Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 843
  • 11 975
# 1 680
Вижте най-простия пример - двете Германии.
Виж целия пост
# 1 681
Тези с куфарчетата тогава са били десетина, а сега колко са....?!Баща ми е бил от богат, партизански род.Дядо ми сам е дал огромните ниви в ТКЗС-то. И баща ми и чичовците ми са лежали в затворите и преди и след 9 септември. Но баща ми е учил, имаше престижана професия и живеехме много добре. Не пожела да подаде документи за "активен борец", случвало се е да седи до "другаря" Живков, но така и не си поиска апартамент!
Виж целия пост
# 1 682
Тези с куфарчетата тогава са били десетина, а сега колко са....?!Баща ми е бил от богат, партизански род.Дядо ми сам е дал огромните ниви в ТКЗС-то. И баща ми и чичовците ми са лежали в затворите и преди и след 9 септември. Но баща ми е учил, имаше престижана професия и живеехме много добре. Не пожела да подаде документи за "активен борец", случвало се е да седи до "другаря" Живков, но така и не си поиска апартамент!

Глупости 10-тина и затова стигнаха парите чак до комсомолските секретари по Лудогорието  Mr. Green
Виж целия пост
# 1 683
Докато щастливите строители на социализма се радвали на карта за бунгало на морето, равните си имаха резиденции и хижи.  Laughing
Някои от тях сега са хотели, може да ги навестите.





Виж целия пост
# 1 684
Човече, не бих казала, че социализма е основата, защото и преди него е имало сътресения, че дори и по-големи. Има черти в обществото, които се носят и надграждат със столетия и си имат своето обяснение поне 100 години назад.
Да, само че вече сме били минали онези години и е предстоял по-нормален живот. Ако не беше социализма днес щеше да е много по-различно положението. За справка - другите страни, в които не е имало такъв.


Никой не може да каже ако не е било еди какво си, е щяло да бъде еди какво си.
Виж целия пост
# 1 685


А соц зъболекарите бяха съвършени садисти


Ето това да.....имам кошмарен спомен от една зъболекарка, приличаща на д-р Менгеле, която размахваще клещи и ни гонеше по училищните коридори с викове "Вие ще ми седнете на столааааа" ! Една яка такава, с мръсна и измачкана бяла престилка и отдолу жълт тревирен панталон тип чарлстон. Помня инжекциите с гама глобулин, които ни биеха наред в училище, много боляха, но аз се правех на смела. Помня, че като откриха въшки в класа учителката ни каза, че са ги пуснали лошите западняци с цел диверсия  Rolling Eyes, но ние трябва като едни сплотени комсомолци да се острижем първи номер, да им покажем единство и твърдост.
Помня, че нямаше голямо значение колко пари имаш, а какви познати и къде работят те. Всичко ставаше с връзки, не с пари. Зимно време не хапвах плод, само компоти. И съм живяла в София. И един отвратителен салам Хамбургски, който купувахме в огромни количества, а майка ми вечер пържеше, щото нямаше друго какво набързо да се яде.
Виж целия пост
# 1 686
Никой не може да каже ако не е било еди какво си, е щяло да бъде еди какво си.
Разбира се, че можем.
Направен е чуден експеримент:
Вижте най-простия пример - двете Германии.

Тези с куфарчетата тогава са били десетина, а сега колко са....?!
Тези горе във всеки строй са облагодетелствани. Но хората надолу сега имат избор, най-малкото дали да останат в страната. И съвсем не са толкова зле хората днес, нормално е обаче да има и закъсали. Не е като едно време - работиш, не работиш - заплата.
Проблемът има за хората в неравностойно положение, но и при тях има напредък, в сравнение с онези години, напред достатъчно се дадоха примери. Не може всичко да се оправи като с магическа пръчица след 45 г. тъпкане, но ще стане щом веднъж е започнало.

milittana, този салам беше класика, баба ми и до днес купува нещо подобно  Laughing
Виж целия пост
# 1 687
Е, Човече, то сега този салам е още по-отвратителен, като всички евтини колбаси де.
Виж целия пост
# 1 688
нова , сега можем да ги навестим ако имаме пари! И предпочитаме бунгала. На времето аз бях учителка, а мъжът ми работеше в МВР/класика/.Всяко лято ходехме с една от заплатите на море с карта, от неговата или от моята работа, през пролетта-пак и оставаха пари. Сега ходим само на....бунгала в Шкорпиловци.
Виж целия пост
# 1 689
Ако не беше социализма днес щеше да е много по-различно положението. За справка - другите страни, в които не е имало такъв.

Само че темата е за социализма в България. А той не е виновен за договорките на Великите сили как точно да си поделят Европа след войната. Паднали сме се в социалистическия лагер и  социалистическото управление като цяло /абстрахирам се от злоупотребите и извращенията на властта, които са характерни за всеки строй/ е успявало по един или друг начин да отстоява интересите на страната си в този политически и икономически блок. И общо-взето не се е справило много зле в рамките на зададените условия. Изградило е някаква база, развивало е икономика, намерило си е пазарни ниши. Негативът е, че при настъпилия преход следва сляпо идеологическо отричане с разрушаване и оттам по-големи от нормалното трудности при отстояване на интересите ни в рамките на новия блок. За справка - другите страни, в които е имало преход.
Извинявам се за спама, защото всъщност не е спомен.
Виж целия пост
# 1 690
нова , сега можем да ги навестим ако имаме пари! И предпочитаме бунгала. На времето аз бях учителка, а мъжът ми работеше в МВР/класика/.Всяко лято ходехме с една от заплатите на море с карта, от неговата или от моята работа, през пролетта-пак и оставаха пари. Сега ходим само на....бунгала в Шкорпиловци.

За вечеря пържен хамбургски салам и ще спестите за море.
Банани и луканка на Коледа.  Laughing
Виж целия пост
# 1 691
Наскоро говорих с една жена /сега около 60г/ за едно време след 1945 г. Разказа ми как тогава са взели няколко ниви на баща и . Той цял живот не се е примирил. Пропил се е и вечно е мрънкал против ТКЗС.  А тя казва добре ги взеха хората, иначе цял живот нямаше да видим бял ден....Цитирам по памет:

 " Живяхме хубаво след 1950, ама той вечно си мрънкаше ...
Когато пасях овцете на село като момиче -проклинах съдбата си... Исках да уча и си казах ще уча...Сама се записах в института. Завърших. Почнах работа /учителка/. Срещнах мъжа си. Оженихме се млади, две деца, по почивки -не сме пропускали и компании/веселба- танцувала съм на масите дори ...  къща си купихме, кола не сме имали...
"Сега не знам какво става? С  всеки ден живота ни се скапва...няма пари за нищо..."
Върнаха ни земите, но ги продадохме за безпари, защото ние не можем да ги работим. От другата нива взимаме рента и сме доволни..."
-------------------------------------------------------------------------------

На нас/мен също са ни бутнали единствената къщата, в която сме живели за да мине булеварда в града....
Трудно е било на семейството. Оправили сме се някак с много, много труд. НО никога не съм чула баба ми, баща ми, да кълне или да каже лоша дума... Да направиш път или да пуснеш вода/чешма, хората да ползват безплатно е добродетел, който духовно те въздига и ще ти носи добър късмет и духовна удовлетвореност...
А ако някой загради път/улица хората да минават ...да не чака хубаво и късмет...
Подобни размисли помагат на развитието напред !!!




Ако сега е около 60 как ги помни тези работи???? Ти съвсем се обърка! Ами ще тя е родена 1956 година. По каква логика ще помни неща, случили се преди да се е родила? И от петдестте едва ли има спомени!
Виж целия пост
# 1 692
...Сега ходим само на....бунгала в Шкорпиловци.
Какво съвпадение, ние пък тогава ходехме там Mr. Green и сега бих, но има много кучета по плажа, а те са ми фобия.
Съвсем не е лошо място за почивка, посещава се и от хора с доста големи възможности.

Тези евтини почивки едно време бяха защото са отнета собствеността на други хора, което пак не разбирам как може да е положително.

Vapor, да. Просто давам пример ако не бяхме попаднали какво щеше да е. Ясно е, че сме попаднали, но позволете да не се радваме на това и да не виждаме нищо положително в късмета ни.
Виж целия пост
# 1 693
нова , сега можем да ги навестим ако имаме пари! И предпочитаме бунгала. На времето аз бях учителка, а мъжът ми работеше в МВР/класика/.Всяко лято ходехме с една от заплатите на море с карта, от неговата или от моята работа, през пролетта-пак и оставаха пари. Сега ходим само на....бунгала в Шкорпиловци.

Значи няма разлика преди и сега все можете да ходите на бунгала, а по-заможните са и ходят по скъпи хотели, с тази разлика, че сега си плащат, защото преди и това не правеха от своя джоб.
Имах съученици деца на висши партийни за града личности - изкарваха на морето по цяло лято в станциите на партията или ДКМС.. Разказваха си детските впечатления - "същите" бяха като на лагер в КРанево или Шкорпиловци по 8 деца в една барака  ooooh!
Виж целия пост
# 1 694
Да, но тогава умело се криеха и някои все още  вярват, че сме били равни.  А сегашните богаташи им бъркат някъде си.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия