Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 835
  • 11 975
# 1 665
Защо персонализираш толкова? нали всеки си пише за себе си? защо да пишем за нашите деца. те НЕ са живяли тогава. И не обсъждаме качеството ни на майки сега .  Може пък и супер да си , може да не си ... не знам , не те познавам, но от моята майка съм си абс. доволна  Laughing
Айде да спираме с личните нападки. Тях първа ги започна и ги продължава Трещерица , но и други .
Както казвам няма нужда от провокации, както виждате може да се отвърне.

Виж целия пост
# 1 666
Ами като говориш пълни глупости.
Виж целия пост
# 1 667
Не разбирам, защо приемате като "върла защита на социалистическото време" споделените неща, които хората са ги харесвали и оценявали в този период. И повечето коментари, които споделят, че е имало добри и силни практики в този период, забелязвам, че отчитат и слабите страни. А тези, които говорят основно негативно за периода, абсолютно отрицание се чете в коментарите им. Ама в живота няма напълно минус и напълно плюс. Не може да виждаш само и единствено негативната страна от определен период. Та една част от вас сте родени през това време - отгледани, възпитани от среда, която ви е дала основа, върху която да надграждате. Благодарение на миналото, го има настоящето и бъдещето със всичките му позитиви и негативи. В днешно време да живееш също не е лесно и не е рай, но това автоматично някои ще го разберат "че социализма бил рай". Не, не е бил рай, ама и ад не е бил.
Виж целия пост
# 1 668
 Не се сърди, човече , Peace аз мисля, че ти просто разказа факти от твоя живот и в това няма нищо лошо. Никой не може да оспори нечия съдба. Моят живот беше абсолютно обратното на твоя и....не съм вярвала, че това е възможно, но сега ти вярвам.Зрели хора сме.
Виж целия пост
# 1 669
Шушукането след многодетните зависеше от обкръжението. Всъщност партийната повеля беше да се стимулира раждането на трето дете (разбирайте- в българските семейства, защото циганите си раждаха) поради демографския проблем. Починът май се казваше "трета люлка" или нещо подобно. Та в тази връзка беше и ергенският данък (ако не се омъжиш, или пък ако нямате деца след определена възраст ти вземат процент от заплатата, включително и на тези, които искат, но не могат да имат), специалното разрешение за аборт по желание преди да си родил 2 деца, по-високите детски надбавки за трето дете, някои привилегии за многодетните майки- примерно безплатен билет за влак 1 път годишно, карти за почивка с предимство и т.н.т. Бръсненето си беше задължително и при аборт и при раждане по медицински причини.

НСЧ, никой никого не спира да излага факти, че и да ги коментира от неговата си камбанария. Само искам да добавя, че и сега има идиоти (не защото са партийни функционери), които викат, че и стрелят по децата. А шуробаджанащината, връзкарството и корупцията не е като да са изчезнали. За гаврата на малоумни шефове с подопечните им въобще не ми се отваря дума. Между другото, на баща ми също му беше отказано членство в БКП поради "лошо наследство", но това не успя да обърка живота му. С което не искам да кажа, че не е имало объркани съдби по политически причини! И преди и сега не е лесно да се направи разграничение лошите неща, които се случват дали са присъщи на въпросната система или са поради субективната, да кажем "лошотия" на отделните индивиди. Но пък щом системата нехае, не контролира, че и подтиква- със сигурност не е безгрешна.
Виж целия пост
# 1 670
Защо персонализираш толкова?
Е как да не пресонализирам? Питат ме - мен - с какво какво свързвам оня строй и какви са ми спомените. Ами такива са, чувствах се ограбена и като в затвор. Радвам се, че твоите са хубави, но не на всеки са такива, нека уважаваме чуждите  Peace

Rumcajs, никога няма да забравя болката в очите на прадядо ми, не мога да търся нищо положително в нещо, изградено на живота и здравето на много хора. Все едно да кажа "Браво" на някой, взел почти всичко на обикновен човечец, кътал и пазил, и ги дал на други, здрави и прави, щото така преценил.  
Виж целия пост
# 1 671
Подозирах, че негативизма на някои потребители е от подобни примери, но живота никога не е бил справедлив, поне не както искаме да бъде. Много хора по един или друг начин са били ощетени. И  в моята фамилия мога да дам примери за ощетяване, но сме продължили напред, и сме имали възможност да оценим и положителното, иначе живота би бил много горчив, ако само помним и гледаме негативното. И днес има много почернени семейства от прехода, който ни тресе дълги години и занапред ще има трудности. Няма време без проблеми, но е важно да се забелязва и позитивното.

Виж целия пост
# 1 672
Ми говорете за позитивното, а не се опитвайте да оправдавате негативното. Кой ви пречи, има - няма страница и се почва - ама то сега е еди как си...

Спомените са почти еднакви, прочитът е различен. Laughing
Един щастлив, че са му дали "безплатно" нещо,  друг страда, че са го взели от неговото семейство.
Лош, лош капиталист!






Виж целия пост
# 1 673
Говоря за позитивното -  но друг го приема за оправдаване на негативното.
Виж целия пост
# 1 674
Наскоро говорих с една жена /сега около 60г/ за едно време след 1945 г. Разказа ми как тогава са взели няколко ниви на баща и . Той цял живот не се е примирил. Пропил се е и вечно е мрънкал против ТКЗС.  А тя казва добре ги взеха хората, иначе цял живот нямаше да видим бял ден....Цитирам по памет:

 " Живяхме хубаво след 1950, ама той вечно си мрънкаше ... Когато пасях овцете на село като момиче -проклинах съдбата си... Исках да уча и си казах ще уча...Сама се записах в института. Завърших. Почнах работа /учителка/. Срещнах мъжа си. Оженихме се млади, две деца, по почивки -не сме пропускали и компании/веселба- танцувала съм на масите дори ...  къща си купихме, кола не сме имали...
"Сега не знам какво става? С  всеки ден живота ни се скапва...няма пари за нищо..."
Върнаха ни земите, но ги продадохме за безпари, защото ние не можем да ги работим. От другата нива взимаме рента и сме доволни..."
-------------------------------------------------------------------------------

На нас/мен също са ни бутнали единствената къщата, в която сме живели за да мине булеварда в града....
Трудно е било на семейството. Оправили сме се някак с много, много труд. НО никога не съм чула баба ми, баща ми, да кълне или да каже лоша дума... Да направиш път или да пуснеш вода/чешма, хората да ползват безплатно е добродетел, който духовно те въздига и ще ти носи добър късмет и духовна удовлетвореност...
А ако някой загради път/улица хората да минават ...да не чака хубаво и късмет...
Подобни размисли помагат на развитието напред !!!


Виж целия пост
# 1 675
Познавам няколко семейства на сериозно изпатили си от режима. Затвори, изселвания, конфискации. Общото при тези хора е ... незлобливостта и смирението.
Много съм мислила върху това и още не мога да си обясня феномена. Може би само така можеш да продължиш напред или в един момент ставаш над нещата ... не знам.

Виж целия пост
# 1 676
Подозирах, че негативизма на някои потребители е от подобни примери, но живота никога не е бил справедлив, поне не както искаме да бъде. Много хора по един или друг начин са били ощетени...
Именно, но и преход нямаше да има, ако не беше социализма. Нормално е да има пострадали при излизането от този ужас, както и при влизането. Обаче пак той е в основата...
и естествено, че всеки продължава напред и се оправя както може, но когато ни питат е нормално да говорим за това. Всичко беше ограничено и насилствено, лишени бяхме дори от основни човешки права като да минеш границата.
Виж целия пост
# 1 677
Точно така Жаве, страданието учи, а с озлобление не се прави градеж.

Човече, не бих казала, че социализма е основата, защото и преди него е имало сътресения, че дори и по-големи. Има черти в обществото, които се носят и надграждат със столетия и си имат своето обяснение поне 100 години назад.
Виж целия пост
# 1 678
Май повечето с лошите спомени за соц-а не казват, че сега всичко е супер... ама пък живелите добре преди , а сега зле се спукаха да изтъкват плюсовете

Е аз имам доста познати от третия тип - и преди, и сега са си добре. Преди с баща в комсомола, а сега с пари в джобчето -"честен бизнесмен" само дето винаги пропуска да каже от къде му е началния капитал.

Я вижте Баневи например - комсомолец и партиен секретар, сега бизнесмен с неясни офшорни кинти
Ами Прокопиев - същия .. Айде сега поддръжниците на соца си обяснете защо падна соца - ами другарите решиха да кешират в лични сметки, ей затова.

За да се потъли схемата с куфарчетата пък ни извъртяха 97 год - голямата инфлация, значи сички бяха много предприемчиви и си обърнаха парите в долари, пък той курса като се качи и хоооп ей ги на чистите парички
Виж целия пост
# 1 679
Човече, не бих казала, че социализма е основата, защото и преди него е имало сътресения, че дори и по-големи. Има черти в обществото, които се носят и надграждат със столетия и си имат своето обяснение поне 100 години назад.
Да, само че вече сме били минали онези години и е предстоял по-нормален живот. Ако не беше социализма днес щеше да е много по-различно положението. За справка - другите страни, в които не е имало такъв.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия