Спомени и впечатления за социализма в България

  • 551 010
  • 11 975
# 585
За да завършиш, също се държеше политически - един от държавните изпити беше. .
Виж целия пост
# 586
Ивалина, за коя година говориш? По времето на родителите ми в средата на 70-те години задължително са искали "да", за да влезеш. Пловдивската ми леля кандидатства в началото на 80-те, три поредни години и заради това "не" не успява изобщо, а на третата година оценката по география й е била шестица.
Виж целия пост
# 587
Политическия изпит не беше кой знае какво...чак пък темите от ръка на ръка да са се предавали!!! Важното беше да се споменава името на Тодор Живков. Дори в началото на изпита след като се изтегли темата влизаше една преподавателка и накратко нахвърляше какво трябва да се засегне Peace Два пъти съм го държала и двата пъти беше едно и също. Даже за втората година почти не бях чела за този изпит, разчитах на знанията от предходната година. Попрегледах ги преди изпита и толкоз. За него нямаше оценка, имаше "да" или "не". Лошото беше, че при "да" не ти прибавяха 1-ца, а при "не" ти отнемаха 1-ца от общия бал.
Ако кандидатстваш в някой ВУЗ, където се е влизало с много нисък бал и една единица не е била проблем , е ок, но за СУ, МА, бррр, единицата в минус те изхвърля извън борда.

Виж целия пост
# 588
То навремето имаше един университет и 5 института в София. Да се каже, че някъде се е влизало с нисък бал не е точно така. Навсякъде си имаше високи балове.
Виж целия пост
# 589
То навремето имаше един университет и 5 института в София. Да се каже, че някъде се е влизало с нисък бал не е точно така. Навсякъде си имаше високи балове.

Само съм чувала, че в Лес/н/отехническия се е влизало с по-нисък бал  Peace
Виж целия пост
# 590
Сигурно е имало специалности /като и в другите ВУЗ-ове/, където се е влизало с ниски балове. Там имаше една специалност - Вътрешен дизайн, която я нямаше всяка година и, вярвай ми, съдиране на задник беше да влезеш там Peace
Виж целия пост
# 591

Много ме беше яд на това райониране Mr. Green

Имаше за едни села бройки  - чак ме беше яд, че не съм от там Twisted Evil

'88 г влязох с бал 33,75 специалност 'стоматология' в МА София, и бях 28-та приета от 30/плюс 3 допълнително, с равен бал на последната/, а колеги от Плевен/район им беше София за стоматология/ влизаха и с бал 30/за момичета/. Братовчед ми влезе медицина /една година след мен/ в Пловдив/специално се регистрира да се води , че живее при другата си баба Twisted Evil в Пловдив, че да ползва това райониране/ и влезе с много нисък бал.
Интересно, аз кандидатствах в СУ 89-та година и нямаше райониране. Приемът беше на общо основание. Яд ме беше, че бройките бяха отделно за момчета и за момичета. Момичето с най-нисък бал в моята специалност имаше по-висок бал от момчето, прието с най-висок бал.
Виж целия пост
# 592

Интересно, аз кандидатствах в СУ 89-та година и нямаше райониране. .....

Аз писах за Медицинска Академия, не за СУ Peace. В СУ влязох доста по-късно и наистина не помня да е имало райониране.
Виж целия пост
# 593

Интересно, аз кандидатствах в СУ 89-та година и нямаше райониране. .....

Аз писах за Медицинска Академия, не за СУ Peace. В СУ влязох доста по-късно и наистина не помня да е имало райониране.
Ясно. Значи за различните университети е било различно.  Peace
Виж целия пост
# 594
Точно това се сетих и аз - едни чичковци бяха.  Laughing

И лелки, в моите очи. Така и не се интегрираха повечето от тях, оставаха си, "ония от рабфака". А за нас , редовните студенти си беше обида на изпит да ти кажат , че не знаеш дори колкото рабфакаджия.   Grinning
И при прекъсване също задължително осем месеца - в производството.
Виж целия пост
# 595
Ивалина, за коя година говориш? По времето на родителите ми в средата на 70-те години задължително са искали "да", за да влезеш. Пловдивската ми леля кандидатства в началото на 80-те, три поредни години и заради това "не" не успява изобщо, а на третата година оценката по география й е била шестица.
   В началото на 80-те , се отнемаше  половин единица от бала, ако не издържиш политическия. Ако ти стигне бала за класиране без тези 0,50 стотни влизаш, независимо дали си го издържал. Говоря от личен опит.
Виж целия пост
# 596
Сийо, родителите ми са кандидатствали за ВУЗ средата на 70-те години - по техни спомени тогава райониране е имало за полувисшите учителски институти, или поне за тях само си спомнят. Те са кандидатствали в Свищов и ги приемат без проблеми от първия път, изкарали са достатъчно високи оценки и на изпита по математика/география, и на другия - политическия.

По разкази на майка ми - имало е уроци, но в масовия случай се е ходило тайно, слизало се е на друг етаж с асансьора, за да не се разбере. Това за Пловдив ми го е казвала. Баща ми е от Благоевград - в 8 клас познат му е обяснил 1-2 пъти някакви теореми и това му е било.

Не е било само за тях.
За 70-те не знам как е било, но за 80-те имаше райониране. По тази причина и заради това



Тези, които не успяваха да влязат първата година, трябваше задължително да работят поне 8 месеца, за да им се позволи да кандидатстват пак следващата година.

прецених, че не си струва да си гърмя патроните и не кандидатствах в ПУ, където имах желание.
Приеха ме в друг ВУЗ, където имах шанс. Заради една петица от 9 клас в дипломата, по физика, която ми смъкна с 0,03 бала, щях да се прецакам 100%.
Нямаше опция, като сега, да кандидатстваш на повече от едно място. А за Пловдив кандидатите бяха много.
Виж целия пост
# 597
Била съм съвсем малка тогава, но си спомням шоколадовите яйца, дезодорант Зелена ябълка, доматения крем на баба ми. Комшийката пък имаше от полякините по морето един парфюм в тумбесто, червено шишенце, напомнящо на Анаис, Анаис на Кашарел. Макар и дете си спомням, че ухаеше невероятно, за жалост марка не помня
Виж целия пост
# 598
Била съм съвсем малка тогава, но си спомням шоколадовите яйца, дезодорант Зелена ябълка, доматения крем на баба ми. Комшийката пък имаше от полякините по морето един парфюм в тумбесто, червено шишенце, напомнящо на Анаис, Анаис на Кашарел. Макар и дете си спомням, че ухаеше невероятно, за жалост марка не помня

Парфюмът е Бич може

http://detstvoto.net/uploads/posts/2010-04/1271487667_bi4moje.jpg

А този в червеното шише е български "Марица", ако не ме лъже паметта.
Виж целия пост
# 599
A aз с носталгия се сетих за червените BIG парфюмчета, които идваха от моряците и имаха траен аромат
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия