите са издължени и овални, крушевидни с един два листа на върха си ( много рядко по повече) и къси листа в основата на булбата. Цветоносите растат от пазвите на външните обвиващи булбата листа и могат да са до 50 см дълги с до 15 цвята. Всяка булба може да цъфти с два цветоноса всеки от своята страна. Цветовете могат да са от бял до кафяв, в форма на звезда и размери до 15-17 см. Понякога имат силен аромат. В магазините алицеарите/беаларите се продават като: Cambria, Bakerara, Beallara или Degarmoara.
Най-разпросртанени представители на групата са :
Aliceara Tahoma Glacier
Aliceara Peggy Ruth Carpenter
Aliceara Flying High (1987)
Aliceara Eurostar
ЖИЗНЕН ЦИКЛ - части :
•   ВЕГЕТАЦИЯ или НОВ РЪСТ: В основата на старите псевдобулби се появяват млади издънки( ръст) , които в началото приличат на малко храстче от листа а по-късно във храстчето започва да се налива/образува псевдобулбата
•   РАЗВИТИЕ НА ЦВЕТОНОСИТЕ: Тъй като групaта Aliceara много голяма и включва в себе доста сортове няма как да бъде извлечено едно опбщо правило за това кога се появяват цветоносите.  При едни цветоноса се появява вмомента в който започва да се окръгля псевдобулбата. При други много по-късно когато псевдобулбата вече е оформена.
•   ПЕРИОД НА ПОКОЙ – той е предизвикан от намаляването на интензивността на светлината заради смяната на сезона.Обикновено е през зимата. Растението просто замира в развитието си.

ТЕМПЕРАТУРА: Хибридите Aliceara включват огромна група от хибриди , природните роднини на които могат да се отнасят и към умерено-топлия но и към умерено-хладния температурен режим на отглеждане. Това означава че самите хибриди могат да предпочитат топли или по-хладни режими. Да разберете каква е вашата алицеара можете само чрез наблюдение. Поставете растението на перваз добре осветен и наблюдавайте как реагира на топлина или хладност. Ако направим едно доста груби приближение то получаваме нещо средно като предпочитания а то е:
През деня : 18-35 °C (идеални 22-24 °C);
През нощта: 16-20 °C (минимални + 10 °C).
За да бъде успешно отглеждането на алицеарите в дома ви задължително осигурете на растението температурни разлики между деня и нощта. Нека разликата е около  4 градуса. Да кажем ако през деня е  + 22 °C, вечерта нека не е по-висока  + 18 °C, колкото е по-голяма вариацията между дневни-нощни температури- толкова по-богато ще цъфне орхидеята.
 
Фото: Aliceara Eurostar




СВЕТЛИНА: Aliceara обичат ярка слънчева светлина и съвсем споконо могат да понасят преки слънчеви лъчи. Разбира се това не трябва да  еправи ако растението е било прекалено дълго на сенчесто място и после изведнъж го преместите на прекалено осветено такова. Ще имате изгаряне защото тъканите му все още няма да са привикнали. Трябва да я привиквате към по-осветеното място полека лека.
Идеално място за алицеарите се смята первази със южна, западна, юго-западна, и югоизточна ориентация. Ако разполагате само с източни и северни первази трябва да проверите към кой точно тип се отнася вашата алицеара. Възможно е да с прародители такива, че осветлението да й е съвсем достатъчно за цъфтеж. Ако обаче вашата орхидея се противи и не цъфти последните година –две, то тогава явно не й стига светлина. Ще се наложи или да смените положението й, или да я доосветявате с фитолампи.
ЗАПОМНЕТЕ, че колкото е по-ярка дневната светлина толкова по осезаеми температурни разлики ще получи вашето цвете. През деня тя ще се нагрява а вечерта ще се охлажда. Като резултат ще постигнете обилен и редовен цъфтеж за което основен фактор за именно осигурените температурни разлики.

СУБСТРАТ : Орхидея Aliceara е подходящо да бъде отглеждана в неголеми пластмасови или глинени саксии. Като субстрат е подходяща всяка продавана по магазините смеска от кори , торф, сфагнум и др. компоненти.
ЗАПОМНЕТЕ няма лоши субстрати , има лоши условия на отглеждане на орхидеите. Основно влияние върху растението в способността му да поема влага влияе светлината. Слънчевата светлина дава сигнал на корените на орхидеята да поемат влагата и ако тя е недостатъчна корените просто ще лежат във влажния субстрат. Ако продължавате да поливате ще получите нагниване. А корените могат да загният във всеки субстрат колкото и да е въздухо-пропусклив.

ПРЕСАЖДАНЕ: Орхидея Aliceara няма нужда от често пресаждане. Затова предприемайте тези действия само ако имате силно засоляване на субстрата, което се получава при 2-3 години поливане с чешмяна вода както и при уплътняване на субстрата, особено ако има високо или ниско  pH (при норма от 5,5 до 6,5). Подходящо време за пресаждане е и когато растението се разрасне и булбите видимо започнат да излизат навън от краищата на саксията. Най-подходящият период е, когато издънките стигнат 5-10 см и започнат да прорастват  собствените им корени.


Фото: Aliceara Tahoma Glacier x Oncidium (Toroma x Ingera)



ВЛАЖНОСТ НА ВЪЗДУХА : Там от където идват родителите на Алицеарата (Аржентина, Парагвай и т.д)  относителната влажност на въздуха рядко е под 55-60 %. Не трябва да се забравя обаче, че растенията са епифити и са по голи корени – растат по дърветата оплетени в клоните и получават влага за сметка на относителната въздушна влажност от морето наоколо. Това поддържа и овлажняването на растенията в периодите в които не вали.
Тъй като при домашното отглеждане в кори корените на орхидеята често са влажни заради наличния уплътнен субстрат, нуждите от висока въздушна влажност са значително занижени, а в много случаи дори допълнителното оросяване или влага биха загнили не само корените (които не успяват да просъхнат ) , но и а основите на псевдобулбите.

Растението е устроено така, че за да се развива нормално то не само абсорбира влага с корените си но и активно я изпарява чрез повърхността на листата и на псевдобулбите си. Основен фактор на този процес е слънцето което прогрява орхидеята и в следствие на това се стимулира изпарението на влагата.  При температури от 18 до 28 °C  и редовно поливане този процес протича съвсем нормално като част от водата се поглъща от корените, а друга част се изпарява от листата и псевдобулбите. При по-високи температури скоростта на „изпиване” на водата от корените се забавя. А при температури над + 35 °C практически спира изцяло.

Обаче при тези температури активното изпарение на влагата продължава и даже увеличава скоростта си  до такива темпове, че те започват да изглеждат като повехнали. Това се случва защото корените са престанали усвояват водата и тя практически повече не постъпва към цветето. Ако възд. влажност около цветето е над 50% този процес на изпарение на влагата не е толкова забързан и така се поддържа нужния баланс на влаго-приемане и влаго-отделяне на цветето. Общо взето изводите са че при температурен диапазон от 16-28 °С орхидеята може спокойно да бъде отглеждане с нормална стайна влажност на въздуха.
За повишаване на въздушната влажност на въздуха ОКОЛО растението ( да не се бърка с повишаване на възд.влажност във помещението ) може да използвате овлажнител на въздуха или да направите конструкция от тава с влажен керамзит ( пясък или торф или др. подобни материали) . Под въздействие на слънчевите лъчи  или друг нагряващ уред сложен под тавата с керамзит – да кажем парно - влажния керамзит се нагрява и започва да изпарява влага, повишавайки възд.влажност около орхидеята.
ПОМНЕТЕ че при допълнително овлажняване на въздуха трябва задължително да проветрявате помещенията, тъй като застоелия въздух способства развитието на гъбични и бактериални инфекции.

ПОЛИВАНЕ: Честотата на поливането и количеството вода, с която се полива пряко зависят от  температурата на помещението и осветеността – колкото е по-топло и светло, толкова по-често и обилно трябва да поливате. За орхидеи отглеждани в саксии трябва да помним, че излишната вода не трябва да се задържа в саксията, а свободно да изтича навън през предвидените отвори. В противен случай при задържане на вода може да се получи нагниване на корените и на долната част на растението.

Поливайте орхидеята с топъл душ – от 30-35 °C, – това имитира тропическите дъждове и влияе благотворно на развитието на цветето. Освен това отмива мръсотията по листата и така благоприятства газообмена.  Многогодишната практика е показала, че използването на подобен топъл душ стимулира също развитието на растението и нарастването му на листна маса а стимулира и цъфтежа ( осигуряване на температурни разлики) . Запомнете обаче, че субстрата трябва много добре да просъхва между поливанията. Не се ориентирайте податно - че поливате примерно на еди-си колко дена. Да се ориентирате в поливането според някакво точно количество дни е безсмислено. Това не е правилно защото на просъхването на субстрата в саксията влияят прекалено много фактори – светлина, температура, влажност на въздуха. Може заради мрачните дни един път орхидеята да изпие влагата за 7 дена, а след това заради слънцето да е жадна след 2 дена. В студените дни пък просъхването може да отнема и по 20 дена.

Освен това субстрата може да просъхва много неравномерно. Може на повърхността той да е сух но във саксията да е още влажен.
Ориентирайте се според тежестта на саксията. Опитайте се да запомните колко тежи саксията с току-що напоен субстрат  и когато го почувствате лек наполовина – това е за вас знак че можете да поливате. За всеки случай можете да бръкнете във субстрата или пък да използвате бамбукова пръчка.

ПОДХРАНВАНЕ: По време на активното развитие на нова издънка на орхидеята подхранвайте на всяко трето поливане с ½ концентрация, указана на опаковката на торта. Корените на Алицеарата са много чувствително към солите съдържащи се в торовете и могат лесно да почернеят и да се повредят. Като допълнение освен чрез поливане, може да правите и листно подхранване с много силно разредена тор като опръсквате листата/булбите на растенията. Най-добре да редувате двата метода. Използвайте само специални торове за орхидеи. Другите торове не са предназначени за такъв тип субстрат и се отлагат в кората предизвиквайки обгаряне на корените. За предпочитане е тор тип зелен кристалон или универсална тор с показатели NPK = 3-3-3 или 8-8-8. Ако не разполагате с такава, подхранвайте с тор с повече азот по време на началото на вегетационния период – при поява на издънки и порастването им, а когато издънката достигне ½ от нормалния си ръст, торете с тор с повече Фосфор.



алицеара Доналд холидей смайл

ПЕРИОД НА ПОКОЙ : Жизненият цикъл на по-голяма част от орхидеите от група Aliceara не предвижда нужда от покой. Дори през зимата. Орхидеята е в състояние да нараства на зелена маса и да цъфти целогодишно, като може двата процеса да следват един след друг а може и да се случват паралелно. Независимо от това е възможно обаче в есенно-зимния период когато осветеността драстично намалее жизнените процеси при растението леко да се забавят и то да „заспи” – т.е. нито ще расте , нито ще цъфти.
В такава ситуация орхидеите Не Се торят и се разрежда поливането до пълно просъхване, а дори е добре орхидеята да постои 5-7 дена съвсем суха. В такова състояние е желателен по-хладен режим на отглеждане - 16-18 °C. Може и по-високи,  но Не ПО-ВИСОКИ от +24°C. При увеличаване на осветеността и процесите ще се възобновят.

ЦЪФТЕЖ : Aliceara може да цъфти по всяко време на гоината но предпочита есента и пролетта. Цъфти в продължение на 4-8 седмици ( в зависимост от сорта, броя цветоноси и общото количество на цветовете на всеки отделен цветонос ).

СЛЕД ПРЕЦЪФТЯВАНЕ : След прецъфтяване, цветоноса се отрязва. При необходимост цветето е пресажда. След пресаждане се държи няколко дена сухо, без да се полива за срабилизиране и да не се получи нагниване в наранените от пресаждане корени.

РАЗМНОЖАВАНЕ: В домашни условия се размножават вегетативно. Растението може да се раздели, като всяко ново растение трябва да съдържа минимум 3 булби. Може и две стари булби и една нова издънка. В оранжериите алицеарите се размножават със семена или меристемно.


Aliceara Flying High (1987)



ОТГЛЕЖДАНЕ НА ОТКРИТО : Може да бъде отглеждана на балкон или в градина от началото на Май до средата на Септември. По този начин получават необходимите им температурни разлики между дневни и нощни температури. Изберете място защитено от дъждове или преки слънчеви лъчи. Многогодишната практика показва че такива растения се развиват много по-бурно и по-богато цъфтят.

ОТКАЗ ДА ЦЪФТИ
Ако орхидеята ви е в перфектно здраве, има чудено развита коренова система, нови псевдобулби но отказва да цъфти, причините за това може да са няколко:
•   НЕДОСТАТЪЧНО СВЕТЛИНА: сменете мястото й или започнете да я до осветявате с ФИТОЛАМПИ.
•   Липса на разлики между дневни и нощни температури – сложете я на подходящо място с нужните й условия.
•   Прекалено високи температури. – възможно е да й духа от парно или климатик , или  е прекалено горещо лятото на перваза, липсва циркулация на свеж въздух и др.

Като форсиране за цъфтеж може есента и пролетта да изваждате алицеарата на балкон, където нощните температури ще падат 12-14 °C. Като правило до седмица ще прорастне цветонос. Не забравяйте обаче че псевдобулбите трябва да са оформени и изхранени.

Ако цветето е младо и не готово за цъфтеж по-скоро с това охлаждане на балкона ще го разболеете, защото докато не добие форма за цъфтеж то просто няма да цъфне.Всяка псевдобулба може да цъфти само 2 пъти. От там е резервоар за младите издънки. 

КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА НОВОЗАКУПЕНО РАСТЕНИЕ

Златното правило при новозакупени орхидеи е малко да ги оставите на мира за да могат да свикнат с новото си местообитание. Възможно е всичко у вас да й хареса толкова че да не се налагат никакви усилия за цъфтеж. Наблюдавайте порастването и оформянето на новите издънки. Ако обаче 3-4 месеца орхидеята отказва да цъфти, тогава опитайте да смените местото й. ако и това не помогне приложете трика с изнасянето на балкона.
ПОМНЕТЕ че преди да попадне при вас тя е понесла достатъчно стрес – сменила е няколко места и е била в несвойствени за нея условия. Затова й дайте време да се съвземе.


НЕ ВСЕ ПАНИКЬОСВАМЕ АКО
•   На листата има черни точици които може в следващите две седмици да се увеличават като количество или да нарастват по размер. Причината за появата им вече е отстранена и те са инерционни. Ако осигурите на алицеарата подходящи условия на отглеждане всичко ще е наред.
•   Ако орхидеята ви засуши всички пъпки с които е била купена – това е резултат от стрес.
ЗАПОЧВАМЕ ДА СЕ ПРИТЕСНЯВАМЕ АКО
•   На листата има ясни знаци за присъствие на вредители. Нужда е обработка.
•   Ако листата на орхидеята има мокри петна, мраморни петна , младите листа жълтеят и падат – вероятно сериозна причина която може да бъде отстранена.
•   Ако орхидеята стои нестабилно в субстрата което е ясен знак за проблеми с кореновата система.
Виж целия пост
# 81
Киснах орхидеята 1 час във вода и то от чешмата...уж щях 15-20 мин, но я забравих Sad дано няма проблем.
Виж целия пост
# 82
Здравейте и от мен. Напоследък имам проблем с моята красавица. newsm78 newsm78 По корените й се появиха бели топчета. Първоначално бяха няколко, но вече са почти по целите корени. Някой има ли идея какво е това и как може да я излекувам. Ще съм ви много благодарна:hug: Praynig

Виж целия пост
# 83
Киснах орхидеята 1 час във вода и то от чешмата...уж щях 15-20 мин, но я забравих Sad дано няма проблем.

Няма нищо да и стане спокойно.
Виж целия пост
# 84
felikss, това е плесен. Силно прилепчива (заразна) при това.  Белите топченца са спорите. Задължителна обработка на корите и корените с фунгицид. Коментирахме го преди време във ФБ групата, но не си спомням дали имаше подбрана информация за него.
Виж целия пост
# 85
Брех, откъде се получава тази плесен? Аз засях едно бебе, има 3 листа и 3 коренчета и сега през саксийката се вижда едното коренче, свежо, зелено и точно около връхчето като пръстен бяло полепнало. Чудех се какво е, а то казваш че е плесен?
Не съм пръскала с нищо досега орхидеите, сега да търся този фунгицид. От агро магазин ли се купува?
Виж целия пост
# 86
Благодаря за отговора.
Появиха се след като присадих орхидеята с нова "почва", може тя да е била заразена. Знаете ли от къде мога да закупя този препарат?
Виж целия пост
# 87
Брех, откъде се получава тази плесен? Аз засях едно бебе, има 3 листа и 3 коренчета и сега през саксийката се вижда едното коренче, свежо, зелено и точно около връхчето като пръстен бяло полепнало. Чудех се какво е, а то казваш че е плесен?
Не съм пръскала с нищо досега орхидеите, сега да търся този фунгицид. От агро магазин ли се купува?

Значи не съм само аз с този проблем  Sad
Виж целия пост
# 88
И аз сложих бебето в нова почва, но с тази почва съм пресадила по-рано и други орхидеи и няма проблем с тях.
Виж целия пост
# 89
Това намерих в нета.

:ФУНГИЦИДИ

Канелата е фунгицид,който може да се използва по няколко различни начина.
Директна употреба.Посипете обилно с канела "раните" по вашите орхидеи.
Канелена паста.Смесете канелата с малко олио до получаване на гъста паста.Друг вариант е смесване на канела с липило на казеинова основа. Нанесете пастата върху раната и оставете да изсъхне.
Спрей.За изготвянето на спрея може да се използва вода или спирт.Спиртният извлек се приготвя по-бързо и освен фунгицидни,има и инсектицидни свойства.
Спиртен извлекСложете 2с.л. канела в 500мл изопропилов спирт, разклатете добре и оставете да престои за едно денонощие. Прецедете,за да махнете утайката (хартиените филтри за кафе вършат добра работа) и напръскайте болните растения /корени.
Воден извлек.Вместо спирт използвайте гореща вода в същото съотношение.Оставте сместта да престои няколко дни, прецедете и използвайте директно. Някои предпочитат да прилагат при семеначета водния разтвор,защото се страхуват,че спиртният може да увреди нежните растения."
http://shtastlivi.dir.bg/_wm/library/item.php?did=415431&df= … 08670&dflid=3
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия