НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 104

  • 85 971
  • 759
# 60
Да отбележа нещо, което ми направи много силно впечатление, от мнения на д-р Фънг ( следя за книгата му кога ще се появи с огромен интерес вече  Simple Smile).
http://www.dietdoctor.com/ask-our-expert-jason-fung
Предполагам ще е интересно за всички момичета тук с относително високи стойности на кръвната захар сутрин. Според д-р Фънг това е свързано с т.нар. феномен на зазоряването ( описва се при диабетици - кръваната захар при тях е по-висока сутрин, заради някои характерни хормонални особености), изглежда той е в по-слаба степен проявен при хора с ИР. Той смята, че малко по-високите кръвни захари сутрин на гладно при хора на ВМ-НВХ са показател за известна инсулинова резистентност. Според него това не е повод за тревога, но все пак човек трябва да знае, че има върху какво да работи и обмяната му не е идеална към настоящия момент.Преодоляването  на инсулиновата резистентност отнема време, понякога години и трябва да сме наясно с това.
( Да кажа, че точно същите разсъждения и на мен са ми хрумвали, но за първи път чета теория, която да е в унисон с тях  Embarassed).  

Кам, колко са тези "малко по-високи стойности" на кръвната захар сутрин? Има ли конкретни данни?
Виж целия пост
# 61
Аз като започнах режима, 2-3 месеца след това успях да сваля сутрешната захар до 5, а после и под 5, а през деня се движеше около 4,4. Голям кеф. Скоро не съм правила контрола. Преди на всеки 3 месеца, но отдавна не съм. Сега както имам и килца отгоре покрай по-въглехидратното хранене за стомаха, направо не знам какво да очаквам  Embarassed
Виж целия пост
# 62
Привет.
Виждам, че обсъждате циклично хранене, ако правилно съм разбрала какво означава, то мъжът ми постоянно се храни така. Яде веднъж на денонощие, към десет вечерта - предимно белтъчини и мазнини, само бирата е въглехидрат Laughing Винаги съм си мислела, че е адски вредно, но той казва, че така си се чувства добре. Смята, че е по-енергичен и работоспособен, ако яде веднъж на 24 часа.  Като гледам и обмяната на си е прецакал на този етап, съвсем нормален си е като телосложение, а напоследък даже и не спортува редовно.
Аз си карам на режима, май съвсем се приспособих. Днес уж имах намерение малко да включа въглехидрати, но пред алтернативата булгур или пуйка със зеле, избрах второто. Останалата част от домочадието твърдо бяха решили, че искат пуйка. Децата и те почнаха да ядат повече месо откакто съм режимна. Явно всичко е въпрос на навици.  
Интересно ми е, че не съм изпитала почти никакви неразположения от описаните на първа страница, освен лека отпадналост в началото, но си го тълкувам с това, че мазнините не бяха достатъчни.
Понеже взех да свалям килограми, въпреки якото хранене, почвам да си мисля, че е възможно и да имам ИР, макар да не откривам признаците. Колкото пъти обаче съм си мерила кръвната захар /случайно, при приятелки, които са с диабет тип 2/, все е била по-скоро ниска. 
Скрит текст:
Kameloth, още не съм чела материалите за стомашно-чревните проблеми, които ми прати, тъй като не ми се отваряха и уж ММ щеше да инсталира някаква програма, но още не го е направил
Виж целия пост
# 63

Може да пробвате по-мек вариант, с 8-часов прозорец, в който да се храните, като най-голямото количество храна да е последното за деня. През деня някое варено яйце, шепа ядки, салата някаква, супа, малко месо... и вечерно време повечко храна.
Аз се храня точно така и се чувствам много добре,от само себе си се получи при мен,хапвам между 13-21ч.и въпреки късния час резултатите са добри.
Виж целия пост
# 64
Асос, линка, който дадох е коментар на д-р Фънг на въпрос на човек с диабет от 2 тип, който обяснява , че от година спазва ВМ-НВХ с циклично фастване, пие метформин и има много добри резултати - гликиран хемоглобин 5,2%, чувства се страхотно. Обаче кръвната му захар сутрин на гладно е към 7 - 7,2 и това си го обяснява с феномена на зазоряването. Пита дали трябва да се тревожи за тези стойности.
Д-р Фънг му отговаря, че наличието на тези промени говори за инсулинова резистентност и това е феномен, за който понякога са нужни години, за да се нормализира. Смята, че човек не трябва да се тревожи от тези стойности ( в контекста на ВМ-НВХ, поне така аз го разбирам), но все пак трябва да знае, че има върху какво да се работи.
Аманда, ако са проблем файловете в EPUB, спокойно може да ги конвертираш онлайн в pdf и да си ги четеш на компютъра.
А д-р Фънг ми е много любопитен напоследък. Мацките, които следят ВК, ако попаднат на новата му книга, http://www.amazon.com/The-Obesity-Code-Unlocking-Secrets/dp/1771641258
да свиркат ( аз нещо не се оправям добре май с тоя сайт).
Виж целия пост
# 65
Д-р Seyfried например ( този, който разглежда рака като метаболитно заболяване) счита, че най-добрата противоракова профилактика е веднъж годишно пълен фаст за една седмица на вода.
Майка ми, през 80-те години гладуваше по 1 седмица по някакъв руски учен Микулин. Изкарваше само на преварена вода. Не знам каква й беше целта, тя по принцип никакви други диети не е спазвала, мисля. Тази Микулинска мода я държа може би 5-6 години или аз не знам за повече. Имаше и книга, въпросния учен, а да токсини се чистеха и тя затова казваше, че мирише дъха й на ацетон, разграждали се лошите неща в организма. Мисля, че си правеше и клизми. Въпросният Микулин се беше излекувал сам, след като официалната медицина му била дала вече "червен картон", но не си спомням заболяването. Да е жива и здрава, скоро ще стане на 84 г., далеч е от раковите заболявания  Praynig
Виж целия пост
# 66
Здравейте момичета, изпуснах ви от поглед. Ама да не си помислите, че съм се отказала от режима. Нищо подобно, просто нямах никакво време. От утре вече съм по-свободна. Вече съм 83.7 кг (от 97 в началото на януари, който е забравил). Сутрин захарта ми е 5.8-6.0. Обаче два три дена ми се струва, че не приемах достатъчно мазнини и наблягах на млечните.  Днес например освен дежурните яйца, пържени в кокосово масло за закуска, ядох малко бекон на обяд  и после на два пъти - кисело мляко и сирене. Вчера пак кисело мляко, сирене и яйца. нещо зеленчуци не приемам също. Иначе продължавам без никакви ориз, картофи , тестени, плодове, сладки. Само млечните голяма страст са ми. Simple Smile От утре вече ще имам повече време да си приготвям нещо месно и мазно.
Вече доста видими резултати имам във визията, всички на работа ми го казват, а и аз го виждам сама. Полата, която обличах през януари сега я свалям без да я разкопчавам съвсем свободно. Не мога да я нося вече, защото ми пада. Simple Smile Иначе в обиколките със сантиметъра не измерих нещо различно от преди 3 седмици. Съвсем малко минус. Тези дни и кафето увеличих също, че като нямам време да ям, пия кафе.
Имам да ви чета назад сега.
Виж целия пост
# 67
Здравейте дами, от няколко месеца ви чета с интерес, а от месец и половина съм стриктна с НВ ВМХ. Принципно нямам здравословен проблем /поне не и диагностициран/ и  честно казано целите ми са да сваля и задържа килограмите качени през последните 10-тина години. През това време имах две бременности, отказах цигарите и на два пъти пих хормонални таблетки. Килограмите не са много, но не са и малко и така и не успях да ги сваля и без да се върнат отново. Като цяло съм месоядна и храненето ми много не се различаваше от режима, но прекалявах с плодовете, а аз от тях доказано пълнея. Преди време някой попита дали толкова пък много ги обичаме или защото цял живот ни е втълпявано, че са полезни ..... е, аз определено много ги обичам до степен по 1 кг на ядене  Rolling Eyes За това сега рядко си позволявам плод, че да не се подхлъзна. От началото на моят нов начин на хранене съм свалила едва 2,5 кг, но на обиколки цифрите са доста внушителни 4 см от ханша, 6 от талията, 4 см от подгръдна обиколка и 3 см от бедрата. До началото на тази година тренирах, но след това поради ред причини спрях. Сега започнах отново с не много интензивни и натоварващи тренировки - основно зумба, пилатес и йога.
Относно храненето, нямам проблеми с него, сита съм, обичам тази храна и почти не ми липсва нищо от това от което се лиших. Хапвам рядко някоя ягода като много ми се дояде плод, пия чаша вино вечер и дори рядко се лишавам от едно парченце черен шоколад Линд 85%. А продава ли се в БГ друг шоколад с толкова висок % какао, че тия 70 % са ми сладки, че ме разяждат и едно парченце не ми стига  Blush  
И още нещо щях да ви питам - защо не варите кокалите за бульон в тенджера под налягане  newsm78 Сега то вярно, че уредите за бавно готвене си имат предимства, ама ... И според моето мнение бульоните на някой от вас не се желират не заради краткото варене, а заради материала. Ако костите имат жили, хрущяли или кожа <свински крачета или уши> , а са само кост, то от къде да дойде този колаген. Аз пък често купувам свинско рагу от гръбнак, което освен, че има и много месо е и с много хрущяли, бульона ни се желира винаги пък го варя по-малко от час. Ако пък сложа крака и уши след час варене ще ви залепнат устните от желатин  Whistling

Освен Джема, липсва и Роца в темата... хихих Джема писала с мен  Mr. Green

Виж целия пост
# 68
Шоки благодаря много, както винаги си толкова отзивчива  bouquet Ще погледна и статията на Зоуи Харкоум.

Джемма, браво! Това е голямо постижение и наистина много се радвам за теб. А колко пъти съм те виждала в темата за плодуване и ми се е искало да ти кажа да погледнеш нашата, но не се престраших. За това пък днес те дадох за пример в една друга тема.
Виж целия пост
# 69
. Яна ., аз купувам един белгийски шоколад с 85% - на него пише просто Belgian. По-вкусен ми е от Линд, а и цената е малко по-ниска. Слагам снимката в скрит текст:

Скрит текст:

Но се намира на малко места. Rolling Eyes Мисля, че все още го има в Метро, понякога го зареждат и в Пикадили, но аз напоследък го купувам от малките магазинчета за шоколади и други подобни, които се навъдиха в София, не се сещам в момента как се казваха. Embarassed

По повод на гликирания хемоглобин, явно при част от хората изследването може да показва по-висока или по-ниска стойност от реалната. Питър Атия коментира това в блога си в последната актуализация, която публикува преди няколко дни: http://eatingacademy.com/personal/2016-update По-конкретно говори за гликирания хемоглобин в тези 2 абзаца (в скрит текст слагам):
Скрит текст:
Below is a printout of my last 14 days. As you can see my measured average glucose was 92 mg/dL, which imputes an A1C of 4.8%. At some point I may write about the dozen insights gleaned from CGM (and I think I mention a few in the podcasts), but here’s one: measured A1C is probably directionally valuable (you know, the difference between, say, 5% and 9%), but that’s about it. If your RBC (red blood cells) live longer than 90 days—mine live much longer since I have beta thal trait—your A1C will artificially reflect a higher average glucose. Conversely, if your RBC are large, the opposite occurs. (For those wondering, MCV, which is part of a standard CBC, shows you RBC size).

My A1C in standard blood tests routinely measures 5.5% to 6.0% (courtesy of my tiny RBCs), which poses a problem when applying for life insurance (prediabetic is defined as 5.7% to 6.4%). But with CGM, which is calibrated 2-3 times daily, my imputed A1C, which is much more reliable, varies from 4.6 to 4.9%. Big difference, huh?
Оказва се, че продължителността на живота на червените кръвни телца може да бъде различна, което дава отражение върху стойността на гликирания хемоглобин - при по-дълга продължителност на живота от 90 дни, както бил случаят при бета-таласемия, изследването по-казва по-висока стойност от реалната. А ако размерът на червените кръвни телца е голям, се получава по-ниска стойност (този размер се разбирал от друго изследване - МСV). Дано да съм схванала правилно нещата де, защото това не е материя, от която разбирам много. Embarassed
Виж целия пост
# 70
SkyBlue Hug. И аз съжалявам,ч е никой не ми е отворил очите за това хранене по-рано, но честно казано в онзи период на плодуване може би нямаше и да чия какво ми се говори, защото виждах резултатите  и бях стриктна, както сега едва ли ще има някой да ме преубеди за друг вид хранене. По принцип като се захвана с нещо, гледам да го докарам докрай и спазвам всичко, затова мисля,ч е нямаше да ти обърна внимание тогава. Laughing Hug
Виж целия пост
# 71
Добре дошли на новите!

Джема,
голям пример си! Евала!. За лятото ще имаш нови дрешки за вталената фигура и нормална захар, супер ще си. Неузнаваема.  Hug Hug
Виж целия пост
# 72
Крис Кресър има в сайта си няколко много хубави статии, в които обяснява изследванията, нужни за да се оцени пълно глюкозната обмяна и също коментира случаите, при които може да се получи фалшиво по-висок или по-нисък гликиран хемоглобин.
Продължителността на живота на еритроцитите е един от факторите, които влияят в този случай, тъй като се приема, че той е 90 дни, но при различните хора това варира, а при някои и в доста широки граници. Например при недобре контролиран диабет този живот е по-кратък, което означава, че гликирания хемоглобин при такъв диабетик реално е дори още по-висок от отчетения със стандартното изследване. Обаче при таласемиите еритроцитите също живеят по-кратко, тъй като имат дефект и по-бързо се разрушават. Така че, не разбрах напълно какво иска да каже Питър Атиа. MCV е показател, който винаги се изследва в кръвната картина. Нисък е при някои анемии - вкл. при железен дефицит и таласемии.
Затова Крис Кресър е на мнение, че е добре да не се разчита само на един показател, когато се преценя обмяната, а да се имат предвид и кръвната захар на гладно, и гликирания хемоглобин, и натоварването с глюкоза.
Джемма, браво! Чудесни резултати.
Виж целия пост
# 73
Имам в къщи таласемици, та ми беше интересно да прочета.
Джема, много се радвам за теб  Simple Smile
Какво правят саркастичните колежки, шашкаш ли ги  Wink
Виж целия пост
# 74
Момичета, здравейте - писах ви за първи път миналата седмица дълго, дълго - режима върви страхотно - все още нямам никакво отражение в кантара - даже ми се стори че имам леко покачване. Споделям резултатите ми от изследванията (когато Kameloth ме посъветва да се храня по-въглехидратно предходните дни, но така или иначе успях само предходния ден) Дали е възможно да ги коментирате -чакам само да излезнат антимюлеровия хормон и 4 Aндростендион

Гликиран Хемоглобин ( HbA1c )   5.46   % (NGSP)
ОГТТ + Трикрат. Инсулин   *   Профил
     Глюкоза - 0ва мин   4.65   вен.кръв   mmol/l
     Глюкоза - 60та мин   8.27  вен.кръв   mmol/l
     Глюкоза - 120 та мин   6.31  вен.кръв   mmol/l
     Insulin ( Серумен Инсулин )   10.98  0 мин.   mU/l
     Insulin ( 60 мин. )   108.30   mU/l
     Insulin ( 120 мин. )   88.82   mU/l
     HOMA ( IR ) индекс   2.27   индекс
DHEA-S ( ДХЕА-С )   8.400   µmol/l
Глюкоза ( Glucose )   4.65   mmol/l
Пикочна киселина (Uric acid)   310.00   µmol/l
Холестерол - общ ( Total Cholesterol )   6.62   mmol/l
Холестерол - HDL-Cholesterol   1.90   mmol/l
Триглицериди (Triglyceride )   1.13   mmol/l

Предварително благодаря на всички, които ме четат и биха коментирали Hug  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия