Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 978
  • 11 975
# 855
Какво толериране на учене на езици, майка ми работеше в Балкантурист - руски, полски, чешки.. за английски и немски си трябваха връзки, френски са учили в училище - ама само проформа
За ЕГ те проучват до девето коляно, майка ми не е успяла, но леля ми е успяла да се вмести в критериите за соц другарка и е била в ЕГ в Русе


Ами не е вярно. Никой не ме е проучвал до девето коляно. И аз в АГ съм учила. Майка ти не е успяла и сега си търси извинения. Влизаше се с изпит, който не го издържи, не влиза (с изключение на парашутистите, коментирани по-рано). Аз си влязох без връзки.

Относно "задължителните" сватби - всъщност, задължителния брак ли се има предвид? Аз не съм се женила през соца и не зная всъщност, може и сватбите да са били задължителни. Ходила съм и в стол, и в ресторант. Ами зависи от семейството, от възможностите. То и сега е така.



Е тук не позна  Stop балът и е бил по-висок, но не получила разрешение за западен език, а за руски само

В допълнение към бала имаше и изпити. Не разбирам това, което казваш. Наистина.  Какво разрешение? Кандидатстваш  където искаш. С изпити. Зная за такива, които са влезли с по-нисък успех, но досега не бях чувала другото. Всъщност, за кои години говорим?
Виж целия пост
# 856
Точно това исках да кажа - задължителни сватби по столове надали е имало - който каквито предпочитани и възможности е имал /както и сега/. Аз не съм била на нито една такава, а пък съм ходила в ресторанти.
И аз съм завършила ЕГ и определено не съм от номенклатурно семейство. Влизаше се с изпит и сериозно учене /без или с минимално количество уроци/. Това е 88-ма, преди това не знам как е било. Знам, че майка ми е ходила на алианс от малка, като семейството и бяха върли антикомунисти.
Виж целия пост
# 857
В допълнение към бала имаше и изпити. Не разбирам това, което казваш. Наистина.  Какво разрешение? Кандидатстваш  където искаш. С изпити. Зная за такива, които са влезли с по-нисък успех, но досега не бях чувала другото. Всъщност, за кои години говорим?
Може би през различните години е било различно. Аз също съм завършила АЕГ и се влизаше с изпити по български и математика. Нямаше никакви разрешения, но това беше втората половина на 80-те.
Виж целия пост
# 858
По-раничко , "динозавър" на 60 год е мама.
При мама решаващо е било  , че дядо й е бил полицай по царско време, а баба и дядо са членували в БЗНС, а не в правата вяра БКП.

Вече по-голяма отлично знам, че баща ми не замина за Либия само, защото отказа да става партиен член, а беше одобрен за шеф на бригада ..
Виж целия пост
# 859

Ами не е вярно. Никой не ме е проучвал до девето коляно.

От къде знаеш, че не са те проучили?
Виж целия пост
# 860
Не бих казала, че съм имала нещастно детство по времето на комунизма, но определено не искам да се върне. Може би защото съм била малка и не съм осъзнавала отрицателните страни на този строй.
Много спомени имам: манифестациите със знаменца, лагерите, червените връзки, игрите на ластик, на ръбче, разглеждането на списания от чужбина, донесени от международни шофьори/избирахме си разни неща и казвахме"пу, за мен, аз първа си го избрах"/ Mr. Green.......имахме еднакви мебели с някои от роднините Mr. Green, банани и портокали само по Нова година Mr. Green........
Виж целия пост
# 861

Ами не е вярно. Никой не ме е проучвал до девето коляно.

От къде знаеш, че не са те проучили?

Ами и да са ме проучили, какво щяха да открият? И аз не съм била от семейство тип номенклатура, напротив. Майка ми беше разведена, учителка, без връзки, без вуйчо владика.

Далеч съм от мисълта, че по онова време не е имало извращения и несправедливост, но си имаше и редови хора, които благодарение на усърдие и способности влизаха и в училища и в университети. Не всички завършили езикови гимназии и университет по времето на комунизма са били връзкари.

Сега водата пак ще ме нарочи за комунист - ами, не съм. Просто споделям факти.
Виж целия пост
# 862
По-раничко , "динозавър" на 60 год е мама.
При мама решаващо е било  , че дядо й е бил полицай по царско време, а баба и дядо са членували в БЗНС, а не в правата вяра БКП.
Вече по-голяма отлично знам, че баща ми не замина за Либия само, защото отказа да става партиен член, а беше одобрен за шеф на бригада ..
Ами те БКП и БЗНС са били неразривно свързани. Това поне помня, след 9-ти.  Нещо друго има, което ти е спестено, може би някоя лоша оценка на изпита.
За това, че масово агитираха и принуждаваха хората да стават партийни членове съм съгласна. Моят мъж нееднократно беше атакуван, но той твърдо заяви, че докато Партията е пълна с еди какви си, той няма да стане член. Та не е пострадал, ама заради добрата воля на партийния секретар. Другаде може би щеше да има последствия: я да го уволнят, я да го преместят на нископлатена работа.
Виж целия пост
# 863
Точно това - проучили са те , не са открили нищо. Но при някого са открили.  Факт е, че децата на всички комунистически величия учеха в английската.
Виж целия пост
# 864
Точно това - проучили са те , не са открили нищо. Но при някого са открили.  Факт е, че децата на всички комунистически величия учеха в английската.

В София, може би. Не и в моята гимназия. Нямаше такива. Точно затова по наше време се водеше едно от най-добрите училища в България. Деца бяхме всякакви, от всякъде. Повечето родители бяха висшисти, но не са били номенклатури.
Виж целия пост
# 865
При мама решаващо е било  , че дядо й е бил полицай по царско време, а баба и дядо са членували в БЗНС, а не в правата вяра БКП.

Абсолютно ти вярвам, защото познавам и хора, които дори са си виждали досиетата, водени за целите им семейства. Нарочените за капиталисти са били много зле през въпросните години, но от опит те съветвам във форума да не спориш с онези от другата страна. Няма никакъв смисъл  Simple Smile
Виж целия пост
# 866
При мама решаващо е било  , че дядо й е бил полицай по царско време, а баба и дядо са членували в БЗНС, а не в правата вяра БКП.

Абсолютно ти вярвам, защото познавам и хора, които дори са си виждали досиетата, водени за целите им семейства. Нарочените за капиталисти са били много зле през въпросните години, но от опит те съветвам във форума да не спориш с онези от другата страна. Няма никакъв смисъл  Simple Smile

Ли Лу, не съм "от другата страна". Дядото на приятелката ми също е бил полицай по царско време. По-голямата и сестра завърши медицина, а тя - агрономство.
Виж целия пост
# 867
Това му е плюсът на социализма - пълно затъмнение.  Затова сега всеки има различни спомени.
Виж целия пост
# 868
Обикновено ти симпатизирам, но в тази тема ме загуби.
Грозно ми прозвуча това долу, но и по-големи бисери съм срещала.  Simple Smile

Майка ти не е успяла и сега си търси извинения. Влизаше се с изпит, който не го издържи, не влиза
Виж целия пост
# 869
Обикновено ти симпатизирам, но в тази тема ме загуби.
Грозно ми прозвуча това долу, но и по-големи бисери съм срещала.  Simple Smile

Майка ти не е успяла и сега си търси извинения. Влизаше се с изпит, който не го издържи, не влиза

Може и да ти звучи грозно, но не е невъзможно все пак. Иначе къде е логиката майка и да не е приета, а леля и да е?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия