Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 862
  • 11 975
# 780
Кати, питаше изобщо за лимките, сега май ще се окажеш спец.  Laughing

Че аз и сега имам лимки. С дъщеря ми и с мъжа ми играем.  Laughing
Виж целия пост
# 781
В Бургас лимките са се наричали билички?  Crazy
От една друга тема във форума преди години разбрах, че има десетки думи за въпросните стъклени топчета. Едва ли не във всеки регион различна. Grinning
Виж целия пост
# 782
В моите спомени това са джаменки или биренки.
Виж целия пост
# 783
Някой в Уикипедия се е постарал да събере наименованията им.
Аз в Ямбол помня само на големите, че им казваха башове.

абета
билета
били
билички — в Бургас
билюри — в Тръстеник, Русе
биренки, масльонки — направени от кафяво или тъмнозелено бирено стъкло — в София
бумбальоци
бешки във Елхово
валаме́та във Видин
варани във Видин
върлак, върлаци — в Карлово
гелнички — в Сливен
гечки — в Панагюрище
джамини, джамени, джаменки — в Пловдив
коски — в Благоевград
лимки — във Варна, Добрич, Шумен и Разград
листенца — прозрачно топче с оцветени листовидни форми в него, в Габрово и Бургас
мискети - в Кърджали
сирийчета — във Враца, София
скамбалови, скамболови — в Хасково
соденки — в Айтос, Дълбоки
стъкленки - в Дупница
пеперудки — във Велико Търново
тройче — в Самоков
комбета - в Копривщица
американки — тъмносини и отвътре няма котешко око като на повечето
Наименованията израелки и сирийки (сирийчета) за стъклени топчета са съответно от Израел и Сирия, откъдето са се внасяли. Пластмасовите топчета в София са наричани гу̀ди, съответно по-малките полугуди и минигуди.
Виж целия пост
# 784
Някой в Уикипедия се е постарал да събере наименованията им.
Аз в Ямбол помня само на големите, че им казваха башове.

Скрит текст:
абета
билета
били
билички — в Бургас
билюри — в Тръстеник, Русе
биренки, масльонки — направени от кафяво или тъмнозелено бирено стъкло — в София
бумбальоци
бешки във Елхово
валаме́та във Видин
варани във Видин
върлак, върлаци — в Карлово
гелнички — в Сливен
гечки — в Панагюрище
джамини, джамени, джаменки — в Пловдив
коски — в Благоевград
лимки — във Варна, Добрич, Шумен и Разград
листенца — прозрачно топче с оцветени листовидни форми в него, в Габрово и Бургас
мискети - в Кърджали
сирийчета — във Враца, София
скамбалови, скамболови — в Хасково
соденки — в Айтос, Дълбоки
стъкленки - в Дупница
пеперудки — във Велико Търново
тройче — в Самоков
комбета - в Копривщица
американки — тъмносини и отвътре няма котешко око като на повечето
Наименованията израелки и сирийки (сирийчета) за стъклени топчета са съответно от Израел и Сирия, откъдето са се внасяли. Пластмасовите топчета в София са наричани гу̀ди, съответно по-малките полугуди и минигуди.

Тук разпознах няколко от видовете лимки, по спомени от брат ми. Общото наименование пак си е лимки. Едва ли във Велико Търново са си викали "Хайде да играем на пеперудки!".
Виж целия пост
# 785


Тук разпознах няколко от видовете лимки, по спомени от брат ми. Общото наименование пак си е лимки. Едва ли във Велико Търново са си викали "Хайде да играем на пеперудки!".

Бели пеперудки, къде отлетяхте?
Дойде ли ви краят, изберете дружки......
Виж целия пост
# 786
Тази песен не беше за лимките, Софи. Макар че не си спомням точно за какво беше. Laughing
Виж целия пост
# 787
Тази песен не беше за лимките, Софи. Макар че не си спомням точно за какво беше. Laughing

Знам бе, знам.   Laughing Понеже спомена пеперудки, ми изплува.
Играехме я момиченцата.

Като "отлетим" си намирахме дружки и се въртяхме по двойки.
Виж целия пост
# 788
Тази песен не беше за лимките, Софи. Макар че не си спомням точно за какво беше. Laughing

Игра от детската градина, при която две деца хванти под ръка танцуват.При думите "Аз избирам.'се разделят и всяко дете избира ново другарче.Така играта се повтаря, докато се включат всички деца. Беше много"престижно"да си избран сред първите.
Виж целия пост
# 789

Тук разпознах няколко от видовете лимки, по спомени от брат ми. Общото наименование пак си е лимки. Едва ли във Велико Търново са си викали "Хайде да играем на пеперудки!".
Лимки е общото наименование само във Варненско. Другаде не се е казвало така. Мъжът ми ги знае като стамболки, аз ги знам като сирийчета.
Виж целия пост
# 790
Лимки е общото наименование само във Варненско. Другаде не се е казвало така. Мъжът ми ги знае като стамболки, аз ги знам като сирийчета.
По нагоре Лиляна е копирала от Уикипедия различните наименования по райони.
Виж целия пост
# 791
Много играех на лимки. Думках всички поред. Обаче някъде си затрих колекцията. Crazy
Виж целия пост
# 792

Лимки е общото наименование само във Варненско. Другаде не се е казвало така. Мъжът ми ги знае като стамболки, аз ги знам като сирийчета.
Аз пък ги знам само като "топчета" или "абета". Големите - гуда или бияч. От списъка по-горе повече от половината имена не съм и чувал. Thinking
А сирийците бяха особена порода, с цветни елементи вътре, при нас даже бяха малко "ВИП" Simple Smile
Виж целия пост
# 793

Тук разпознах няколко от видовете лимки, по спомени от брат ми. Общото наименование пак си е лимки. Едва ли във Велико Търново са си викали "Хайде да играем на пеперудки!".

Бели пеперудки, къде отлетяхте?
Дойде ли ви краят, изберете дружки......

...Аз избирам първата, ти избираш втората  Grinning

Скрит текст:
Мърльо, мърльо писанче, писанче,
със червено герданче, герданче,
сините му очички, очички, светят като звездички, звездички.
Скрит текст:
Спала маца под салкъм, сънувАла чуден сън,
че на двора си седи и децата си брои:
едночко, двечки, трички, да, това са моите деца (2)
Виж целия пост
# 794

А сирийците бяха особена порода, с цветни елементи вътре, при нас даже бяха малко "ВИП" Simple Smile

Да, тези цветните бяха "сирийчета", а еднородните по цвят "биренки". Това за Плевен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия