Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 843
  • 11 975
# 795
Ние на тия топчета им викахме джаминки (Пловдив), ама аз съм извън соца, играли сме ги 90-91-92.
Или поне тогава помня, може и през соца да съм ги играла  Laughing
Виж целия пост
# 796
На ластик не играехте ли. При нас на топчета не съм виждала да се играе, но ластика беше почти ежедневен. Някой да знае някъде в нета да го има как се играеше. Спомням си че имаше различни нива - до глезени, до колена, до кръста, под ръцете и май с високо вдигнати ръце имаше... със/без катарами... не веднъж съм се опитвала да се сетя с подробности как играехме. Беше голяма гимнастика за тялото.
Виж целия пост
# 797
На ластик не играехте ли. При нас на топчета не съм виждала да се играе, но ластика беше почти ежедневен. Някой да знае някъде в нета да го има как се играеше. Спомням си че имаше различни нива - до глезени, до колена, до кръста, под ръцете и май с високо вдигнати ръце имаше... със/без катарами... не веднъж съм се опитвала да се сетя с подробности как играехме. Беше голяма гимнастика за тялото.
Играхме, как! Немската, английската, пръстчета... Викахме им и "на първа" и "на втора". Играеше се до десет. Спомням си някои от подскоците, но ми е трудно да ги опиша.
Виж целия пост
# 798
На ластик не играехте ли. При нас на топчета не съм виждала да се играе, но ластика беше почти ежедневен. Някой да знае някъде в нета да го има как се играеше. Спомням си че имаше различни нива - до глезени, до колена, до кръста, под ръцете и май с високо вдигнати ръце имаше... със/без катарами... не веднъж съм се опитвала да се сетя с подробности как играехме. Беше голяма гимнастика за тялото.
Играхме, как! Немската, английската, пръстчета...

Ох, сега си спомних - ема, есаса, есаса о пипи я. Нещо такова май беше. Обожавах да играя на ластик. Чак мускулна треска си докарвах, понякога.
Виж целия пост
# 799
Голяма ценност беше някой като се сдобие с нов ластик.  Че то тогава и ластикът беше дефицитен. 
Виж целия пост
# 800
https://www.youtube.com/watch?v=06yuccBAlno
Май ластикът се появи по късно newsm78
Виж целия пост
# 801
Ема еса са е елементарна игра.  Stop Имаше къде-къде по-сложни от нея.

Ето тука всичко си е описано: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B3%D1%80%D0%B0_%D0%BD%D0 … D1%82%D0%B8%D0%BA
Виж целия пост
# 802
А правенето на балончета от вода със сапун или веро?
Виж целия пост
# 803
Да, вярно, казваше се "на първа" "на втора"... и сега бих се заиграла, ако има кой да подскаже подробностите  Simple Smile  помня, че имаше различни варианти с прехвърляне на крак, имаше със защипване и прехвърляне на другия край... с удоволствие наистина бих се подсетила как беше.

За балончетата, пускахме ги от единия балкон и отивахме на другия да видим дали са прехвърлили покрива. Имаше една простотия с бебешки биберони пълнени с вода.
Виж целия пост
# 804
О, ластика беше велика игра.  Simple Smile
И сега бих играла, стига да има кой да ми върже на акъла. Перфектен начин за сваляне на излишни килограми.
Виж целия пост
# 805
Никъде в парка не виждам момичета да играят на ластик. Може би няма кой да им покаже. Ще намеря това лято ластик отнякъде и ще се опитам да обуча щерката и приятелките й ... да видим...
Виж целия пост
# 806
Аз съм дала на малката един ластик, обаче няма с кого да играе. В къщи го закача на един стол, а в другия край съм аз и така. Ама думкането е страшно, та я ограничавам.
Напоследък не се е сещала за него.
Виж целия пост
# 807
За да играят днешните деца, ние трябва да им покажем - ако се сетим точно как беше.
Сега чета линка от Жаве - подсещам се за някои подробности.
Ние играехме и с дърветата, когато нямаше кой да държи ластика или някоя пейка също помагаше. Спомням си, че ластика беше цял на възли и може би тогава се сменяше.
Виж целия пост
# 808
Никъде в парка не виждам момичета да играят на ластик. Може би няма кой да им покаже. Ще намеря това лято ластик отнякъде и ще се опитам да обуча щерката и приятелките й ... да видим...
Играят, играят. Даже дъщеря ми изплете ластик от ластици и скачат като маймуни с прителките ѝ. Сетих се, че играехме и на "ръбче"- целехме с топка ръба на тротоара и я хващахме обратно.
Виж целия пост
# 809
Току що, по някакъв неведомен път, ми изникна това:

Първа степен - глезените, втора степен - на прасците, трета степен - на коляното, четвърта степен - под дупето, пета степен - на кръста, шеста степен - под мишниците, седма степен - на раменете, осма степен на шията, девета степен на челото, десета степен - ръцете горе.
Мисля, че английската и немската се играеха само до трета или четвърта степен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия